Obligacje (5/6) - Jak poprawnie inwestować w obligacje niezależnie od koniunktury?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 54

  • @grand37
    @grand37 6 місяців тому

    /bardzo fajny materiał odnośnie stanu obligacji w 2020 roku. Czy robiłeś może filmik na temat tego jak oprocentowanie obligacji detalicznych zmieniało się na przestrzeni np. ostatnich 10 lat?. Widzę po filmikach różne kursy ale polskich obligacji nie. Dzięki za film.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  6 місяців тому +1

      Dzięki! W najnowszym materiale na blogu masz wykres z oprocentowaniem obligacji 10-letnich w czasie :). Dokładnie to, czego szukasz.

  • @michawitaszek9361
    @michawitaszek9361 10 місяців тому

    Bardzo fajny materiał, dużo wiedzy i rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Masz może już jakiś podcast/materiał na temat zakupu pojedynczych obligacji skarbowych zagranicznych, które są możliwe do zakupu np. u zagranicznych brokerów? Pozdrawiam, Michał

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  10 місяців тому

      Hej Michał,
      Dzięki! Dobry pomysł na odcinek (mam go od jakiegoś czasu na liście pomysłów, więc musze wreszcie coś przygotować)

    • @michawitaszek9361
      @michawitaszek9361 10 місяців тому

      @@Inwestomat Świetne dzięki, byłby to na pewno kompletnie nowatorski artykuł i podcast w polskim światku finansowym. Osobiście przymierzam się do zakupu USD denominated obligacji Indii czy Indonezji ale chętnie najpierw zapoznałbym się z Twoim podejściem i opinią, jako że generalnie nie spędziłem jeszcze za dużo czasu na analizie tematu. Pozdrawiam i życzę świetnych wyników sprzedażowych, również czekam już na książkę.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  10 місяців тому

      @@michawitaszek9361 Na obligacje EM bym uważał, bo waluta emisji nie zmienia faktu, że ryzyko jest w kraju emitenta :P.
      Są takie ETF-y na EM Bonds USD-denominated, znasz je? Mają chyba cap 10% każdy kraj.

    • @michawitaszek9361
      @michawitaszek9361 10 місяців тому

      Znam znam, mimo wszystko myśle ze bezpieczniej jest inwestować w obligacje Indii, Indonezji i kilku innych krajów niż polskich firm. Natomiast jeśli chodzi o USD to chodzi mi tutaj głównie o stałość wyceny w walucie a nie uzależnienie się od walut rynków wschodzących które generalnie z czasem raczej tanieją względem USD czy EUR. Pozdrawiam!

  • @krzysztofkarpinski5012
    @krzysztofkarpinski5012 2 роки тому +2

    Mateusz . Rząd mówi o ,,zlikwidowaniu,, wibor ale rozumiem tylko w umowach kredytowych ? no bo przecież mamy obligacje których kupon jest o wibor oparty .Masz jakieś przemyślenia w tym temacie ? Czy ta sytuacja może mieć wpływ na sam wibor jego kształtowanie się obecnie ? Dużo się mówiło o manipulacji tym wskaźnikiem w góre przez banki.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +2

      Tak, nie zlikwidują WIBOR ogólnie, bo mieliby problem z oprocentowaniem obligacji i nie tylko.
      Przemyślenia? Dobrze opisał to Maciek Samcik na swoim blogu bodajże dziś rano. Brzmi to jak "marketing wyborczy", który zbliży kredyty to tzw. stawki overnight (częściej się aktualizuje, jest bardziej "na teraz"), co będzie miało niewielki efekt w przyszłym roku (bo stopy procentowe pewnie będą już stabilniejsze niż teraz).

  • @krzysztofkarpinski5012
    @krzysztofkarpinski5012 2 роки тому

    Spotkałem się z taka opinią że jeśli do wyliczenia raty kredytów zostanie użyta stawka WIBOR ON zamiast Wibor 3M , Wibor 6M.To możliwe jest że wkrótce stawka WIBOR ON będzie większa od WIBOR 6m .Czy to możliwe ? Jest to istotne bo na WIBOR 6M oprocentowane są niektóre obligacje ?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      Hej Krzysztof,
      Ale ta stawka ma być użyta tylko do kredytów, nie dla obligacji (przynajmniej tak ja zrozumiałem).

  • @sebastiankrajewski2029
    @sebastiankrajewski2029 2 роки тому

    Wielkie dzięki za filmik. Czy istnieje mozliwosc porady prywatnej?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      Nie ma problemu. Porad prywatnych nie udzielam, ale zapraszam do grupy na fb lub do napisania maila (jeśli to jakieś krótkie pytania).

    • @sebastiankrajewski2029
      @sebastiankrajewski2029 2 роки тому

      @@Inwestomat Pytanie mam krotkie :) Obligacje 2 letnie 5,5% czy sie oplaca, bo nie wiem czy Polska nie zbankrutuje przy naszym Morawieckim...

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +1

      @@sebastiankrajewski2029 Jesteśmy emitentem własnej waluty, więc prędzej straci ona na wartości, niż zbankrutujemy. Masz o tym osobny klip "Czy Polska zbankrutuje" - poszukaj :).

    • @sebastiankrajewski2029
      @sebastiankrajewski2029 2 роки тому

      @@Inwestomat Dziękuję! Zaraz obejrzę :)

  • @adrianbadzmierowski8857
    @adrianbadzmierowski8857 2 роки тому

    Wiem, że tutaj jest podejmowany temat obligacji korporacyjnych, ale czy mogę w takim razie traktować sytuację podobnie do obligacji korporacyjnych z wysoką rentownością do obligacji skarbowych z wysoką rentownością, które można kupić bezpośrednio na rynku wtórnym, czy tu nie ma tego ryzyka?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +1

      Obligacje skarbowe mają zawsze znacznie niższe ryzyko od dowolnych obligacji korporacyjnych (niezależnie czy dług jest notowany na rynku, czy detaliczny).

    • @adrianbadzmierowski8857
      @adrianbadzmierowski8857 2 роки тому

      @@Inwestomat dzięki, zdecydowanie mnie uspokoiłeś przy myślach nad inwestycjami w skarbówki na rynku wtórnym :)

  • @agnieszkam.5407
    @agnieszkam.5407 2 роки тому +3

    Bardzo dziękuję za podcasty. Jestem na bieżąco z wpisami na blogu, ale nie przeczytałam jeszcze wszystkich poprzednich (a chcę to zrobić) np. tych o obligacjach. Kiedy mogę czytać to czytam bieżące i archiwalne wpisy, a kiedy mogę słuchać to słucham tutaj podcastów i edukuję się :)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      Hej Agnieszka!
      Trochę tego naprodukowałem, co? Bardzo mnie cieszy, że znajdujesz czas również na nadrobienie wszystkich historycznych, bo moim zdaniem ciężko będzie osiągnąć całościowe zrozumienie tematu.

    • @agnieszkam.5407
      @agnieszkam.5407 2 роки тому +2

      @@Inwestomat moim zdaniem warto czytać również poprzednie wpisy bo więcej trybików w głowie zaskakuje

  • @elayeth
    @elayeth 2 роки тому +2

    Też liczyłem 4-letnie i 10-letnie obligacje anty-inflacyjne. To prawda, że w horyzoncie 4-letnim lepiej kupić 4-letnie, ale jeśli tworzymy portfel długoterminowy np:10 lat +, to 10-letnie wychodzą lepiej, niż reinwestowane w 4-letnie po 4 latach. I co najważniejsze, jeśli nie jesteś pewien, czy nie będziesz potrzebować pieniędzy wcześniej to w 90% przypadków 10-łatki przegrywają, z 4-latkami tylko w roku wykupu tych drugich, ew. w roku 5. Zaś w każdym innym roku, np: 2,3,6,7 … 10-łatki są lepsze. To skłania mnie do wniosku, że 10-łatki są prawie zawsze lepsze…
    Spierałbym się też, czy kupon 8% na obligacjach korporacyjnych oznacza, że firma musi mieć kłopoty finansowe. Pracuje w firmie deweloperskiej. Wiem, że ryzyko upadku jest znikome, sytuacja finansowa bardzo dobra, ale ew. oferent emisji obligacji, mówi, że z uwagi na dużą podaż obligacji tej branży, małą emisję i nieznany szeroko brand, kupon będzie musiał być rzędu 9-10%… ma się to nijak do problemów finansowych… 😉
    Niemniej bardzo dobry filmik. Wiele świetnych porad. 👍🏻😊

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +2

      Hej Mac!
      No o mamy podobne wnioski. Co do 8% na obligacjach korporacyjnych w czasach, gdy standardem jest WIBOR3M + 3%, a WIBOR3M wynosi(ł) 0,1% to oczywiście 8% sygnalizuje podwyższone ryzyko. Wiem, że większość takich emisji jest ostatecznie spłacana, ale nie należy ryzyka bagatelizować.
      Pozdrawiam,
      Mateusz

  • @mr.g8094
    @mr.g8094 2 роки тому

    Inwestomat w 1:12:17 zaczynasz mówić że obligacje skarbowe są najbezpieczniejsze (w kontekście że bezpieczniejsze od metali) i że zawsze rząd je odkupi, nie zgadzam się z tym, jest pewne ryzyko, bankructwo całego państwa, co przecież zdarza się na świecie cały czas. Ale mogą to być też jakieś radykalne zmiany ustrojowe w państwie, zdaje się że było tak w Polsce, że rząd po 2 wojnie ogłosił że nie będzie spłacał obligacji kupionych przed wojną (jeśli się mylę albo trochę przeinaczyłem to proszę o poprawke)

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +1

      Bywały takie chwile w historii wielu państw, ale nie zmienia to faktu, że w teorii inwestowania (podkreślam: w teorii) obligacje skarbowe USA były, są i raczej będą nazywane "najbezpieczniejszymi aktywami świata".
      Co do metali to te przemysłowe mają w pewnym sensie "obiektywną" wartość, wynikającą z popytu produkcyjnego, ale szlachetne to w większości "efekt wiary" i często nawet 30-letnie okresy "na minusie", czego nie powiemy ani o giełdzie, ani o dowolnych obligacjach skarbowych. I "tyle z bezpieczeństwa kruszców".

  • @krzysztofkarpinski5012
    @krzysztofkarpinski5012 2 роки тому

    Mateusz wyjaśnij mi. Mam fundusz dochody inwestor w skład którego wchodzą w wiekszości obligacje z % zależnym od WIBOR . Dlaczego on zniżkuje skoro WIBOR rośnie ? Czy ,,zawieszenie ,, zmian wibor dla kredytobiorców tak jak na Węgrzech będzie miało wpływ na obligacje których % zależne jest od Wibor ?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +1

      Pewnie dlatego, że zmiennoprocentowe też "dostały po tyłku" w związku z wyprzedażą. Może być tak, że nowe emisje zmienno% mają wyższą komponentę stałą niż stare, ale też tak, że inwestorzy pozbywają się "hurtem" także ich. Zauważ, że Investor Dochodowy stracił o wiele mniej niż indeks ^TBSP, więc i tak jest "nieźle".

  • @tomek2058
    @tomek2058 2 роки тому

    No i widzisz a Pinokio wiedział i nie powiedział i cyk 2,5 miliona na obligacje trzyletnie pod WIBOR m6

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      Ale wiesz, że mógł zainwestować to znacznie lepiej, np. w COI lub EDO? Podwyżka stóp wynikła z inflacji, więc mądrzej byłoby od razu zainwestować w antyinflacyjne.

  • @Adam-mk6jw
    @Adam-mk6jw 2 роки тому +1

    Klasa!

  • @ukaszwieczorek3105
    @ukaszwieczorek3105 2 роки тому

    Czy dobrze rozumiem, że inwestycja w obligacje korporacyjne poprzez ETF teoretycznie nie powinna przynosić nominalnie straty?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      Źle rozumiesz, bo zagraniczne obligacje korporacyjne bardzo często są stałoprocentowe, a więc ich ceny spadają, gdy nowe emisje są lepiej oprocentowane (zwykle przy wzroście stóp procentowych).

    • @ukaszwieczorek3105
      @ukaszwieczorek3105 2 роки тому

      @@Inwestomat rozumiem... A przy etfie nie ma możliwości doczekania do ich wykupu jakby. W takim razie dlaczego mówi się, że obligacje to mało ryzykowny składnik portfela? Chodzi o to, że cały czas wypłacają dywidendę oraz ich wahania są mniejsze od akcji? Bo zastanawiam się czy warto przy portfelu 60/40 mieć 20% polskich obligacji skarbowych oraz 20% etf na globalne lub amerykańskie obligacje korporacyjne czy lepiej mieć poprostu 40% polskich obligacji.

  • @Iwillownyouandbehappy
    @Iwillownyouandbehappy Рік тому

    35:45 hehe :P

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  Рік тому

      Ten materiał jest oryginalnie z 2020, więc w sumie to był poprawny wniosek :D. Do 1,5 (i wyżej) wróciło trochę później.
      I EDO i COI okazały się o wiele lepsze od TOZ (już ich nie ma, to były 3-letnie zmiennoprocentowe), więc i wniosek właściwy.

  • @annapie9355
    @annapie9355 2 роки тому

    A gdzie inwestować walute

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      Waluty obce można kupić u wybranych maklerów/brokerów, na platformie Forex lub np. w Revolucie.

    • @annapie9355
      @annapie9355 2 роки тому

      @@Inwestomat nie chodzi mi o kupowanie tylko inwestowaniu np.dolarów euro ,bez koniecznosci kupowania

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      @@annapie9355 Musisz zadać pytanie precyzyjniej. Czy chodzi o inwestowanie za euro/dolary gdy już się je posiada?

    • @annapie9355
      @annapie9355 2 роки тому

      @@Inwestomat dokładnie

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому

      @@annapie9355 mBank (nie eMakler tylko BM mBanku), BOSSA i XTB oferują inwestowanie na kontach walutowych.

  • @krzysztofokrasinski5310
    @krzysztofokrasinski5310 2 роки тому +1

    Świetnie Pan to omówił, dużo się nauczyłem, dziękuję.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +1

      Dziękuję za komentarz!

  • @franekdolas7903
    @franekdolas7903 2 роки тому +1

    Po co Pan wrzuca materiał nagrywany w 2020 r ? (wynika to z informacji o wysokości inflacji które Pan podaje - z 2020 r) , zwłaszcza że się Pan pomylił z inflacją, co jest kluczowe w materiale o obligacjach. Bez sensu. Z tego co Pamiętam wyjechał Pan na urlop i materiały publikowane są automatyczne. Czy to chodzi o nadrobienie ilości publikacji na YT?

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +6

      Tłumaczyłem wielokrotnie, że na UA-cam na razie nadrabiam, wrzucając stare podcasty. Niektóre są lekko nieaktualne, ale ten nie stracił na aktualności praktycznie wcale. Zasady w nim opisane obowiązują niezmiennie.

    • @franekdolas7903
      @franekdolas7903 2 роки тому

      @@Inwestomat Pan raczy żartować, jeżeli materiał z 2020 r. nie stracił na aktualności.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +7

      @@franekdolas7903 Materiał jest o sposobie podejścia do obligacji, a nie o tym jak w nie inwestować w 2020 roku. Jeśli jest tabela porównawcza to jest ona przykładem i można sobie prosto wykonać podobną dla bieżącego okresu.
      Moje treści mają uczyć sposobu myślenia, a nie podsuwać gotowce.

    • @franekdolas7903
      @franekdolas7903 2 роки тому

      @@Inwestomat No dobra bo będzie że się czepiam. Generalnie szanuję Pana pracę ale zdziwiłem się i nie rozumiem po co wrzucać tak stare nagrania zamiast aktualnych w czasach kiedy wszystko tak bardzo się zmienia. Rozumiem to co Pan pisze, ale jak ktoś ma orientację i wnikliwie ogląda Pana materiał to coś mu nie gra. To chciałem przekazać - ową wątpliwość, która jak dla mnie ma znaczenie. Dziękuję za odpowiedzi na moje wątpliwości.

    • @Inwestomat
      @Inwestomat  2 роки тому +8

      @@franekdolas7903 Wyjaśnię to bardzo krótko: wiele osób znajdzie w ten sposób mój blog i zacznie czytać również aktualnie publikowane materiały. Sam (jako bloger) dopiero się uczę i z czasem nagrywam/piszę materiały, które nie zawierają wielu "ważnych jedynie teraz" informacji. Nauka przychodzi z doświadczeniem, więc dziękuję za komentarz i cieszę się, że ogólnie treści się przydają.