Archiwum Historii Mówionej: Maja Komorowska - aktorka
Вставка
- Опубліковано 27 гру 2024
- Maja Komorowska - aktorka filmowa i teatralna, pedagog. Urodzona w Warszawie w 1937 roku. W 1960 ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST i w tym roku debiutowała w Teatrze Groteska w Krakowie. Należała również do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu Jerzego Grotowskiego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Pracowała z wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in.: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim. Grała m.in. w takich filmach jak: „Jak daleko stąd, jak blisko” (1970) Tadeusza Konwickiego, w reżyserii „Życie rodzinne” (1970), „Rok spokojnego słońca” (1984), „Cwał” (1995) w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, „Dekalog I” (1988) w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Wesele” (1972), „Panny z Wilka” (1979), „Katyń” (2007) w reżyserii Andrzeja Wajdy. Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.
Realizacja: Anna Michalska, Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kwapiszewska, Anna Michalska
Nagranie zrealizowano 9 listopada 2024 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
AD
Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
Poniżej logotypu biały napis:
Maja Komorowska
Aktorka
Plansza znika, na ekranie pojawia się kobieta w starszym wieku, siedząca na krześle. W tle toaletka z kwiatami, portrety w ramach i lustro. Kobieta pokazana jest od klatki piersiowej w górę. Ubrana jest w białą koszulę i czarną marynarkę. Nosi okulary w czarnych oprawkach. Ma średniej długości siwe włosy.
Rozmowa kończy się czarną planszą z napisami.
Od góry w siedmiu rzędach białe napisy prostą czcionką:
Archiwum Historii Mówionych
Rozmowa z Mają Komorowską
Prowadzenie: Anna Michalska
Zdjęcia i montaż: Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kwapiszewska, Anna Michalska
Muzeum Kinematografii w Łodzi, 9 listopada 2024
Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco. Plansza znika.
Czarna plansza. Pośrodku planszy od góry w pięciu rzędach białe napisy: Zadanie Powiększenie kolekcji nagrań audiowizualnych oraz zwiększenie dostępności Archiwum Historii Mówionej zostało sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Od lewej logo w postaci ścian sześcianu złożonego z czerwono-białych pasków, po lewej stronie niebieski napis w trzech rzędach Krajowy Plan Odbudowy. Następnie flaga Polski i napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska. Po prawo napis w trzech rzędach Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU oraz flaga Unii Europejskiej.