Podobał się odcinek? Kolejny film z gościnnym udziałem eksperta już niebawem, nie przegap go i subskrybuj kanał AFRISOpl teraz: ua-cam.com/users/afrisopl A Wy? Jakie macie sposoby na dobór pompy obiegowej i ustawienie jej charakterystyk? Albo z jakim problemem spotykacie się najczęściej? Dajcie nam znać w komentarzach!
Proszę o dobór pompy. Instalacja podłogowa powierzchnia grzejna około 303 metry. Podzielona na 4 rozdzielacze dwa na parterze i dwa na piętrze. Budynek oddany w 2017 roku. Najdłuższe pętle to 114 i 120 metrów plus jakieś 5 metrów do pompy. Nie dogrzewa mi tych najbardziej oddalonych pomieszczeń. Mam wrażenie że mam za słabe pompki. Pozdrawiam
W filmie pokazaliśmy krok po kroku jak dobrać pompę dla instalacji domkowej. Jeśli są jakieś problemy z odpowiednim doborem, polecamy bezpośredni kontakt ze sprawdzonym instalatorem - lista rekomendowanych przez nas znajduje się tutaj: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
Na takie odcinki czekam, dobre materiały użyte, ale bądź co bądź zakombinowaliście w tym odcinku strasznie, można to pokazać-wyjaśnić prościej, mimo to piona i łapa w górę !
Mistrzowski odcinek. Fajnie wytłumaczone. Najwięcej nieporozumień wynika chyba z tej wysokością podnoszenia. Często jak szukałem jakichś informacji na ten temat, żeby lepiej to zrozumieć, to raz było napisane, że to wysokość geometryczna na jaką pompa podnosi wodę lub suma oporów przepływu na instalacji, przy czym 1m podnoszenia to był opór rzędu chyba 10 kPa, lub coś takiego. Chociaż dalej mnie zastanawia, jak by to w praktyce wyglądało, jakby do takiej pompy zamocować pionowy odcinek rury. Jak wysoko by taka pompa podniosła wodę w tej rurze. Z tymi materiałami które robicie, powinniście współpracować ze szkołami lub kursami zawodowymi uczącymi na montera instalacji sanitarnych. Myślę, że byłby to duży zastrzyk wiedzy dla osób uczących się w tym zawodzie.
Dziękujemy za dobre słowo, a w temacie edukacji prężnie będziemy działać 🙂 Odpowiadając: wszystko zależy od rury - materiału, z jakiego jest zrobiona, jaką ma chropowatość itd., bo to wszystko będzie wpływało na wielkość oporów w instalacji. Warto wykonać takie testy dla różnych przewodów.
@@AFRISOpl To może moglibyście w następnym filmie o pompach poruszyć temat wysokości geometrycznej. Np. jak się ma taka wysokość instalacji do pracy/doboru takiej pompy. Załóżmy, że taka grupa pompowa jest w piwnicy domu jednorodzinnego. Dom ma 4 kondygnacje: piwnica, 1 piętro, 2 piętro i poddasze. Na poddaszu mamy np. ogrzewanie podłogowe. Geometryczna różnica wysokości między miejscem zamontowania grupy pompowej (w piwnicy) a instalacją ogrzewania podłogowego (poddasze) to około 6m wysokości. Jak się ma te 6 metrów wysokości instalacji do wysokości podnoszenia pompy czy obliczenia oporów przepływu na tym odcinku instalacji ?
@@bobjohanson2118 W przypadku układów "obiegowych" gdzie mamy pion zasilający i pion powrotny wysokość geometryczna ma wpływ wyłącznie na ciśnienie statyczne do jakiego powinniśmy napełnić układ. Instalacja położona w pionie (budynek wysoki) i w poziomie (np. duży metraż) będzie miała takie same opory liniowe. Może się więc okazać, że do parterowego domu o powierzchni 300 m2 konieczne będzie zastosowanie większej pompy niż do domu 3 kondygnacyjnego o powierzchni piętra np. 80 m2.
@@olgierdprzybysz3909 Podsumowując...to zależy od systemu CO. W hydraulicznych układach "zamkniętych" Geometryczna Wysokość podnoszenia nie ma znaczenia, bowiem mamy ciśnienie stałe, statyczne w instalacji. Ale już w układach "otwartych" wysokość słupa wody ma znaczenie... bowiem pompa musi "pokonać" ciężar tego "słupa" wody w pionie+ ciśnienie atmosferyczne aby uzyskać obieg w najwyższym punkcie instalacji. Czy tak?
@@katmai7777 "Ciężar wody" częściowo musieli byśmy pokonać wyłącznie w przypadku jeżeli instalacja nie będzie w pełni wypełniona. W dobrze napełnionych układach nie będzie takiej sytuacji i ważna będzie jedynie długość rur + opory zainstalowanej armatury ( każdy metr rury, kolano i zawór tworzy opór w instalacji) - pompa ma za zadanie pokonanie sumy tych oporów. Rozróżniamy dwa rodzaje systemów CO. Systemy otwarte (zazwyczaj starszego typu stosowane przy kotłach na paliwo stałe) - ciśnienie statyczne panujące w najniższym punkcie instalacji jest wynikiem wysokości słupa cieczy--> w najwyższym punkcie instalacji stosuje się wtedy bufor ("otwarty" zbiornik wody z z przelewem) - w instalacjach tych nie osiągniemy nadciśnienia w najwyższym punkcie instalacji. Drugim rodzajem są systemy zamknięte wyposażone w naczynie wzbiorcze/ przeponowe (naczynie kompensuje rozszerzalność temperaturową czynnika). Ten rodzaj instalacji (zamknięty) jest obecnie najczęściej wykorzystywany, ponieważ przy dobrej eksploatacji pozwala na wyeliminowanie wielu mankamentów systemu otwartego (m.in. konieczność dopuszczania wody do układu, powietrze w instalacji). W układach zamkniętych osiągamy nadciśnienie w najwyższym punkcie instalacji wynoszące zazwyczaj ok. 0,5 bara (ciśnienie w najniższym punkcie będzie to ciśnienie wynikające z wysokości pionów + 0,5 bara). Niezależnie jednak od rodzaju systemu posiadamy min. dwa piony hydrauliczne połączone u góry i u dołu, które tworzą naczynia połączone, oznacza to, że nasze słupy cieczy będą się równoważyły więc nie będą miały wpływu na "wysokość podnoszenia pompy".
Warto jeszcze dodać, że dobrą praktyką jest montaż zaworów równoważących z funkcją pomiaru (np. STAD) na powrotach obiegów grzewczych, tak aby ustawić odpowiedni przepływ na pompie.
Do pieca gazowego podłączone mam dwa zwykłe grzejniki w łazience i sypialni, a w 35 metrowym salonie zamiast dwóch grzejników jest zrobione ogrzewanie podłogowe które posiada tę właśnie pompę jako wspomagającą piec przy rozdzielaczu tej podgłogówki, ktory jest w salonie podłączony to tych rur, co były grzejniki. Rozdzielacze ma 5 pętli, bo ta w piecu by podobno nie pociągnęła tej podgłogówki. Który w takiej konfiguracji dać tryb? Przy piecu instalacja sie dzieli i jedne rury idą do grzejników w sypialni a później do łazienki, a w drugą stronę te, które były przy kaloryferach w salonie i tam zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe.
Do podłogówki należy wybrać charakterystykę stałociśnieniową. Zalecamy zacząć od biegu pierwszego. W momencie niedogrzewanych pomieszczeń należy zwiększyć bieg pompy.
@@HeartLovesBoy potrzebne będzie sprzęgło lub bufor żeby wyrównać tzn odseparować na bieg źródła od obiegów grzejnikowwgo oraz podłogowego . Parametr też będzie się różnił na podłogę od tego na grzejniki albo będą tylko lekko ciepłe , przy grzejnikach zwymiarowanych na 60 st może niedogrzewac
Część, bardzo konkretny film z porcja mięsa (wiedzy). Pytanie: jaki wybrać najlepszy program jeżeli mam 100% podłogówki, w pokojach termostaty w łazienkach i korytarzu bez termostatów, co polecacie? Pozdrawiam
Witam mam instalacje podlogowa ale mam z silownikami i czujnikami strefowymi wiec musze miec nastawe zmienno cisnieniowa bo jak jakies pomiesczenie sie nagrzeje silownik zamknie petle to pompa automatycznie zwolni
Przymierzamy się do wyposażenia kotłownii i ten materiał był nam bardzo pomocny. Zastanawiamy się nad tym, czy montować pompy Wilo czy od razu całe grupy pompowe Afriso lub szafke primobox. I tutaj mamy pytanie dlaczego w zestawie primobox AZB 555 są pompy Grundfos? Instalator mówi, że w przypadku awarii jednej z pomp, nie da się tego zestawu łatwo naprawić.
W tej kwestii rodzaj pompy nie ma znaczenia, tylko sam montaż. W przypadku primoboxów całe obiegi wraz z pompą obiegową są klejone, więc w przypadku awarii trzeba wymienić cały obieg. Kody na poszczególnie obiegi są dostępne w katalogu części zamiennych. afriso.pl/pobieranie/Katalog%20cz%C4%99%C5%9Bci%20zamiennych%20AFRISO.pdf
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ nie ma dedykowanego trybu pracy do instalacji mieszanej, należy rozważyć tryb stałej oraz proporcjonalnej różnicy ciśnień i doświadczalnie sprawdzić przy której nastawie instalacja pracuje lepiej.
Jaki tryb pompy WIlo Yonos Pico ustawić dla ogrzewania podłogowego z siłownikami na zaworach rozdzielacza ? siłowniki zamykają obiegi po osiągnięciu temperatury w danym pomieszczeniu, zatem mamy zmienną charakterystykę sieci. Czy należy ustawić stałą różnicę ciśnień (jak dla ogrzewania podłogowego) czy też inny tryb ?
W takiej konfiguracji nadal powinno się ustawić charakterystykę stałej różnicy ciśnień. W instalacji może być kilka stref o podobnej długości i oporze - dla nich nadal trzeba zachować ciśnienie dyspozycyjne. Przy regulacji dp-c pompa też zmniejsza prędkość obrotową i zmniejszamy pobór mocy.
Witam. Super odcinek. Już zakupiłem taką pompę SC 25/1-6 do grzejników. Proszę o pomoc jaką pompę kupić teraz do boilera dwupłaszczowego 80L. Rury między kotłem a boilerem wyjdą baaardzo krótkie, więc opory bardzo małe, a ta pompa PARA SC to jak Goljat na mrówkę. W sumie charakterystyk też nie potrzeba. Coś proponujecie? Pozdrawiam. PS. dzięki waszym filmom zamówiłem dużo rzeczy do swojej kotłowni z afriso.
Witam, czy jeśli dojdzie do zamknięcia wszystkich siłowników na rozdzielaczu od podłogówki pompa będzie miała zerowy przepływ ale się nie wyłączy to nic groźnego nie stanie się instalacji ?
Pompa obiegowa w instalacji ze sterowaniem strefowym powinna być sterowana za pomocą listwy po to właśnie, by w momencie zamknięcia się wszystkich siłowników, listwa mogła wyłączyć pompę. Zamknięcie przepływu przy uruchomionej pompie spowoduje, że będzie się ona stopniowo nagrzewała, przez co może ulec uszkodzeniu po pewnym czasie.
Czy zbyt małe przepływy na rotametrach ( max 1.5l) mogą być spowodowane słaba pompą? Nawet jeśli zamknę kilka pętli przepływy dalej takie same. Producent grupy pompowe twierdz, że grupa może obsłużyć do 260m2 podlogowki. Ja mam niespełna połowę z tego.
A co ma Pan przed pompą ? Zawór 3 drogowy z siłownikiem np. Afriso czy zawór termostatyczny 3 drogowy? Bo przepływ Pan ma dobry pomiędzy 1 i 2 na rotametrze więc ok, jeżeli Panu nie dogrzewna to może być wina zbyt małej przepustowości , którą właśnie posiada zawór termostatyczny.
@@adrianrucki1681 zawór 3 D z siłownikiemTeoretycznie możliwość przepływowa jest ogromna kvs 6,3. Pomieszczenia są dogrzanie ale teoretycznie przepływy powinienem osiągnąć maxa według rotametrow.
@zupa trupa Może, ale nie musi być to spowodowane zbyt niską wydajnością pompy. Na instalację warto spojrzeć z szerszej perspektywy, nie tylko od strony grupy pompowej - problem może leżeć nie w pompie, a w budowie całej instalacji podłogowej.
@@zupatrupa4573 130 m2 to nie jest dużo i pompa z pewnościa da radę, spróbuj zakręcić zawory przed rotametrami i przelać podłogówkę , być może jest zapowietrzona, skoro masz zawór i taką przepustowość to nie ma problemu z zbyt słabym przepływem , a jak zbudowana jest skrzynka rozdzielacza? Same rotametry bez żadnych pomp , siłowników , termostatów ??
Założyłem podłogówkę podłączoną do zasilania i powrotu przed grzejnikami, w jednym pomieszczeniu około 120m węża w drugim ok 70 metrów, dom 100 m 8 grzejników, pomieszczenia z podłogówką są ostatnimi w 1 grzeje jako tako w ostatnim muszę włączać grzejnik bo podłogówka wogóle nie rusza, wszystko odpowietrzone i lipa, prosta instalacja jedna pompa grundfos alpha 2l 25-40 180 i zawór 3d, czy zmiana pompy na micniejszą pomoże ruszyć podłogówkę?
Niekoniecznie mocniejsza pompa może rozwiązać problem. W pierwszej kolejności należy odseparować obieg grzejnikowy od podłogowego zgodnie z tym filmem: ua-cam.com/video/l36u7o8g6II/v-deo.html&t
@@KAMIKAZE869 W takim wypadku pozostaje Panu w pierwszej kolejności zmiana charakterystyki i biegu pompy metodą prób i błędów lub ewentualna wymiana pompy na mocniejszą.
Witam. Posiadam w swoim mieszkaniu (48mkw) na całości ogrzewanie podłogowe. Pompa w piecu dwufunkcyjnym wilo para tsl/7-50/sc. Na pompie ustawiona jest charakterystyka ze stałym ciśnieniem. Jaki poziom mocy ustawić? Serwisant ustawil na poziom III natomiast kiedy obniżę np na II ciśnienie w układzie spada na tyle, że muszę bardziej odkręcić rotametry.
Wydajność pompy zależy od wielkości i oporności instalacji. Należy zacząć od najmniejszego biegu. Jeśli na tym biegu podłoga nie dogrzewa, trzeba stopniowo podnosić wydajność pompy.
Dzień dobry Panu mam pytanie w domku jest piec gazowy na piętrze grzejniki a na parterze ogrzewanie podłogowe wszystko jest wpięte do rury fi 22miedzianej która wychodzi z kotła i co może być za przyczyna że jeśli grzejniki pracują ok to ogrzewanie podłogowe niezbyt dobrze i tak na przemian ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebujemy więcej informacji o tym jak wykonana jest instalacja. Można podesłać zdjęcia instalacji na nasz adres mailowy zwt@afrio.pl a nasi doradcy się z Panem skontaktują.
A jaki rodzaj odbiorników przeważa? Przy porównywalnych udziałach grzejników i pętli grzewczych skłaniamy się do charakterystyki stałej różnicy ciśnień.
A jakie ustawienie zastosować w przypadku instalacji mieszanej. Pompa jest zamontowana na listwie podłogówki a jednak gdy kocial sie wyłączy i zawory na kaloryfwrach zaczynają się zamykać to zawsze jeden z kaloryferów zaczyna głośno rezonowac. Pomaga odkręceniu jednej z głowic na maksa ale to trzeba za każdym razem zrobić ręcznie.
Przy instalacji mieszanej trzeba użyć dwóch obiegów pompowych, czyli osobnej pompy na grzejniki i osobnej pompy na podłogówkę. Oba obiegi trzeba oddzielić od siebie sprzęgłem, żeby na siebie nie wpływały.
Człowiek na początku filmu mówi że wysokość podnoszenia nie ma znaczenia (bo nie ma tylko opory) ale w dalszej części omawiania używa tego pojecia (wysokość podnoszenia) i to często, zdecyduj się albo uzywaj pojecia różnica ciśnień na manometrze albo wysokość podnoszenia bo dla moherowych beretów robi sie to niezrozumiałe.
W jaki sposób można dołożyć do pompy ciepła zewnętrzna pompę obiegowa jeśli nie ma stricte wejścia do sterownika jako wysteruj zewnętrzna pompę ciepła ?? Słyszałem coś o tym że można ją wysterować po przez zawór 3drogowy. Podzielcie się swoją opinią. Pozdrawiam
No to pozostaje zewnętrzna, dodatkowa automatyka, która będzie w stanie spiąć i wysterować wspomniane urządzenia, np. termostat albo regulator ACT 443 ProClick z możliwością sterowania zaworem mieszającym i pompą obiegową.
Witam, chciałbym sprawdzić charakterystykę dla swojej pompy wilo, ale w ogolno dostępnych wykresach jest podany jeden wykres np dla pomp 15/6, 20/6 i 25/6. Czy to oznacza że dla tych trzech średnic przyłączeniowych pompa ma takie same parametry?
A jakie ustawienia ( chodzi mi jaką charkterystyke wybrać) tej jednej pompy do instalacji mieszanej 40% ogrzewanie podlogowe , 60% grzejniki . Pompa będzie pompowała ciepłą wodę z bufora .
Teraz próbuje ustawić moją pompę i coś mi się nie zgadza.. W instrukcji są tryby opisane inaczej a na filmie inaczej i nie wiem który tryb jest prawidłowy. Np. Drugi tryb dedykowany do grzejników z termostatami w instrukcji pokazuje że powinno być "eksploatacja z samodzielną modulacją (Ap-V)" I na obrazku litera L z trzema kreskami a na filmie że dla grzejników ma być "eksploatacja ze stałą prędkością obrotową" czyli ikona L z jedną kreską pod ukosem.. ta sama pompa i dwa różne opisy ikon?
Pompa przedstawiona na filmie to Wilo Para 25/6-43/SC. Nie wiem jaką dokładnie ma Pan pompę, jednak dla grzejników powinna być charakterystyka proporcjonalna oznaczona symbolem wykresu z ukośną linią (pierwszy obrazek od lewej).
@@AFRISOpl sprawdzałem teraz instrukcje samej pompy i rzeczywiście jest tak samo podane jak Pan mówi. Wygląda na to że błąd jest w instrukcji pieca bosh junkers cerapure 2200 bo tam dwa obrazki opisane są odwrotnie
@@AFRISOpl Pompa Wilo w rozdzielaczu. 5 sekcji podlogówki, 2 grzejniki. Drugi rozdzielacz na poddaszu bez pompy, 3 grzejniki, 1 sekcja podłogowego.Pracuje jeszcze fabryczna pompa w kotle gazowym...
Nie wiemy, czy dobrze zrozumieliśmy - instalacja grzejnikowa i podłogowa charakteryzują się innymi parametrami pracy, i takie obiegi powinny być od siebie odseparowane przy użyciu sprzęgła hydraulicznego i osobnych grup pompowych. Wtedy w instalacji grzejnikowej wybieramy charakterystykę proporcjonalną, a w podłogowej charakterystykę stałej różnicy ciśnień.
Też wybieramy charakterystykę stałą, bo pętle w instalacji mogą mieć taką samą długość, czyli taki sam opór. Zmniejszy się przepływ, ale opory zostaną, więc wybieramy charakterystykę stałociśnieniową.
Super odcinek. Mam pytanie odnośnie pompy grundfos upm3 auto. Jakiego trybu sterowania wybrać? Ciśnienie proporcjonalne, ciśnienie stałe czy charakterystykę stałą? Ogrzewanie podłogowe w całym domu, na parterze i piętrze. Dom około 180 m2.
Wolę się upewnić. Czyli nie drugą opcję (ciśnienie stałe) ale 3 opcję (charakterystykę stałą?). Ponieważ w instrukcji mam te trzy opcje i jest informacja że między innymi do ogrzewania podłogowego to stałe ciśnienie. Ale jest również ta trzecia opcja czyli charakterystyka stała. Więc już nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Wskazania na rotametrach (przepływy) mają być zgodne z wyliczeniami z projektu. Jeżeli takowego nie ma - zalecamy ustawienia jak w naszym filmie poradnikowym: ua-cam.com/video/-FtuOS6SvWc/v-deo.html
Nie, są to całkiem inne parametry. Wskaźnik EP określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną a Zapotrzebowanie na ciepło określa ile energii cieplnej należy dostarczyć, aby przy wystąpieniu projektowej temperatury zewnętrznej utrzymać komfort cieplny w budynku.
Pompa wiło ynos pico plus 25 /4 dane techniczne podają że wydajność przepływu Max 2,7 m3 u mnie na trzecim biegu największy przepływ 1,0m3-jaki powód , co się dzieje?
Jest to teoretyczny przepływ maksymalny jaki może osiągnąć pompa. W rzeczywistości na przepływ jaki pompa osiąga ma wpływ również długość, średnica i typ instalacji, i pompa nigdy nie pracuje przy maksymalnym przepływie.
A jaki rodzaj odbiorników przeważa? Przy porównywalnych udziałach grzejników i pętli grzewczych skłaniamy się do charakterystyki stałej różnicy ciśnień.
Czyli trzeba ten pierwszy tryb włączyć, a co się może dziać jak w kaloryferze który akurat jest największy i najdalej oddalony od pompy przy ustawieniu pokrętła w obojetnej pozycji po rozgrzaniu zaczyna "strzelać" jakiś zawór tak jakby się niedomykal
Jaki tryb pracy mam dobrać jeśli mam grzejniki ale wszystkie są zasilane z rozdzielacza takiego jak do podłogowki ….. przepływy są ustawione na rotametrach . Każde pomieszczenie ma termostat i zamyka swój grzejnik.
Wszystko ładnie wytłumaczone, ale według mnie przy 100% ogrzewaniu podłogowym tryb stałej różnicy ciśnień ma sens tylko w przypadku kiedy wszystkim steruje regulator umieszczony w miejscu reprezentatywnym i ustala się stałą temperaturę dla wszystkich pomieszczeń regulując przepływy na poszczególnych pętlach np 1l/min, jednak gdy mając np 5 pokoi i w każdym po 2 pętle grzewcze, gdy chcielibyśmy regulować temperaturą każdego pokoju osobno za pomocą termostatów pokojowych, to w przypadku kiedy termostat pokojowy otworzy tylko np. sekcje w łazience, a reszta pozostanie zamknięta wtedy przy stałej różnicy ciśnień przepływ na sekcjach w łazience wzrośnie do 3l/min. Czy nie lepsze w przypadku termostatów pokojowych i 100% podłogówki było by ustawienie różnicy ciśnienia proporcjonalnego, może wtedy przepływ pomimo zamykania poszczególnych sekcji pozostanie na takim samym poziomie.
Jeśli regulator otworzy przykładowo jedną dużą pętlę w innym pomieszczeniu, to przy trybie proporcjonalnym razem z przepływem spadnie wysokość podnoszenia, co może być niewystarczające do pokonania oporów przepływu - a w efekcie pętla może być niedogrzana.
Czyli to nie działa w ten sposób, że przy otwarciu pętli pompa automatycznie zwiększy moc, jednocześnie ciśnienie, aby w miarę wyrównać ten przeplyw. Piszę tu dokładnie o pompie Grundfos UPM3 Auto L. Według specyfikacji maksymalna wysokość podnoszenia w jej przypadku wynosi 7 mH2O, a mi potrzeba 3,2mH2O. Ale 3 Krzywa charakterystyki proporcjonalnej wynosi 3mH2O.
Żeby pompa mogła się tak zachować, potrzebny byłby tryb autoadapt. Krzywa dla charakterystyki proporcjonalnej dla tej pompy rośnie z 3 do 6 mH2O (im większy przepływ tym większa wydajność podnoszenia).
Teraz rozumiem, czyli nie ważne czy jest sterowanie pokojowe czy pogodowe, w przypadku 100% podłogówki zawsze stosuje się charakterystykę ciśnienia stałego, natomiast dobór krzywej według najdłuższej pętli. Dziekuje za wyjaśnienie.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różne typy odbiorników powinny być zasilane z osobnych obiegów z indywidualnymi pompami obiegowymi. Z opisu wynika, że przeważa ogrzewanie podłogowe. Proszę spróbować zastosować charakterystykę stałej różnicy ciśnień.
@@AFRISOpl Dziękuję,mam jeszcze jedno pytanie,Pompa Wilo Yonos Maxo 40/0,5-12, . Wiemy, że wysokość podnoszenia 10 m,to ok.1 bar,.Jak to się ma do długości sieci,to jest 10m długości?
mam pytanie: wysokość podnoszenia dla tego przykładu wyszła 3,2 mH2O czy w takim przypadku można użyć pompe z wysokoscia podnoszenia 4mH2O? jesli tak to dlaczego 6 też jest dobra? prosze o odpowiedź
Jedna i druga pompa obiegowa mogą być zastosowane w tej instalacji. Za pomocą 3 biegów jesteśmy w stanie ustawić moc pompy do potrzeb instalacji. Po określeniu wymaganej wysokości podnoszenia i wymaganego przepływu trzeba nanieść taki punkt pracy na charakterystykę pompy, żeby sprawdzić, czy w danych warunkach jest w stanie pracować.
Ty używasz rozumu 🤯? Jak powiedzą dupa na własny użytek,to będziesz całować ekran? Pod czerepem masz takie urządzenie o nazwie rozumu 🤯,zacznij go używać
Nie wykonuje się instalacji grzejnikowej i podłogowej na jednej pompie z uwagi na różne zapotrzebowania i charakterystykę tych obiegów. W tym przypadku należy wybrać charakterystykę stałej różnicy ciśnień.
@@AFRISOpl dziękuję, nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy, ale chodzi przyciski sterowania które są widoczne na pompie Np w Grundfosie Alpha 2 jest to przycisk z symbolem 'śłońce/księżyc ' który aktywuje tryb letni wówczas pompa codziennie włącza się na krótki czas by przeciwdziałać zablokowaniu wirnika w miesiącach letnich
Opisana funkcja nie dotyczy wybiegów pozasezonowych, a jedynie redukcji nocnej, podczas której pompa obniża swoją wydajność oraz pobór energii elektrycznej.
Wszystko zależy od konfiguracji instalacji. Jeśli zasilamy instalację bezpośrednio z pompy ciepła, to grupy pompowe są niepotrzebne. Przy większych układach - tak jak przedstawiony w filmie schemat - pompa ciepła zasila bufor, a z bufora na instalację ciepło tłoczą grupy pompowe.
Pan z Wilo ma dar do prowadzenia prezentacji - pełna profeska :)
Pewnie to przeczyta, ale i tak przekażemy 😉 Dzięki!
zgadzam się w 100%
Bardzo dobry odcinek. Gratulacje za rzetelna wiedzę pana z wilo. Jasne wykresy spójne odpowiedzi brawo
Dziękujemy. A Pan z Wilo na pewno czyta komentarze i też jest zadowolony 🙂
Bardzo dobry odcinek. Super wyjaśnione. Do tej pory nie miałem pojęcia do czego służą te tryby pracy pompy. Teraz staje się to jasne.
Fajnie, że udało się pomóc - dzięki za dobre słowa 👍
Super odcinek- dużo wiedzy przekazujecie i za to należą się brawa .Proszę o więcej takich produkcji
Dzięki, w sedno - właśnie o przekazywanie wiedzy nam chodzi. Obiecujemy, że takich produkcji będzie więcej 👍
Podobał się odcinek? Kolejny film z gościnnym udziałem eksperta już niebawem, nie przegap go i subskrybuj kanał AFRISOpl teraz: ua-cam.com/users/afrisopl
A Wy? Jakie macie sposoby na dobór pompy obiegowej i ustawienie jej charakterystyk? Albo z jakim problemem spotykacie się najczęściej? Dajcie nam znać w komentarzach!
Proszę o dobór pompy. Instalacja podłogowa powierzchnia grzejna około 303 metry. Podzielona na 4 rozdzielacze dwa na parterze i dwa na piętrze. Budynek oddany w 2017 roku. Najdłuższe pętle to 114 i 120 metrów plus jakieś 5 metrów do pompy. Nie dogrzewa mi tych najbardziej oddalonych pomieszczeń. Mam wrażenie że mam za słabe pompki.
Pozdrawiam
W filmie pokazaliśmy krok po kroku jak dobrać pompę dla instalacji domkowej. Jeśli są jakieś problemy z odpowiednim doborem, polecamy bezpośredni kontakt ze sprawdzonym instalatorem - lista rekomendowanych przez nas znajduje się tutaj: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
Profesjonalne podejście do prezentacji. Dzięki za materiał.
Kochane Afrizo dzięki tym prezentacją zaczynam łączyć praktykę z wiedzą techniczną 😊dużo rzeczy zrozumiałem 😊pozdrawiam
Bardzo nam miło to czytać, dziękujemy :)
Przydatna wiedza, nie mniej jednak oczekiwałem że pokażecie chociaż podłączenie sterowania zewnętrznego do takiej pompy i ustawienia co z czym.
Sterowanie takimi pompami to temat na osobny odcinek - dzięki za wskazówkę. Pomyślimy o realizacji takiego filmu.
Na takie odcinki czekam, dobre materiały użyte, ale bądź co bądź zakombinowaliście w tym odcinku strasznie, można to pokazać-wyjaśnić prościej, mimo to piona i łapa w górę !
Dzięki za informację zwrotną i łapkę w górę - dobrze wiedzieć, że odcinek się podoba. Postaramy się na przyszłość mniej kombinować 😉
Jasno i czytelnie pokazane.
Cieszymy się z takiej opinii, bo włożyliśmy dużo wysiłku w ten odcinek. Jak zresztą w każdy 😉
Dzięki!
Super merytoryczny film! Bardzo przydatny.
Dzięki! Jak jest przydatny, to właśnie o to nam chodziło.
Mistrzowski odcinek. Fajnie wytłumaczone. Najwięcej nieporozumień wynika chyba z tej wysokością podnoszenia. Często jak szukałem jakichś informacji na ten temat, żeby lepiej to zrozumieć, to raz było napisane, że to wysokość geometryczna na jaką pompa podnosi wodę lub suma oporów przepływu na instalacji, przy czym 1m podnoszenia to był opór rzędu chyba 10 kPa, lub coś takiego. Chociaż dalej mnie zastanawia, jak by to w praktyce wyglądało, jakby do takiej pompy zamocować pionowy odcinek rury. Jak wysoko by taka pompa podniosła wodę w tej rurze. Z tymi materiałami które robicie, powinniście współpracować ze szkołami lub kursami zawodowymi uczącymi na montera instalacji sanitarnych. Myślę, że byłby to duży zastrzyk wiedzy dla osób uczących się w tym zawodzie.
Dziękujemy za dobre słowo, a w temacie edukacji prężnie będziemy działać 🙂
Odpowiadając: wszystko zależy od rury - materiału, z jakiego jest zrobiona, jaką ma chropowatość itd., bo to wszystko będzie wpływało na wielkość oporów w instalacji. Warto wykonać takie testy dla różnych przewodów.
@@AFRISOpl To może moglibyście w następnym filmie o pompach poruszyć temat wysokości geometrycznej. Np. jak się ma taka wysokość instalacji do pracy/doboru takiej pompy. Załóżmy, że taka grupa pompowa jest w piwnicy domu jednorodzinnego. Dom ma 4 kondygnacje: piwnica, 1 piętro, 2 piętro i poddasze. Na poddaszu mamy np. ogrzewanie podłogowe. Geometryczna różnica wysokości między miejscem zamontowania grupy pompowej (w piwnicy) a instalacją ogrzewania podłogowego (poddasze) to około 6m wysokości. Jak się ma te 6 metrów wysokości instalacji do wysokości podnoszenia pompy czy obliczenia oporów przepływu na tym odcinku instalacji ?
@@bobjohanson2118 W przypadku układów "obiegowych" gdzie mamy pion zasilający i pion powrotny wysokość geometryczna ma wpływ wyłącznie na ciśnienie statyczne do jakiego powinniśmy napełnić układ. Instalacja położona w pionie (budynek wysoki) i w poziomie (np. duży metraż) będzie miała takie same opory liniowe. Może się więc okazać, że do parterowego domu o powierzchni 300 m2 konieczne będzie zastosowanie większej pompy niż do domu 3 kondygnacyjnego o powierzchni piętra np. 80 m2.
@@olgierdprzybysz3909 Podsumowując...to zależy od systemu CO. W hydraulicznych układach "zamkniętych" Geometryczna Wysokość podnoszenia nie ma znaczenia, bowiem mamy ciśnienie stałe, statyczne w instalacji. Ale już w układach "otwartych" wysokość słupa wody ma znaczenie... bowiem pompa musi "pokonać" ciężar tego "słupa" wody w pionie+ ciśnienie atmosferyczne aby uzyskać obieg w najwyższym punkcie instalacji. Czy tak?
@@katmai7777 "Ciężar wody" częściowo musieli byśmy pokonać wyłącznie w przypadku jeżeli instalacja nie będzie w pełni wypełniona. W dobrze napełnionych układach nie będzie takiej sytuacji i ważna będzie jedynie długość rur + opory zainstalowanej armatury ( każdy metr rury, kolano i zawór tworzy opór w instalacji) - pompa ma za zadanie pokonanie sumy tych oporów.
Rozróżniamy dwa rodzaje systemów CO. Systemy otwarte (zazwyczaj starszego typu stosowane przy kotłach na paliwo stałe) - ciśnienie statyczne panujące w najniższym punkcie instalacji jest wynikiem wysokości słupa cieczy--> w najwyższym punkcie instalacji stosuje się wtedy bufor ("otwarty" zbiornik wody z z przelewem) - w instalacjach tych nie osiągniemy nadciśnienia w najwyższym punkcie instalacji. Drugim rodzajem są systemy zamknięte wyposażone w naczynie wzbiorcze/ przeponowe (naczynie kompensuje rozszerzalność temperaturową czynnika). Ten rodzaj instalacji (zamknięty) jest obecnie najczęściej wykorzystywany, ponieważ przy dobrej eksploatacji pozwala na wyeliminowanie wielu mankamentów systemu otwartego (m.in. konieczność dopuszczania wody do układu, powietrze w instalacji). W układach zamkniętych osiągamy nadciśnienie w najwyższym punkcie instalacji wynoszące zazwyczaj ok. 0,5 bara (ciśnienie w najniższym punkcie będzie to ciśnienie wynikające z wysokości pionów + 0,5 bara). Niezależnie jednak od rodzaju systemu posiadamy min. dwa piony hydrauliczne połączone u góry i u dołu, które tworzą naczynia połączone, oznacza to, że nasze słupy cieczy będą się równoważyły więc nie będą miały wpływu na "wysokość podnoszenia pompy".
Warto jeszcze dodać, że dobrą praktyką jest montaż zaworów równoważących z funkcją pomiaru (np. STAD) na powrotach obiegów grzewczych, tak aby ustawić odpowiedni przepływ na pompie.
Wreszcie przydatny film
Dzięki !
Bardzo dobry odcinek.
Dziękujemy!
Dzięki za film, mega pomocny! Teraz będzie trzeba zastosować tą wiedzę w praktyce! :)
O to chodzi, żeby pomógł! Cieszymy się i powodzenia ;)
Bardzo fajne wytłumaczenie. Profeska.
W końcu kurwa wyjaśnione!!!!!!!!
Miło posłuchać ludzi wiedzących, co mówią...
Dziękujemy!
Do pieca gazowego podłączone mam dwa zwykłe grzejniki w łazience i sypialni, a w 35 metrowym salonie zamiast dwóch grzejników jest zrobione ogrzewanie podłogowe które posiada tę właśnie pompę jako wspomagającą piec przy rozdzielaczu tej podgłogówki, ktory jest w salonie podłączony to tych rur, co były grzejniki. Rozdzielacze ma 5 pętli, bo ta w piecu by podobno nie pociągnęła tej podgłogówki.
Który w takiej konfiguracji dać tryb? Przy piecu instalacja sie dzieli i jedne rury idą do grzejników w sypialni a później do łazienki, a w drugą stronę te, które były przy kaloryferach w salonie i tam zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe.
Do podłogówki należy wybrać charakterystykę stałociśnieniową. Zalecamy zacząć od biegu pierwszego. W momencie niedogrzewanych pomieszczeń należy zwiększyć bieg pompy.
@@HeartLovesBoy potrzebne będzie sprzęgło lub bufor żeby wyrównać tzn odseparować na bieg źródła od obiegów grzejnikowwgo oraz podłogowego . Parametr też będzie się różnił na podłogę od tego na grzejniki albo będą tylko lekko ciepłe , przy grzejnikach zwymiarowanych na 60 st może niedogrzewac
Część, bardzo konkretny film z porcja mięsa (wiedzy).
Pytanie: jaki wybrać najlepszy program jeżeli mam 100% podłogówki, w pokojach termostaty w łazienkach i korytarzu bez termostatów, co polecacie?
Pozdrawiam
Dla 100% podłogówki najlepsza będzie charakterystyka stałej różnicy ciśnień. Bieg pompy najłatwiej ustawić za pomocą metody prób i błędów.
Czy pompa powina pracować przy zamkniętym zaworze na podłogówce. Bo przy grzejnikach się wyłącza
Dużo ciekawych informacji 👍
Co uruchamia taką pompę ? Sterownik czy piec ? Gdzie się wpiąć z tą pompą jeśli ma się podłogówkę i grzejniki ? Pozdrawiam
Pompę może uruchomić sterownik źródła ciepła, zewnętrzny sterownik, termostat itd. - wszystko zależy od potrzeb klienta.
Witam mam instalacje podlogowa ale mam z silownikami i czujnikami strefowymi wiec musze miec nastawe zmienno cisnieniowa bo jak jakies pomiesczenie sie nagrzeje silownik zamknie petle to pompa automatycznie zwolni
Niech vilo zacznie robić niezawodne pompy wczoraj wymieniłem jedną po nie całej dobie pracy i niebyła to taka pierwsza gratuluję.
Mam 10 lat 4 pompy w domu i SUPER , wyxzyść filtry i instalacje i będzie OK . U mnie glikol w podłodze i działają super
Przymierzamy się do wyposażenia kotłownii i ten materiał był nam bardzo pomocny. Zastanawiamy się nad tym, czy montować pompy Wilo czy od razu całe grupy pompowe Afriso lub szafke primobox. I tutaj mamy pytanie dlaczego w zestawie primobox AZB 555 są pompy Grundfos? Instalator mówi, że w przypadku awarii jednej z pomp, nie da się tego zestawu łatwo naprawić.
W tej kwestii rodzaj pompy nie ma znaczenia, tylko sam montaż. W przypadku primoboxów całe obiegi wraz z pompą obiegową są klejone, więc w przypadku awarii trzeba wymienić cały obieg. Kody na poszczególnie obiegi są dostępne w katalogu części zamiennych. afriso.pl/pobieranie/Katalog%20cz%C4%99%C5%9Bci%20zamiennych%20AFRISO.pdf
Dwie łazienki kuchnia i przedsionek dać 2 pompy na układ czy 1 wystarczy na II biegu ? tak 60m 40 ka?
Ja bym dał jedną a coś z wyższej półki. Jak wszystko jest ok to w zupełności wystarczy.
Prpopnował bym o granfosie też tak zrobić film dzieki
Tomek a można od was dostać jakieś projekty kotłowni pomp ciepła i kominków?
Niestety tym się nie zajmujemy.
Świetny film! Który tryb pracy przeznaczony jest do inastalacji mieszanej?Parter podłogówka,piętro grzejniki.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ nie ma dedykowanego trybu pracy do instalacji mieszanej, należy rozważyć tryb stałej oraz proporcjonalnej różnicy ciśnień i doświadczalnie sprawdzić przy której nastawie instalacja pracuje lepiej.
Witam,mam pytanie pompa obiegowa pracuje tylko w trybie pracy stałe ciśnienie na maksymalnych obrotach , co jest grane?
Jaki tryb pompy WIlo Yonos Pico ustawić dla ogrzewania podłogowego z siłownikami na zaworach rozdzielacza ? siłowniki zamykają obiegi po osiągnięciu temperatury w danym pomieszczeniu, zatem mamy zmienną charakterystykę sieci. Czy należy ustawić stałą różnicę ciśnień (jak dla ogrzewania podłogowego) czy też inny tryb ?
W takiej konfiguracji nadal powinno się ustawić charakterystykę stałej różnicy ciśnień. W instalacji może być kilka stref o podobnej długości i oporze - dla nich nadal trzeba zachować ciśnienie dyspozycyjne. Przy regulacji dp-c pompa też zmniejsza prędkość obrotową i zmniejszamy pobór mocy.
Witam. Super odcinek. Już zakupiłem taką pompę SC 25/1-6 do grzejników. Proszę o pomoc jaką pompę kupić teraz do boilera dwupłaszczowego 80L. Rury między kotłem a boilerem wyjdą baaardzo krótkie, więc opory bardzo małe, a ta pompa PARA SC to jak Goljat na mrówkę. W sumie charakterystyk też nie potrzeba. Coś proponujecie? Pozdrawiam. PS. dzięki waszym filmom zamówiłem dużo rzeczy do swojej kotłowni z afriso.
Wystarczy najmniejsza pompa o wysokości podnoszenia max. 4 m.
Witam, czy jeśli dojdzie do zamknięcia wszystkich siłowników na rozdzielaczu od podłogówki pompa będzie miała zerowy przepływ ale się nie wyłączy to nic groźnego nie stanie się instalacji ?
Charakterystyka stalocisnieniowa
Pompa obiegowa w instalacji ze sterowaniem strefowym powinna być sterowana za pomocą listwy po to właśnie, by w momencie zamknięcia się wszystkich siłowników, listwa mogła wyłączyć pompę. Zamknięcie przepływu przy uruchomionej pompie spowoduje, że będzie się ona stopniowo nagrzewała, przez co może ulec uszkodzeniu po pewnym czasie.
Czy zbyt małe przepływy na rotametrach ( max 1.5l) mogą być spowodowane słaba pompą? Nawet jeśli zamknę kilka pętli przepływy dalej takie same. Producent grupy pompowe twierdz, że grupa może obsłużyć do 260m2 podlogowki. Ja mam niespełna połowę z tego.
A co ma Pan przed pompą ? Zawór 3 drogowy z siłownikiem np. Afriso czy zawór termostatyczny 3 drogowy? Bo przepływ Pan ma dobry pomiędzy 1 i 2 na rotametrze więc ok, jeżeli Panu nie dogrzewna to może być wina zbyt małej przepustowości , którą właśnie posiada zawór termostatyczny.
@@adrianrucki1681 zawór 3 D z siłownikiemTeoretycznie możliwość przepływowa jest ogromna kvs 6,3.
Pomieszczenia są dogrzanie ale teoretycznie przepływy powinienem osiągnąć maxa według rotametrow.
@zupa trupa Może, ale nie musi być to spowodowane zbyt niską wydajnością pompy. Na instalację warto spojrzeć z szerszej perspektywy, nie tylko od strony grupy pompowej - problem może leżeć nie w pompie, a w budowie całej instalacji podłogowej.
@@zupatrupa4573 130 m2 to nie jest dużo i pompa z pewnościa da radę, spróbuj zakręcić zawory przed rotametrami i przelać podłogówkę , być może jest zapowietrzona, skoro masz zawór i taką przepustowość to nie ma problemu z zbyt słabym przepływem , a jak zbudowana jest skrzynka rozdzielacza? Same rotametry bez żadnych pomp , siłowników , termostatów ??
@@adrianrucki1681 grupa pompowa elterm z dwoma obiegami grzewczymi+pełne sterowanie strefowe przewodowe.
Założyłem podłogówkę podłączoną do zasilania i powrotu przed grzejnikami, w jednym pomieszczeniu około 120m węża w drugim ok 70 metrów, dom 100 m 8 grzejników, pomieszczenia z podłogówką są ostatnimi w 1 grzeje jako tako w ostatnim muszę włączać grzejnik bo podłogówka wogóle nie rusza, wszystko odpowietrzone i lipa, prosta instalacja jedna pompa grundfos alpha 2l 25-40 180 i zawór 3d, czy zmiana pompy na micniejszą pomoże ruszyć podłogówkę?
Niekoniecznie mocniejsza pompa może rozwiązać problem. W pierwszej kolejności należy odseparować obieg grzejnikowy od podłogowego zgodnie z tym filmem: ua-cam.com/video/l36u7o8g6II/v-deo.html&t
@@AFRISOpl tzn pociągnąć osobną instalację z kotła do podłogówki? To nie wchodzi w rachubę
@@KAMIKAZE869 W takim wypadku pozostaje Panu w pierwszej kolejności zmiana charakterystyki i biegu pompy metodą prób i błędów lub ewentualna wymiana pompy na mocniejszą.
Tego mi było potrzeba
Dziękujemy i cieszymy się, że film się przydał :)
Witam. Posiadam w swoim mieszkaniu (48mkw) na całości ogrzewanie podłogowe. Pompa w piecu dwufunkcyjnym wilo para tsl/7-50/sc. Na pompie ustawiona jest charakterystyka ze stałym ciśnieniem. Jaki poziom mocy ustawić? Serwisant ustawil na poziom III natomiast kiedy obniżę np na II ciśnienie w układzie spada na tyle, że muszę bardziej odkręcić rotametry.
Wydajność pompy zależy od wielkości i oporności instalacji. Należy zacząć od najmniejszego biegu. Jeśli na tym biegu podłoga nie dogrzewa, trzeba stopniowo podnosić wydajność pompy.
Dzień dobry Panu mam pytanie w domku jest piec gazowy na piętrze grzejniki a na parterze ogrzewanie podłogowe wszystko jest wpięte do rury fi 22miedzianej która wychodzi z kotła i co może być za przyczyna że jeśli grzejniki pracują ok to ogrzewanie podłogowe niezbyt dobrze i tak na przemian ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebujemy więcej informacji o tym jak wykonana jest instalacja. Można podesłać zdjęcia instalacji na nasz adres mailowy zwt@afrio.pl a nasi doradcy się z Panem skontaktują.
jak mam na jednej nodze ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe to jaką charakterystykę pompy Wilo mam włączyć
A jaki rodzaj odbiorników przeważa? Przy porównywalnych udziałach grzejników i pętli grzewczych skłaniamy się do charakterystyki stałej różnicy ciśnień.
@@AFRISOpl przeważa ogrzewanie podłogowe, dwa grzejniki i 140 m instalacji ogrzewania podłogowego
Zalecamy wybrać charakterystykę ze stałą różnicą ciśnień
A jaki bieg wlaczyc?
@@AFRISOpl jaki bieg?
A jakie ustawienie zastosować w przypadku instalacji mieszanej. Pompa jest zamontowana na listwie podłogówki a jednak gdy kocial sie wyłączy i zawory na kaloryfwrach zaczynają się zamykać to zawsze jeden z kaloryferów zaczyna głośno rezonowac. Pomaga odkręceniu jednej z głowic na maksa ale to trzeba za każdym razem zrobić ręcznie.
Przy instalacji mieszanej trzeba użyć dwóch obiegów pompowych, czyli osobnej pompy na grzejniki i osobnej pompy na podłogówkę. Oba obiegi trzeba oddzielić od siebie sprzęgłem, żeby na siebie nie wpływały.
Czy pompa powinna pracowac przy zamkntym zaworze na podłogówce. Ba na grzejnikach sie wyłącza
Nie powinno zamykać się przepływu przy pracującej pompie z uwagi na możliwość jej uszkodzenia.
Mam prośbę z pompa grundfos zróbcie odcinek
Człowiek na początku filmu mówi że wysokość podnoszenia nie ma znaczenia (bo nie ma tylko opory) ale w dalszej części omawiania używa tego pojecia (wysokość podnoszenia) i to często, zdecyduj się albo uzywaj pojecia różnica ciśnień na manometrze albo wysokość podnoszenia bo dla moherowych beretów robi sie to niezrozumiałe.
W jaki sposób można dołożyć do pompy ciepła zewnętrzna pompę obiegowa jeśli nie ma stricte wejścia do sterownika jako wysteruj zewnętrzna pompę ciepła ?? Słyszałem coś o tym że można ją wysterować po przez zawór 3drogowy. Podzielcie się swoją opinią. Pozdrawiam
No to pozostaje zewnętrzna, dodatkowa automatyka, która będzie w stanie spiąć i wysterować wspomniane urządzenia, np. termostat albo regulator ACT 443 ProClick z możliwością sterowania zaworem mieszającym i pompą obiegową.
Witam, chciałbym sprawdzić charakterystykę dla swojej pompy wilo, ale w ogolno dostępnych wykresach jest podany jeden wykres np dla pomp 15/6, 20/6 i 25/6. Czy to oznacza że dla tych trzech średnic przyłączeniowych pompa ma takie same parametry?
Tak, średnica przyłączeniowa nie ma aż takiego znaczenia. Dlatego charakterystyka dla tych 3 pomp jest taka sama.
kalkulator oporów kan-therm nie ma opcji wyboru rurek PE-RT 18x2... nie wiem jak prawidłowo policzyc opór
A jakie ustawienia ( chodzi mi jaką charkterystyke wybrać) tej jednej pompy do instalacji mieszanej 40% ogrzewanie podlogowe , 60% grzejniki . Pompa będzie pompowała ciepłą wodę z bufora .
Proponujemy stałą różnicę ciśnień.
Teraz próbuje ustawić moją pompę i coś mi się nie zgadza.. W instrukcji są tryby opisane inaczej a na filmie inaczej i nie wiem który tryb jest prawidłowy. Np. Drugi tryb dedykowany do grzejników z termostatami w instrukcji pokazuje że powinno być "eksploatacja z samodzielną modulacją (Ap-V)" I na obrazku litera L z trzema kreskami a na filmie że dla grzejników ma być "eksploatacja ze stałą prędkością obrotową" czyli ikona L z jedną kreską pod ukosem.. ta sama pompa i dwa różne opisy ikon?
Pompa przedstawiona na filmie to Wilo Para 25/6-43/SC. Nie wiem jaką dokładnie ma Pan pompę, jednak dla grzejników powinna być charakterystyka proporcjonalna oznaczona symbolem wykresu z ukośną linią (pierwszy obrazek od lewej).
@@AFRISOpl sprawdzałem teraz instrukcje samej pompy i rzeczywiście jest tak samo podane jak Pan mówi. Wygląda na to że błąd jest w instrukcji pieca bosh junkers cerapure 2200 bo tam dwa obrazki opisane są odwrotnie
Sranie PO ścianie 😃 na rysunku wszystko wygląda ładnie,w rzeczywistości te wzoru można używać do wytarcia d...
Witam. Jaki powinienem wybrać najlepszy tryb pracy pompy Wilo Para gdy w domu mam 50% podłogówki i 50% grzejniki? Pozdrawiam
Jedna pompa zasila 50% grzejników i 50% podłogówki?
@@AFRISOpl Pompa Wilo w rozdzielaczu. 5 sekcji podlogówki, 2 grzejniki. Drugi rozdzielacz na poddaszu bez pompy, 3 grzejniki, 1 sekcja podłogowego.Pracuje jeszcze fabryczna pompa w kotle gazowym...
Według tego opisu instalacja nie jest zrobiona do końca zgonie ze sztuką. Najlepiej rozdzielić piętra za pomocą sprzęgła.
Witam, a jaka charakterystyke ustawic dla ogrzewania podlogowego na parterze i grzejnikach na pietrze??
Nie wiemy, czy dobrze zrozumieliśmy - instalacja grzejnikowa i podłogowa charakteryzują się innymi parametrami pracy, i takie obiegi powinny być od siebie odseparowane przy użyciu sprzęgła hydraulicznego i osobnych grup pompowych. Wtedy w instalacji grzejnikowej wybieramy charakterystykę proporcjonalną, a w podłogowej charakterystykę stałej różnicy ciśnień.
@@AFRISOpl a co jeśli mamy instalacje podłogową regulowana siłownikami elektrycznymi na rozdzielaczu? Też charakterystyka stalociśnieniowa?
Też wybieramy charakterystykę stałą, bo pętle w instalacji mogą mieć taką samą długość, czyli taki sam opór. Zmniejszy się przepływ, ale opory zostaną, więc wybieramy charakterystykę stałociśnieniową.
Super odcinek. Mam pytanie odnośnie pompy grundfos upm3 auto. Jakiego trybu sterowania wybrać? Ciśnienie proporcjonalne, ciśnienie stałe czy charakterystykę stałą? Ogrzewanie podłogowe w całym domu, na parterze i piętrze. Dom około 180 m2.
Do podłogówki stosujemy charakterystykę stałociśnieniową.
Wolę się upewnić. Czyli nie drugą opcję (ciśnienie stałe) ale 3 opcję (charakterystykę stałą?). Ponieważ w instrukcji mam te trzy opcje i jest informacja że między innymi do ogrzewania podłogowego to stałe ciśnienie. Ale jest również ta trzecia opcja czyli charakterystyka stała. Więc już nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Ja puszczam na 2 bo na 1 słabo grzeje podłogówka.
Czy do odpowietrzania pompy wilo trzeba wyłączyć pompę ciepła?
Kiedy wykonujemy prace konserwacyjne albo serwisowe, to lepiej żeby instalacja była wychłodzona.
Ja mam grzejniki na górze a na dole ogrzewanie podłogowe. Co ustawić i jak ustawić, który tryb.
Najlepiej żeby na miejscu obejrzał to i doradził fachowiec. Tutaj mapka polecanych przez nas instalatorów: afriso.pl/mapa-instalatorow
@@AFRISOpl dziękuję i pozdrawiam
ładna prezentacja. minus za natrętną muzykę. kto i po co to wymyśla?
Czy rotametry mają być maksymalnie otwarte, gdy mam sterowanie elektroniczne z zaworami sterującymi i zaworem ręcznym trójdrożnym?
Wskazania na rotametrach (przepływy) mają być zgodne z wyliczeniami z projektu. Jeżeli takowego nie ma - zalecamy ustawienia jak w naszym filmie poradnikowym: ua-cam.com/video/-FtuOS6SvWc/v-deo.html
czy jesli mam zawory termostatyczne, ale sterowane z regulatora on/off (otworz calkowicie zamknij całkowicie) to opór ZF bedzie 2,6 czy 2,2?
Jeżeli praca takiego zaworu powoduje powstawanie większego oporu przepływu w instalacji to należy do obliczeń przyjąć wartość 2,6.
czy "zapotrzebowanie na ciepło" to to samo co wskaźnik Ep dla budynku?
Nie, są to całkiem inne parametry. Wskaźnik EP określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną a Zapotrzebowanie na ciepło określa ile energii cieplnej należy dostarczyć, aby przy wystąpieniu projektowej temperatury zewnętrznej utrzymać komfort cieplny w budynku.
A jak górna dioda z tym trójkątem świeci na czerwono to co się stało? I jak to rozwiązać?
W tym filmie wyjaśniamy jakie błędy generuje pompa i jak sobie z nimi poradzić: ua-cam.com/video/j1fWzOAG_BY/v-deo.html
Pompa wiło ynos pico plus 25 /4 dane techniczne podają że wydajność przepływu Max 2,7 m3 u mnie na trzecim biegu największy przepływ 1,0m3-jaki powód , co się dzieje?
Jest to teoretyczny przepływ maksymalny jaki może osiągnąć pompa. W rzeczywistości na przepływ jaki pompa osiąga ma wpływ również długość, średnica i typ instalacji, i pompa nigdy nie pracuje przy maksymalnym przepływie.
@@AFRISOpl dziękuję za informację
Polecamy się na przyszłość :)
Dzień dobry, gdzie znajdę wykres pracy pompy Para 25/7 dla poszczególnych biegów (w instrukcji mam bardzo ogólny wykres bez wartości).
Najszybciej będzie skontaktować się bezpośrednio z Wilo, na adres: wilo.pl@wilo.com
Wszystko super i świetnie, tylko od tej "muzyki" dzwoniąco bębniącej głowa puchnie i wprowadza zamieszanie
A jak ustawić jak się ma instalacje mieszana czyli kaloryfery i podłogowka ?
A jaki rodzaj odbiorników przeważa? Przy porównywalnych udziałach grzejników i pętli grzewczych skłaniamy się do charakterystyki stałej różnicy ciśnień.
@@AFRISOpl 4 kaloryfery i około 250m rurek na podłogowce, metrażowo porównanie pokojów podobne
Skłaniamy się do charakterystyki stałej różnicy ciśnień.
Czyli trzeba ten pierwszy tryb włączyć, a co się może dziać jak w kaloryferze który akurat jest największy i najdalej oddalony od pompy przy ustawieniu pokrętła w obojetnej pozycji po rozgrzaniu zaczyna "strzelać" jakiś zawór tak jakby się niedomykal
Może to być nieodpowiednie ciśnienie w instalacji, zapowietrzenie układu albo odwrotne podłączenie samego grzejnika (zasilanie z powrotem).
A jaki tryb do podłogówki w pełni sterowanej pętlami??. Mogą się zamknąć wszystkie pętle.
Tryb stałej różnicy ciśnień.
Jaki tryb pracy mam dobrać jeśli mam grzejniki ale wszystkie są zasilane z rozdzielacza takiego jak do podłogowki ….. przepływy są ustawione na rotametrach . Każde pomieszczenie ma termostat i zamyka swój grzejnik.
W takim wypadku wybiera Pan charakterystykę proporcjonalną.
Wszystko ładnie wytłumaczone, ale według mnie przy 100% ogrzewaniu podłogowym tryb stałej różnicy ciśnień ma sens tylko w przypadku kiedy wszystkim steruje regulator umieszczony w miejscu reprezentatywnym i ustala się stałą temperaturę dla wszystkich pomieszczeń regulując przepływy na poszczególnych pętlach np 1l/min, jednak gdy mając np 5 pokoi i w każdym po 2 pętle grzewcze, gdy chcielibyśmy regulować temperaturą każdego pokoju osobno za pomocą termostatów pokojowych, to w przypadku kiedy termostat pokojowy otworzy tylko np. sekcje w łazience, a reszta pozostanie zamknięta wtedy przy stałej różnicy ciśnień przepływ na sekcjach w łazience wzrośnie do 3l/min.
Czy nie lepsze w przypadku termostatów pokojowych i 100% podłogówki było by ustawienie różnicy ciśnienia proporcjonalnego, może wtedy przepływ pomimo zamykania poszczególnych sekcji pozostanie na takim samym poziomie.
Jednocześnie pompa uzna każdą sekcję jako osobny grzejnik.
Jeśli regulator otworzy przykładowo jedną dużą pętlę w innym pomieszczeniu, to przy trybie proporcjonalnym razem z przepływem spadnie wysokość podnoszenia, co może być niewystarczające do pokonania oporów przepływu - a w efekcie pętla może być niedogrzana.
Czyli to nie działa w ten sposób, że przy otwarciu pętli pompa automatycznie zwiększy moc, jednocześnie ciśnienie, aby w miarę wyrównać ten przeplyw. Piszę tu dokładnie o pompie Grundfos UPM3 Auto L. Według specyfikacji maksymalna wysokość podnoszenia w jej przypadku wynosi 7 mH2O, a mi potrzeba 3,2mH2O. Ale 3 Krzywa charakterystyki proporcjonalnej wynosi 3mH2O.
Żeby pompa mogła się tak zachować, potrzebny byłby tryb autoadapt. Krzywa dla charakterystyki proporcjonalnej dla tej pompy rośnie z 3 do 6 mH2O (im większy przepływ tym większa wydajność podnoszenia).
Teraz rozumiem, czyli nie ważne czy jest sterowanie pokojowe czy pogodowe, w przypadku 100% podłogówki zawsze stosuje się charakterystykę ciśnienia stałego, natomiast dobór krzywej według najdłuższej pętli. Dziekuje za wyjaśnienie.
Jako laik, spytam jak ustawić pompę w układzie mieszanym, tzn podłogówka i grzejniki (około 150 m2 podłogówki i 6 grzejników).
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różne typy odbiorników powinny być zasilane z osobnych obiegów z indywidualnymi pompami obiegowymi. Z opisu wynika, że przeważa ogrzewanie podłogowe. Proszę spróbować zastosować charakterystykę stałej różnicy ciśnień.
Witam,czy obniżenie wysokości podnoszenia pompy, może obniżyć temp.powrotu układu c.o
Jeśli wydajność pompy kotłowej będzie niższa niż pompy na instalacji, to w pewnych warunkach dojdzie do obniżenia temperatury powrotu.
@@AFRISOpl Dziękuję,mam jeszcze jedno pytanie,Pompa Wilo Yonos Maxo 40/0,5-12, . Wiemy, że wysokość podnoszenia 10 m,to ok.1 bar,.Jak to się ma do długości sieci,to jest 10m długości?
Nie. To zależy od średnicy i rodzaju rury - to są główne czynniki wpływające na opór hydrauliczny, czyli wysokość podnoszenia.
mam pytanie: wysokość podnoszenia dla tego przykładu wyszła 3,2 mH2O czy w takim przypadku można użyć pompe z wysokoscia podnoszenia 4mH2O? jesli tak to dlaczego 6 też jest dobra? prosze o odpowiedź
Jedna i druga pompa obiegowa mogą być zastosowane w tej instalacji. Za pomocą 3 biegów jesteśmy w stanie ustawić moc pompy do potrzeb instalacji. Po określeniu wymaganej wysokości podnoszenia i wymaganego przepływu trzeba nanieść taki punkt pracy na charakterystykę pompy, żeby sprawdzić, czy w danych warunkach jest w stanie pracować.
No to w nos dostał grundfos ;-)
Ty używasz rozumu 🤯? Jak powiedzą dupa na własny użytek,to będziesz całować ekran? Pod czerepem masz takie urządzenie o nazwie rozumu 🤯,zacznij go używać
Panowie a jak ustawić pompę dla domu z ogrzewaniem mieszanym 50m2 podłogowe + 50m2 grzejniki panelowe ?
Nie wykonuje się instalacji grzejnikowej i podłogowej na jednej pompie z uwagi na różne zapotrzebowania i charakterystykę tych obiegów. W tym przypadku należy wybrać charakterystykę stałej różnicy ciśnień.
A czy ta pompa ma funkcję 'lato' którą aktywuje się w celu zabezpieczeniem wirnika w okresach letnich
To nie pompa a regulator, który steruje pracą pompy obiegowej powinien mieć taką funkcję.
@@AFRISOpl dziękuję, nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy, ale chodzi przyciski sterowania które są widoczne na pompie Np w Grundfosie Alpha 2 jest to przycisk z symbolem 'śłońce/księżyc ' który aktywuje tryb letni wówczas pompa codziennie włącza się na krótki czas by przeciwdziałać zablokowaniu wirnika w miesiącach letnich
Opisana funkcja nie dotyczy wybiegów pozasezonowych, a jedynie redukcji nocnej, podczas której pompa obniża swoją wydajność oraz pobór energii elektrycznej.
Ciekawe skąd mam wiedzieć jak jest długości pętli skoro poprzedni właściciel tego niewie.
czyli do pompy ciepla sie nie nada , bo niby gdzie to mam sobie podlaczyc
Wszystko zależy od konfiguracji instalacji. Jeśli zasilamy instalację bezpośrednio z pompy ciepła, to grupy pompowe są niepotrzebne. Przy większych układach - tak jak przedstawiony w filmie schemat - pompa ciepła zasila bufor, a z bufora na instalację ciepło tłoczą grupy pompowe.
@@AFRISOpl 👍🤝
Ale wkurzająca jest ta debilna muzyczka powtarzająca się w kółko. Przeszkadza tylko w prezentacji...
watów, jednostki miar się odmienia
Yonos pico jest lepsza pod względem regulacji
A po co taka precyzja.To nie strzelba
Za dużo tego yyyy mnyyy yyyy myyyy, drażniące