Piękna marynarka Tomaszu! Maker's Mark Bourbon interesował mnie od dawna. Pierwsze wrażenie dość pozytywne. Dość gładka w smaku whiskey. Monkey Shoulder jest uniwersalną i przyjemną whiskey imo. Subiektywnie wyczuwam lekko potłuczone jabłka, karmel i granola. Ostatnio próbowałem mieszaną Teeling Small Batch. To było dla mnie rewelacyjne odkrycie. Fajny materiał, pozdrawiam!
Bardzo dobry edukacyjny odcinek. Obejrzałem w skupieniu i pewnie jeszcze nie raz obejrzę w celu powtórki materiału ;) Na drogie malty pewnie nigdy nie będzie mnie stać ale wiedzy nigdy za wiele. Serdecznie dziękuję i czekam na więcej !
Tomku posiadasz taką lekkość i elokwentnosc wyslawiania się podpartą wiedzą, ze mógłbyś opowiadać o rzeczach które mnie nie interesują a i tak bym słuchał. Pozdrawiam
Majstersztyk. Podziwiam Pana zaangażowanie w popularyzację picia whisky i całe tło edukacyjne. Oglądam Pana od dawna ale dopiero teraz zdecydowałem się dodać komentarz. Nie ma się do czego przyczepić. Naprawdę. Genialnie prowadzony kanał. FANTASTYCZNY WYSIŁEK! Złapałem tego bakcyla.Dzięki Panu, oczywiście. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.
Wyśmienity odcinek! Wielkie dzięki za cenną wiedzę. W Szkocji mieszkam już kilka ładnych lat i teraz faktycznie inaczej będę się przyglądał butelkom przed półkami sklepowymi!!! Pozdrawiam!
Co do 16:30. Wszystkie zesłodowane zboża zawierają amylaze. Słody pszeniczne, żytnie, owsiane oraz jęczmienne ją zawierają. Tylko kukurydzy nie da się zesłodować. Da się stworzyć fermentowalny zacier bez dodatku jęczmienia. Słodowanie oznacza pobudzenie ziarna do stanu w którym powstaną w nim enzymy.
Oglądam Cię od niedawna, kieliszek Miler Spirits kupiony, whisky w domu jest (nawet J A BACZEWSKI SINGLE MALT), kajecik też...cóż mam rzec... zaczynam nowe hobby:) Zawsze piłem whisky z colą, teraz zaczynam z nią nowy etap. WHISKY ŻONO MOJA! Pozdrawiam
Sporo pomogły mi Pana filmy. Lubiłem whisky od pierwszego spróbowania tak naprawdę, ale z biegiem czasu zaczynałem się interesować tematyka. Początki degustacji jak u większości pewnie, Ballantines, Jack, Johnnie Walker. Z czasem tych konkretnych butelek i rodzajów było zdecydowanie więcej po srodze gdzieś trafiając na dwa ulubione do dziś: 16 letni Longmorn i 17 letnia Balvenie.
Bardzo dobry film, dla świeżaka, takiego jak ja, który lubi whisky, piję ją, ale do teorii nie przywiązuje uwagi, kieruję się smakiem, tylko czysta whisky, zero coli 😉😟
Super odcinek, jesteś (jest Pan jeśli forma prosta jest Panu nie w smak ) moim głównym źródłem wiedzy na temat whisky. Akurat reanimacja kanału zbiegła się z moim początkiem z bardziej konkretnymi whisky i odcinki są dla mnie edukacją połączoną z przyjemnością za co bardzo dziękuje :) pozdrawiam
Pomimo, że jako takie pojęcie o "Wodzie Życia" mam to odcinek świetny - dziękuję i polecam dla każdego miłośnika whisky - zarówno dla tych początkujących jak i bardziej doświadczonych !!!
może i miła ale na pewno prawdziwa - film przyda się bo z dużą satysfakcją zauważam ciągle rosnącą popularność whisky w naszym kraju i na pewno wiele osób ogląda Pana filmy i przekonuje się do zmiany swoich upodobań i gustów i skłania się w kierunku "wody życia" .
Świetny odcinek, na który długo oczekiwałem ;). Solidna porcja wiedzy płynąca z nagrania, przekazana jak zawsze w profesjonalny sposób i z dużą ilością włożonego weń serca. :) Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować za wypuszczenie kolejnego odcinka i życzyć kolejnych tak genialnych w przyszłości.
Cześć Tomku:) Zaczynam być Twoją fanką:) Super się Ciebie słucha i ogląda:) Dziękuję:) I oglądam dalej:) Miłego dnia życzę:) Pozdrawiam z Poznania:) Ania:)
nie wiem czy już był, ale myślę, że wielu zainteresowałby przegląd najciekawszych, najdroższych lub po prostu najmniej spotykanych, już nie obecnych perełek w Twojej licznej kolekcji.
Ralfy robi zestawienia najlepszych whisky, które pił w danym roku. Aquavitae jak wyrzuca butelki po whisky, które niedawno wypił, robi ich szybkie recenzje. To takie bardziej naturalne i niewymuszone podejścia do tematu, chodzenie po swojej kolekcji i chwalenie się co się ma na półce jest takie trochę... wymuszone właśnie, taki flexing trochę :D
ooooo proszę !!!!! Nie wiedziałem, że jesteś producentem wódki !!!!! z zawodowego trolla zamieniam się w grzecznego słuchacza i oglądacza !!!! Szacunek !!!!
Dzięęęki! Nie wiem czy nie przesadziłem ze słowem producent w świetle faktu, że nie posiadam gorzelni, ale jak by nie było istnieją tysiące podpisanych przeze mnie butelek ze wspaniałą wódką, którą sam wyselekcjonowałem w środku i mają one już tysiące fanów, którzy piszą o tej wódce bardzo pozytywne opinie w różnych kanałach komunikacji :D
Osobiście cieszę się, że są osoby co ruszają takie tematy. Szczególnie POMYSŁ rewelacyjny z tymi ziemniakami. Życzę wytrwałości w tym postanowieniu, bo nie będzie prosto i różowo przynajmniej na początku - taka Polska. Kurde, aż mnie ciągnie, żeby wpaść do Poznania i pogawędzić o produkcji wódki. Jeszcze raz przepraszam za mój wcześniejszy hejt :)
Panie Tomaszu, kolejny ciekawy odcinek. Ale drobna uwaga, w procesie słodowania uzyskujemy głównie cukier o nazwie maltoza, który to już w zupełności pasuje drożdżom. I założę się, że podobieństwo nazw "malt" i "maltoza" nie jest przypadkowe.
Nagrałem wczoraj specjalnie materiał na ten temat, ale nie wyrobiłem się z montażem :D Teraz dziwnie wrzucać materiał o tym samym, ale obejrzałem Twój odcinek i na szczęście tłumaczymy w trochę inny sposób i używamy innych porównań, innymi ścieżkami rozumowania rozwijamy temat, więc nie będzie, że zżynam :P
Kolejny świetny odcinek!! Złapałem się na tym, że wchodzę i sprawdzam czy coś nowego zamieściłeś...wydaje się, że możesz mówić i mówić, więc po prostu nagrywaj 😏 pozdrawiam
W jednym z filmów amerykańskich, emitowanych niedawno przez którąś z naszych stacji TV, polski tłumacz przełożył "single malt whisky" jako "whisky jednorodna". Mnie się, osobiście, takie tłumaczenie podoba.
Świetny odcinek Panie Tomaszu. Taka formuła teoretyczno-edukacyjna jest równie ciekawa, co odcinki degustacyjne. Żeby wiedzieć "co w trawie piszczy", trzeba poznać trochę teorii. Pozdrawiam serdecznie :)
Bardzo przystępnie i ciekawie prowadzony wykładzik. Mimo, że znam te podstawowe różnice, to obejrzałem i nie zawiodłem się, bo mimo to kilka nowych mniej znanych faktów. Może by to rozwlekło temat na zbyt długi, ale skoro poruszył Pan temat destylacji kolumnowych i alembikowych, to można byłoby wspomnieć, o cask strenght, single cask, quarter cask czy single barrel (stał na stole:) itp? Rzuca to też nowy cień zwłaszcza na single malt. Przyznaję, że nie prześledziłem wszystkich komentarzy, albo Pana filmów, więc może to pytanie już padło.
Jaka jest Pana opinia na temat whisky Scapa? Scapa Skiren, Scapa glansa, która lepsza? Czy warto spróbować? w ich cenie można już kupić single malty z deklaracją wieku.
W słowie "standard" tylko środkowe "d' jest wymawiane dźwięcznie, czyli "d". Głoski dźwięczne w języku polskim na końcu wyrazu ulegają ubezdźwięcznieniu i stąd wymowa /standart/ jest typowa dla języka polskiego. Poza tym dziękuję za ciekawe filmy :)
Panie Tomaszu wielkie dzięki za ten porządkujący wiedzę materiał. Kupiłem ostatnio trunek 8- letniego Kilbeggana. Tam jest napis single grain Irish whiskey. Czy to rzadkie czy częste w świecie whisky? Może mały apendix w kolejnym odcinku o ile będzie więcej pytań tego typu. Dzięki. Tak trzymać.
@@TomaszMiler123 bez obrazy, ale dla jasnosci miedzy innymi moze byc z kukurydza, moze rowniez byc pszenica lub inne ziarna. Moze tez byc mieszanka tych obu, ale kazdorazowo z jeczmieniem oczywiscie :) a czy rzadkie? no czesto jakos bardzo sie nie zdarza, wiec tak :) Kilbegan jest smaczny, choc bardziej z tej samej destylerni bym proponowal przy nadarzajacej sie okazji skosztowac ku zaskoczeniu ktorokolwiek wersje Connemara
Opowiadasz o whisky jak prof. Jerzy Bralczyk o języku. Bardzo piękna lekcja nie tylko o "rudej" ale i o kulturze;-) PS. Ciekawe którą wybrałby prof. Bralczyk...
Tomaszu bardzo rzeczowy i merytoryczny odcinek.Ciesze się że zespolił się on z dniem w którym chciało ci się dużą do nas rozmawiać. Dziękuję za informację i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.Pozdrawiam serdecznie . P.s. Czy wybierasz się na najbliższy festiwal whisky?
Tomasz Miler zazdroszczę jak nie wiem co , sam się szykuje na kurs do patentu.. uwielbiam żagle także odcinki z wody również zaspokoją mój głód vlogów :)
Gimbal się rozładował :D ALE zawsze podkreślam, że moją treścią są słowa, a to że może być lepszy mikrofon, światło kamera, ostrość i wszystko inne wiem i akceptuję :D
Tomasz Miler treść jak zawsze na poziomie i sam odcinek jak dla mnie nie ukrywam trochę mniej interesujący bo lata edukacji od Pana zaowocowały ale dla początkujących świetne! Doceniam po prostu także te dodatkowe nowe smaczki jak nowe ujęcia ❤️ Ps. Czekam na telefon z informacja kiedy kolejna degustacja na którą bilet juz jest 😂
Aaaa to przepraszam, bo wiedząc, że są roztrzęsione myślałem, że to sarkazm. Oczywiście vlog trochę powtarza treści z bloga, który jest na nieporównywalnie bardziej zaawansowanym poziomie, ale to dlatego, że przyjąłem założenie, że medium mówione zaczynam od początku! Dzięki za wsparcie!
Tomasz Miler oglądam wszystko z zaciekawieniem od początku, wciąż się uczę i czekam na kolejne vlogi. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia w każdej dziedzinie :)
Bardzo fajny odcinek .Tak , podoba się, bardzo , prosimy o więcej😊 Panie Tomaszu ja mam jedno pytanie do Pana. Mianowicie nie denerwują Pana te banderole ? Bo mnie bardzo , szczególnie na ładnych korkach , przy ładnych butelkach .? Ja np. zrywam , te szpecące papierki z każdej lepszej whisky. 😊
Szkoda ze przy kazdej degustacji niea wzmianki jaki jest skald % i wszystko opisane od podatawy czy to singel czy blend whisky 😉 ale w sumie super odcineczek. Dziekuje
Kolejne pytane. Powiedział Pan ze trzymając się tradycji destylacja powinna odbywać się w kolumnie typu alambik, obecnie na rynku dostępne są kolumny pułkowy miedziane które to są chwalone i polecane do produkcji whiskey. Czy jest to poprawne przy próbie stworzenia oryginalnej Single Malt?
To dobre pytanie i nie znam jednoznacznej odpowiedzi ponieważ widywałem małe destylarnie (nie w Szkocji), które zamiast łabędziej szyi, nad alembikiem miały małą kolumnę. Było tak np. w polskiej destylarni Kozuba i Synowie.
Panie Tomaszu dziękuje za wyczerpujący wykład dzięki któremu mogłem się wiele nauczyć. Aż z ciekawości zakupię i spróbuje prawdziwego single malta jakim jest Finnlagan. I mam do Pana pytanie... Przedstawiając Jacka Danielsa single barrel i Jim Beama... Jaka pomiędzy nimi jest dodatkowa różnica, po za tym ze Jack jest z jednej beczki? Poniewaz roznica w cenie jest znacząca.
więcej odcinków edukacyjnych !!
Zgadzam się w 100% :)
Tak. Wielki talent edukacyjny.
Po 2 latach odcinek dalej przydatny i świetnie się go ogląda
Pozdrowionka 💪🏽
Dziękuję bardzo Panie Tomaszu. W końcu ktoś mi rozjaśnił od podstaw, jak rozróżniać te wspaniałe trunki. :)
Dzięki ci dobry człowieku za ten wykład
Piękna marynarka Tomaszu!
Maker's Mark Bourbon interesował mnie od dawna. Pierwsze wrażenie dość pozytywne. Dość gładka w smaku whiskey.
Monkey Shoulder jest uniwersalną i przyjemną whiskey imo. Subiektywnie wyczuwam lekko potłuczone jabłka, karmel i granola.
Ostatnio próbowałem mieszaną Teeling Small Batch. To było dla mnie rewelacyjne odkrycie.
Fajny materiał, pozdrawiam!
Bardzo dobry edukacyjny odcinek. Obejrzałem w skupieniu i pewnie jeszcze nie raz obejrzę w celu powtórki materiału ;) Na drogie malty pewnie nigdy nie będzie mnie stać ale wiedzy nigdy za wiele. Serdecznie dziękuję i czekam na więcej !
Plus jest taki, że niedrogich smacznych maltów jest bardzo dużo :)
Tomku posiadasz taką lekkość i elokwentnosc wyslawiania się podpartą wiedzą, ze mógłbyś opowiadać o rzeczach które mnie nie interesują a i tak bym słuchał. Pozdrawiam
Majstersztyk. Podziwiam Pana zaangażowanie w popularyzację picia whisky i całe tło edukacyjne. Oglądam Pana od dawna ale dopiero teraz zdecydowałem się dodać komentarz. Nie ma się do czego przyczepić. Naprawdę. Genialnie prowadzony kanał.
FANTASTYCZNY WYSIŁEK!
Złapałem tego bakcyla.Dzięki Panu, oczywiście.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.
BArdzo dziękuję za tak miłe słowa!
I takiego odcinka brakowało. Wytłumaczone krótko, zwięźle, rzeczowo i na temat.
Soczyście i konkretnie to lubię. Pozdrawiam i czekam na więcej: edukacja, degustacja i przydatne informacje 👍
Miler: Informacja, Edukacja, Degustacja :D
wincyj takich filmów, Connor!
Champ, champ!
Wyśmienity odcinek! Wielkie dzięki za cenną wiedzę. W Szkocji mieszkam już kilka ładnych lat i teraz faktycznie inaczej będę się przyglądał butelkom przed półkami sklepowymi!!! Pozdrawiam!
Dzięęęki
Co do 16:30. Wszystkie zesłodowane zboża zawierają amylaze. Słody pszeniczne, żytnie, owsiane oraz jęczmienne ją zawierają. Tylko kukurydzy nie da się zesłodować. Da się stworzyć fermentowalny zacier bez dodatku jęczmienia. Słodowanie oznacza pobudzenie ziarna do stanu w którym powstaną w nim enzymy.
Dzięki za komentarz!
Lubię takie materiały. Do tego odcinka mimo, że już się praktycznie utrwalił, jakoś wracam przynajmniej raz do roku od czasu jego premiery 😅😊
Jak miło, dzięki!
Oglądam Cię od niedawna, kieliszek Miler Spirits kupiony, whisky w domu jest (nawet J A BACZEWSKI SINGLE MALT), kajecik też...cóż mam rzec... zaczynam nowe hobby:) Zawsze piłem whisky z colą, teraz zaczynam z nią nowy etap.
WHISKY ŻONO MOJA!
Pozdrawiam
Ekstra materiał! Mam 19 lat i fajnie się słucha- merytorycznie i prosto wytłumaczone. Pozdrawiam!
Dziękuję Panie Tomaszu za kolejny materiał :)
Dzięęęki za poświęcony czas!
Bardzo dobry odcinek, który rozwiał pewne wątpliwości w tej materii. Z niecierpliwością czekam na więcej materiałów edukacyjnych. Pozdrawiam :-)
Dzięęki!
Bardzo edukacyjny odcinek . Kilka spraw mi wyjaśnił
Materiał sztos. Gratuluję wiedzy.
Pierwszy raz trafilem na ten kanal i powiem szczerze ze jestem przytloczony iloscia informacji w tak krotkim czasie.
W takim razie proszę konsumować powoli :D
Sporo pomogły mi Pana filmy. Lubiłem whisky od pierwszego spróbowania tak naprawdę, ale z biegiem czasu zaczynałem się interesować tematyka. Początki degustacji jak u większości pewnie, Ballantines, Jack, Johnnie Walker. Z czasem tych konkretnych butelek i rodzajów było zdecydowanie więcej po srodze gdzieś trafiając na dwa ulubione do dziś: 16 letni Longmorn i 17 letnia Balvenie.
Na zdrowie!
Dzięki, dzięki, dzięki. Bardzo przydatny materiał.
Panie Tomaszu, jak zawsze materiał petarda. Dziękuję
Bardzo ciekawy i pełen pożytecznej wiedzy odcinek! Odpowiadając na pytanie - tak, więcej odcinków edukacyjnych!
Odcinek zyskał moje uznanie, poproszę następny.
Super odcinek . Panie Tomaszu to naprawdę" miód na uszy " . Dziękuję 😀
;)
Super odcinek,kopalnia wiedzy.Kobiety też lubią whisky😉
Na zdrowie!
Świetny materiał. Wszystko wytłumaczone w prosty sposób. Więcej takich odcinków.
To pierwszy film który obejrzałem na twoim kanale. Jestem pełen podziwu dla wiedzy która posiadasz na temat whisk(e)y. Szacun. Daje suba. 👏🏻👏🏻👏🏻👍🏻👌🏻
#WDiDZ!
Bardzo dobry film, dla świeżaka, takiego jak ja, który lubi whisky, piję ją, ale do teorii nie przywiązuje uwagi, kieruję się smakiem, tylko czysta whisky, zero coli 😉😟
Jak oglądam pana filmiki to przenoszę się do czasów kolonialnych. super klimat.
Po co się przenosić? Nie zauważyłeś jeszcze że Polska to teraz kolonia? Gratuluję spostrzegawczości.
Super odcinek, jesteś (jest Pan jeśli forma prosta jest Panu nie w smak ) moim głównym źródłem wiedzy na temat whisky. Akurat reanimacja kanału zbiegła się z moim początkiem z bardziej konkretnymi whisky i odcinki są dla mnie edukacją połączoną z przyjemnością za co bardzo dziękuje :) pozdrawiam
Wielkie dzięki za wsparcie. Właśnie w ten sposób chciałbym myśleć o swojej działalności!
Dałem już łapke w góre ale chciał bym dać jeszcze jedną. Świetny materiał
Dziękuję. Naprawdę dziękuję :)
Powinno być więcej takich odcinków edukacyjnych, dobrze się je słucha a przy okazji człowiek pogłębia wiedzę.
Dzięęęki!
Panie Tomaszu naprawdę pełen profesjonalizm
Dzięęęki!
Świetny odcinek , pełen wiedzy , chyba zobaczę go po raz drugi by przyswoić te wszystkie informacje .
Wow, dzięki za miłe słowa!
Pomimo, że jako takie pojęcie o "Wodzie Życia" mam to odcinek świetny - dziękuję i polecam dla każdego miłośnika whisky - zarówno dla tych początkujących jak i bardziej doświadczonych !!!
Dzięki za tak miłą rekomendację :D
może i miła ale na pewno prawdziwa - film przyda się bo z dużą satysfakcją zauważam ciągle rosnącą popularność whisky w naszym kraju i na pewno wiele osób ogląda Pana filmy i przekonuje się do zmiany swoich upodobań i gustów i skłania się w kierunku "wody życia" .
Świetny odcinek, na który długo oczekiwałem ;). Solidna porcja wiedzy płynąca z nagrania, przekazana jak zawsze w profesjonalny sposób i z dużą ilością włożonego weń serca. :)
Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować za wypuszczenie kolejnego odcinka i życzyć kolejnych tak genialnych w przyszłości.
😊😊
No nie moge sie nacieszyc ogladaniem a juz troche obejrzalem
Czapki z glow 👌
zacząłem subskrybować od niedawna, ale trzeba było wrócić do podstaw :D dzięki
Cześć Tomku:) Zaczynam być Twoją fanką:) Super się Ciebie słucha i ogląda:) Dziękuję:) I oglądam dalej:) Miłego dnia życzę:) Pozdrawiam z Poznania:) Ania:)
Aniu, dzięki za miłe słowa! Przyjemności :D
nie wiem czy już był, ale myślę, że wielu zainteresowałby przegląd najciekawszych, najdroższych lub po prostu najmniej spotykanych, już nie obecnych perełek w Twojej licznej kolekcji.
Pytało o to kilka osób, ale nie wiem czy czułbym się z tym dobrze. Wolę używać ich czasem jako przykładów w rozmaitych odcinkach.
Ralfy robi zestawienia najlepszych whisky, które pił w danym roku. Aquavitae jak wyrzuca butelki po whisky, które niedawno wypił, robi ich szybkie recenzje. To takie bardziej naturalne i niewymuszone podejścia do tematu, chodzenie po swojej kolekcji i chwalenie się co się ma na półce jest takie trochę... wymuszone właśnie, taki flexing trochę :D
myślę, że dałoby radę bez epatowania cenami, no i przede wszystkim, jestem ogromnie ciekaw największych perełek w Twojej licznej kolekcji :)
Każdy z nas chyba jest ciekaw kolekcji Tomka, ale w tym właśnie jej urok, że jest tajemnicza i odkrywana po kawałeczku ;)
Świetny pomysł
Dziękuję bardzo podziwiam Pana wiedzę w tej dziedzinie pozdrawiam
Dzięęęki!
Jeden z najlepszych odcinków.
Dzięęki!
ooooo proszę !!!!! Nie wiedziałem, że jesteś producentem wódki !!!!! z zawodowego trolla zamieniam się w grzecznego słuchacza i oglądacza !!!! Szacunek !!!!
Dzięęęki! Nie wiem czy nie przesadziłem ze słowem producent w świetle faktu, że nie posiadam gorzelni, ale jak by nie było istnieją tysiące podpisanych przeze mnie butelek ze wspaniałą wódką, którą sam wyselekcjonowałem w środku i mają one już tysiące fanów, którzy piszą o tej wódce bardzo pozytywne opinie w różnych kanałach komunikacji :D
Osobiście cieszę się, że są osoby co ruszają takie tematy. Szczególnie POMYSŁ rewelacyjny z tymi ziemniakami. Życzę wytrwałości w tym postanowieniu, bo nie będzie prosto i różowo przynajmniej na początku - taka Polska. Kurde, aż mnie ciągnie, żeby wpaść do Poznania i pogawędzić o produkcji wódki. Jeszcze raz przepraszam za mój wcześniejszy hejt :)
Super Gościu - Tomasz Miler :)
Dzięęęki!
Świetny, pouczający odcinek. Dzięki wielkie za tyle cennych informacji.
Dzięki za poświęcony czas!
Super odcinek ! Więcej takich typowo edukacyjnych materiałów :) pozdrawiam
Rewelacyjny odcinek ,różnice podstawowe już znamy to teraz czas na różnice "narodowe" kanadyjska szkocka irlandzka itp !! Pozdrawiam z Korsyki.
Przyjemności na Korsyce! Pomyślę o tym :D
Tego trzeba było. Szanuję !
Dzięki!
Bardzo ciekawy odcinek. Wiedza przekazana w sposób ciekawy i jasny do zrozumienia. Pozdrawiam
Dzięęęki :D
Dobrze się oglądało jak na pierwszy raz :) Szacunek!!!
Dzięęęki!
fajny kanal ;) twoja praca przed kamera nie idzie na marne ;)
czekam na odcinek o 'dobarwianiu' łiskaczy, ich kolorach, itp
Panie Tomaszu, kolejny ciekawy odcinek. Ale drobna uwaga, w procesie słodowania uzyskujemy głównie cukier o nazwie maltoza, który to już w zupełności pasuje drożdżom. I założę się, że podobieństwo nazw "malt" i "maltoza" nie jest przypadkowe.
Dzięki! To oczywiście prawda, ale jedna maltoza to dwie glukozy więc jest do przeżycia :D
Panie Tomaszu polecam Panu film na UA-cam. Cardhu и происхождение single malt. Godzina jak chwila. Pamięta się ja całe życie. Pozdrawiam.
Panie Tomku daje suba.
Nagrałem wczoraj specjalnie materiał na ten temat, ale nie wyrobiłem się z montażem :D
Teraz dziwnie wrzucać materiał o tym samym, ale obejrzałem Twój odcinek i na szczęście tłumaczymy w trochę inny sposób i używamy innych porównań, innymi ścieżkami rozumowania rozwijamy temat, więc nie będzie, że zżynam :P
Już czwarty raz oglądam tem odcinek.
Kolejny świetny odcinek!! Złapałem się na tym, że wchodzę i sprawdzam czy coś nowego zamieściłeś...wydaje się, że możesz mówić i mówić, więc po prostu nagrywaj 😏 pozdrawiam
Dzięki za wsparcie! Dokładnie tak zrobię!
Świetny odcinek, dziękuję.
Dziekuje, ze Jestes Tomuś ♡
Panie Tomku, bardzo fajny odcinek! Może jeszcze kilka słów na temat single barrel? Pozdrawiam!
Nagrałem na ten temat osobny odcinek :D
Świetny odcinek dzięki twojemu kanałowi polubiłem whisky i spróbowałem tych lepszych
W jednym z filmów amerykańskich, emitowanych niedawno przez którąś z naszych stacji TV, polski tłumacz przełożył "single malt whisky" jako "whisky jednorodna". Mnie się, osobiście, takie tłumaczenie podoba.
Genialne!!!! Dzieki za tak dostepnym jezykiem podana super wiedzę:)
Dzięęęki!
Ciesze sie ze odkrylem Twoj kanal....a byl to zupelny przypadek:).
Ważne info dziękuję.
Świetny odcinek !
jak zawsze pozytywnie :)
Świetny odcinek Panie Tomaszu. Taka formuła teoretyczno-edukacyjna jest równie ciekawa, co odcinki degustacyjne. Żeby wiedzieć "co w trawie piszczy", trzeba poznać trochę teorii. Pozdrawiam serdecznie :)
Dzięęęki! :D
Super odcinek :) Bardzo pomocny w życiu :)
Bardzo przystępnie i ciekawie prowadzony wykładzik. Mimo, że znam te podstawowe różnice, to obejrzałem i nie zawiodłem się, bo mimo to kilka nowych mniej znanych faktów. Może by to rozwlekło temat na zbyt długi, ale skoro poruszył Pan temat destylacji kolumnowych i alembikowych, to można byłoby wspomnieć, o cask strenght, single cask, quarter cask czy single barrel (stał na stole:) itp? Rzuca to też nowy cień zwłaszcza na single malt. Przyznaję, że nie prześledziłem wszystkich komentarzy, albo Pana filmów, więc może to pytanie już padło.
Dzięki za komentarz, zajmę się tym w przyszłości!
Elokwentnie. Ciekawy temat jak i przekazany w fenomenalny sposób. Pozdrawiam
Dzięki za miłe słowa :D
Jaka jest Pana opinia na temat whisky Scapa? Scapa Skiren, Scapa glansa, która lepsza? Czy warto spróbować? w ich cenie można już kupić single malty z deklaracją wieku.
Scapa Skiren jest u mnie na kanale, Glansy nie próbowałem.
Ostatnia Scapa jaką piłem w OB miała 16yo...
Super materiał, szkoda ze dopiero teraz trafiłem na Twój kanał. Zostawiam suba i pozdrawiam! :)
Wielkie dzięki i zapraszam na więcej!
Nie moge darowac totalnego pominiecia Canadian Whisky czyli Rye. Lots of Love. Capt. Jack. (Canada)
W słowie "standard" tylko środkowe "d' jest wymawiane dźwięcznie, czyli "d". Głoski dźwięczne w języku polskim na końcu wyrazu ulegają ubezdźwięcznieniu i stąd wymowa /standart/ jest typowa dla języka polskiego. Poza tym dziękuję za ciekawe filmy :)
Bardzo przydatny dla tak niezaznajomionej z tematyką osoby jak ja :)
Rewelacyjny materiał Pozdrawiam
Dziękuję!
Świetny materiał Panie Tomaszu :)
Dobry materiał dla wszystkich początkujących!
Super informacje 👏👏👏🍹
Dzięęęki!
Belveder też jest z ziemniaków i fajnie a Czarny Belveder to już bomba, Dębowa również ma fajne produkty.
Belvedere jest z żyta żyrardowskiego. Z ziemniaków jest np Baczewski, z pszenicy np. Ostoya.
Uwielbiam ten kanał.
Dzięęęki! :D
Świetny odcinek, wiele wiedzy lekko ponadpodstawowej jak i kilka wspaniałych ciekawostek, pozdrawiam
wpadłem na filmik przez przypadek, i już tu zostaję;-)
Dzięęęki!
A myślałem, że dużo wiem 😉
Panie Tomaszu wielkie dzięki za ten porządkujący wiedzę materiał. Kupiłem ostatnio trunek 8- letniego Kilbeggana. Tam jest napis single grain Irish whiskey. Czy to rzadkie czy częste w świecie whisky? Może mały apendix w kolejnym odcinku o ile będzie więcej pytań tego typu. Dzięki. Tak trzymać.
To single grain czyli whiskey z kukurydzy :D
@@TomaszMiler123 bez obrazy, ale dla jasnosci miedzy innymi moze byc z kukurydza, moze rowniez byc pszenica lub inne ziarna. Moze tez byc mieszanka tych obu, ale kazdorazowo z jeczmieniem oczywiscie :)
a czy rzadkie? no czesto jakos bardzo sie nie zdarza, wiec tak :) Kilbegan jest smaczny, choc bardziej z tej samej destylerni bym proponowal przy nadarzajacej sie okazji skosztowac ku zaskoczeniu ktorokolwiek wersje Connemara
Opowiadasz o whisky jak prof. Jerzy Bralczyk o języku. Bardzo piękna lekcja nie tylko o "rudej" ale i o kulturze;-) PS. Ciekawe którą wybrałby prof. Bralczyk...
Tomaszu bardzo rzeczowy i merytoryczny odcinek.Ciesze się że zespolił się on z dniem w którym chciało ci się dużą do nas rozmawiać. Dziękuję za informację i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.Pozdrawiam serdecznie .
P.s. Czy wybierasz się na najbliższy festiwal whisky?
Dzięki za miłe słowa! Na razie mam w planach wyłącznie regaty praktycznie w każdy weekend...
Tomasz Miler zazdroszczę jak nie wiem co , sam się szykuje na kurs do patentu.. uwielbiam żagle także odcinki z wody również zaspokoją mój głód vlogów :)
Zbliżenia na etykiety super! :)
Gimbal się rozładował :D ALE zawsze podkreślam, że moją treścią są słowa, a to że może być lepszy mikrofon, światło kamera, ostrość i wszystko inne wiem i akceptuję :D
Tomasz Miler treść jak zawsze na poziomie i sam odcinek jak dla mnie nie ukrywam trochę mniej interesujący bo lata edukacji od Pana zaowocowały ale dla początkujących świetne! Doceniam po prostu także te dodatkowe nowe smaczki jak nowe ujęcia ❤️
Ps. Czekam na telefon z informacja kiedy kolejna degustacja na którą bilet juz jest 😂
Aaaa to przepraszam, bo wiedząc, że są roztrzęsione myślałem, że to sarkazm. Oczywiście vlog trochę powtarza treści z bloga, który jest na nieporównywalnie bardziej zaawansowanym poziomie, ale to dlatego, że przyjąłem założenie, że medium mówione zaczynam od początku! Dzięki za wsparcie!
Tomasz Miler oglądam wszystko z zaciekawieniem od początku, wciąż się uczę i czekam na kolejne vlogi. Pozdrawiam serdecznie i powodzenia w każdej dziedzinie :)
Bardzo fajny odcinek .Tak , podoba się, bardzo , prosimy o więcej😊
Panie Tomaszu ja mam jedno pytanie do Pana. Mianowicie nie denerwują Pana te banderole ? Bo mnie bardzo , szczególnie na ładnych korkach , przy ładnych butelkach .? Ja np. zrywam , te szpecące papierki z każdej lepszej whisky. 😊
Proszę o odcinek na temat whysky Dalmore🤗
Za ten Poznań to ja cię szanuję!
Dzięęęki :D
pozdrawiam, znakomity wykład, dziękuję ...
Dzięęęki!
Szkoda ze przy kazdej degustacji niea wzmianki jaki jest skald % i wszystko opisane od podatawy czy to singel czy blend whisky 😉 ale w sumie super odcineczek. Dziekuje
Tomasz - super! Dziękuję za ostateczne wyjaśnienie.
Kolejne pytane. Powiedział Pan ze trzymając się tradycji destylacja powinna odbywać się w kolumnie typu alambik, obecnie na rynku dostępne są kolumny pułkowy miedziane które to są chwalone i polecane do produkcji whiskey. Czy jest to poprawne przy próbie stworzenia oryginalnej Single Malt?
To dobre pytanie i nie znam jednoznacznej odpowiedzi ponieważ widywałem małe destylarnie (nie w Szkocji), które zamiast łabędziej szyi, nad alembikiem miały małą kolumnę. Było tak np. w polskiej destylarni Kozuba i Synowie.
Glendronach 15 years old Revival 46% 70cl dostępna na Amazon UK cena £225.00
Panie Tomaszu dziękuje za wyczerpujący wykład dzięki któremu mogłem się wiele nauczyć. Aż z ciekawości zakupię i spróbuje prawdziwego single malta jakim jest Finnlagan. I mam do Pana pytanie... Przedstawiając Jacka Danielsa single barrel i Jim Beama... Jaka pomiędzy nimi jest dodatkowa różnica, po za tym ze Jack jest z jednej beczki? Poniewaz roznica w cenie jest znacząca.
Dzięki za miłe słowa! Nie wiem kiedy będzie następny live, ale przeniosłem to pytanie na jego poczet!