DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW W GĄBINIE

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 жов 2024
  • DZIEŃ JEDNOSCI KASZUBÓW W GĄBINIE
    Uroczystość zorganizowano z okazji upamiętnienia pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub”. Kaszubi w VI wieku naszej ery, zamieszkali na brzegu Morza Bałtyckiego. Dzień Jedności Kaszubów jest obchodzony corocznie 19 marca, obchody te mają na celu promowanie kultury kaszubskiej, organizowane są uroczystości, kiermasze, wystawy, spotkania. Taka uroczystość zorganizowała szkoła w Gąbinie, w której od niedawna jest nauka języka kaszubskiego.
    Szkoła Podstawowa w Gąbinie istnieje już 72 lata. Pierwszy dzwonek uczniowie szesnaścioro dzieci. Pierwszym polskim nauczycielem był Bronisław Tomaszewski. Z roku na rok przybywało uczniów i nauczycieli.
    W roku szkolnym 1966/67 szkoła liczyła 158 uczniów. Funkcjonowała jako szkoła ośmiu klasowa, a po zamianie Reformy Oświaty jako szkoła sześciu klasowa, do której uczęszczały także dwie klasy gimnazjum.
    Od 1996 roku nową dyrektor szkoły została Pani Maria Weiwer, która pełni swoją funkcję do dnia dzisiejszego. W roku szkolnym 2012/2013 doszło do reorganizacji szkoły i została ona przekazana do prowadzenia obecnej Pani dyrektor, która jest jednocześnie jej organem prowadzącym.
    Od września 2016 roku uczniowie uczą się języka kaszubskiego. Zajęcia prowadzą: Pani Joanna Mańkowska - Rzeppka oraz Pani Aurelia Bojko. Lekcje języka kaszubskiego polegają nie tylko na nauce języka regionalnego, którym niegdyś posługiwali się mieszkańcy regionu słupskiego. To przede wszystkim świetna zabawa, poprzez którą uczniowie mają szansę poznać przebogatą kaszubską kulturę, posiąść wiedzę, która przyda im się do poznawania historii słupskiego regionu.
    Nauka języka kaszubskiego w szkole ma same zalety, a przede wszystkim:
    1. Nauka odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają pieśni, tańce, rękodzieło oraz bardzo dużo różnych innych elementów folkloru.
    2. Lekcje odbywają się w różnych kategoriach wiekowych (w każdej klasie 3 godziny tygodniowo).
    3. Lekcje realizowane są często jako warsztaty oraz wycieczki do ciekawych miejsc na pomorzu.
    Szkoła zakupiła podręczniki dla uczniów klas I-VII, pomoce dydaktyczne i finansuje wycieczki regionalne.

КОМЕНТАРІ •