Jaroslav Nejdl: Nobelova cena za fyziku 2023 - Generace attosekundových impu... (Pátečníci 6.9.2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 вер 2024
  • Zpracovaný záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 6.9.2024 na téma:
    Nobelova cena za fyziku 2023 - Generace attosekundových impulzů a jejich využití.
    V roce 2023 byla Nobelova cena za fyziku udělena trojici vědců za jejich experimentální práci v oblasti generace attosekundových impulzů (1 attosekunda = 10 na -18 s), což jsou ty vůbec nejkratší světelné záblesky, které lidstvo dokáže vytvořit, charakterizovat, ale i využít. V této přednášce představím fyzikální principy vytváření takových impulzů využívající nelineární interakci výkonných laserů se vzácnými plyny. Dále nastíním, jak lze generované impulzy charakterizovat a použít ke studiu velmi rychlé dynamiky elektronových obalů v atomech a molekulách nebo k měření vývoje elektromagnetického pole viditelného záření.
    Přednáší:
    Ing. Jaroslav Nejdl, PhD., působí jako vedoucí skupiny vývoje rentgenových zdrojů v ELI Beamlines (ELI ERIC) a zároveň přednáší na FJFI ČVUT. Kromě rentgenové fotoniky a laserového plazmatu se zabývá také optikou a optickou metrologií.
    (Zdroj anotace a c.v.: Patecnici.net a autor přednášky)
    Další informace:
    www.patecnici.net
    / patecnici.cyklus
    Aktuální informace o dalších přednáškách:
    Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK - od října 2023 až do odvolání v Krajinově posluchárně B14 v Benátské 2, v druhém mezipatře (do té doby byly tyto přednášky Viničné 7, B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
    a UA-cam kanálu:
    / pátečníci sisyfos
    tinyurl.com/YtPatecnici
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac....
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na UA-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, UA-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity UA-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na UA-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud je takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. UA-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
    Poslední poznámka:
    Velký dík za každý dobrovolný příspěvek na činnost kanálu. V době rostoucích nákladů se určitě moc hodí, např. už jen na udržení techniky v chodu. Číslo účtu je 793033143/0800 a do zprávy pro příjemce prosím vložit poznámku: podpora LLionTV. Pokud tam bude uvedeno jméno nebo nějaký nickname, uvedu jej do seznamu přispěvovatelů pod tuto poznámku u každého dalšího videa. Případný kontakt je možný přes e-mail v závěrečném logu.

КОМЕНТАРІ • 4

  • @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI
    @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI 6 днів тому

    Těmhle týpkům z videa jde jenom o ceny, tedy o prachy. To je na videu krásně poznat. Se skutečným věděním a poznáním, to je tragédie, česká fyzika je na úrovni hovnivála.
    1. Jak můžeš vůbec házet taková data jako 14 miliard let? Kde jsi na to přišel a jak jsi to změřil? Vždyť se to z principu nedá vůbec změřit. Nikdo neumí změřit, co trvá 14 miliard a co trvá třeba 7 miliard let. To je blbost na druhou (stejně jako třeba Einsteinova teórie).
    2. Čas 5:16 Kde jsi přišel na pojem "náš svět"? Copak je to tvůj svět? 14 miliard je tvůj svět? A Vesmír je tvůj svět? Už se tam chystáš rozmnožovat? Člověk musí chcípnout stejně jako moucha, taková je skutečná realita Vesmíru. Takový je tento svět, o kterém žvaníš.
    3. Nikdy sis nehrál s nějakým zvukovým editorem a neskládal sinusové vlny? Jestli sis hrál, tak musíš vědět, že generování krátké periody (pulzu) tímto principem skládání vln je naprostá samozřejmost. Je to jednoduchá matematika.
    Proto tento "objev" attosekundových impulsů je jenom senzace. Není problém si sednout ke stolu, říct jaké frekvence mám k dispozici a jak je musím složit a jak krátké pulzy tímto způsobem dostanu.
    4. Ty vůbec nevíš, co to je čas. Nejsi schopen podat žádnou definici času, přitom celá tato přednáška je o generování časového pulzu. To má být nějaká věda? Tobě jde jenom o to mít lasery a milióny proinvestované do tvojí zbytečné laboratoře. Tak si běž sednout na pivo s Fijaló ze Strakovky. Ten ti možná přihraje milióny na tvoji zbytečnou českou existenci.
    5. Na konci jsi ukázal, že o čase nevíš vůbec nic, ale celou dobu o tom žvaníš. Když se tě zeptali jaká je nejmenší časová dimenze, tak jenom odpovídaš nevím, nerozumím tomu.
    Protože si jojo. Jojo se také točí pořád jenom nahoru a dolů, je to vlna.
    6. Když chceme zaznamenat nějakou časovou událost, potřebujeme k tomu záznamové zařízení. Každé záznamové zařízení pracuje na principu časového vzorkování. Filmový pás se skládá z políček filmu za časovou jednotku, video signál se skládá ze snímků za sekundu, digitální převodník pracuje vždy se vzorkovací frekvencí atd.
    Jestliže chceme zaznamenat a tudíž i změřit časovou událost o periodě T1, potřebujeme k tomu záznamové zařízení pracující se vzorkovací frekvencí o periodě T2. Platí T2 < T1. Máme takové zařízení? Je tzv. attosecond streaking takovým zařízením???
    7. K čemu jsou nám atosekundové pulzy? Já si troufám tvrdit, že k ničemu, protože je to jen produkt matematického skládání vln a ne nějaký objev principiálně nového jevu, který by nám umožnil vhled do světa atosekund. A již jsem řekl, že člověk brzy chcípne, tudíž znovu se ptám, potřebujeme poznávat atosekundový svět?

    • @jindrich2485
      @jindrich2485 6 днів тому +2

      Díky že jste si dal tu práci na zevrubnou i když nevybíravou kritiku. Přeji hezký den.

    • @josejelab5945
      @josejelab5945 3 дні тому

      Tento komentář je to nejlepší a nejhodnotnější na celém videu!!!!!!!