6. Korekcja promienia narzędzia RL/RR | promienie oraz fazki | APPR/DEP Heidenhain iTNC530

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • Rysowanie konturów bez korekcji promienia narzędzia z panelu sterowania może być niezłym treningiem dla naszego mózgu, ale czy nie lepiej poświęcić ten czas na inne przyjemności? :)
    Nie żebym miał coś przeciwko inwestowaniu w tak ważny organ naszego ciała, jednakże możemy uniknąć tego "wysiłku", a przy tym istotnych błędów w przeliczaniu całej ścieżki narzędzia.
    Z pomocą przychodzi korekcja promienia narzędzia RL oraz RR.
    RL oznacza odsunięcie promienia narzędzia w lewą stronę od konturu, a RR odwrotnie. Naturalnie promień narzędzia jest pobierany z tabeli narzędzi(jeżeli taką posiadacie), a maszyna kompensuje tą różnicę od narysowanego przez konturu.
    Pisanie konturów na kwadraty czy prostokąty, nie ma wielkiego sensu, gdyż mamy do tego specjalne cykle, które już taką korekcję uwzględniają, dlatego w filmie uwzględniłem również zaokrąglanie naroży oraz wykonywanie fazek.
    Z taką wiedzą można już wykonać całkiem rozsądny kontur, którego wykonanie z pomocą cykli nie byłoby możliwe.
    Zapraszam Was do oglądania, komentowania oraz subskrybowania kanału, aby otrzymywać powiadomienia o nowych filmach.
    Wsparcie w formie polubień filmu czy fanpage'a, oraz subskrypcji kanału jest niezwykle istotne dla twórców, więc prosiłbym o reakcję na film jeżeli był w jakimś stopniu pomocny :)
    Fanpage: / blogoperatorzycnc
    Jeżeli nie jesteś usatysfakcjonowany treścią zawartą w filmie i są pewne niedomówienia, napisz o tym w komentarzu oraz zajrzyj na bloga: operatorzycnc.pl. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące filmu możesz również napisać na radek.walecki@operatorzycnc.pl

КОМЕНТАРІ • 8

  • @dariusneubor6982
    @dariusneubor6982 5 років тому +1

    Wartość "x" w lini 9 jest błądna. Liczysz od ostatniego położenia "x" a nie od końca zaokrąglenia. "IX" albo po prostu "X" w tym wypadku to 91,4. Za bardzo komplikujesz proste kontury, tym bardziej, że to filmik dla początkujących.

    • @operatorzycncpl
      @operatorzycncpl  5 років тому +1

      Faktycznie popełniłem błąd i tak jak wspomniałeś X liczymy od ostatniego położenia X, a nie od RND czy CHF.
      Co do komplikowania konturów to myślę, że przesadzasz. Na początku jest przykład jak użyć APPR, DEPR, RL, RR, RND, CHF na prostym kwadracie, a później pokazuję dodatkowe możliwości typu: przeniesienie punktu bazowego czy zwykłe obliczanie współrzędnych z użyciem odejmowania.
      Jeżeli ktoś czuje potrzebę powtórzenia danego fragmentu filmu, to najzwyczajniej w świecie przewija film. Nie ma sensu się powtarzać, mimo tego że film jest dedykowany osobom początkującym. Trzeba iść do przodu :-)
      Oczywiście szanuję i przypinam komentarz dla przyszłych widzów.

    • @dariusneubor6982
      @dariusneubor6982 5 років тому +2

      Rozumiem ideę przekazu, ale najlepszy programista to taki, który wie, że jeżeli da się coś napisać jak najprościej to to robi. Powód jest jeden. Sam walnąleś byka i mimo, że na symulacji widać to wyraźnie, nie zwróciłes na to uwagi. Mylą się najlepsi A w tym zawodzie błędy są niemiłe widziane. Ktoś kto uczy powinien oczywiście pokazać wszystkie możliwe opcje, ale wpajać też kilka ważnych zasad. Czekam na Q parametry co masz do pokazania. Pozdrawiam.

    • @Dzido1980
      @Dzido1980 5 років тому

      @@dariusneubor6982 nic bo nie wie o czym mówisz :)

  • @dominikziobro977
    @dominikziobro977 5 років тому

    witam skad mozna pobrac ten program?

  • @ahmetanac2351
    @ahmetanac2351 3 роки тому

    Heidenhain tnc programlama ercan zengin