Drewno - klucz do zrównoważonego rozwoju
Вставка
- Опубліковано 11 гру 2024
- Obecnie wszyscy mówią o zrównoważonym rozwoju. To określenie zostało pierwszy raz użyte w leśnictwie. Jakieś 300 lat temu leśnicy odkryli, że długoterminowe użytkowanie lasów może być zapewnione tylko wtedy, gdy ilość drewna ściętego nie przekracza ilości drewna, które odrasta.
Do dnia dzisiejszego właściciele, leśnicy i pracownicy leśni kultywują tą tradycję, z niemałymi sukcesami. Austriackie rezerwy lasu wzrosły od roku 1980 o około 40%. Austriacki przemysł drzewny zatrudnia ok 300 tys. osób i wytwarza produkty o wartości około 12 mld EUR. Zaraz po turystyce, jest to drugi największy eksporter w tym kraju oraz zdecydowanie największe własne źródło energii.
Jeden hektar lasu, czyli powierzchnia równa kwadratowi o boku 100 metrów dostarcza 9m3 drewna na rok. W tym czasie filtrując powietrze i produkując tlen w ilości wystarczającej dla 35 osób każdego dnia. Co więcej, zdrowy las pomaga także w gospodarce wodnej i stanowi naturalną barierę przeciwko na przykład, lawinom. Stanowi naturalny obszar rekreacji dla ludzi i jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Tak jak sam las, drewno posiada wiele zastosowań i może być użytkowane na wiele sposobów.
Gdy drzewo jest ścinane, jest przypisywane do trzech grup użytkowych. Zdecydowana większość, czyli proste, nieuszkodzone odcinki drzew, stanowią wysokogatunkowe drewno przeznaczane do przemysłu drzewnego. Części drzew o gorszej jakości używane są jako drewno przemysłowe przeznaczane do produkcji m.in. płyt drewnopochodnych, czy papieru. Może być też użyte jako drewno opałowe lub materiał do produkcji zrębków, brykietu, czy peletów - dla celów energetycznych. Zdeformowane lub uszkodzone części drzew, a także gatunki na które jest niewielki popyt, również są używane jako materiał opałowy.
W czasie przemysłowej obróbki drewna, kora jest usuwana, a kłody są cięte na deski. Ten proces generuje duże ilości trocin i odpadów, które używane są później w przemyśle lub jako opał. Drewno przemysłowe jest przerabiane na panele drewnopochodne i papier, w procesach które także generują odpady. Ogólnie, nawet w przy zastosowaniu nowoczesnych technologii obróbczych, ilość powstałych odpadów rośnie.
Proces przeróbki desek, na przykład, na więźby dachowe, czy w meble również generuje duże ilości odpadów drzewnych. Te produkty uboczne używane są do tworzenia energii. Zarówno w ciepłowniach zakładów obróbki drewna, czy, jako zrębki, drewno kawałkowane lub pelet, w budownictwie indywidualnym i przemysłowym.
Efekt ten jest jasno przedstawiony na następującym przykładzie. Nowoczesny dom wykonany w technologii drewnianej i wyposażony w drewniane meble, może być ogrzewany przez 70 lat używając tylko i wyłącznie drewna, które stanowiło produkty uboczne w procesach produkcji na potrzeby tego właśnie domu. Co więcej, taki dom, w okresie swojej żywotności, zatrzymuje z atmosfery więcej niż 140 ton CO2 . To równowartość około 50 lat jazdy samochodem. Przy okazji, na końcu swojego cyklu życia, produkty z drewna nadal mogą zostać użyte jako energia cieplna.
Dlatego zrównoważona gospodarka leśna jest dobra dla gospodarki, kreuje miejsca pracy i przysłuża się środowisku. Podstawą do tego jest odpowiedzialne zarządzanie lasami przez leśników i pracowników leśnych. W końcu oni ścinają to, co zasadzili ich przodkowie, a ich wnuki zetną to, co oni sadzą teraz. Ta prosta zasada, praktykowana od wieków zapewnia że lasy pozostaną na zawsze naszym dostawcą wysokiej klasy drewna.
Dobre ciepło odrasta.
Ta informacja została opracowana przez Austriackie Stowarzyszenie Biomasy, przy wsparciu rządu federalnego Austrii, władz lokalnych i Unii Europejskiej.
Zieloni tego nie zrozumieją, bo nie dość, że nie znają angielskiego, to jeszcze nie umieją czytać!