dzięki , masz super sprzet i wiedzę ."Krugerrand, współczesna złota moneta południowoafryk.bita od 1967.o wadze 33,93 g i próbie 916 2/3, przedstawiająca portret prezydenta Paula Krugera, nie będąca pieniądzem lecz formą złota moneternego."Krolewski Bank Priwatny.
Szanowny Autorze, taka jedna uwaga dla ciebie przy realizacji tego typu materiałów. Masz duza wiedze na ten temat i wpadasz w pulapke ze myślisz ze inni zrozumieją bez problemów twoje skroty myślowe. Przykladowo o tym ze prawdziwe zloto wydaje dlugi dźwięk jest krotka zmianka w 3:19, co może umknąć oglądającemu. Skupiasz się na roznicach fizycznych, a zapomniales na sam koniec pokazac która moneta jest falszywa albo prawdziwa przez co twój material jest zupełnie niezrozumialy dla laika.
Wystarczy że się film ogląda do końca to się wie, że ta moneta jest z PRAWDZIWEGO złota, która waży i *WYDAJE CHARAKTERYSTYCZNY NIEPODRABIALNY DŹWIĘK*.
Też tego szukam. Raz twierdzą, że z ogonkiem musi być. Jest na 1 uncjowych nowych, ale na starszych i mniejszych jest bez ogonka. Szukałem, nie znalazłem.
Tak, britannia zlota ma krótszy dzwiek i juz myslalem ze cos nie tak pozniej doczytalem ze wlasnie domieszka miedzi daje ten wydluzony dzwiek
5 років тому+4
Mam taką samą kopię jak ta pierwsza tylko jest odwrotnie wymiary się zgadzają a waga 19,5 g najlepsze jest to że wydaje też taki wysoki dźwięk jak złota ,szkoda że nie przetestowałeś na dźwięk tej pierwszej .
Cześć. Mam pytanie do lepiej obeznanych odnośnie apki bullion test: mam mianowicie złotą monetę 1oz $20 Double eagle. Z ciekawości ściągnąłem apkę, żeby ją sprawdzić. I co się okazuje - apka Double eagla nie rozpoznaje. No ok, dopuszczam możliwość że jest fałszywy, dostałem go kiedyś jako prezent od rodziny. Ale uwaga: zacząłem się potem bawić apką i okazuje się że bullion test bezbłędnie rozpoznaje moje 20 dolców jako... Krugerranda. Za każdym razem. Gdzieś znalazłem info, że apka może czasem nie rozpoznać "prawdziwka" , ale że nigdy nie daje fałszywie pozytywnego rezultatu. A tu taki zonk. Myli monety czy jak? Jest ta apka coś warta czy to zwykły szit jest?
jako jedno z zabezpieczen jest cos warta, natomiast sprawdzanie tylko na niej to też ryzykowna sprawa. Jesli waga i wymiary się zgadzają do tego dźwięk jest ok mi się to możemy mieć względną pewność, ewentualnie mamy rewelacyjna podróbkę :)
Dlaczego nie było ważenia tej drugiej fałszywej monety? Zastanawiam się, czy faktycznie waga + linijka jest do oszukania. Obie monety mieścily się w linijce, obie przeważyły ale nie pokazano, czy ich waga była taka sama. Prawdopodobnie ta fałszywa była cięższa od oryginału i waga by to pokazała. Czyli linika i waga może zweryfikować monety, czy nie???
Wolfram i złoto mają BARDZO podobną gęstość, więc jeśli obie monety mają podobną objętość (przeszły przez linijkę), podobną gęstość, to ze wzoru: masa= objętość*gęstość musi wyjść podobna waga.
Ten dźwięk też podrobią, tylko trzeba im dać czas. Bo waga, rozmiar, już nie pomaga. Więc na razie masz tylko dźwięk w tym filmie, ale to też upadnie bez wątpienia. Tym bardziej że teraz szaleństwo złota więc będzie więcej podróbek i coraz więcej.
BArdzo łatwo. kilogram zlota wazy dokladnie tyle samo co kilagram kazdej innej substancji ;) A bez złosliwości to gęstość złota podrobić nie latwo, ale robia tak zwlaszcza z sztabkami, wolfram ma bardzo podbna gestosc do zlota i czasem "wszczepia" sie prety wolframowe w prawdziwe złoto.
Miałeś info w filmie. Wewnątrz falsyfikatu jest wstawiony krążek z wolframu (i jest oblany złotem). Wolfram ma niemal identyczna gęstość. Złoto, 19,3 g/cm3, Wolfram 19,25 g/cm3 (i cena 30 USD/kg). Jeśli, gęstość jest niemal identyczna to objętość (wymiary) takiej monety także. Dlatego trzeba sprawdzić dźwięk.
Nie. Dla każdej wagi dźwięk jest inny. Niektóre apki - zazwyczaj płatne, ale możesz poszukac darmowej (chociąż jak cię stać na złoto, to parę złociszy na apkę pewnie możesz wydać. ;) - mają wzory dźwięku monet innych niż uncjowe.
Czy uderzanie inna monetą w złotą monetę nie uszkodzi się jej? Co jeżeli na krawędziach monety są widoczne mikro ubytki po takich „testach” czy taka moneta traci na wartości?
@@OlegMotorsport w monetach bulionowych nie kolekcjonerskich liczy się zawartość kruszcu i jeżeli nie odłupałeś znaczącej części monety, tylko lekko zarysowałeś itp to nie powinna stracić na wartości. Jeżeli będziesz je sprzedawał w ciemnej uliczce w nocy to prawdopodobnie diler powie, że tutaj jest ryska i będzie cię chciał oskubać zaniżając wartość.
A jeżeli pukamy w monetę i słychać (na ucho, lub przy pomocy aplikacji), że jest to falsyfikat, to ile (od, do) ona może być warta? No bo ileś tego złota tam jest.
Wystarcz sprawdzić magnesem (jak przyciąga to znaczy ,że metal a nie prawdziwe złoto, srebro czy miedź) ;) Test powinien być najlepiej wykonany uderzeniem monety o monetę :), jest wtedy śliczny krystaliczny dźwięk
Kto mial stycznosc z Krugerrandem odgadnie ktora z tych monet jest prawdziwa juz po poerwszym rzucie oka,gdyz ze wzgledu ma domoeszke miedzi (aby wzmocnic monete)Krugerrandy podobnoe jak American Eagles roznia sie kolorem oraz waga od reszty monet bullionowych,wpadajac w kolor lekko miedziany,kruggerandy o kolorze "czysto"zlotym sa podejrzane juz na pierwszy rzut oka.Waga jest wieksza od uncji trojanskiej gdyz w autentycznych monetach zawarta jest pelna uncja trojanska zlota+domieszka miedzi,stad waga 34g Dlaczego robiąc ten odcinek nie wspomnial Pan o Tym ?wydaje mi sie ze to dosc istotne
NIEPRAWDA! - krugerandy różnią się kolorami w zależności od roczników!!! Sprawdź -zanim coś głupiego znowu napiszesz bo wprowadzasz ludzi/laików błąd za który mogą słono zapłacić!
Sciągnałem aplikacje "Bulion test free" i gdy włączycie test złotych krugerrandów, ale zamiast krugerranda weźmiecie srebrnego Maple leafa 1oz, to - uwaga - aplikacja rozpoznaje go jako złotego Kurgerranda.. Za każdym razem! Wygląda na to że srebrny liść i złoty krugerrand wydają takie same dźwięki...
zwróć uwagę, że te monety tylko ważą tyle samo (1oz), ale srebro i złoto mają różną gęstość, więc wymiary takich monet są różne co prowadzi do zmian w składowych harmonicznych, dlatego masz wielkość monety przed testem 1:1, żeby sprawdzić także rozmiar (chociaż to w dalszym ciągu nie jest idealne, bo jest jeszcze grubość). Jednak jeśli po wybraniu konkretnej monety zdaje ona "swój" test i pasuje rozmiarem to wtedy na pewno jest oryginalna, bo da się podrobić wydawany dźwięk, ale nie przy zachowaniu oryginalnego rozmiaru
@@pitrek121g Czyli skoro Maple leaf 1oz ze srebra pasuje dźwiękiem do złotego Krugerranda to stosunek ich masy do ich wielkości jest zbliżony na tyle, że nie wyłapuje tego aplikacja, ale z moich obliczeń to różnią się od siebie.
@@BronickiTube Całkowicie błędne myślenie. Na rodzaj dźwięku ma wpływ więcej czynników niż zależność masa do wielkości, bo przez gęstość przekłada się to na grubość, a dodatkowo twardość metalu ma wpływ. Warto też wziąć pod uwagę jakość mikrofonów między różnymi telefonami i jak wielką poprawkę porównawczą na ten fakt bierze algorytm aplikacji.
super film, jasno i przystepnie. Mam pytanie czy poleca Pan tą wagę do ważenia monet/złota? a może jakąś inną? pytam o kieszonkową wage jubilerską, którą można ze sobą wszędzie zabrać.
Można, ale jest to trudniejsze niż podrobienie rozmiaru i wagi. Do tego bardzo mało prawdopodobne, żeby udało się podrobić jednocześnie wszystkie trzy parametry - wagę, rozmiar i dźwięk, dlatego najlepiej robić wszystkie te testy razem. Któraś mennica (już nie pamiętam która) nawet robiła monety 1 uncjowe złote i srebrne wydające dokładnie ten sam dźwięk :)
Spojrz na wykres dzwieku, ktory daje moneta srebrna przy testowaniu zlotej. Widzisz, ze peak dzwieku wypada w troche innych miejsach niz te niebieskie kreski dla wzorca?
Good Job. Ale trzeba zadać pytanie, po co mi te wynalazki do sprawdzania golda, jeżeli kupuję u wiarygodnego dilera to jego zadaniem jest sprawdzić co sprzedaje.
Autor nic nie powiedział o barwie monety. Krugerrand prawdziwy ma odcień ciemniejszy, czerwonawy dzięki domieszce miedzi. Nie jak czyste złoto które jest żółte.
Z innej perspektywy. Film wprowadza w błąd Nowe osoby które pierwszy raz maja do czynienia ze złotem. Trzeba wyraźnie powiedzieć że walenie twardym długopisem może zniszczyć nową monetę bulionowa. Po 2 branie monety rękami to wprowadza w błąd że można brać każda bulionowke. Czasami się zastanawiam czy aby film w istocie nie zluzyl do nieświadomego zniszczenia monety i po wielu latach może się okazać że tym biciem długopisem zamiast ołówkiem dealer potraktuje nasz zloty skarb jak złom... pozdrawiam nie hejtuje tylko daje do zastanowienia czy pokazywanie tego testu długopisem nie zniszy potencjalnie setek monet...
@@79thElement_Slomski nie takie znowu bzdury moneta zniszczona takim uderzeniem może być potraktowana jak złom złota... I za takie durne nieumiejętne tłuczenie długopisem później właściciel monety może mieć problem przy sprzedaży... Więc jak się ma zaufanego dostawcę to lepiej nie bić po monetach bo może być jeden ping bardzo drogi finalnie. Pozdrawiam
@@ernihakato5562 Bzdury. Nikt monet nie będzie uderzał nie wiadomo ile razy. Robisz to raz czy dwa w celu potwierdzenia autentyczności i chowasz taką monetę w kapsel. Z większymi uszkodzeniami przychodzą monety od sprzedawców i nie jest to nic dziwnego. A wynika to z faktu, że poza Kangurem inne monety są luzem pakowane w tuby, gdzie się obijają o siebie i już na tym etapie są "uszkodzone" zanim nawet dotrą do klienta. Nikt się z tym nie obchodzi jak z jajkiem, bo to są monety bulionowe a nie kolekcjonerskie. Jeżeli w przypadku delikatnych uszkodzeń kupujący chce to odkupić jako złom to radzę omijać takiego kupującego.
Co ty gadasz, lekkie puknięcie plastikowym długopisem pozwalające na wyraźne usłyszenie charakterystycznego dźwięku nie zostawia na monecie nawet mikrośladu. W czym przeszkadza wzięcie złota gołą dłonią? Złoto jest niereaktywne (bardzo mało reaktywne), w przeciwieństwie do srebra nie pokryje się patyną od tego, a tłuste ślady zawsze można wyczyścić, oczywiście bez uszczerbku monety. Nikt ci nie każe nawalać godzinami w jedną monetę, czy nawet codziennie, ale raz albo dwa można puknąć i niebo nam na głowy od tego nie spadnie.
@@ernihakato5562 No i wtedy bierze sie kase za zloto. Traci sie kilkaset zlotych. Lepiej uderzyc mlotkiem i zlamac krugera, biorac potem kase za zloto , niz nie uerzyc i kupic blaszke za 5 zl.
dziwne ze w jedną monete pukasz w środek monety a w drugą w rant.......HHAHAHA NIESPOSTRZEGAWCZE OSOBY NIE WYŁAPIĄ TEGO SZCZEGÓŁU,A a jak wiemy diabeł tkwi w szczególach...
Kozacki film, super wytlumaczone, bardzo dziekuje. Pozdrowienia z Bristolu,UK .
Lubię Twoje filmy. Fajnie opowiadasz Przemek. Pozdrawiam ;)
Ps. Aż zazdroszczę Ci ;)
Dobrze ,że gdzieś zgubiłem tą linijke, ale jaja, byłem jej pewny))
Super film. Dzieki za lekcje.
Świetny kanał dużo wiedzy pozdrawiam.
Bardzo dobry przewodnik w pigułce.
Już miałem kupić ta linijkę ale dzięki tobie odpuściłem. Dziś parek tyskow wydałem u was i uważam to za dobry interes.
A jak jest z testem gryzienia, jak w westernie.
Przede wszystkim zniszczysz w ten sposób monetę.
Na logikę jeśli wewnątrz jest tylko rdzeń z innego stopu metalu to wierzchnia warstwa i tak się wgniecie bo to jest złoto.
dzięki , masz super sprzet i wiedzę
."Krugerrand, współczesna złota moneta południowoafryk.bita od 1967.o wadze 33,93 g i próbie 916 2/3, przedstawiająca portret prezydenta Paula Krugera, nie będąca pieniądzem lecz formą złota moneternego."Krolewski Bank Priwatny.
Czy takie podróbki są legalne? Bo za złotówkę podrobioną więzienie.
Stary patent. Ale o linijce nie wiedzialem :)
Czy to się również tyczy filharmoników wiedeńskich i maple leaf?
Gdzie mozna kupic linijke?
a jak wygląda sytuacja ze srebrnymi monetami ? mógłby Pan odpowiedzieć ?
Super, dzięki
Szanowny Autorze, taka jedna uwaga dla ciebie przy realizacji tego typu materiałów. Masz duza wiedze na ten temat i wpadasz w pulapke ze myślisz ze inni zrozumieją bez problemów twoje skroty myślowe. Przykladowo o tym ze prawdziwe zloto wydaje dlugi dźwięk jest krotka zmianka w 3:19, co może umknąć oglądającemu. Skupiasz się na roznicach fizycznych, a zapomniales na sam koniec pokazac która moneta jest falszywa albo prawdziwa przez co twój material jest zupełnie niezrozumialy dla laika.
Ludzie od tysięcy lat to ogarniają bez internetu 😁
Chyba nie oglądałeś filmu.
Moneta która wydaje dźwięk jest PRAWDZIWA.
Wystarczy że się film ogląda do końca to się wie, że ta moneta jest z PRAWDZIWEGO złota, która waży i *WYDAJE CHARAKTERYSTYCZNY NIEPODRABIALNY DŹWIĘK*.
Masz przecież potwierdzenie, która jest oryginalna w 3:11.
Zgadzam się, musiałem cofać film, dla pewności. Dodam jeszcze, nie wzdychaj do mikrofonu, bo to amatorszczyzna.
This plastic instrument from where?
From POLAND🇵🇱 only👍
Poland is The BEST.
This plastic instrument are basically pen 😂 he showing how you can tell in simple way if your gold coin are fake or not
A jak ze srebrnymi? Podobnie?
konkretne informacje
Proszę o wyjaśnienie różnicy w czcionce litery U jedne są z ogonkiem inne bez.
Też tego szukam. Raz twierdzą, że z ogonkiem musi być. Jest na 1 uncjowych nowych, ale na starszych i mniejszych jest bez ogonka. Szukałem, nie znalazłem.
Warto nadmienic ze monety proby 999 nie beda brzmialy jak Krugerrand, Eagle lub Suweren. Dzwiek bedzie raczej krotszy.
Wow, oki.
Tak, britannia zlota ma krótszy dzwiek i juz myslalem ze cos nie tak pozniej doczytalem ze wlasnie domieszka miedzi daje ten wydluzony dzwiek
Mam taką samą kopię jak ta pierwsza tylko jest odwrotnie wymiary się zgadzają a waga 19,5 g najlepsze jest to że wydaje też taki wysoki dźwięk jak złota ,szkoda że nie przetestowałeś na dźwięk tej pierwszej .
na pewno nie taki sam dżwięk
Cześć. Mam pytanie do lepiej obeznanych odnośnie apki bullion test: mam mianowicie złotą monetę 1oz $20 Double eagle. Z ciekawości ściągnąłem apkę, żeby ją sprawdzić. I co się okazuje - apka Double eagla nie rozpoznaje. No ok, dopuszczam możliwość że jest fałszywy, dostałem go kiedyś jako prezent od rodziny. Ale uwaga: zacząłem się potem bawić apką i okazuje się że bullion test bezbłędnie rozpoznaje moje 20 dolców jako... Krugerranda. Za każdym razem. Gdzieś znalazłem info, że apka może czasem nie rozpoznać "prawdziwka" , ale że nigdy nie daje fałszywie pozytywnego rezultatu. A tu taki zonk. Myli monety czy jak? Jest ta apka coś warta czy to zwykły szit jest?
jako jedno z zabezpieczen jest cos warta, natomiast sprawdzanie tylko na niej to też ryzykowna sprawa. Jesli waga i wymiary się zgadzają do tego dźwięk jest ok mi się to możemy mieć względną pewność, ewentualnie mamy rewelacyjna podróbkę :)
Gdzie i Kto może próbować nas oszukać podczas zakupu takiej monetki ?.
Na co zwracać uwagę. ?
kazdy mozw
Dlaczego nie było ważenia tej drugiej fałszywej monety? Zastanawiam się, czy faktycznie waga + linijka jest do oszukania. Obie monety mieścily się w linijce, obie przeważyły ale nie pokazano, czy ich waga była taka sama. Prawdopodobnie ta fałszywa była cięższa od oryginału i waga by to pokazała. Czyli linika i waga może zweryfikować monety, czy nie???
Wolfram i złoto mają BARDZO podobną gęstość, więc jeśli obie monety mają podobną objętość (przeszły przez linijkę), podobną gęstość, to ze wzoru: masa= objętość*gęstość musi wyjść podobna waga.
Po kolorze chyba też widać wyraźną różnice ?
Od razu to widziałem. Chociaż obie są złote 🤔
A jak ze srebrem jest? Jest podobny test?
Tak ,
Gdzie ???
Mam pytanie. Czy ogólnie wszystkie prawdziwe złote monety, niezależnie od wielkości emitują ten sam dźwięk ?
Tak zawsze jest ten sam dźwięk
NIE, oczywiście, że różne dźwięki, właściwe dla każdego typu monety.
Ten dźwięk też podrobią, tylko trzeba im dać czas. Bo waga, rozmiar, już nie pomaga. Więc na razie masz tylko dźwięk w tym filmie, ale to też upadnie bez wątpienia. Tym bardziej że teraz szaleństwo złota więc będzie więcej podróbek i coraz więcej.
Niestety.
Jak niby mieliby podrobić dźwięk? Przecież to jest immanentna cecha danego pierwiastka
ktora wydaje dzwiek ? oryginal czy podroba
Oryginał
3:11 :)
a jak jest ze srebrnymi monetami? czy można je sprawdzić w podobny sposób?
Tak.
Wagę złota jest łatwo podrobić?
BArdzo łatwo. kilogram zlota wazy dokladnie tyle samo co kilagram kazdej innej substancji ;) A bez złosliwości to gęstość złota podrobić nie latwo, ale robia tak zwlaszcza z sztabkami, wolfram ma bardzo podbna gestosc do zlota i czasem "wszczepia" sie prety wolframowe w prawdziwe złoto.
Miałeś info w filmie. Wewnątrz falsyfikatu jest wstawiony krążek z wolframu (i jest oblany złotem). Wolfram ma niemal identyczna gęstość.
Złoto, 19,3 g/cm3, Wolfram 19,25 g/cm3 (i cena 30 USD/kg). Jeśli, gęstość jest niemal identyczna to objętość (wymiary) takiej monety także. Dlatego trzeba sprawdzić dźwięk.
@@patrykzatorski2909 uraz zubożony też ma podobna gęstość
Czy taki dźwięk będzie z każdej monety o różnej wadze ? Np 1/10 uncji ?
Nie. Dla każdej wagi dźwięk jest inny. Niektóre apki - zazwyczaj płatne, ale możesz poszukac darmowej (chociąż jak cię stać na złoto, to parę złociszy na apkę pewnie możesz wydać. ;) - mają wzory dźwięku monet innych niż uncjowe.
To stąd ."Zadzwięczał mieszek złota" :)
Czy uderzanie inna monetą w złotą monetę nie uszkodzi się jej? Co jeżeli na krawędziach monety są widoczne mikro ubytki po takich „testach” czy taka moneta traci na wartości?
Uszkodzi. Nie należy tego robić. Lepszy jest plastikowy długopis.
@@79thElement_Slomski A jaka jest utrata wartości monety z takimi mikroubytkami?
@@OlegMotorsport w monetach bulionowych nie kolekcjonerskich liczy się zawartość kruszcu i jeżeli nie odłupałeś znaczącej części monety, tylko lekko zarysowałeś itp to nie powinna stracić na wartości. Jeżeli będziesz je sprzedawał w ciemnej uliczce w nocy to prawdopodobnie diler powie, że tutaj jest ryska i będzie cię chciał oskubać zaniżając wartość.
A jeżeli pukamy w monetę i słychać (na ucho, lub przy pomocy aplikacji), że jest to falsyfikat, to ile (od, do) ona może być warta? No bo ileś tego złota tam jest.
1/4 wartosci oryginalu
a bulionówka też wyda taki dźwięk?
Ta moneta to właśnie bulionowka
Wystarcz sprawdzić magnesem (jak przyciąga to znaczy ,że metal a nie prawdziwe złoto, srebro czy miedź) ;)
Test powinien być najlepiej wykonany uderzeniem monety o monetę :), jest wtedy śliczny krystaliczny dźwięk
A magnes przyciąga wolfram ?
Sugerujesz że złoto to nie metal?
Kto mial stycznosc z Krugerrandem odgadnie ktora z tych monet jest prawdziwa juz po poerwszym rzucie oka,gdyz ze wzgledu ma domoeszke miedzi (aby wzmocnic monete)Krugerrandy podobnoe jak American Eagles roznia sie kolorem oraz waga od reszty monet bullionowych,wpadajac w kolor lekko miedziany,kruggerandy o kolorze "czysto"zlotym sa podejrzane juz na pierwszy rzut oka.Waga jest wieksza od uncji trojanskiej gdyz w autentycznych monetach zawarta jest pelna uncja trojanska zlota+domieszka miedzi,stad waga 34g
Dlaczego robiąc ten odcinek nie wspomnial Pan o Tym ?wydaje mi sie ze to dosc istotne
Eagle i Krugerrand maja inne kolory. Eagle poprzez domieszke srebra jest znacznie bardziej "zloty" w kolorze niz Krugerrand.
NIEPRAWDA! - krugerandy różnią się kolorami w zależności od roczników!!! Sprawdź -zanim coś głupiego znowu napiszesz bo wprowadzasz ludzi/laików błąd za który mogą słono zapłacić!
dobry filmik 8-)
spasibo
CO jak ma sie troche zlotego zlomu , wszystkiego po troche
Good job pozdrawiam
A czy spektrometr też wykryje ten falsyfikat krugerranda?
oczywiście że tak
Można prosić link do aplikacji?
nie ma linka. trzeba sobie wejsc do sklepu z aplikacjami i wyszukac bullion test.
tak zrobilem i pobralem 3 podobne ale wszedzie czytalem ze ta jest najlepsza a nie da sie jej pobrac dlatego pytam
Chcialbym sie dopytac czy ta falszywka jest z wolframem , bo brzmi jak kawalek betonu i czy to jest norma , jesli chodzi o dzwiek
Sciągnałem aplikacje "Bulion test free" i gdy włączycie test złotych krugerrandów, ale zamiast krugerranda weźmiecie srebrnego Maple leafa 1oz, to - uwaga - aplikacja rozpoznaje go jako złotego Kurgerranda.. Za każdym razem! Wygląda na to że srebrny liść i złoty krugerrand wydają takie same dźwięki...
zwróć uwagę, że te monety tylko ważą tyle samo (1oz), ale srebro i złoto mają różną gęstość, więc wymiary takich monet są różne co prowadzi do zmian w składowych harmonicznych, dlatego masz wielkość monety przed testem 1:1, żeby sprawdzić także rozmiar (chociaż to w dalszym ciągu nie jest idealne, bo jest jeszcze grubość). Jednak jeśli po wybraniu konkretnej monety zdaje ona "swój" test i pasuje rozmiarem to wtedy na pewno jest oryginalna, bo da się podrobić wydawany dźwięk, ale nie przy zachowaniu oryginalnego rozmiaru
@@pitrek121g Czyli skoro Maple leaf 1oz ze srebra pasuje dźwiękiem do złotego Krugerranda to stosunek ich masy do ich wielkości jest zbliżony na tyle, że nie wyłapuje tego aplikacja, ale z moich obliczeń to różnią się od siebie.
@@BronickiTube Całkowicie błędne myślenie. Na rodzaj dźwięku ma wpływ więcej czynników niż zależność masa do wielkości, bo przez gęstość przekłada się to na grubość, a dodatkowo twardość metalu ma wpływ. Warto też wziąć pod uwagę jakość mikrofonów między różnymi telefonami i jak wielką poprawkę porównawczą na ten fakt bierze algorytm aplikacji.
super film, jasno i przystepnie. Mam pytanie czy poleca Pan tą wagę do ważenia monet/złota? a może jakąś inną?
pytam o kieszonkową wage jubilerską, którą można ze sobą wszędzie zabrać.
Polecam dowolną z allegro
czy sztabkę w certipacku też można na dźwięk testować?
nie jedynie można zrzucić sztabke na twardy beton i powinna się troche odkształcić.
@@pakuba4108 xd
sorki opisałam się "Królewiecki Bank Prywatny"
w komisie badali mój zloty lancuszek i strali troche zlota, czy z monet tez sie sciera? bo mozna zarysowac?
Nigdy jeśli moneta np jest stara i cenna to po takim teście jej wartość może spaść o 50% tak samo jest z kwasem.
Dlaczego powinna ważyć ponad 34 g, skoro uncja, to 31,1 g?
Bo jest dodatkowo trochę miedzi, stąd inny kolor.
Krugerrand ma domieszkę miedzi
@@marcinrawaiphuket3745 A, ok. Dzięki 😊
A dźwięk nie można podrobić?
Nie
Można, ale jest to trudniejsze niż podrobienie rozmiaru i wagi. Do tego bardzo mało prawdopodobne, żeby udało się podrobić jednocześnie wszystkie trzy parametry - wagę, rozmiar i dźwięk, dlatego najlepiej robić wszystkie te testy razem.
Któraś mennica (już nie pamiętam która) nawet robiła monety 1 uncjowe złote i srebrne wydające dokładnie ten sam dźwięk :)
Apka -bulion test - daje ,,mach" złotej monecie w teście srebrnej monety i odwrotnie :)
Spojrz na wykres dzwieku, ktory daje moneta srebrna przy testowaniu zlotej. Widzisz, ze peak dzwieku wypada w troche innych miejsach niz te niebieskie kreski dla wzorca?
zawsze złoto można kupić w banku wiadomo nie ma okazji
ale w banku nie kupisz krugerrandow tylko sztabki a sztabki to klopot i bol glowy.
@@bossingtonhillforever4267 dlaczego sztabki to zły wybór? Pytam z ciekawości
@@bossingtonhillforever4267 mozna kupić i monety w banku
Good Job.
Ale trzeba zadać pytanie, po co mi te wynalazki do sprawdzania golda, jeżeli kupuję u wiarygodnego dilera to jego zadaniem jest sprawdzić co sprzedaje.
Już po barwie widać oryginał
NIe można temu ufać. Ustawiłem złoty krugerrand a testowałem srebrny krugerrand, pokazało , że się zgadza srebro stało się złotem
Marcin S. A co z waga genjuszu, inna gestosc ;) cech pierwiastkow nie oszukasz ;)
Marcin S. A jak nie myslisz to ci srebro bedzie zlotem :D
Tak, przecież srebro niczym się nie różni wizualnie od złota 😂😂😂
Masz linka do tych podróbek ?
Zobacz ofertę: Złota moneta Krugerrand 1 uncja - Falsyfikat allegro.pl/oferta/zlota-moneta-krugerrand-1-uncja-falsyfikat-9186349685?
Zakkladam ze jak kupuje przez mennice polska to tam gwarantowana jest prawdziwosc monet
U mnie też jest gwarantowana prawdziwość monet
@@79thElement_Slomski a jak wygląda z kurierami u Państwa?
S U P E R ! ! !
ale rzucasz tymi monetami, aż mi się coś robi, ech... i rękawiczki gdzie? :(
Do Krugerranda nie trzeba rękawiczek przez domieszkę miedzi jest bardzo wytrzymały
@@asiaxoxo_ do żadnej monety nie trzeba rękawiczek.
Ta prawdziwa ma kolor złota. Druga jest żółta. To informacja dla głuchych.
A jaki jest kolor złota ? złoty ).
Druga jest pozłacana.
Krugerand akurat nie jest czystym złotem i jest czerwonawy w porównaniu z czystym złotem, bo zawiera miedź.
Wraz z wiekiem Krugerand zmienia nieznacznie barwę na bardziej żółtą.
Autor nic nie powiedział o barwie monety. Krugerrand prawdziwy ma odcień ciemniejszy, czerwonawy dzięki domieszce miedzi. Nie jak czyste złoto które jest żółte.
Z innej perspektywy. Film wprowadza w błąd Nowe osoby które pierwszy raz maja do czynienia ze złotem. Trzeba wyraźnie powiedzieć że walenie twardym długopisem może zniszczyć nową monetę bulionowa. Po 2 branie monety rękami to wprowadza w błąd że można brać każda bulionowke. Czasami się zastanawiam czy aby film w istocie nie zluzyl do nieświadomego zniszczenia monety i po wielu latach może się okazać że tym biciem długopisem zamiast ołówkiem dealer potraktuje nasz zloty skarb jak złom... pozdrawiam nie hejtuje tylko daje do zastanowienia czy pokazywanie tego testu długopisem nie zniszy potencjalnie setek monet...
Bzdury
@@79thElement_Slomski nie takie znowu bzdury moneta zniszczona takim uderzeniem może być potraktowana jak złom złota... I za takie durne nieumiejętne tłuczenie długopisem później właściciel monety może mieć problem przy sprzedaży... Więc jak się ma zaufanego dostawcę to lepiej nie bić po monetach bo może być jeden ping bardzo drogi finalnie. Pozdrawiam
@@ernihakato5562 Bzdury. Nikt monet nie będzie uderzał nie wiadomo ile razy. Robisz to raz czy dwa w celu potwierdzenia autentyczności i chowasz taką monetę w kapsel. Z większymi uszkodzeniami przychodzą monety od sprzedawców i nie jest to nic dziwnego. A wynika to z faktu, że poza Kangurem inne monety są luzem pakowane w tuby, gdzie się obijają o siebie i już na tym etapie są "uszkodzone" zanim nawet dotrą do klienta. Nikt się z tym nie obchodzi jak z jajkiem, bo to są monety bulionowe a nie kolekcjonerskie. Jeżeli w przypadku delikatnych uszkodzeń kupujący chce to odkupić jako złom to radzę omijać takiego kupującego.
Co ty gadasz, lekkie puknięcie plastikowym długopisem pozwalające na wyraźne usłyszenie charakterystycznego dźwięku nie zostawia na monecie nawet mikrośladu. W czym przeszkadza wzięcie złota gołą dłonią? Złoto jest niereaktywne (bardzo mało reaktywne), w przeciwieństwie do srebra nie pokryje się patyną od tego, a tłuste ślady zawsze można wyczyścić, oczywiście bez uszczerbku monety. Nikt ci nie każe nawalać godzinami w jedną monetę, czy nawet codziennie, ale raz albo dwa można puknąć i niebo nam na głowy od tego nie spadnie.
@@ernihakato5562 No i wtedy bierze sie kase za zloto. Traci sie kilkaset zlotych. Lepiej uderzyc mlotkiem i zlamac krugera, biorac potem kase za zloto , niz nie uerzyc i kupic blaszke za 5 zl.
W Polsce ekspert musi mieć zawsze wadę wymowy. Dla cebulaka to dowód wiedzy.
Nie jest darmowa,musisz weryfikować co mówisz.
W momencie kręcenia tego materiału była, więc musisz weryfikować to co piszesz.
dziwne ze w jedną monete pukasz w środek monety a w drugą w rant.......HHAHAHA NIESPOSTRZEGAWCZE OSOBY NIE WYŁAPIĄ TEGO SZCZEGÓŁU,A a jak wiemy diabeł tkwi w szczególach...
O bOZe zdEmasKowslaS mnieee
Racja!
Drugą monetę uderzył drugi raz też w środek i był dźwięk, więc coś się nie zgadza w tym co napisałaś.
To z oszustwem z wolframem to o tym wiedziałem
Waga ? Linijka ? W czasach testera w smartfonie ? Bez sensu :-)
wielokrotnosc testow zmniejsza ryzyko, pamietaj ze technologia nie zawsze gwarantuje pozytywny wynik.
Pokolenie smartfonów...telefon jest do dzwonienia a nie do jakis aplikacji,...
Jak falsyfikat ma wewnątrz kawałek wolfram to powinien być droższy niż złota
Nie?
@@impertynenckimatematyk6600 Fajna nazwa konta :D
wolfram jest tani
To ciekawe ile by zarowki kosztowaly XD jak tam pelno wolframu