Druga strana: Velimir Šonje - Inflacija

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 20

  • @bohnam20
    @bohnam20 Рік тому

    Neka nam taj "veliki", "grandiozni" ekonomski stručnjak i analitičar Velimir Šonje objasni građanima sve prednosti uvođenja eura koje je spominjao u predhodnim emisijama. S obzirom da idemo ka stagflaciji, ne samo mi nego čitava europa, vjerujem da ima jako puno slobodnog vremena.

  • @sunnyzorro2824
    @sunnyzorro2824 2 роки тому +5

    Slušajući ovo opet mi nije jasno zašto tako mala ekonomija a tako velik upliv. Nadalje, ako Rusija gubi tehnologiju koju uvozi, EU gubi tržište za tu tehnologiju. Ako Rusi tehnologiju kupe negdje drugdje ili ju razviju sami, onda bi ove sankcije mogle više pogoditi nas nego njih.

  • @lovrobobanac637
    @lovrobobanac637 2 роки тому +1

    Dragi HRT,
    Zašto ne mozete staviti sve emisije "Druge strane" na jedno mjesto(kao što je slučaj sa NU2, Peti dan, Na rubu znanosti), nego uvijek ovako sam objavite ime gosta i temu. Barem dodajte ime emisije.

  • @branimirvujatovic6491
    @branimirvujatovic6491 2 роки тому +5

    Ovi ,,strucnjaci,, zive u proslosti nemaju slobodan um da vide kuda svet ide.

  • @dusanculibrk701
    @dusanculibrk701 2 роки тому +3

    xaxaxaxa.....ovaj nema pojma........plin nafta ugalj plemeniti metali.....sve cene idu gore i evropa ce da trpi ....Rusija izlazi kao pobednik

  • @davorp220
    @davorp220 2 роки тому

    Italija će izići iz Eurozone...jednog lijepog dana

  • @bozidarfutoski1865
    @bozidarfutoski1865 2 роки тому +2

    PRIPREMITE SE, SPREMTE SE.

    • @jelenkopopovici7402
      @jelenkopopovici7402 2 роки тому

      Nece izgleda biti pite sirne dobre zagorele podgorele.Pa gore je glad nego globalno ruzno rato duboko blato.

  • @branimirvujatovic6491
    @branimirvujatovic6491 2 роки тому +1

    4,7 milijardi dolara Rusija treba da plati ove godine, a zaradjuje to za 5-6 dana! Drugo slusam kako trebaju dolare, a traze da se gas plati rubljama? Neko ovde laze!

    • @frenksycro8168
      @frenksycro8168 Рік тому

      Rusko gospodarstvo itekako pada, totalno je druga priča to šta Putin priča za svoje polupismene mase u javnosti, da se Rusiji uveo embargo na izvoz energenata u EU pukla bi ih žešća kriza, no to se nije uvelo. S druge strane, donekle Rusiju mogu spasiti istočne zemlje kojima mogu izvoziti, no još nemaju infrastrukturu za sve to, a zasad Rusija ne može ni približno (ni po cijeni ni po količini) prodavati energenata Kini, Indiji i ostalima kao što je mogla Njemačkoj i Europi. Više se u Njemačkoj potroši plina u jedno popodne nego u Indiji za mjesec dana, to su rekli i sami Indijci.

  • @arsentravica4532
    @arsentravica4532 2 роки тому +5

    Možemo smanjiti PDV na benzin

    • @belareka
      @belareka 2 роки тому +3

      Neće se to desiti ovde, brate. Baš si naivan.

    • @arsentravica4532
      @arsentravica4532 2 роки тому +1

      @@belareka U razgovoru je rečeno da se treba smanjiti presija države na cijenu benzina pa je rečeno da ne smijemo smanjivati trošarine pa je Šonje rekao da možemo malo ignorirati EU uredbe. No, možemo ostaviti trošarinu, a smanjiti PDV, efekt ostaje isti. To je matematički problem.

    • @zeljkomisnic5835
      @zeljkomisnic5835 2 роки тому +2

      I da se ukinu svi porezi - sve bi ostalo isto ! Nije problem u visini poreza već u činjenici da NE POSTOJI NOVČANI PROFIT OD RADA ! Recimo da ste vi jedini stanovnik države i da proizvodite jabuke koje vrijede 1 kunu i da postoji vaših 100 jabuka i 100 kuna na "tržištu/opticaju" ... koliko bi vi novčano profitirali da povečate proizvodnju DVOSTRUKO i stvorite 200 jabuka ? NIŠTA , ako se ne stvori i još 100 kuna !!! Ako ste shvatili računicu , vi ste istovremeno i vlasnik ROBE (jabuka) i države i novca . Međutim država ne stvara novac već ga posuđuje i na njega plaća kamatu a novac za kamatu može uzeti samo vama , zar ne ? Svaki ciklusom straranja Vi imate sve manje dok ne ostanete bez ičega a potom "ulazite" u minus , više ne stvarate za sebe već iskjlučivo za namirenje kamate koju je bespotrebno "uzela" država a ne vi . Ako uzmete papir i olovku , lako ćete potvrditi moju tvrdnju . To se zove MONETARNO DUŽNIČKO ROPSTVO , ili kreditno ropstvo koje nikada ne prestaje jer novac UVIJEK nastaje kao DUG a dug je zbog kamate uvijek veći od količine jabuka koje vi možete proizvesti ! UVIJEK i vječno ! Još nešto , što u prvi mah nećete shvatiti - državi novac NIJE POTREBAN , potreban je vama da bi plačali porez ... lp

    • @arsentravica4532
      @arsentravica4532 2 роки тому +1

      @@zeljkomisnic5835 Koliko znam država stvra novac koji zapravo odgovara bogatstvu države. Reimo da sam ja svojih 200 jabuka prodao Austriji i za to dobio 200 EUR. Država se razveseli jer je bogata i kao pokriće otisne 1500 kuna te napravimo razmjenu. Ja mogu dati te novce u banku te poslje uzeti kredit. kako i banka mora zaraditi, baš kao i ja, obračunava mi kamatu i tako zarađuje.
      Nije mi dobar promjer jer ste propisali da sam ja jedini Hrvat. Ukratko novac je roba kojim se trguje, problem je kad država otisne više novca nego što vrijedi njezino gospodarstvo. Onda se na prirodni način dogodi inflacija.
      Kad bi mojih 200 jabuka bilo jedino bogatstv zemlje i kad bi država otisnula 400 kuna, ja bih naprosto povisio cijenu.

    • @zeljkomisnic5835
      @zeljkomisnic5835 2 роки тому

      @@arsentravica4532 Pohvalno da razmišljaš logički ali ima par sitnica koje bi valjalo ispraviti . Moj primjer sa državom i jednim stanovnikom je najjednostavnija makroekonomska kalkulacija za dokazivanje potrebe da država stvara novac za novostvorenu ROBU . Naravno , kalkulacija se odnosi na tkzv. zatvorenu zajednicu koja nema trgovinsku razmjenu ili može biti cijeli svijet koji nema sa kime trgovati . Drugo - država ne stvara novac već ga nepotrebno posuđuje i na to plaća kamatu ! Normalno da je "država" svojevrsni bojler , koliko novca prikupi , toliko i vrati u opticaj . Možemo smatrati da je država neutralna , odnosno da samo vrši redistribuciju novca , odnosno građanima pruža neku uslugu koju ne naplačuje . Porez je sa tog gledišta isto tako neutralan . Dokaz tome je tipična tvrdnja da privatnici financiraju državu - to je zabluda , za vrijeme Yuge privatnika gotovo nije bilo , njihov udio u porezima je bio neznatan . Točnije bi bilo da država financira svoje građane a građanima treba novac upravo da bi plačali poreze . Kad već pokazuješ želju za razmišljanjem bilo bi dobro da sam izvedeš neku makroekonomsku kalkulaciju sa primjerom kad država stvara novac za povećanje proizvodnje i kada država taj novac posuđuje sa nekom kamatom . Treće - država mora da uspostavlja pravila koja će bankama omogućiti da banke budu korisne za zajednicu (i sebe) a ne da tu zajednicu urušavaju . Iz toga bi se lako dalo zaključiti da banke NEBI SMIJELE biti u privatnim rukama ali to je već posebna tema . Zasad bi ti preporučio , ako si voljan dublje "zaroniti" u osnove ekonomije odlične kratke tekstove sa web stranice Financijski sustav i novac - daj si truda i malo vremena , vrijedi svakog slova ... lp