Je možné vybírat vítězné akcie a porážet trh? Zboření mýtu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 42

  • @jaromirandr1058
    @jaromirandr1058 4 роки тому +14

    Richarde, toto je absolutně nejlepší , nejserioznější video o investicích vůbec. Respekt.

    •  4 роки тому +2

      Díky. Říkal jsem si, jestli to diváci budou brát s bramborou seriózně a zatím to vypadá, že ano 😁

  • @janpa100
    @janpa100 9 місяців тому +1

    Dík !!

  • @ivetalangaskova9623
    @ivetalangaskova9623 3 роки тому +2

    Děkuji!

  • @misooo13
    @misooo13 4 роки тому +2

    Super video Richard, ako všetky tvoje. Toto by mali vyučovať na školách :) A zaujímalo by ma prečo banky neprechádzajú na ETF, keďže si robia prácu s vyberaním akcií, a ešte aj nevedia poraziť priemer trhu, veď by mohli namiesto jednotlivých akcií vyberať ETF, a poplatky si môžu účtovať ako predtým, tým pádom si ušetria čas ale neprídu o zisky.

    •  4 роки тому +2

      Díky! Otázka je, zda by si banky mohly ty poplatky opravdu určovat. Teď argumentují tím, že musí platit manažera a analytiky. Pokud budou jen kopírovat trh, může to dělat počítačový program a banka si vysoké poplatky nemůže podle mě nijak ospravedlnit. Navic na banky není žádný tlak k indexovému investování přejít. Konkurecne je stále malá a lide jsou v teto oblasti nevzdělaní a věří bankám. Doufám ale, že časem se to změní.

  • @janvlceek
    @janvlceek 4 роки тому +7

    Kolika bramborám bylo ublíženo v průběhu točení této série?

    •  4 роки тому +8

      Jedne. Staly se z ni hranolky.

  • @peliculiar
    @peliculiar 4 роки тому +4

    Parádní. Proč stále přetrvává investování přes aktivně spravované fondy? Kvůli tomu, že jiné (lepší) způsoby investování nejsou tak dobře popularizované. Z části totiž závisí na odstřihnutí tučně zaplacených prostředníků. A právě tito prostředníci o investování mluví nejvíc a jsou nejvíc slyšet, protože je to jejich profese.

    •  4 роки тому +3

      Je to tak. Lide obecne nejsou dostatecne informovani a tak jdou logicky za odbornikem (casto do banky). Odbornik jim ale doporuci podilove fondy, protoze za to ma provizi a protoze tak byl nauceny a sam casto nevi lepe. Stejne tak banky poskytuji aktivni podilove fondy, protoze si muzou nauctovat vysoke poplatky. Na indexovem fondu vydela hlavne investor. Neni to pro banky/investicni spolecnosti a investicni poradce (fungujici na bazi provize) lukrativni.
      Verim ale, ze se to zacina menit. Stale vice lidi se o tom dozvida, at uz ode me, nebo z jinych zdroju, jako je treba Rozbite prasatko. Kvalitnich informaci je dost i v cestine.

    •  4 роки тому +2

      Me by treba zajimali manazeri podilovych fondu. Nepochybne jsou to velice chytří a schopni lide. Na takovou pozici se proste nedostane jen tak nekdo. Zajimalo by me, co oni rikaji na indexove investovani a jak to resi sami se sebou a svou moralkou. Viz treba penzijni fondy. Tragicke vysledky. A zavisi na nich duchody statisicu lidi. Jak to spravce fondu dokaze ospravedlnit sam pred sebou?

    • @peliculiar
      @peliculiar 4 роки тому +1

      @ To je dobrá otázka, taky by mě to zajímalo. V USA jsou v mnoha věcech napřed, takže jsou tam ETF fondy více zastoupeny. Zajímalo by mě jakým způsobem docházelo k odklonu drobných investorů od aktivně spravovaných fondů. Tedy v jakém čase a na základě jakých informací. Žijeme v informační době a je velmi těžké oddělit zrno od plev (signál od šumu) a často je ten šum hlasitější než signál.

    •  4 роки тому +2

      Bylo to hodne postupne. Prvni indexovy fond vznikl 1975/76. Pri zalozeni ani neziskali potrebny kapital a Johnu Bogelovi se vsichni vysmali. Prvni fond kopirujici S&P500 tak nemel ani dost penez, aby efektivne nakoupili v lotech vsechny akcie a byla v nem zastoupena jen cca polovina akcii/firem. Bogle svoji knihu, kde poukazoval na neuspech podilovych fondu vydal az v 90. letech, to hodne pomohlo. A samozřejmě uspech a vynosy jeho fondu po 20 letech. Pak se to zacalo sirit mezi lidmi. Vznik ETF to hodne nakopl. Nejvetsi boom indexu je az v poslednich 20 letech a slo to exponcencialne nahoru - ten presun lidi od aktivni spravy do pasivni. U nas to zacina. Zatim můžeme investovat jen skrze ETF, ale vsadim se, ze casem pridjou i nase velke banky s vlastnimi indexovymi fondy.

    • @peliculiar
      @peliculiar 4 роки тому

      @ Pokud by s tím banky přišly, tak to možná bude už s křížkem po funusu (konkurence) a nejspíš s vyššími poplatky. I když kdo ví ... Ale zas by to mohlo pomoc v osvětě a ten trend posledních 20ti let z USA by se mohl dostat i k nám. V ČR je stále investování dost v plenkách. Málo lidí investuje, když se to porovná s vyspělejšími zeměmi. Ale to je možná dané i tím, že máme nižší životní úroveň a není tolik lidí kteří ušetří dost na to, aby to stálo za to nad investováním vůbec přemýšlet.

  • @sonnsobek7633
    @sonnsobek7633 Рік тому

    Skratka pro ten vanguard na xtb ?

    •  Рік тому

      VWCE.DE

  •  4 роки тому +1

    Mysli se nekdo, ze i pres to vsechno se vyplati vybirat akcie? Je to riziko, za ktere muzete byt odmeneni vysokymi vynosy...ale nejspis nebudete a jeste muzete o hodne penez prijit.

  • @janmostek8968
    @janmostek8968 4 роки тому +1

    Dobrý den, zajímavá videa. Já osobně si akcie vybírám sám, podle toho čeho rozumím a co si projdu a rozhodně chci držet dlouhodobě. Vím, že diverzifakace je důležiá, ale správný investor moc nediverzifikuje. Diverzifikace je pojistka proti nevědomosti. Vím, že pokud vlastním něco kolem 30 společností mé riziko je velmi nízké. Samozřejmě, každou z jiného sektoru, je na to pěkný výzkum o diverzifikaci, kde je ukzáno jak se s počtem společností snižuje riziko a od určitého počtu se snižuje už jen velmi málo. Ale ETF je rozhodně super nástroj pro toho kdo chce jen koupit a pak se o nic nestarat, což je správně nejlépe je 1x měsíčně koupit a pak se na to nedívat, nedělat nic (skoro, kdyby se objevila špatná zpráva o spolčnosti jako wirecard to je jiná).

    •  4 роки тому +5

      Děkuji za komentář. Pokud se vám vaše strategie osvědčila a baví vás vybírat si vlastní akcie, je to super. O diverzifikaci do 30 firem jsem slyšel - benefity diverzifikace jsou od 30ti akcií nižší, pokud se nepletu. Ale stále tam jsou. Hlídat a analyzovat 30 firem je navíc pořádná fuška. Beru investování spíše z pohledu člověka, ktery tomu nechce věnovat moc času a chce dosáhnout zajimavych výnosů, což zcela splňuje investovany do indexu. Vybíráním akcií lze dosáhnout vyšších výnosů. Buffet a mnoho dalších jsou příkladem. Statisticky se to ale bohuzel většině profíků a amatérů nedaří a ani to není reálně možné, aby většina porážela průměr trhů. Proto z hlediska úspory času a z hlediska vyšší jistoty dosažení lepšího výsledku doporučuju většině lidí investování do globálního indexového ETF. Kdo chce zkusit štěstí a proverit své schopnosti, tomu bych doporučil, ať to zkusí treba jen s 10 - 20 % peněz a zbytek ať dá do indexového ETF. Přijde mi to jako velice rozumný kompromis.

    • @janmostek8968
      @janmostek8968 4 роки тому +1

      @ Ano zatím se mi to osvědčilo a jsem spokojen, hledám především akcie, které tu budou i za 50 let. A nevím zda budu mít za rok více než SaP500 těch průměrných 10 %. Zatím jedu podle plánu. Dividendu nad 4 % dividendový výnos nad 4 % + růst ceny akcie.

    •  4 роки тому

      Držím vám palce, abyste našel ty správné firmy. 50 let je hodně rozumný investiční horizont.

    • @janmostek8968
      @janmostek8968 4 роки тому +1

      @ Doufám, že je budu mít až do smrti a pak ty super dividendy někdo zdědí po mně.

    • @janmostek8968
      @janmostek8968 4 роки тому

      Super video je zde má již 50 000 USD za rok skoro za 30.let ua-cam.com/video/b0FJDfBniaw/v-deo.html

  • @pavelknezek153
    @pavelknezek153 4 роки тому +1

    Skvělé video, měl bych k tomu dotaz. Pokud podle statistik vychází, že je z dlouhodobého hlediska nejsnažší a nejrozumnější jít s trhem, jak do toho pak zapadá diverzifikace portfolií? Část vyhrazená pro ETF akcií z různých trhů, část ETF dluhopisů... Má to vlastně smysl?

    •  4 роки тому +1

      Ano, má to smysl. Investor si musí sestavit portfolio a investiční strategii tak, aby mu vyhovovala a vydržel s ni dlouhodobě. Ne každý zvládne 100 % akcií, propady jsou náročné na psychiku. Na zmírnění poklesů je dobré přidat dluhopisové ETF. Někdo diverzifikuje do drahých kovů (zlato, stříbro), jiný do kryptoměn. Skrze REIT lze diverzifikovat i do nemovitostí.
      Co se samotných akcií tyče, lze diverzifikovat různě. Jak píšete, tak třeba různé trhy. Vyspělé země vs rozvojové. Jen USA akcie (S&P 500), nebo globální.
      Dále lze diverzifikovat i na základě faktorů, diky kterým lze zachytit výnosy nad průměr trhu - small caps, value firmy (o tom mám video: faktorové investování,ua-cam.com/video/0NyuwyYx_zc/v-deo.html ), další faktory jsou třeba momentum a profitabilita.

  • @k2richdad573
    @k2richdad573 4 роки тому +1

    najvacsiou konkurenciou a hrozbou je investor sám

    •  4 роки тому +1

      Přesně tak. Lidé nejsou stavění pro akciové trhy, investování jde proti naší intuici. O tomto tématu mluvím například v tomto videu: ua-cam.com/video/TslMDHBgMxI/v-deo.html

  • @dagbaj1060
    @dagbaj1060 4 роки тому +3

    První 🥇

    •  4 роки тому +2

      Sakra. Propasl jsem to!

  • @luckybsd
    @luckybsd 11 місяців тому

    Jojo, zaruceny zisk umim opakovane a s jistotou jen u firemnich akcii na ktere mame 40% slevu 😂

  • @tizmann51
    @tizmann51 4 роки тому +1

    Ahoj Richarde. Máš skvělé videa. V tomhle, ale vidím malou chybu i když se možná mýlím. Mluvíš o tom že jsou špičkoví investoři a soupeřit s nimi přirovnáváš ke sportovnímu měření sil mezi mnou a např. Tysonem v ringu. O pár minut dál , ale mluvíš o tom že podle studií měli ti nejlepší investoři spíš štěstí než rozum = náhoda. Takže podle mě srovnáváš nesrovnatelné. Podle tohoto by utkání mezi mnou a Tysonem bylo 50/50 převedeno do úspěchu při výběru akcií kdy Tyson je špičkový investor. Sportovcův úspěch není postaven a štěstí a náhodě.
    Jsem akciový investor takže trochu zaujatý proti tomuto videu, protože se mi snaží ukrást mé sny :-D.

    •  4 роки тому +1

      Jo, trošku to tady michám. Mám video, které se jmenuje "Konkurence na akciových trzích a paradox schopnosti." Tam je lepší přirovnání ke sportovcům. Záleží na absolutní a relativní schopnosti/dovednosti. Ti schopnější dokáží porazit ty méně schopné. Tyson porazí v ringu amatéra. Buffet porazí amatéra investora. Ale když je relativní schopnost podobná a Tyson nastoupí proti soupeři, který je na stejné úrovni, bude o výsledku souboje z velké míry rozhodovat náhoda. Studie od Famy a Frenche se vztahuje na tento případ, kdy soupeří nejlepší s nejlepšími a pak je to o náhodě.

    •  4 роки тому +2

      Tady je odkaz na to další video.
      ua-cam.com/video/_UCMOIMYPIQ/v-deo.html
      A sorry, že rozbijím sny. Je ale lepší vědět, na čem člověk je a jaké má šance. Pak nebude moc zklamaný.

    • @tizmann51
      @tizmann51 4 роки тому +2

      @ V pořádku. Zatím jsem nad průměrem a taky si uvědomuji že zítra to může být přesně naopak. Máme podobný pohled na věc. Buď to vyjde = můžu odejít dřív z práce a cestovat a nebo to nevyjde a nezmění se nic. Člověk může jen získat.

  • @petrpavlas9812
    @petrpavlas9812 5 місяців тому

    ua-cam.com/video/Lpbxdy7NxlE/v-deo.htmlsi=LZgCx57n4eCA5DeL bylo by možné udělat video na tuto problematiku ? Budoucnost, rovnováha mezi investory atd. Potřebuji snížit svůj pasivně investiční stres 😀

    •  5 місяців тому

      Nic se nezměnilo, pořád platí všechny staré informace. Většina aktivních investorů nedokáže dlouhodobě porážet trh - bez ohledu na to, jak chytří či rozumní si myslí, že jsou. Pasivní investor jen přejímá cenu trhu, ovlivňuje ji naprosto minimálně. Podobu trhu a cenu akcií určují aktivní investoři svým masivním obchodováním, které je násobně větší než obchody pasivních fondů. Malý aktivní investor není diverzifikovaný, nakupuje jen malé množství akcií a je mnohem více než pasivní investor vystavený riziku, že na druhé straně obchodu stojí někdo chytřejší/informovanější/zkušenější než on. Aktivní investor při svých nákupech dělá sázku, že se trh plete - což většinou neplete. Pasivní investor nic takového nedělá a jen se veze na dlouhodobém vývoji trhu.