Filipinki - Opole 2014

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 вер 2024
  • Na deskach sceny amfiteatru opolskiego Filipinki po raz pierwszy wystąpiły w czerwcu 1964 r. podczas II Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. W 2014 r. -- po równo pięćdziesięciu latach -- zaproszono je do Opola ponownie. 6 czerwca odsłoniły swoją gwiazdę na rynku opolskim, a następnego dnia wzięły udział w festiwalowym koncercie, podczas którego otrzymały Nagrodę Specjalną TVP S.A. za całokształt twórczości. Do Opola przyjechało pięć wokalistek z podstawowego, siedmioosobowego składu zespołu: Zofia Bogdanowicz-Kasprzyk, Niki Ikonomu, Elżbieta Klausz, Iwona Racz-Szczygielska i Anna Sadowa-Stroińska.
    Więcej informacji o historii i muzyce zespołu w książce Marcina Szczygielskiego „Filipinki - to my!" Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu".
    W ciągu piętnastu lat istnienia (1959-1974) zespół Filipinki osiągnął zawrotny sukces. Dał około 4 tys. koncertów w Polsce, Szwecji, USA, Kanadzie, Anglii, NRD, Związku Radzieckim, Czechosłowacji i Bułgarii. Wydał kilkanaście płyt (m.in. w ZSRR i USA) - przy czym tylko pierwsze trzy sprzedały się nakładzie niemal miliona egzemplarzy, o czym na swoich łamach informował w 1974 r. amerykański tygodnik muzyczny „Billboard".
    Zespół Filipinki był pierwszą polską grupą młodzieżową, która zyskała popularność nie tylko wśród swoich rówieśników, ale wśród wszystkich pokoleń odbiorców. Siedem skromnych, sympatycznych dziewcząt potrafiło śpiewa tak jak nikt wcześniej nie śpiewał - nowocześnie i prosto, bez jakiejkolwiek maniery. To spodobało się słuchaczom, ale pokochali Filipinki przede wszystkim za ich wdzięk i za to, że śpiewanie traktowały jak wspaniałą przygodę, którą przeżywały z prawdziwą radością.
    Dziś Filipinki znowu są pierwsze, bo jeszcze żaden polski zespół młodzieżowy z tamtych lat nie doczekał się tak bogato ilustrowanej i udokumentowanej monografii. Ale nic dziwnego - Marcin Szczygielski, który zyskał uznanie jako autor powieści dla dorosłych i młodzieży (Berek, Poczet Królowych polskich, Czarny Młyn) - pisząc tą książkę miał dostęp do informacji z pierwszej ręki. Jest synem jednej z Filipinek - Iwony Racz.
    Do książki dołączona jest płyta CD, a niej 24 nigdy dotąd niepublikowane nagrania zespołu Filipinki z lat 1962-1971 oraz muzyczna premiera.
    Wydawcy: AGORA SA, IW Latarnik, Oficyna Wydawnica AS
    Warszawa, październik 2013
    Książka dostępna w księgarni internetowej
    www.latarnik.com.pl

КОМЕНТАРІ • 109