Ja nie mogę mam takie same hobby co ty , ale takiej wiedzy to ja nie mam , znam tylko komunikację miejską w Warszawie i w Gdańsku a ty chyba komunikację z wszystkich miast znasz. Szacunek 🙂🙂
Very interesting and informative video. You must have gone to a lot of trouble to compile all the information you include. Really enjoyed watching this. Thanks for all your hard work.
w 2018 Roku otwarto nowy Buspas na Mostowej w Poznaniu, Może pozwalać do przejazdu oprócz autobusów, Samochody [Minimalna pojemność 3 osoby], Taksówki i Motory, a O pojazdach Uprzywilejowanych nie przypomnieli
Spoko, w takiej aglomeracji, jak Warszawa o dość ortogonalnym układzie komunikacyjnym, z mnogimi trasami średnicowymi i ani jednym kompletnym pierścieniu obwodnicowym zbliżonym do koła lub elipsy( jak na moje dla miasta tej wielkości co najmniej 4 - 5 być powinno - Wstyd dla włodarzy stolicy!) myślę, że zwłaszcza na 3 czy 4 pasowych w jednym kierunku arteriach w relacjach protopadłych do centrum buspasy się sprawdzają; oczywiście jeśli są sensownie zrobione; w moim rodzinnym Lublinie to jest porażka: n.p na moście 700 lecia buspasy na 4pasowej jezdni, gdzie nimi przejeżdżają 3 linie trolejbusowe co łącznie w szczycie daje 9 pojazdów w jednym kierunku /h, podczas gdy most i ul. Stadionowa stoi przed źle rozplanowanym skrzyżowaniem z "trasą zieloną" (najbardziej obciążona relacja w lewo z tylko 1 lewoskrętem; 2 prosto, 1 prawo stoją prawie puste); buspas na solidarności przy PKS uzasadniony, jednak powinien się zaczynać pezed skrzyżowaniem( w tym celu wylot na rondzie Dmowskiego od strony Tysiąclecia powinien najlepiej zawierać:1.) dodatkowy prawo, 2.) pas prawo [ bus prosto ], 3.) prosto, 4.) prosto i lewo 5.) lewo; niepokojące są także pomysły wdrożenia na 4 pasowych: dr. Męczenników Majdanka (gdzie ruch w szczycie płynnie funkcjonuje) oraz bez poszerzania o pas na Racławickich i Lipowej. Osobom zainteresowanym transportem i komunikacją w Lublinie polecam blog p. dr. Antoniego Jakóbczaka "transport w urbanistyce" gdzie przedstawia autorskie rozwiązania dla miejskiego układu komunikacyjnego, moim zdaniem godne uwagi.
Dzięki za świetny materiał! Super to zaprezentowałeś, jestem pod wrażeniem =D> Wiesz może, jaka jest przepustowość w liczbie normalnych pojadów samochodowych normalnie szerokiego pasa ruchu, przy dopuszczalnej prędkości 50 - 70 km/h? Pozdrawiam;
1800-2000 samochodów na pas ruchu na godzinę. Jest to uzależnione od wielu czynników. W mieście trzeba jednak pamiętać, że mamy skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, które decydują o przepustowości sieci drogowej, bo ją istotnie zmniejszają (procent cyklu z sygnałem zielonym dla danego kierunku jazdy). Dla Jerozolimskich jest to mniej więcej połowa wartości przepustowości podstawowej pasa ruchu.
Niskopodłogowiec, dzięki wielkie za odpowiedź. Ogólnie to zastanawiałem się nad słusznością tezy jednego człowieka o tym, że (parafrazując) "buspasy się nie są optymalnym wykorzystaniem powierzchni jezdni gdyż: w trakcie postoju autobusu w zatoce przystankowej (zakładając jego większościowe zapełnienie) między czasie minie go dajmy na to dwóch czy trzech pasach obok tyle pojazdów, że zakładając ich statystyczne zapełnienie przejedzie więcej osób niż w autobusie"; Czyli przyjmując czas postoju wraz z włączeniem się do ruchu średnio 40s, a średnią pojemność autobusu szacuję na 90 osób max, w szczycie zapełnienie myślę średnio nie mniejsze niż 90% = 81 os. , w tym czasie przejedzie szacując przepustowość pasa na drodze na 1800 - 2000 samochodów/ h to na tych 2 pasach ruchu (zakładając, że ich liczba się nie zmienia pomiędzy sąsiedniemi skrzyżowanimi z sygnalizacją z cyklem zieloym i przechodzą przez nie w tym samym głównym kierunku) to przez te 40 sekund przy warszawskim zapełnieniu aut =1,3 os./auto przejedzie 52 - 58 osób [ 3pasy: 60 - 87 osób] - ale jeśli dobrze zrozumiałem tak by było gdyby sygnał zielony trwał cały czas, albo były skrzyżowania bezkolizyjne z n.p wiaduktem przynajmniej w głównym kierunku, a przy bardziej realistycznych dla polskich miast założeniu że sygnały zielone na sąsiednich skrzyżowaniach (główny kierunek) trwają ok. 50% to należy te wartości: 1800 - 2000 aut/h podzielić przez 2 co da: 900 - 1000 czyli efektywnie wyjdzie 26 - 29 os. [ 3 pasy 30 - 43]... a przynajmniej tak wychodzi z moich wyliczeń :P Pozdrawiam;
Igzor Ten odcinek to był chyba nagrywany na raty, bo jest i śnieg i nowe autobusy takie jak elektryczne Many Mobilisu czy nowe elektryczne Solarisy Urbino 4 generacji.
elot360 Ja nie wnioskuję, że nagrywał to zimą, bo są na filmie nowe autobusy, których w Warszawie zimą nie było, ale chodzi mi o to, że to konkretne zdjęcie zostało zrobione zimą.
na dostawy to ja bym nie narzkeal , bo by czesto i gęsto dostawy np wyrobiły sie np dajmy na to do 12 , to by musieli o połowe mniej sklepów/punktów robic niż robią .
@@Niskopodlogowiec postaw się na miejscu kierowców którzy nie mają wyboru . Ewentualnie wytłumacz to sklepom lub szefostwu ktorzy wysyłają ów kierowców . Wiesz sam jeżdżę z dostawami aczkolwiek osobiście staram się nie stanąć na środku drogi . Już wolę na chodnik wjechać . Tym niemniej obie metody jak rozkraczyc się na pasie czy na chodniku są średnio legalne . Ale uwierz mi że do niektórych sklepow się nie da , chyba że kilka km chcesz towar na plecach nosic :)
To zadanie przełożonych tych kierowców, tak zorganizować dostawy, żeby odbywało się to legalnie. Dostawy w takich miejscach powinny mieć miejsce w nocy, ewentualnie w międzyszczycie.
@@Niskopodlogowiec ech nie da się wszystkiego w nocy zrobić . By to bylo możliwe muszą być po pierwsze inne przepisy po drugie infrastruktura . Bo do wielu no zabek wciśniętych w kamienice nie ma podjazdu . To nie wielki market że można od tyłu podjechać . No ale widać że nie miałeś do czynienia z jakimkolwiek transportem , a no świeże produkty w sklepie chce się mieć . Ot taki paradoks
SzaraVytra, oczywiście masz rację, nie zamierzam bronić osób które sobie samowolnie, dobrowolnie, bez przymusu łamią, przepisy, obowiązującą organizację ruchu, ryzykując ukaraniem; to czy mi się podoba dana organizacja ruchu, to inna kwestia, w rodzinnym Lublinie bacznie obserwuję sytuację rozwoju układu komunikacyjnego, organizacji ruchu w nim i to co się dzieje/ ma dziać w niektórych miejscach to zakrawa na sabotaż, n.p kwestię uzasadnionego chyba jedynie ideologicznymi bzdurami wymyślanymi przez biurokratów implementowania rozwiązania jakim są buspasy na lubelskich ulicach n.p na ul. muzycznej, stadionowej i niedawno oddanym moście 700 lecia, gdzie w szczycie na godzinę jest najwięcej 5 kursów trolejbusów, a pas ogólny stoi, przy okazji blokując 2 ogólne pasy przy skrzyżowaniu z ul. lubelskiego lipca' 80 (zdecydowana większość pojazdów ustawia się na jedynym lewoskręcie). Jest więcej problemów, część z nich wymieniłem w innym komentarzu pod filmem; dlatego też wykorzystując sprzyjający cza, zamierzam działać, aby wymienić zarządcę, albo jeśli się nie uda przynajmniej zmotywować go by raczył nie popełniać więcej m.in.w tym temacie głupstw, wsłuchał się w rady mądrzejszych (n.p interesujące rzeczy warte moim zdaniem uwagi w temacie proponuje m.in na swoim blogu p. dr. inż. Antoni Jakóbczak) i je stosował. Pozdrawiam;
A nie byłoby łatwiej stosować inne oznaczenia? Np jak kody kreskowe umieszczone na dachu pojazdu i kamery umieszczone nad pasami? To byłoby łatwiejsze niż wrzucanie coraz to nowych numerów z tablic do systemu.
We Wrocławiu niby więcej niż 20km pasów ale chociażby takich, gdzie spokojnie minę się z drugim autobusem, wyprzedzę kogoś albo nie urwę zawieszenia to góra 5km. Nie wspominam o takich, które są po prostu w głupich miejscach i nieprzydatne, a w konsekwencji nie używane przez kierowców.
hym moim zdaniem warszawa potrzebuje Szybkich tramwajów ulokowanych w wannach oraz tunelach które w przyszłości będzie można dostosować do bycia metrem... Buspasy mega pomagają ale buspas na trasie łazienkowskiej ma poważniejszy problem niż poruszony na filmie, a jest nim jego koniec po stronie praskiej... Autobusy i tak stoją w długich korkach na ostrobramskiej i Stanów Zjednoczonych od ronda Wiatraczna do Węzła z ostrobramską. Ogólnie nasi włodarze nie myślą chcąc jeszcze dopchać centrum tramwajem gocławskim, który aby mógł działać musiał by mieć co najmniej 8 tramwajów na godzinę w szczycie, a miejsca w centrum na tyle tramwajów nie ma, do tego czas identyczny (no albo 1 min różnicy) jak autobus jadący busspasem :) O pomysłach pokroju metro na Białołękę nie wspominam, Nie widziałem jeszcze metra na obszarze domków jednorodzinnych, a jego uwarunkowanie ekonomiczne jest raczej wątpliwe :D
No Name, podzielam spostrzeżenia, z sensem piszesz, rzeczowo w temacie co nie spotykam często. Polecam osobiście zapoznać się z działalnością p. dr. inż Antoniego Jakóbczaka (antjakobczak.pollub.pl blog "transport w urbanistyce", ciekawe rozwiązania w układsch komunikacyjnych miast proponuje, między innymi dla Warszawy. Pozdrawiam;
Porażka to nowy buspas na Kijowskiej. Ulica, która nigdy się nie korkowała teraz wiecznie stoi. A jeżdżą tamtędy cztery linie autobusowe o częstotliwości kursów raz na kwadrans.
No bez przesady... jeździ 5 linii, w tym 120 i 169 (te dwie linie w godzinach szczytu co 10min). Przykładowo między 6:40, a 7:00 przejeżdża tam 10 autobusów - czyli średnio co dwie minuty. Między 16:00 a 16:20 jest 9 pojazdów w rozkładzie, wynik niewiele gorszy. To co, może jednak potrzebny? ;)
@@maciekwojcik3219 nie, nie potrzebny. Nigdy nie było tam korków, a teraz są. Poza tym buspas jest krótki (od wschodniego do targowej), a pomimo tego i tak w dwóch miejscach jeszcze ograniczony poprzez stworzenie na nim możliwości włączenia się do ruchu dla pojazdów z ulic Brzeska i Markowska. Prowadzi to do chaosu, według mnie jest niebezpieczne i co najważniejsze przyczynia sie do powstawania korków. Co ważne na odcinku od wschodniego do targowej wspomniane linie autobusowe nie cieszą się szczególnym powodzeniem. Równolegle biegna bowiem tory tramwajowe.
11:11 To zdanie nie ma, żadnego sensu. Pomylił Pan słowa! Zamiast reprezentatywny powinno być reprezentacyjny. Te dwa słowa mają totalnie inne znaczenie!!! Wstyd!!! :-) reprezentatywny «mający cechy charakterystyczne dla jakiejś zbiorowości» reprezentacyjny 1. «związany z reprezentowaniem kogoś lub czegoś, przeznaczony do takiej funkcji» 2. «okazale się prezentujący»
Porównując Warszawę z Gdańskiem bardzo widać różnicę w podejściu. W Gdańsku buspasów jest niewiele, chociaż jest już ich więcej niż to było podane w materiale. Zasadniczo konieczność powstawania bus pasów jest zjawiskiem negatywnym, gdyż oznacza to ni mniej ni więcej to, że są miejsca, w których autobusy mogłyby utknąć w korku. Nie mam najnowszych danych, ale sądzę, że sytuacja dużo się nie zmieniła, a jeśli już się zmieniła to na korzyść Gdańska. W 2014 gdańskie tramwaje miały blisko dwukrotnie wyższą prędkość handlową niż warszawskie. A prędkość gdańskiego autobusu była o około 2 kilometry wyższa. I to pomimo tego, że Gdańsk buspasów oraz linii ekspresowych nie ma. Kiedy byłem ostatni raz w Warszawie to zaskoczyła mnie bardzo częsta sytuacja, w której linie autobusowe kursują wzdłuż linii tramwajowych oraz kolejowych. Zresztą widać to w statystykach 4 razy mniejszy Gdańsk jest obsługiwanych przez prawie 8 razy mniej autobusów. Być może warszawska komunikacja miejska wymaga dogłębnych reform.
Buspasy są bez sensu. Szczególnie ten na moście Poniatowskiego. Z dwóch pasów zrobiono jeden. Genialny pomysł. Zresztą całe Aleje to poroniony pomysł. Dwa pasy korka i pusty buspas. I nie wiem skąd takie wyliczenia że autobusami przejedzie więcej ludzi. Samochodów są tysiące. Zgodziłbym się na buspasy gdyby komunikacja była darmowa. Bo jak na razie to jest droga i nie dojeżdża tam dokąd chcę. A i one miałyby sens gdyby wszystkie jezdnie miały przynajmniej po cztery pasy w każdą stronę. I piąty buspas. Tak jak jest teraz to bezsens.
Komunikacja w Warszawie jest droga? 80 pln miesięcznie za bilet na wszystkie linie dzienne i nocne to dużo? Przecież za tyle zatankujesz ledwie 15 litrów paliwa. Roczny koszt utrzymania samochodu to jakieś 8500 pln (przy założeniu przebiegu 15 tys. km, 1000 pln na ubezpieczenie, 1500 pln na naprawy i wymiany części), a roczny koszt biletu na komunikację miejską w Warszawie to 1100 pln - nawet jak jeździcie jednym autem w pięć osób to i tak wychodzi sporo drożej.
Ja nie mogę mam takie same hobby co ty , ale takiej wiedzy to ja nie mam , znam tylko komunikację miejską w Warszawie i w Gdańsku a ty chyba komunikację z wszystkich miast znasz. Szacunek 🙂🙂
Ja też sie tym iteresuje.
To też jest moje hobby
Mam pytanie czy nagrasz coś z aglomeracji śląskiej?
No przydało by się
metropolii
A sory
Widzę że twoja robota jest na coraz to wyższym poziomie, gratuluję, tuta podobał mi się montaż i dobór muzyki do obrazu.
Kiedy jakiś odciek w Poznaniu?
Kiedy oglądasz film, i widzisz autobusy, który dojeżdzasz codziennie do pracy i szkoły. Fajno!
Pojawił mi się Twój kanał na karcie, kliknąłem bez zastanowienia i teraz wiem że był to dobry wybór ☺️💣
Very interesting and informative video. You must have gone to a lot of trouble to compile all the information you include. Really enjoyed watching this. Thanks for all your hard work.
Super Odcinek
Kiedy Poznań?
Może nagra jak dotrą gammy
w 2018 Roku otwarto nowy Buspas na Mostowej w Poznaniu, Może pozwalać do przejazdu oprócz autobusów, Samochody [Minimalna pojemność 3 osoby], Taksówki i Motory, a O pojazdach Uprzywilejowanych nie przypomnieli
Robisz mega robotę ! dziś odkryłem Twój kanał i już obejrzałem 2h filmów!!! Proszę o więcej :)
Nagraj, proszę coś o KZK GOP i MZK Tychy
Zrób odcinek w którym ocenisz komunikacje miejską w 5 największych miastach polski (punktualność , częstotliwości itp.)
Super filmik
Great video as always! Will you visit Innotrans this year?
Bardzo dobry materiał jak zawsze 😉. Ciekawi mnie jeszcze czy seria z Warszawy będzie kontynuowana.
Będzie jeszcze coś o Bydgoszczy bo jeden film z przed roku ( o tramwaju na fordon) to trochę mało
A poza tym, uważam że yt powinien dawać możliwość zostawienia lajka po każdym kolejnym obejrzeniu filmu.
Podtrzymuję swoje zdanie
Już nwm który raz obejrzałem ten film
Zaczął się remont trasy tramwajowej na górnym tarasie Rataj w Poznaniu i też jest planowana nowa trasa tramwajowa.
Trzymamy kciuki! :)
będzie coś o komunikacjii we lwowie lub rzeszowie>??
O
Wspaniały odcinek. Czy mógłbyś przygotować materiał na temat nowo projektowanych tras tramwajowych w Warszawie ?
Spoko, w takiej aglomeracji, jak Warszawa o dość ortogonalnym układzie komunikacyjnym, z mnogimi trasami średnicowymi i ani jednym kompletnym pierścieniu obwodnicowym zbliżonym do koła lub elipsy( jak na moje dla miasta tej wielkości co najmniej 4 - 5 być powinno - Wstyd dla włodarzy stolicy!) myślę, że zwłaszcza na 3 czy 4 pasowych w jednym kierunku arteriach w relacjach protopadłych do centrum buspasy się sprawdzają; oczywiście jeśli są sensownie zrobione; w moim rodzinnym Lublinie to jest porażka: n.p na moście 700 lecia buspasy na 4pasowej jezdni, gdzie nimi przejeżdżają 3 linie trolejbusowe co łącznie w szczycie daje 9 pojazdów w jednym kierunku /h, podczas gdy most i ul. Stadionowa stoi przed źle rozplanowanym skrzyżowaniem z "trasą zieloną" (najbardziej obciążona relacja w lewo z tylko 1 lewoskrętem; 2 prosto, 1 prawo stoją prawie puste); buspas na solidarności przy PKS uzasadniony, jednak powinien się zaczynać pezed skrzyżowaniem( w tym celu wylot na rondzie Dmowskiego od strony Tysiąclecia powinien najlepiej zawierać:1.) dodatkowy prawo, 2.) pas prawo [ bus prosto ], 3.) prosto, 4.) prosto i lewo 5.) lewo; niepokojące są także pomysły wdrożenia na 4 pasowych: dr. Męczenników Majdanka (gdzie ruch w szczycie płynnie funkcjonuje) oraz bez poszerzania o pas na Racławickich i Lipowej. Osobom zainteresowanym transportem i komunikacją w Lublinie polecam blog p. dr. Antoniego Jakóbczaka "transport w urbanistyce" gdzie przedstawia autorskie rozwiązania dla miejskiego układu komunikacyjnego, moim zdaniem godne uwagi.
zrobisz odcinek o metro w Warszawie według Jakiego i Trzaskowskiego i czy warto budować metro w Trójmieście, Krakowie Wrocławiu itp.
Kampania wyborcza niech idzie sobie swoim torem. :)
a może odcinek o budowa metra w Trójmieście Krakowie Wrocławiu itp.
Nagrasz coś o autobusach w legnicy?
Będziesz robił na kanale live w przyszłości?
Artur Komnata A z czego miał by robić?
Może taryfy biletowe w Trójmieście i regionie?
Trzeba było zaprosić do odcinka Korwina, który jest przeciwnikiem buspasów :)
A na początku to niskopodłogowiec
Proszę zrob filmik o sieci autobusowej w Płocku.
Będzie film o komunikacji miejskiej w Łodzi?
Polska is 100y afore all EU countries! Respect from Bulgaria!
Dzięki za świetny materiał! Super to zaprezentowałeś, jestem pod wrażeniem =D> Wiesz może, jaka jest przepustowość w liczbie normalnych pojadów samochodowych normalnie szerokiego pasa ruchu, przy dopuszczalnej prędkości 50 - 70 km/h? Pozdrawiam;
1800-2000 samochodów na pas ruchu na godzinę. Jest to uzależnione od wielu czynników. W mieście trzeba jednak pamiętać, że mamy skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, które decydują o przepustowości sieci drogowej, bo ją istotnie zmniejszają (procent cyklu z sygnałem zielonym dla danego kierunku jazdy). Dla Jerozolimskich jest to mniej więcej połowa wartości przepustowości podstawowej pasa ruchu.
Niskopodłogowiec, dzięki wielkie za odpowiedź. Ogólnie to zastanawiałem się nad słusznością tezy jednego człowieka o tym, że (parafrazując) "buspasy się nie są optymalnym wykorzystaniem powierzchni jezdni gdyż: w trakcie postoju autobusu w zatoce przystankowej (zakładając jego większościowe zapełnienie) między czasie minie go dajmy na to dwóch czy trzech pasach obok tyle pojazdów, że zakładając ich statystyczne zapełnienie przejedzie więcej osób niż w autobusie"; Czyli przyjmując czas postoju wraz z włączeniem się do ruchu średnio 40s, a średnią pojemność autobusu szacuję na 90 osób max, w szczycie zapełnienie myślę średnio nie mniejsze niż 90% = 81 os. , w tym czasie przejedzie szacując przepustowość pasa na drodze na 1800 - 2000 samochodów/ h to na tych 2 pasach ruchu (zakładając, że ich liczba się nie zmienia pomiędzy sąsiedniemi skrzyżowanimi z sygnalizacją z cyklem zieloym i przechodzą przez nie w tym samym głównym kierunku) to przez te 40 sekund przy warszawskim zapełnieniu aut =1,3 os./auto przejedzie 52 - 58 osób [ 3pasy: 60 - 87 osób] - ale jeśli dobrze zrozumiałem tak by było gdyby sygnał zielony trwał cały czas, albo były skrzyżowania bezkolizyjne z n.p wiaduktem przynajmniej w głównym kierunku, a przy bardziej realistycznych dla polskich miast założeniu że sygnały zielone na sąsiednich skrzyżowaniach (główny kierunek) trwają ok. 50% to należy te wartości: 1800 - 2000 aut/h podzielić przez 2 co da: 900 - 1000 czyli efektywnie wyjdzie 26 - 29 os. [ 3 pasy 30 - 43]... a przynajmniej tak wychodzi z moich wyliczeń :P Pozdrawiam;
Będziesz na Dniach transportu publicznego 22 września w Warszawie?
Raczej nie będę, będe wtedy w podróży.
Ale macie korki w tej Warszawie
No to akuat prawda. Straszny zapierdol się robi wszędzie rano i wieczorem.
Zrób film o Innotrans 2018 w Berlinie. Są tam nowe automatyczne pociągi dla metra w Glasgow.
Będzie taki materiał za jakiś czas.
Bardzo ciekawa tematyka! Nagrasz coś więcej o sygnalizacjach świetlnych? Też ciekawy temat, przynajmniej dla mnie :D
Do Warszawy niedawno wprowadzono MAN-y z napędem CNG. Może je nagrasz. Podpowiedź: jeden z takich autobusów kursuje na linii 180 ;)
Kiedy materiały z konurbacji śląskiej?
5:57 Śnieg??? To chyba ten odcinek był nagrywany jakieś pół roku temu. A tak w ogóle to super film. :-)
Igzor Ten odcinek to był chyba nagrywany na raty, bo jest i śnieg i nowe autobusy takie jak elektryczne Many Mobilisu czy nowe elektryczne Solarisy Urbino 4 generacji.
@@Adrian_AZ Materiał nagrywany nie dawno. Śnieg masz na *Zdjęciu*, taka subtelna różnica
elot360 No ale w końcu kiedyś to zdjęcie musiał zrobić, a raczej zrobił je zimą a po za tym napisałem, że był nagrywany na raty. :-)
Po zdjęciu z zimy wnioskujesz kiedy były prowadzone nagrania? Ja nie widzę na filmie żadnego nagrania z zimy.
elot360 Ja nie wnioskuję, że nagrywał to zimą, bo są na filmie nowe autobusy, których w Warszawie zimą nie było, ale chodzi mi o to, że to konkretne zdjęcie zostało zrobione zimą.
na dostawy to ja bym nie narzkeal , bo by czesto i gęsto dostawy np wyrobiły sie np dajmy na to do 12 , to by musieli o połowe mniej sklepów/punktów robic niż robią .
Godziny szczytu to nienajlepszy moment na wyładunek dostawy w centrum miasta. :)
@@Niskopodlogowiec postaw się na miejscu kierowców którzy nie mają wyboru . Ewentualnie wytłumacz to sklepom lub szefostwu ktorzy wysyłają ów kierowców . Wiesz sam jeżdżę z dostawami aczkolwiek osobiście staram się nie stanąć na środku drogi . Już wolę na chodnik wjechać . Tym niemniej obie metody jak rozkraczyc się na pasie czy na chodniku są średnio legalne . Ale uwierz mi że do niektórych sklepow się nie da , chyba że kilka km chcesz towar na plecach nosic :)
To zadanie przełożonych tych kierowców, tak zorganizować dostawy, żeby odbywało się to legalnie. Dostawy w takich miejscach powinny mieć miejsce w nocy, ewentualnie w międzyszczycie.
@@Niskopodlogowiec ech nie da się wszystkiego w nocy zrobić . By to bylo możliwe muszą być po pierwsze inne przepisy po drugie infrastruktura . Bo do wielu no zabek wciśniętych w kamienice nie ma podjazdu . To nie wielki market że można od tyłu podjechać . No ale widać że nie miałeś do czynienia z jakimkolwiek transportem , a no świeże produkty w sklepie chce się mieć . Ot taki paradoks
Jeśli są chęci, a miasto wymagałoby i egzekwowało przepisy to w kluczowych miejscach da się to zorganizować inaczej. Nie da się nie jest rozwiązaniem.
Kiedy odzwiedzisz tramwaje na śląsku? (GOP)
widzę że kierowcy osobówek też z nich korzystają XD
Czasami z punktu widzenia optymalnego wykorzystania powierzchni jezdni , gdy ruch autobusów jest średni lub niewielki jest to korzystne...
Ale o tym, drogi Bartłomieju, ma decydować zarządca, a nie kierowcy.
SzaraVytra, oczywiście masz rację, nie zamierzam bronić osób które sobie samowolnie, dobrowolnie, bez przymusu łamią, przepisy, obowiązującą organizację ruchu, ryzykując ukaraniem; to czy mi się podoba dana organizacja ruchu, to inna kwestia, w rodzinnym Lublinie bacznie obserwuję sytuację rozwoju układu komunikacyjnego, organizacji ruchu w nim i to co się dzieje/ ma dziać w niektórych miejscach to zakrawa na sabotaż, n.p kwestię uzasadnionego chyba jedynie ideologicznymi bzdurami wymyślanymi przez biurokratów implementowania rozwiązania jakim są buspasy na lubelskich ulicach n.p na ul. muzycznej, stadionowej i niedawno oddanym moście 700 lecia, gdzie w szczycie na godzinę jest najwięcej 5 kursów trolejbusów, a pas ogólny stoi, przy okazji blokując 2 ogólne pasy przy skrzyżowaniu z ul. lubelskiego lipca' 80 (zdecydowana większość pojazdów ustawia się na jedynym lewoskręcie). Jest więcej problemów, część z nich wymieniłem w innym komentarzu pod filmem; dlatego też wykorzystując sprzyjający cza, zamierzam działać, aby wymienić zarządcę, albo jeśli się nie uda przynajmniej zmotywować go by raczył nie popełniać więcej m.in.w tym temacie głupstw, wsłuchał się w rady mądrzejszych (n.p interesujące rzeczy warte moim zdaniem uwagi w temacie proponuje m.in na swoim blogu p. dr. inż. Antoni Jakóbczak) i je stosował. Pozdrawiam;
2:17 za nim mój ulubieniec SOLARIS URBINO 8,9
A 194 i 187 czyli przystanek Wojciechowskiego gdzie mieszkam:))
Czesc
Czy myślałeś może kiedyś aby zrobić odcinek o największych prywatnych firmach przewozowych w Polsce?tzw (busiarze) może warto zrobić taki odcinek :)
Nagrasz coś o kolejach mazowieckich.
tylko skm
I to, i to jest w dalszym planie.
A nie byłoby łatwiej stosować inne oznaczenia? Np jak kody kreskowe umieszczone na dachu pojazdu i kamery umieszczone nad pasami? To byłoby łatwiejsze niż wrzucanie coraz to nowych numerów z tablic do systemu.
Pojedziesz do Radomia ? Pytam na serio :-P
We Wrocławiu niby więcej niż 20km pasów ale chociażby takich, gdzie spokojnie minę się z drugim autobusem, wyprzedzę kogoś albo nie urwę zawieszenia to góra 5km. Nie wspominam o takich, które są po prostu w głupich miejscach i nieprzydatne, a w konsekwencji nie używane przez kierowców.
hym moim zdaniem warszawa potrzebuje Szybkich tramwajów ulokowanych w wannach oraz tunelach które w przyszłości będzie można dostosować do bycia metrem... Buspasy mega pomagają ale buspas na trasie łazienkowskiej ma poważniejszy problem niż poruszony na filmie, a jest nim jego koniec po stronie praskiej... Autobusy i tak stoją w długich korkach na ostrobramskiej i Stanów Zjednoczonych od ronda Wiatraczna do Węzła z ostrobramską. Ogólnie nasi włodarze nie myślą chcąc jeszcze dopchać centrum tramwajem gocławskim, który aby mógł działać musiał by mieć co najmniej 8 tramwajów na godzinę w szczycie, a miejsca w centrum na tyle tramwajów nie ma, do tego czas identyczny (no albo 1 min różnicy) jak autobus jadący busspasem :) O pomysłach pokroju metro na Białołękę nie wspominam, Nie widziałem jeszcze metra na obszarze domków jednorodzinnych, a jego uwarunkowanie ekonomiczne jest raczej wątpliwe :D
No Name, podzielam spostrzeżenia, z sensem piszesz, rzeczowo w temacie co nie spotykam często. Polecam osobiście zapoznać się z działalnością p. dr. inż Antoniego Jakóbczaka (antjakobczak.pollub.pl blog "transport w urbanistyce", ciekawe rozwiązania w układsch komunikacyjnych miast proponuje, między innymi dla Warszawy. Pozdrawiam;
Porażka to nowy buspas na Kijowskiej. Ulica, która nigdy się nie korkowała teraz wiecznie stoi. A jeżdżą tamtędy cztery linie autobusowe o częstotliwości kursów raz na kwadrans.
No bez przesady... jeździ 5 linii, w tym 120 i 169 (te dwie linie w godzinach szczytu co 10min). Przykładowo między 6:40, a 7:00 przejeżdża tam 10 autobusów - czyli średnio co dwie minuty. Między 16:00 a 16:20 jest 9 pojazdów w rozkładzie, wynik niewiele gorszy. To co, może jednak potrzebny? ;)
@@maciekwojcik3219 nie, nie potrzebny. Nigdy nie było tam korków, a teraz są. Poza tym buspas jest krótki (od wschodniego do targowej), a pomimo tego i tak w dwóch miejscach jeszcze ograniczony poprzez stworzenie na nim możliwości włączenia się do ruchu dla pojazdów z ulic Brzeska i Markowska. Prowadzi to do chaosu, według mnie jest niebezpieczne i co najważniejsze przyczynia sie do powstawania korków. Co ważne na odcinku od wschodniego do targowej wspomniane linie autobusowe nie cieszą się szczególnym powodzeniem. Równolegle biegna bowiem tory tramwajowe.
Kiedy odcinek z lotniska chopina obiecany 3 lata temu
Temat porzuciłem, bo otwarcie tarasu widokowego się zdezaktualizowało.
Great documentary i say
Here in Jakarta we also had problems with illegal bus lane users
2:00 kochana Ochota
Te fragmenty pana kierowcy autobusu nie były konieczne, nagrałeś lepszych :P
Oo Grodzisk ja tam mieszkam xd
2:17 Kochane Autosany. Szkoda że już je wycofali.
A Krakowa dalej nie ma... i nie zanosi się, aby coś o nas było...
0.04 Ikarus!!!
Eli
:) ?
Nie znoszę cwaniaków jeżdżących po buspasach.
Zakochaj się w Warszawie komunikacyjnej? Ja już dawno to zrobiłem. 😀
Jak to dodzadza do autobusów to w tedy zyskaja na popularnosci ua-cam.com/video/6nPDWEME1gc/v-deo.html
Miasto zimą wygląda na depresyjne
Trolejbus niech zbudują
11:11 To zdanie nie ma, żadnego sensu. Pomylił Pan słowa! Zamiast reprezentatywny powinno być reprezentacyjny. Te dwa słowa mają totalnie inne znaczenie!!! Wstyd!!! :-)
reprezentatywny «mający cechy charakterystyczne dla jakiejś zbiorowości»
reprezentacyjny
1. «związany z reprezentowaniem kogoś lub czegoś, przeznaczony do takiej funkcji»
2. «okazale się prezentujący»
Błędy się zdarzają. :)
Porównując Warszawę z Gdańskiem bardzo widać różnicę w podejściu. W Gdańsku buspasów jest niewiele, chociaż jest już ich więcej niż to było podane w materiale. Zasadniczo konieczność powstawania bus pasów jest zjawiskiem negatywnym, gdyż oznacza to ni mniej ni więcej to, że są miejsca, w których autobusy mogłyby utknąć w korku.
Nie mam najnowszych danych, ale sądzę, że sytuacja dużo się nie zmieniła, a jeśli już się zmieniła to na korzyść Gdańska. W 2014 gdańskie tramwaje miały blisko dwukrotnie wyższą prędkość handlową niż warszawskie. A prędkość gdańskiego autobusu była o około 2 kilometry wyższa. I to pomimo tego, że Gdańsk buspasów oraz linii ekspresowych nie ma.
Kiedy byłem ostatni raz w Warszawie to zaskoczyła mnie bardzo częsta sytuacja, w której linie autobusowe kursują wzdłuż linii tramwajowych oraz kolejowych. Zresztą widać to w statystykach 4 razy mniejszy Gdańsk jest obsługiwanych przez prawie 8 razy mniej autobusów. Być może warszawska komunikacja miejska wymaga dogłębnych reform.
Buspasy są bez sensu. Szczególnie ten na moście Poniatowskiego. Z dwóch pasów zrobiono jeden. Genialny pomysł. Zresztą całe Aleje to poroniony pomysł. Dwa pasy korka i pusty buspas. I nie wiem skąd takie wyliczenia że autobusami przejedzie więcej ludzi. Samochodów są tysiące.
Zgodziłbym się na buspasy gdyby komunikacja była darmowa. Bo jak na razie to jest droga i nie dojeżdża tam dokąd chcę.
A i one miałyby sens gdyby wszystkie jezdnie miały przynajmniej po cztery pasy w każdą stronę. I piąty buspas.
Tak jak jest teraz to bezsens.
Podstawy inżynierii ruchu. Można stanąć przy ulicy i sprawdzić to samodzielnie. :)
I właśnie takie farmazony pieprzą ci co stoją przy jezdni zamiast nią jeździć. Ja jeżdżę i wiem.
Komunikacja w Warszawie jest droga? 80 pln miesięcznie za bilet na wszystkie linie dzienne i nocne to dużo? Przecież za tyle zatankujesz ledwie 15 litrów paliwa. Roczny koszt utrzymania samochodu to jakieś 8500 pln (przy założeniu przebiegu 15 tys. km, 1000 pln na ubezpieczenie, 1500 pln na naprawy i wymiany części), a roczny koszt biletu na komunikację miejską w Warszawie to 1100 pln - nawet jak jeździcie jednym autem w pięć osób to i tak wychodzi sporo drożej.
Jak Oni tam funkcjonują w tej Warszawce na tych mega zakorkowanych ulicach??😱
nobody calls me chicken W Warszawie to czasem są też korki tramwajów na Alejach Jerozolimskich.
Na Jerozolimskich teraz już zdecydowanie rzadziej niż przed uruchomieniem II linii metra. Trochę mniej kursów jest obecnie.
Niskopodłogowiec Ja raz jechałem tramwajem w korku na Alejach Jerozolimskich już po otwarciu 2 lini metra.
Jastem z tąt
Czy tylko mi nie podoba się to warszawskie malowanie pojazdów?
Nie da się tego słuchać.