Cięcie sadów czereśniowych część II - komunikat sadowniczy Agrosimex

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 сер 2020
  • Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z dnia 11.08.2020r. Zobacz drugą część pokazu cięcia w sadzie czereśniowym. Jak przyciąć gałęzie aby zadbać o wysokie plony dobrej jakości na przyszły sezon?
    Czego się dowiesz z filmu:
    00:24 - plonowanie odmiany Regina w sezonie 2020
    01:20 - jak prowadzić starcze drzewa
    09:28 - cięcie wyższych partii drzew
    14:20 - wierzchołek drzewa po przecięciu
    Zapraszamy do oglądania oraz subskrybowania naszego kanału.
    TRANSKRYPCJA
    Zapraszam na drugą część komunikatu poświęconego uprawie czereśni, tym razem w sześcioletniej kwaterze Reginy na Giseli 5.
    To już jest nieco starszy sad. Regina, czyli podstawowa, główna odmiana obcopylna uprawiana. I te drzewa od samego początku po posadzeniu były prawidłowo prowadzone według tej zasady pozbywania się najsilniejszych pędów o charakterze wegetatywnym i pozostawiania tylko tych spokojnych o charakterze generatywnym, co zaskutkowało bardzo dobrym plonowaniem i w ubiegłym sezonie, i w tym sezonie. Pomimo tego, że występowały również tu przymrozki, w tym sadzie, to plon Reginy był naprawdę na bardzo dobrym poziomie. A to między innymi dlatego właśnie, że mamy w obrębie korony tego typu pędy, spokojne, bardzo dobrze zapąkowane, co gwarantuje dobre kwitnięcie, dobre zawiązanie i zdecydowanie mniejszy, bardziej ograniczony opad zawiązków, tak jak to ma miejsce na podkładkach silniejszych.
    Proszę państwa, co teraz? Jak dalej prowadzić tego typu drzewa, już starsze, nawet na podkładce karłowej, na Giseli 5? Jak je prowadzić, aby one regularnie plonowały, corocznie, ale przede wszystkim żeby wydawały plon o dobrej i bardzo dobrej jakości, bo na takie owoce jest największy popyt i najwyższe ceny?
    Proszę państwa, podstawa to jest światło i gra światłem, operowanie światłem już w starszych sadach, w takich jak ten. Czyli dystrybucja światła do środkowych i niższych, najniższych partii drzewa, ponieważ widzimy, że z każdym sezonem no tutaj ta dystrybucja światła jest coraz gorsza, coraz słabsza, mamy coraz bardziej zacienione dolne piętra, a to niestety będzie powodowało w konsekwencji ogołacanie tych pędów, brak pojawiania się młodych, nowych pędów, które będą plonowały w kolejnych latach, ale również, czy przede wszystkim, słabszej jakości pąki kwiatowe, właśnie przez to, że tego światła jest tutaj, nisko, dużo, dużo mniej. Ja mam dwa takie pąki kwiatowe, te bukiety, dla porównania właśnie. Ten jest z dolnej partii, z dolnego piętra, ten jest z wyższej partii, powiedzmy, gdzieś ze środkowej partii drzewa.
    Można powiedzieć, że prawie dwa razy większy jest ten właśnie pąk z wyższych partii drzewa, z tych pędów, które są dobrze nasłonecznione, dobrze doświetlone. To gwarantuje i mocniejsze pąki, lepsze zawiązanie, ale również i lepszą jakość, większe owoce. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby właśnie gdzieś nie zagubić tego światła już w kolejnych latach prowadzenia takiego sadu. To, co można zauważyć, to efekty właśnie tych zabiegów w poprzednich sezonach, prowadzenia tych drzew, czyli bardzo dużo pędów spokojnych, karłowych pędów, które mają taki charakter poziomy albo wręcz się opuszczają do dołu. Więc to są jedyne prawidłowe pędy, które gwarantują dobry potencjał do plonowania. Oczywiście, na każdym drzewie gdzieś się zdarzy jedna, dwie silniejsze gałęzie, które należy usunąć albo skrócić, ale o tym za chwilę.
    Natomiast co należy robić i co należy wykonać właśnie na dolnym piętrze po to, aby z kolei nie stracić wigoru w tych pędach? Bo z każdym sezonem, kiedy one będą dobrze plonowały, a jeszcze tego światła będzie coraz mniej, może się okazać, że one będą zbyt karłowe, zbyt mocno się będą opuszczały i owoce będą drobniejsze czy mogą drobnieć. Czasami taką opinię się słyszy, że a, na Giseli 5 to owoce są drobniejsze niż na podkładkach silnie rosnących. Owszem, bo jest ich zdecydowanie więcej niż na podkładkach silnie rosnących, ale również te pędy są po prostu bardziej karłowe, zapąkowane, wymagają lepszego nawożenia, intensywniejszego nawożenia, nawadniania
    i odżywiania. Ale o to nam chodzi, żeby po prostu zrywać owoce z takich drzew.
    Proszę państwa, te pędy w dolnej części korony należy już skracać. W szóstym, w siódmym roku po posadzeniu, kiedy mamy tego typu spokojne pędy, należy je skracać po to, aby po pierwsze, miały one wigor, i wtedy owoce będą grubsze, a po drugie, no dlatego, żeby pojawiały nam się nowe przyrosty, młode przyrosty, bo one zagwarantują też wysoką jakość owoców. Dlatego tutaj już w przeciwieństwie do tych młodych sadów, jak wspomniałem wcześniej, tam unikamy używania sekatorów i cięcia, a raczej usuwamy ręcznie przyrosty, wyrywamy, wyłamujemy, tak już tutaj, w tego typu sadach, potrzeba nam tej reakcji wzrostowej na tych karłowych pędach, dlatego będziemy je skracali sekatorem, no i oczywiście jeśli mamy tego typu pędy jak ta tutaj powyżej dość silny, który należy wyciąć albo skrócić, no to oczywiście sekator też jest do tego niezbędny.
    Całość transkrypcji na stronie: tiny.pl/783zm
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 4

  • @JuvediCR7
    @JuvediCR7 3 роки тому +4

    Witam, w jakiej rozstawie jest ten sad Reginy na Gisela5 ?

  • @marekg1846
    @marekg1846 11 місяців тому

    😮😅

  • @rafauczak5136
    @rafauczak5136 3 роки тому

    Za mało akcji w tym filmie. Prowadzącemu poleciłbym mniej mówić w kółko to samo, a więcej pokazywać co i jak zrobić. Przypominam że nie kręcicie audiobooka, ale film :)

    • @usypiamkoc4113
      @usypiamkoc4113 2 роки тому +1

      Nieprawda, dałem prędkość odtwarzania 1,5 i super się słuchało.