ГЪДУЛКАТА НА ИЛИЯ НЕ СПИРА ДА СВИРИ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • На улиците на Добрич звучи гъдулка. Един млад мъж, облечен в традиционна българска носия, вдъхва живот на музиката на дедите ни. Това е Илия Русинов - 24-годишен музикант, носещ духа на българския фолклор.
    Родом от Пловдив, но с корени, пуснати и в Добруджа, Илия свири от малък. 13-годишен започва да идва и в Добрич, където музиката му оглася улиците. Изкуството му не е само талант, а и знание - завършил е Хуманитарната гимназия във Варна със специалност гъдулка и народно пеене, а след това продължава образованието си в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив със специалност "Изпълнителско изкуство и фолклор с гъдулка и народно пеене".
    Но улицата, неговата най-голяма сцена, всъщност му е забранена. В Добрич не е позволено да се свири на улицата, а Илия неведнъж е бил гонен и глобяван.
    Той обаче продължава. С носия, която сама по себе си носи послание. С гъдулка, чиито струни разказват истории. Преди време случайно вижда своя снимка, направена пъзел и изложена в супермаркет - макар и да не е попитан, това е неочаквано доказателство, че изкуството му достига далеч.

КОМЕНТАРІ •