VRT FIZIKE: Inteligencija bez ljudi

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 гру 2020
  • „Nikada nećemo moći da imamo nauku bez naučnika“, kaže dr Antun Balaž iz Instituta za fiziku u Beogradu u dvadeset prvoj epizodi naučnopopularnog video-serijala „Vrt fizike“.
    Istorija računara vezana je za velika naučna istraživanja. Prvi kompjuteri, a kasnije i internet, nastali su u velikim naučnim centrima (kao što je CERN) s ciljem da pomognu istraživačke napore. Da li će, ako se nastavi današnji razvoj veštačke inteligencije, pametne mašine jednom sasvim zameniti naučnike?
    „Ako računari budu sposobni da razviju pravu inteligenciju, oni će postati naučnici“, kaže dr Balaž, koji - odgovarajući na ovo pitanje - detaljno opisuje istraživački proces, šta i kako naučnici rade, kao i zašto je prava inteligencija sasvim nezamenljiva za određene probleme.
    „Nadam se da će u budućnosti veštačka inteligencija moći da spreči sebe u onome što bi ugrozilo druge. Uostalom, to je način na koji pokazujemo da je neko biće inteligentno“, smatra dr Balaž.
    Serijal „Vrt fizike“ pokrenuo je Institut za fiziku u Beogradu inspirisan konceptom popularnih IPB tribina, koje su sve do epidemije okupljale mnogobrojnu publiku u Velikoj sali SKC. Realizovana u saradnji sa portalom „Nauka kroz priče“, svaka od epizoda „Vrta nauke“ posvećena je jednoj od ključnih tema moderne nauke . No, umesto pred publikom, sa fizičarima i drugim istraživačima sada razgovaramo u bašti Instituta, na obali Dunava u Zemunu.
    -
    Autori: Marija Đurić i Slobodan Bubnjević
    Scenario: “Nauka kroz priče”
    Kamera/dron: Zoran Veljanoski, Bojan Živojinović (Twotech Solutions)
    Saradnik u produkciji: Jovana Nikolić
    Režija i montaža: Bojan Živojinović
    Proizvodnja: Institut za fiziku u Beogradu, 2020.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ •