Dlaczego podlewając gnojówkami Pomidory- końcówki ich owoców mogą zasychać na czarno.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 вер 2024
  • Występują trzy formy azotu występujące w nawozach mineralnych, oborniku czy gnojówkach. A są to: organiczna forma "mocznik" CO(NH2)2, nieorganiczna forma amonowa "NH4" i nie organiczna forma azotanowa "NO3" i jedna z nich wpływa niekorzystnie na pobieranie wapnia z gleby i może spowodować anomalie w pobieraniu wapnia z gleby co konsekwencją będzie sucha zgnilizna wierzchołkowa. W filmie dowiesz się która to forma azotu ma negatywny wpływ na pobieranie wapnia i w jakich nawozach jest jej najwięcej.
    Odwiedź sklep partnera tego odcinka sklepdlaogrodu... i wykorzystaj kod rabatowy na zakupy -5%
    kod rabatowy - OGRODNIKNEWSTV
    Dlaczego podlewając gnojówkami Pomidory- końcówki ich owoców mogą zasychać na czarno. Sucha zgnilizna wierzchołkowa.

КОМЕНТАРІ • 90

  • @testex550
    @testex550 3 роки тому +1

    Lubię i doceniam. Nie chcę szukać dziury w całym. Ale zdanie 'tworzą jony azotanowe i węglowodorowe' to prawdopodobnie przejęzyczenie. Jak rozumiem chodzi o jony węglanowe lub worodowęglanowe.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +4

      Super, że trafił się taki bystry widz jak Ty i faktycznie nie chodzi o jony węglowodorowe ale o jony wodorotlenkowe. pozdrooo
      Co do jonów azotu to nie było przejęzyczenia i tak jak w filmie powiedziałem chodzi o jony amonowe.

    • @testex550
      @testex550 3 роки тому

      @@ogrodniknewstv
      Dzięki. To znaczy, że pH jest obniżane przez amoniak i dodatkowo jony OH? To musi być silna zasada (badałeś pH z ciekawości?) - coś to musi zobojętniać - nawet CO2 z powietrza w końcu. Nie wydziela się tam przypadkiem CO2 poczas fermentacji?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      @@testex550 Jon amonowy jest fizjologicznie zakwaszający a jony wodorotlenkowe podwyższają ph. Dwie przeciwności. Badanie ph gnojówki ua-cam.com/video/AMBCzT2QbII/v-deo.html

    • @testex550
      @testex550 3 роки тому

      @@ogrodniknewstv
      Dzięki za link. Jon wodorotlenkowy jest silnie zasadowy - NaOH, KOH itd. Jon amonowy jest również zasadowy.
      Ale to ja spierdoliłem, bo jak odsłuchiwałem to skupiłem się na 'jonach węglowodorowych', które mi nie pasowały a 'jony azotanowe' przyjąłem jako amoniak. Mea culpa.
      Czyli możemy się zgodzić, że powstają jony azotanowe i wodorotlenowe :/ Czyli pewnie stara dobra saletra potasowa.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +3

      @@testex550 Nie. W połączeniu amoniaku (NH3) z wodą (H2O) powstaje jon jony amonowe i wodorotlenkowe NH3+H2O = NH4 + OH.
      Stara dobra saletra potasowa to KNO3 czyli potas i azot azotanowy (saletrzany), który wspomaga pobieranie wapnia i potasu.

  • @ingabeta8106
    @ingabeta8106 2 роки тому +2

    Oglądam i zapisuję. Takiej wiedzy potrzebowałam a nie mogłam znaleść. Wreszcie mogę uprawiać pomidory z wiedzą a nie na oślep jak do tej pory. Tyle lat siedzę na forum ogrodniczym ale tam niewiele się nauczyłam. Cieszę się że trafiłam na tak dobry kanał. A przy uprawie w donicach taka wiedza jest bezcenna. BARDZO DZIĘKUJĘ !

  • @Linbaba7
    @Linbaba7 3 роки тому +5

    Nic innego nie ciśnie się na usta jak szacun podziw i estyma , ja nie wiem jak sobie radzisz z zalewem komplementów , trudno jednak nie zgodzić się z ich zasadnością .Internet to cudowne narzędzie edukacyjne lecz obarczone jest mnóstwem pułapek gdzie mówiąc łagodnie rzetelna wiedza nie zawsze jest priorytetem .
    Śledzę Twój kanał od jakiegoś czasu i naprawdę jestem szczęśliwy ,że tu trafiłem i gdyby zrobić ranking najlepszych kanałów ogrodniczych w kategorii wiedza na temat uprawy roślin to ten nie ma sobie równych .
    A żeby nie było tak słodko to zabrakło mi w tym filmie wskazówki jak postępować w sytuacji kiedy już mamy przypadki zgnilizny wierzchołkowej w sytuacji zaburzonej gospodarki azotowej jak się ratować czy dostarczać wapń innym sposobem np. dolistnie i jakie środki stosować .
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @micha5290
    @micha5290 3 роки тому +4

    Wspaniały film. Dziękuję.

  • @agatagadomska2720
    @agatagadomska2720 3 роки тому +1

    Witam,podziwiam wiedzę i często korzystam z podpowiedzi,sama kieruję się tzw doświadczeniem i w tunelu ograniczam nawożenie do minimum , głównie na jesień lub przed posadzeniem ,w gruncie też przed posadzeniem ,gnojówek nie używam wogóle w tunelu i rosną pomidorki ,to nie wyścigi,latami tak uprawiam, trochę jak dawniej ,wszystko z obserwacji i doświadczenia, dużo zależy od pogody ,pozdrawiam wszystkich co się martwią o swoje uprawy , będzie super 👍🌞🍅

  • @wzw4824
    @wzw4824 3 роки тому +1

    Czyli przefermentowany nawóz kurzy jest OK do podlewania i zasilania, bo faktycznie "gnojówka" z pokrzywy tak naprawdę jest kiszonką. Pozdrawiam.

  • @wawrzynieckowalski5738
    @wawrzynieckowalski5738 3 роки тому +3

    O nie ma komentarzy to ciach👍 i już jest.

  • @ciachozonci164
    @ciachozonci164 3 роки тому +2

    Nie używałem żadnych nawozów i pomidory zrobiły się czarne. Ziemia u nas leżała odłogiem ok 10 lat, więc jest czysta.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +3

      W jałowym podłożu też nic dobrego Ci nie wyrośnie, może wapnia za mało, może potasu za dużo w stosunku do wapnia i też zblokuje wapń a może w resztkach azotu który tam masz masz przewagę amonu nad azotanem. Analiza i użyźniać.

  • @winterglin
    @winterglin 3 роки тому +2

    Dokładnie brandwine tak robi po gnojówkach. Ale trudno się mówi hehe

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      To nie lepiej zrobić gnojówkę pod koniec kwietnia, wysycić nią glebą w miarę rozsądku i za dwa, trzy tygodnie bakterie zrobią swoje i przekształcą amon w azotan.
      Wtedy posadzić pomidory w bezpiecznym podłożu.

    • @winterglin
      @winterglin 3 роки тому

      @@ogrodniknewstv tyle że ja to nie mam pokrzyw tak wcześnie. Na szczęście na następny rok już będę miał wystarczającą ilość kompostu i to będzie jedyny nawóz. Ps ja miałem pierwszy atak zz z 5 dni temu jak były deszcze ale skończyło się na ucięciu listków póki co jest upał i nie ma dalej objawów a ty jak?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      @@winterglin Lepiej zastosuj obornik z dużą ilością azotu jak: kurzy, króliczy. Na samym kompoście nie buduj podłoża pod pomidory. Oczywiście trzeba go stosować ale sam jest kiepskim pomysłem pod pomidory na dłuższą metę z wielu powodów. pozdroo

    • @winterglin
      @winterglin 3 роки тому +2

      @@ogrodniknewstv nie mam za bardzo dostępu do obornika w dużych ilościach a kompostu narobiłem dużo ale spróbuję gdzieś ze wsi kurzy załatwić i dać na ziemię żeby się przerobiło. Ps. Super masz przepis na ogórki kiszone, nagrałem nawet degustacje na kanał swój bo nigdy takich dobrych nie jadłem. Mama takich nie umie robić pytała skąd ten przepis był i jak to możliwe że takie dobre to jest w tym roku wszystkie koleżanki z UA-camm będą robić ogórki kiszone bo pycha hehe

    • @janeczkaprosperity
      @janeczkaprosperity 3 роки тому

      Moim zdaniem nie da się "wysycić gleby gnojówką", bo jest to nawóz płynny i szybko rozpuszcza się z deszczem i wypłukuje.

  • @krystynadamian6527
    @krystynadamian6527 3 роки тому +1

    Bardzo dziękuję za informację

  • @beatabeata5670
    @beatabeata5670 3 місяці тому

    Dzieki bardzo panu za info .powiem ze ludzie sie kloca fest ze gnijowka z pokrzywy to cud ,takie pikne krzaki maja .pomodory ..Boze ja sie chyba nigdy nie naucze tej chwmi od pana .ale dobrze ze pan jest i radzi dobrze . a co pan uwaza o gnojowkach z kupki kurzej ..ogorkow czy innych roslin ?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 місяці тому

      Nie lepiej kompostować te kupki kilka lat i posypywać na grządki.

  • @rutek1999
    @rutek1999 3 роки тому +4

    👍👍👍👍👍👍👏👏

  • @jerzynawrocki3684
    @jerzynawrocki3684 3 роки тому +1

    Dziękuję, fajne filmy proszę mi powiedzieć ile to? co znaczy nieprzelewam.. podłoże mokre?
    Jeszcze raz dziękuję, bo nie cierpię jutiu błaznów, a jest ich ful., większość

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Przelewanie - bardzo duża ilość wody wylana w szybkim czasie a szczególnie w jeszcze wilgotne podłoże.

    • @jerzynawrocki3684
      @jerzynawrocki3684 3 роки тому

      Czy 1.5 do 2 litrow na krzak raz dziennie jest ok?
      Mam małe podwyższone rabatki, na dole ok 10 cm przeroboinego obornika konskiego- roczny na gorze ok 7 cm kompostu. Czyli podloze b.bogate. pozdrawiam

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      @@jerzynawrocki3684 Na przyszłość lepiej to wszystko przekopać z dwa razy na wiosnę aby się przygryzło i przerobiło w glebie.
      Takie nawożenie dobre jest dla ogórka ale dla pomidora to odradzam. Podlewanie jest sprawą indywidualną i naprawdę nie pomogę.

    • @jerzynawrocki3684
      @jerzynawrocki3684 3 роки тому

      Ogrodem zajmuje się od roku zero doświadczenia. Proszę w takim razie powiedzieć ile Pan leje wody w litrach na krzak Dziękuję pozdrawiam

  • @ma6t9ek
    @ma6t9ek 3 роки тому +1

    Nie powiedziałeś co robić z takimi owocami. Obrywać, zostawiać na krzaku? One tworzą jakieś zagrożenie dla krzaka?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Już komuś odpowiedziałem na to pytanie w komentarzu. Pozdro

  • @cosmopaul1
    @cosmopaul1 3 роки тому +1

    Bez gnojówki sucha zgnilizna wierzchołkowa też występuje. Nie powiedziałeś czym nawozić w takim przypadku.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Rzadko kiedy występuje z faktycznego braku wapnia w podłożu. Pod komentarzem Alicji odpowiedziałem w skrócie o co chodzi.

  • @bentarzkabentarzka2879
    @bentarzkabentarzka2879 3 роки тому

    Jezeli można jeszcze zapytac, czy rzucenie garści pokrzyw pod korzeń,przysypanie tych pokrzyw przerobionym obornikiem końskim ,warstwa ziemi rodzimej i sadzonka sprzyja tworzeniu azotu w postaci azotanowej czy amonowej?
    I oczywiscie wiem że moje pomidory miały poskręcane liście, kilka krzakow miało poskrecane wierzchołki,a przede wszystkim te do których pokrzyw nie wystarczyło to okazy zdrowia.INa dwóch krz mam juz sucha zgnilizne.A co ciekawsze to po pokrzywach i oborniku ani śladu pod korzeniem!

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Najpierw ta pokrzywa gnije, potem wytwarza się amoniak a potem forma amonowa na końcu bakterie przerobią na azotanową więc nie ma sensu wrzucać pod korzeń coś co będzie gniło z wydzieleniem amoniaku jak można zrobić to wcześniej i nie zatruwać korzeni.

    • @bentarzkabentarzka2879
      @bentarzkabentarzka2879 3 роки тому

      Dziekuje bardzo.

  • @rafag4397
    @rafag4397 3 роки тому

    Witam. Bardzo cenie sobie Pana rady. Czy jest jakiś sposób żeby zneutralizować nadmiar azotu amonowego w glebie?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +1

      Bakterie przerobią go na azotanowy, chodzi o to aby nie robić wokół korzeni pożywki która zawiera więcej niż 15-20 mg amonowego. Jak sypiesz granulowany nawóz to powoli się rozpuszcza i do korzeni dociera prawdopodobnie już azotan a nie amon ale jak na lejesz gnojówki z amonem to korzenie błyskawicznie zostaną zalane jonami NH4

  • @TheLeeloo2
    @TheLeeloo2 3 роки тому

    Pytanie, czy zastosowanie oprysku z wapniem na grona owocowe pomoże jedynie nowym owocom na krzaku a owoc wykazujący już zmiany chorobowe jest spisany na straty i lepiej go oderwać żeby nie zabierał energii roślinie? Pytanie drugie, mam dostęp do świeżego skrzypu polnego i chciałabym zrobić z niego ekstrakt do podlewania (zostawić w deszczówce na 24h). Podobno odkaża glebę (krzemionka) i jest odżywczy, tylko czy nie jest już późno na odżywianie gleby plus nie chciałabym jeszcze czegoś zepsuć. Uprawa w donicach i skrzyniach pod osłonami, korzenie już wrosły w grunt pod pojemnikami.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +1

      Pomoże rosnącym pomidorom bez zmian, te ze zmianami nie zrywaj bo są opinie, że niedobór może wejść na inne zdrowe i tą opinią w pełni się zgadzam. Jak te pomidory dojrzeją obetnij końcówkę i śmiało można jeść, to tylko martwica i nie zdarzyło mi się aby tam weszła szara pleśń.
      Skrzyp polny ma właściwości ale bardziej na choroby ale tylko ograniczy porażenia.
      Ja bym stosował jako wywar a nie gnojówki. Każda gnojówka z czego byś nie zrobił będzie zawierała w swoim składzie azot amonowy w dużej przewadze, który nie nadaje się do intensywnego podlewania i nawożenia pogłównego. pozdroo

    • @TheLeeloo2
      @TheLeeloo2 3 роки тому +1

      @@ogrodniknewstv Ok, dzięki🙂. To pojedyncze sztuki nie będę zrywac. Jeżeli chodzi o skrzyp to myślalam tylko o ekstrakcie, góra 24 godziny lub właśnie wywar. Gnojówki nie chcę, stosuje tylko raz w sezonie z pokrzywy.

  • @Adam-he4mk
    @Adam-he4mk 3 роки тому +1

    To jak żyć? Inni mówią, że to panaceum na wszystko. Czym nawozić naturalnie?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +3

      Co dwa lata obornikiem z dużą zawartością azotu ( kurzak, ptasi, króliczy) ogólnego bo można go dać mniej ilościowo a zaopatrzysz odpowiednio glebę w azot. Zastosowanie bardziej ubogich nawozów w azot wprowadzimy za dużo innych składników, które mogą się kumulować jak w przypadku zastosowania tylko kompostu czy obornika o małej ilości azotu.

    • @maciejkowalski9539
      @maciejkowalski9539 2 роки тому

      @@ogrodniknewstv co dwa lata obornik, a oprócz tego przy sadzeniu pomidora, to garść pod korzeń? (o tym sypaniu pod korzeń usłyszałem w innym Twoim filmiku)

  • @romihofi8848
    @romihofi8848 3 роки тому

    Jak dawkować wapnowit Turbo na litr wody?

  • @marianek25
    @marianek25 3 роки тому +3

    Mój teść leje gnojówkę w tunelu nie jestem w stanie go przekonać, że nie jest to dobry pomysł.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +2

      I wątpię aby Ci się udało przekonać. pozdroo

  • @adamjaworski301
    @adamjaworski301 3 роки тому

    A co powiesz o stosowaniu azofoski w formie rozrobionej / płynnej do podlewania pomidorów i ogórków w tunelu?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Azotu amonowego w pożywce nie może być więcej aniżeli 15-20mg/l w azofosce jest w przewadze nad azotanowym czyli do tunelu odpada. Po drugie za duża zawartość azotu ogólnego do fosforu a szczególnie do potasu i teraz całkowicie odpada taki nawóz. Pomidory poszły by wegetatywnie w krzaka, zawiązki by zrzucał albo całe grona byłby by niedorozwinięte.

    • @adamjaworski301
      @adamjaworski301 3 роки тому

      @@ogrodniknewstv dziękuję

    • @joannac.4648
      @joannac.4648 3 роки тому

      @@ogrodniknewstv poza tym to chyba eko nie jest? A jaki sens miec swoj ogrod i nawozic sztucznym?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому +1

      @@joannac.4648 Sypanie tylko sztucznych to zbrodnia a nie uprawa.

  • @grzegorzl3934
    @grzegorzl3934 3 роки тому

    Witam. A dlaczego pomidory pękają?

  • @kare2851
    @kare2851 3 роки тому

    Hej, można gdzieś Panu podesłać zdjęcia papryki do sprawdzenia co im dolega? Krzak jest mniej intensywnie zielony i pojedyncze liście już zółkną całkiem. Nawożę kristalonem, ph wydaje się w normie. Pozdrawiam

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Możliwe, że przelany a maila znajdziesz w informacjach.

    • @kare2851
      @kare2851 3 роки тому

      @@ogrodniknewstv mógłby Pan podać, bo nie mogę znaleźć.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      @@kare2851 robson076@interia.eu

    • @kare2851
      @kare2851 3 роки тому

      Wysłałem wiadomość

    • @kare2851
      @kare2851 3 роки тому

      Wysłałem Panu kolejna wiadomość na maila. Jeszcze tu zapytam, a Pan może odpowiedzieć na mailu. Czy mogę wykonać opeysk npk dolistnie kristalonem w celu szybkiego uzupełnienia składników?

  • @bronislawbez5051
    @bronislawbez5051 3 роки тому

    witam propionian wapnia powinien zalatwic sprawe

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Najskuteczniejsza będzie jednak saletra wapniowa jak już są duże objawy na owocach. pozdroo

  • @mlodymlody677
    @mlodymlody677 3 роки тому

    Witam gnojówka czarnego bzu kwiatu

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 роки тому

      Jaka by nie była gnojówka to przy rozkładzie gniciu substancji organicznych wytwarza się amoniak, który w wodzie tworzy amon.

  • @mlodymlody677
    @mlodymlody677 3 роки тому +1

    M