Witam. Już kiedyś się tutaj wypowiadałem. Ja posiadam auriskę HSD FL z 2016 kupione jako używka w salonie Toyki we wrocku z gazem - już zainstalowanym w salonie. Po sprawdzeniu aku trakcyjnego w DR Prius mam 89% sprawnosci aku po 5 latach, czyli nieźle. Niestety póki co jedyna awaria to zajechany aku 12V ale pewnie przez komis toyoty bo jak kupowalem auto to nie raz widziałem tam podpięte prostowniki na parkingu, auto zresztą stało pół roku od ostatniego właściciela. Jestem zadowolony, przejazd z Jonowic Wielkich do Bolesławca i spowrotem wyszło 3.5l komputerowo, jazda w górach. Ale przy odpalaniu auta, rzadko uruchamia mi się tryb EV jak u Ciebie, teraz to jasne ze jest chlodniej, w lato będzie całkiem inaczej. Fajnie, że zrobiłeś porównanie ale z mojego punktu jak sam jeżdżę to spalanie na trybie ECO mam większe, niż np na NORMAL, rzadko jeżdżę na POWER tylko na autostradach. Średnio pokonuję dziennie z 60km z czego 40km trasa poza miastem i miasto z 20km. Czego mi brakuje w komputerze pokładowym Toyki to właśnie wskazanie ile się przejechało na samej elektryce, mamy w komputerze tylko możliwość podglądu odzysku, co jest ogólnie słabe... Ja jestem mega zadowolony z auta. Skrzynia rzeczywiscie głośna na wciśniętym gazie, ale ile się tak jedzie... później już ciasza albo odgłos uszczelek w drzwiach 😉 Fajny materiał, nie wrócę do konwencjonalki, pozdro 5!
@marcin halota Witam i dziękuję za wyczerpujący komentarz. Cieszę się Twojego zadowolenia z samochodu i nawijanie kolejnych kilometrów. Jak do każdego auta trzeba się trochę przestawić aby osiągnąć najlepsze wyniki spalania. Szczególnie jeśli ktoś przesiada się do hybrydy ale uważam że dla chcącego nic trudnego i można to opanować. Trybu ECO MODE trzeba się po prostu nauczyć bo wymaga zmiany techniki jazdy, nawyków. To trochę tak jak przesiadka ze skrzyni manualnej na automat 🙂 Niemiej jednak również jestem zadowolony z samochodu czego również życzę Tobie i wszystkim użytkownikom. Pozdrawiam 😀
@@NaLuzie100 może wyda się to słabe tłumaczenie ale mieszkam w górach i jazda na eko jest oczywiście jak najbardziej możliwa, tylko eko sprawdza się super w mieście, gdzie jest miarę równo. Tam gdzie nie katuje się modulowaniem gazem przy wzniesieniach na baterii. Uważam, że spalanie na poziomie 3.9 - 4.5 z komputera a już z Fuelio 4.2 - 7.7 l/100 gdzie to drugie to jazda przy 130km na A4 to względnie spoko 😜 Super kanał, mało jest kontentu o Aurisce HSD tak „życiowego”. Pozdro
Kolejny świetny film :) W jakim trybie jeździsz na co dzień ? jest jakiś tryb ogólny - nie "eco/power/EV" ? :) Myślę nad zakupem Aurisa hybrydowego/Lexusa CT200H i Toyotą mocno mnie przekonujesz, że to dobry wybór.
Dziękuję za oglądanie. Na codzień jeżdżę w normalnym, ewentualnie jak widzę że bateria jest naładowana i mam jechać z prędkościami do 50km/h to przełączam na EV zwłaszcza na krótkich dystansach po mieście zimą.
Jakie masz ciśnienie w oponach? Te spalanie na razie dla mnie jest nieosiągalne. 5.5 litra mam średnio. Auto mam od 2 tygodni. Z tego co widzę mam duże spalanie zaraz po odpaleniu samochodu.
Jeśli chodzi o ciśnienie to 2.3 a z tym spalanie przy na początku to normalne bo musi się silnik i katalizator nagrzać a do tego jak auto jest nowe na tzw. dotarciu to nie ma się co martwić z czasem spalanie będzie mniejsze. Powodzenia👍
@@NaLuzie100 Właśnie po odpaleniu pokazuje mi 99l/na 100 km spalanie chwilowe i spada w trakcie jazdy. Auto jest z 2017 roku i 65 tyś przebiegu, więc nie nowe.
@@tomaszs.7341 rok temu kupiłem hsd kombi z 2016 i z przebiegiem 64k km. Miałem początkowo ten sam problem. Raczej to kwestia nawyków i też tego że auto uczy się i zapamiętuje długoterminowe dawki paliwa czyli pamięta nogę poprzedniego właściciela. Używaj trybu normal. Możesz odłączyć akumulator 12v na 10min aby mieć stan jak po wyjechaniu z fabryki, poczytaj o technice jazdy pulse and glide w hybrydach toyoty oraz sprawdź czy za kierowcą pod kanapa tylnaą jest czysty filtr wentylatora baterii. U mnie był zasyfiony i to też ma wpływ na spalanie. Pozdrawiam
Niestety audio bardzo słabe, by nie rzec beznadziejne, nagłośnienia Bose z pewnością w niej nie ma, teraz jest już nowsza wersja Toyoty Auris, więc być może audio w niej jest lepsze, moja Toyota Auris jest z roku 2017. Pozdrawiam
Zgadzam się z Witkiem, dźwięk jak ze studni i to z utopioną teściową. Po prostu brzęczy, ale zadowolony będziesz tylko wtedy, jeśli myślałeś, że radia nie ma w ogóle.
Nie wiem czy odpiszesz ale mam takie pytanie co do Hybryd raczej bardziej interesuje mnie Corolla ale może wiesz czy płyn chłodniczy oraz olej podgrzewają się na byciu w trybie EV po odpaleniu w zimę lub w jesieni?
Płyn chłodniczy i olej nagrzewją się podczas pracy silnika spalinowego. Dlatego nawet wsiadajac do zimnego auta jeśli w bateri nie ma powyżej 50% i nie wymusisz przyciskiem trybu EV to z automatu uruchomi się silnik spalinowy właśnie po to aby rozgrzać katalizator a przy okazji olej i płyn chłodniczy i będzie działał do momentu kiedy temperatura płynu osiągnie około 75°C (przynajmniej tak jest w Prusach i Aurisach). W tym czasie nadwyżki prądu ładują baterię i po nagrzaniu silnika gdy prędkość jest poniżej okolo 70km/h uklad przełącza sie na sam silnik elektryczny i w tym czasie olej i płyn chłodniczy stygnie gdzieś do 50st co mniejwiecej zgrywa sie z tym że prądu w bateri ubywa na tyle że ponownie załącza się silnik spalinowy i tak proces się powtarza.
Z przyjemnością obejrzałem jazdę po znanych mi ulicach, bardzo często poruszam się właśnie po nich moją Toyotą hybrydą. Przyznam, że w moim aucie nigdy nie włączałem opcji power, po obejrzeniu tego materiału spróbuję. Co prawda w naszym zakorkowanym mieście na niewiele to się chyba zda, ale jak każdy rozsądnie jeżdżący kierowca wie przydaje się nieraz przyśpieszyć. Ja dojeżdżając do czerwonych świateł z reguły przełączam dżojstik z pozycji "d" na pozycję " b" hamując w ten sposób silnikiem, stąd nierzadko zdarza mi się w ogóle nie wciskać pedału hamulca, co Pan na to? Należy tylko pamiętać by, najlepiej już po zatrzymaniu ponownie ustawić go w pozycji "d", bowiem zdarzyło mi się już nie raz o tym zapomnieć i jechałem ileś tam metrów wciskając gaz i jednocześnie hamując silnikiem. Dowiedziałem się, że Ford stosując rozwiązanie hybrydowe przejął je z Toyoty. Dziękuję i pozdrawiam.
Podobno wg instrukcji pozycja B jest do zjazdów z wzniesień itp, więc w sumie dlatego pewnie lepiej jeszcze hamuje na prostej drodze, ciekawe tylko czy po dłuższym czasie czegoś w ten sposób się zbyt mocno nie zużywa 🤔 sam mocno zastanawiam się nad aurisem w kombi, boję się tylko że po przesiadce z diesla 150 konnego będzie mocno odczuwalny brak mocy, trzeba by się przejechać, choć napewno ekonomia mocno by ten samochód się odwdzięczył, a zawalidroga zapewne nie jest, a jak spalania realnie kształtują się na drogach np wojewódzkich z prędkościami około 80-90kmh przy dłuższej jeździe?
Tryb "B" podczas dodawania gazu wyłącza się na czas dodania gazu. Nie wiem tylko czy przy hamowaniu nie podłącza dodatkowo silnika spalinowego, by stworzyć większe opory. U mnie spalanie w 2os + walizka A4 180-190km/h licznikowe, wg komputera 10,5L A4 160-170km/h licznikowe, wg komputera 8,5L A4 140-150km/h licznikowe, wg komputera 7,2L A4 120km/h licznikowe, wg komputera 6,5L Trasa 40km 120km/h poza miastem, 60km/h w zabudowanym, mały ruch 5,6L.
@@wpatryk92 a to ciekawe z tym 'B" oszczędzam klocki i tarcze, ale kosztem większego zużycia paliwa, muszę popytać chłopaków z serwisu Toyoty przy najbliższym przeglądzie może faktycznie używać tej opcji przy zjazdach z wniesień? Pozdrawiam
@@papageno11 jak z ciekawości użyłem "B" na autostradzie, to auto dalej było wstanie utrzymać prędkość, pomimo nie ruszania pedału przyspieszenia, dlatego uznałem, że system wtedy jest nieaktywny. Z logicznego punktu widzenia, nie da się przyspieszać i spowalniać w tym samym czasie przy użyciu tego samego silnika. Komputery nad tym czuwają. Różnica w paliwie może być spowodowana, że część energii, która byłaby normalnie zmagazynowana, a następnie później użyta do przyspieszenia, jest wytracana częściowo przez silnik spalinowy (odpowiednik hamowania biegami). W momencie, w którym świadomie włączasz tą funkcję, to faktycznie oszczędzasz hamulce, ale jak jedziesz na niej stale, to każde zabranie nogi z gazu powoduje hamowanie silnikiem zamiast spokojnego toczenia. Warto też zaznaczyć, że w hybrydach Toyoty hamowanie jest dwuetapowe. Na początku hamuje odzyskując energię (jeżeli jest na nią jeszcze miejsce w baterii), a przy mocniejszym naciśnięciu dopiero używa klocków.
@@wpatryk92 Dzięki, jakiś czas temu jeżdziłem po mieście autem zastępczym toyotą auris zwykłą wyłącznie z silnikiem benzynowym, różnica w spalaniu w mieście jest kolosalna, na trasie Stabłowice - Dworzec Gł. pokazało mi w granicach 8 l/100. Pozdrawiam i życzę bezawaryjnej oraz bezpiecznej jazdy.
Stoję przed wyborem zakupu auta używanego, wybór padł na niezajeżdżoną Toyotę, celuję w benzynę lub hybrydę. Obecnie mam zagazowane auto i więcej już nie chcę bo gaz to jest dobry, ale w kuchenkach. A jakby było ze spalaniem np. w trasie 2x50km z czego 75% to drogi lokalne i krajówka (bez większego ruchu) i 25% miasto?
Im więcej odcinków lokalnych i miasta tym spalanie mniejsze. Proszę zobaczyć na jednym z filmów testu z trasy gdy zjeżdżam z S-ki kawałek w teren zabudowany jak spada spalanie. Hybryda idealnie nadaje się na trasy podmiejskie i miejskie.
Ale czy takie włączanie się silnika spalinowego i wyłączanie to tak jakbyś jeździł na funkcji start stop, co za tym idzie możemy szybko uszkodzić silnik ??????
Silnik spalinowy w układzie hybrydowym toyoty nie działa jak start stop. Polecam zapoznać się z filmem jak działa układ hybrydowy toyoty w playlistach. Te silniki jak i cały układ wytrzymują bez remontów spokojnie ponad 0.5mln km.
Taksówkarze najlepiej mogą się wypowiedzieć na temat trwałości poszczególnych samochodów. To prawda. Można się wzorować ich wyborami jeśli ktoś szuka opinii przed zmianą samochodu.
W aplikacji są modele KIA więc to raczej będzie działać tak jak w Toyocie czy Lexusie niezależnie od rocznika. Na pewno działa z Hyundai Ioniq a to praktycznie te same napędy.
Nie mam doświadczeń z tą generacją tylko z Corollą 2020 ale nie działa to tak jak tam czyli że te tryby tylko i wyłącznie zmieniają charakterystykę pracy pedału gazu? Jeśli chodzi o moc to i eko i power tak samo jadą po wciśnięciu gazu do dechy, kwestia jak auto przyśpiesza przy 50% wciśnięcia i tam odpowiednio eko dopiero zaczyna ruszać a na power jest już niemal pełne obciążenie. Dodatkowo na eko ma układ klimatyzacji nieco słabiej działać. Mi najlepiej się na normalu jeździ, nie trzeba głęboko wciskać pedału jak w eko jednocześnie nie trzeba tak szczegółowo, uważnie i delikatnie naciskać żeby jechać "normalnie" w ruchu miejskim.
Po wciśnięciu gazu na maxa w każdym trybie będzie tak samo. Różnice są takie jak odpisałeś w Eco gaz chodzi jakby ospale I zmniejsza się wydajność klimy. Jazdy musi dobrać sobie tryb do swoich potrzeb. Eco dobrze sprawdza się w korkach kiedy więcej się stoi niż jeździ. Ja też do normalnej jazdy stosuje przeważnie normal.
Witam. Już kiedyś się tutaj wypowiadałem. Ja posiadam auriskę HSD FL z 2016 kupione jako używka w salonie Toyki we wrocku z gazem - już zainstalowanym w salonie. Po sprawdzeniu aku trakcyjnego w DR Prius mam 89% sprawnosci aku po 5 latach, czyli nieźle. Niestety póki co jedyna awaria to zajechany aku 12V ale pewnie przez komis toyoty bo jak kupowalem auto to nie raz widziałem tam podpięte prostowniki na parkingu, auto zresztą stało pół roku od ostatniego właściciela. Jestem zadowolony, przejazd z Jonowic Wielkich do Bolesławca i spowrotem wyszło 3.5l komputerowo, jazda w górach. Ale przy odpalaniu auta, rzadko uruchamia mi się tryb EV jak u Ciebie, teraz to jasne ze jest chlodniej, w lato będzie całkiem inaczej. Fajnie, że zrobiłeś porównanie ale z mojego punktu jak sam jeżdżę to spalanie na trybie ECO mam większe, niż np na NORMAL, rzadko jeżdżę na POWER tylko na autostradach. Średnio pokonuję dziennie z 60km z czego 40km trasa poza miastem i miasto z 20km. Czego mi brakuje w komputerze pokładowym Toyki to właśnie wskazanie ile się przejechało na samej elektryce, mamy w komputerze tylko możliwość podglądu odzysku, co jest ogólnie słabe... Ja jestem mega zadowolony z auta. Skrzynia rzeczywiscie głośna na wciśniętym gazie, ale ile się tak jedzie... później już ciasza albo odgłos uszczelek w drzwiach 😉 Fajny materiał, nie wrócę do konwencjonalki, pozdro 5!
@marcin halota Witam i dziękuję za wyczerpujący komentarz. Cieszę się Twojego zadowolenia z samochodu i nawijanie kolejnych kilometrów. Jak do każdego auta trzeba się trochę przestawić aby osiągnąć najlepsze wyniki spalania. Szczególnie jeśli ktoś przesiada się do hybrydy ale uważam że dla chcącego nic trudnego i można to opanować. Trybu ECO MODE trzeba się po prostu nauczyć bo wymaga zmiany techniki jazdy, nawyków. To trochę tak jak przesiadka ze skrzyni manualnej na automat 🙂 Niemiej jednak również jestem zadowolony z samochodu czego również życzę Tobie i wszystkim użytkownikom. Pozdrawiam 😀
@@NaLuzie100 może wyda się to słabe tłumaczenie ale mieszkam w górach i jazda na eko jest oczywiście jak najbardziej możliwa, tylko eko sprawdza się super w mieście, gdzie jest miarę równo. Tam gdzie nie katuje się modulowaniem gazem przy wzniesieniach na baterii. Uważam, że spalanie na poziomie 3.9 - 4.5 z komputera a już z Fuelio 4.2 - 7.7 l/100 gdzie to drugie to jazda przy 130km na A4 to względnie spoko 😜 Super kanał, mało jest kontentu o Aurisce HSD tak „życiowego”. Pozdro
Kolejny świetny film :) W jakim trybie jeździsz na co dzień ? jest jakiś tryb ogólny - nie "eco/power/EV" ? :)
Myślę nad zakupem Aurisa hybrydowego/Lexusa CT200H i Toyotą mocno mnie przekonujesz, że to dobry wybór.
Dziękuję za oglądanie. Na codzień jeżdżę w normalnym, ewentualnie jak widzę że bateria jest naładowana i mam jechać z prędkościami do 50km/h to przełączam na EV zwłaszcza na krótkich dystansach po mieście zimą.
@@NaLuzie100 Dziękuję :)
Jakie masz ciśnienie w oponach? Te spalanie na razie dla mnie jest nieosiągalne. 5.5 litra mam średnio. Auto mam od 2 tygodni. Z tego co widzę mam duże spalanie zaraz po odpaleniu samochodu.
Jeśli chodzi o ciśnienie to 2.3 a z tym spalanie przy na początku to normalne bo musi się silnik i katalizator nagrzać a do tego jak auto jest nowe na tzw. dotarciu to nie ma się co martwić z czasem spalanie będzie mniejsze. Powodzenia👍
@@NaLuzie100 Właśnie po odpaleniu pokazuje mi 99l/na 100 km spalanie chwilowe i spada w trakcie jazdy. Auto jest z 2017 roku i 65 tyś przebiegu, więc nie nowe.
Dokładne to chwilowe spalanie a później tylko spada 😁
@@tomaszs.7341 rok temu kupiłem hsd kombi z 2016 i z przebiegiem 64k km. Miałem początkowo ten sam problem. Raczej to kwestia nawyków i też tego że auto uczy się i zapamiętuje długoterminowe dawki paliwa czyli pamięta nogę poprzedniego właściciela. Używaj trybu normal. Możesz odłączyć akumulator 12v na 10min aby mieć stan jak po wyjechaniu z fabryki, poczytaj o technice jazdy pulse and glide w hybrydach toyoty oraz sprawdź czy za kierowcą pod kanapa tylnaą jest czysty filtr wentylatora baterii. U mnie był zasyfiony i to też ma wpływ na spalanie. Pozdrawiam
A ja z zupełnie innej beczki- jak wygląda system Audio w Aurisie? Gra to jakoś? :)
W Priusach wiem że bywały bodajże wersję z nagłośnieniem Bose
Niestety audio bardzo słabe, by nie rzec beznadziejne, nagłośnienia Bose z pewnością w niej nie ma, teraz jest już nowsza wersja Toyoty Auris, więc być może audio w niej jest lepsze, moja Toyota Auris jest z roku 2017.
Pozdrawiam
Zgadzam się z Witkiem, dźwięk jak ze studni i to z utopioną teściową. Po prostu brzęczy, ale zadowolony będziesz tylko wtedy, jeśli myślałeś, że radia nie ma w ogóle.
Potwierdzam powyższe opinie. Do tego jak puszczam sobie audio z telefonu, to jest jeszcze słabiej :/ Jeden z niewielu mankamentów tego auta.
Nie wiem czy odpiszesz ale mam takie pytanie co do Hybryd raczej bardziej interesuje mnie Corolla ale może wiesz czy płyn chłodniczy oraz olej podgrzewają się na byciu w trybie EV po odpaleniu w zimę lub w jesieni?
Płyn chłodniczy i olej nagrzewją się podczas pracy silnika spalinowego. Dlatego nawet wsiadajac do zimnego auta jeśli w bateri nie ma powyżej 50% i nie wymusisz przyciskiem trybu EV to z automatu uruchomi się silnik spalinowy właśnie po to aby rozgrzać katalizator a przy okazji olej i płyn chłodniczy i będzie działał do momentu kiedy temperatura płynu osiągnie około 75°C (przynajmniej tak jest w Prusach i Aurisach). W tym czasie nadwyżki prądu ładują baterię i po nagrzaniu silnika gdy prędkość jest poniżej okolo 70km/h uklad przełącza sie na sam silnik elektryczny i w tym czasie olej i płyn chłodniczy stygnie gdzieś do 50st co mniejwiecej zgrywa sie z tym że prądu w bateri ubywa na tyle że ponownie załącza się silnik spalinowy i tak proces się powtarza.
Z przyjemnością obejrzałem jazdę po znanych mi ulicach, bardzo często poruszam się właśnie po nich moją Toyotą hybrydą. Przyznam, że w moim aucie nigdy nie włączałem opcji power, po obejrzeniu tego materiału spróbuję. Co prawda w naszym zakorkowanym mieście na niewiele to się chyba zda, ale jak każdy rozsądnie jeżdżący kierowca wie przydaje się nieraz przyśpieszyć. Ja dojeżdżając do czerwonych świateł z reguły przełączam dżojstik z pozycji "d" na pozycję " b" hamując w ten sposób silnikiem, stąd nierzadko zdarza mi się w ogóle nie wciskać pedału hamulca, co Pan na to? Należy tylko pamiętać by, najlepiej już po zatrzymaniu ponownie ustawić go w pozycji "d", bowiem zdarzyło mi się już nie raz o tym zapomnieć i jechałem ileś tam metrów wciskając gaz i jednocześnie hamując silnikiem.
Dowiedziałem się, że Ford stosując rozwiązanie hybrydowe przejął je z Toyoty.
Dziękuję i pozdrawiam.
Podobno wg instrukcji pozycja B jest do zjazdów z wzniesień itp, więc w sumie dlatego pewnie lepiej jeszcze hamuje na prostej drodze, ciekawe tylko czy po dłuższym czasie czegoś w ten sposób się zbyt mocno nie zużywa 🤔 sam mocno zastanawiam się nad aurisem w kombi, boję się tylko że po przesiadce z diesla 150 konnego będzie mocno odczuwalny brak mocy, trzeba by się przejechać, choć napewno ekonomia mocno by ten samochód się odwdzięczył, a zawalidroga zapewne nie jest, a jak spalania realnie kształtują się na drogach np wojewódzkich z prędkościami około 80-90kmh przy dłuższej jeździe?
Tryb "B" podczas dodawania gazu wyłącza się na czas dodania gazu. Nie wiem tylko czy przy hamowaniu nie podłącza dodatkowo silnika spalinowego, by stworzyć większe opory.
U mnie spalanie w 2os + walizka
A4 180-190km/h licznikowe, wg komputera 10,5L
A4 160-170km/h licznikowe, wg komputera 8,5L
A4 140-150km/h licznikowe, wg komputera 7,2L
A4 120km/h licznikowe, wg komputera 6,5L
Trasa 40km 120km/h poza miastem, 60km/h w zabudowanym, mały ruch 5,6L.
@@wpatryk92 a to ciekawe z tym 'B" oszczędzam klocki i tarcze, ale kosztem większego zużycia paliwa, muszę popytać chłopaków z serwisu Toyoty przy najbliższym przeglądzie może faktycznie używać tej opcji przy zjazdach z wniesień?
Pozdrawiam
@@papageno11 jak z ciekawości użyłem "B" na autostradzie, to auto dalej było wstanie utrzymać prędkość, pomimo nie ruszania pedału przyspieszenia, dlatego uznałem, że system wtedy jest nieaktywny. Z logicznego punktu widzenia, nie da się przyspieszać i spowalniać w tym samym czasie przy użyciu tego samego silnika. Komputery nad tym czuwają. Różnica w paliwie może być spowodowana, że część energii, która byłaby normalnie zmagazynowana, a następnie później użyta do przyspieszenia, jest wytracana częściowo przez silnik spalinowy (odpowiednik hamowania biegami). W momencie, w którym świadomie włączasz tą funkcję, to faktycznie oszczędzasz hamulce, ale jak jedziesz na niej stale, to każde zabranie nogi z gazu powoduje hamowanie silnikiem zamiast spokojnego toczenia.
Warto też zaznaczyć, że w hybrydach Toyoty hamowanie jest dwuetapowe. Na początku hamuje odzyskując energię (jeżeli jest na nią jeszcze miejsce w baterii), a przy mocniejszym naciśnięciu dopiero używa klocków.
@@wpatryk92 Dzięki, jakiś czas temu jeżdziłem po mieście autem zastępczym toyotą auris zwykłą wyłącznie z silnikiem benzynowym, różnica w spalaniu w mieście jest kolosalna, na trasie Stabłowice - Dworzec Gł. pokazało mi w granicach 8 l/100.
Pozdrawiam i życzę bezawaryjnej oraz bezpiecznej jazdy.
Stoję przed wyborem zakupu auta używanego, wybór padł na niezajeżdżoną Toyotę, celuję w benzynę lub hybrydę. Obecnie mam zagazowane auto i więcej już nie chcę bo gaz to jest dobry, ale w kuchenkach.
A jakby było ze spalaniem np. w trasie 2x50km z czego 75% to drogi lokalne i krajówka (bez większego ruchu) i 25% miasto?
Im więcej odcinków lokalnych i miasta tym spalanie mniejsze. Proszę zobaczyć na jednym z filmów testu z trasy gdy zjeżdżam z S-ki kawałek w teren zabudowany jak spada spalanie. Hybryda idealnie nadaje się na trasy podmiejskie i miejskie.
Czyli jak zagazujemy takiego Aurisa, to jeździmy tylko na Power 👍
dokładnie takiego filmu do obsługi służbowej Toyota Auris Hybrid 1.8 potrzebowałem
Ale czy takie włączanie się silnika spalinowego i wyłączanie to tak jakbyś jeździł na funkcji start stop, co za tym idzie możemy szybko uszkodzić silnik ??????
Silnik spalinowy w układzie hybrydowym toyoty nie działa jak start stop. Polecam zapoznać się z filmem jak działa układ hybrydowy toyoty w playlistach. Te silniki jak i cały układ wytrzymują bez remontów spokojnie ponad 0.5mln km.
@@NaLuzie100 dzięki za szybką odpowiedź, na pewno się zapoznam. Pozdrawiam
Witam,czy ty te wszystkie testy robisz na rozgrzanym czy zimnym silniku?
Witam. Zazwyczaj od startu. W większości na filmach to widać jak trasa Karpacz-Wroclaw czy inne z trasy filmy.
Durza ilość hybryd Toyoty na taksówkach świadczy o tym ze są oszczędne i tanie w utrzymaniu wiele z nich jest w dodatku zagazowanych.
Taksówkarze najlepiej mogą się wypowiedzieć na temat trwałości poszczególnych samochodów. To prawda. Można się wzorować ich wyborami jeśli ktoś szuka opinii przed zmianą samochodu.
Ta aplikacja jest tylko do Toyoty czy rowniez mozna jej uzywac w samochodach marki KIA ?
Będzie działać. KIA jest na liście obsługiwanych modeli
@@NaLuzie100 Dzieki - tylko teraz jest pytanie- czy dziala na nowych modelach 20/21 czy rowniez na tych starszych np. 2017/2018 ?
W aplikacji są modele KIA więc to raczej będzie działać tak jak w Toyocie czy Lexusie niezależnie od rocznika. Na pewno działa z Hyundai Ioniq a to praktycznie te same napędy.
@@NaLuzie100 OK. dzieki za odpowiedz .
Tylko hybryda. Mam identyczny model.
Szkoda że aplikacji nie odmówiłeś
O aplikacji jest osobny film na kanale? Polecam
Nie mam doświadczeń z tą generacją tylko z Corollą 2020 ale nie działa to tak jak tam czyli że te tryby tylko i wyłącznie zmieniają charakterystykę pracy pedału gazu? Jeśli chodzi o moc to i eko i power tak samo jadą po wciśnięciu gazu do dechy, kwestia jak auto przyśpiesza przy 50% wciśnięcia i tam odpowiednio eko dopiero zaczyna ruszać a na power jest już niemal pełne obciążenie. Dodatkowo na eko ma układ klimatyzacji nieco słabiej działać. Mi najlepiej się na normalu jeździ, nie trzeba głęboko wciskać pedału jak w eko jednocześnie nie trzeba tak szczegółowo, uważnie i delikatnie naciskać żeby jechać "normalnie" w ruchu miejskim.
Po wciśnięciu gazu na maxa w każdym trybie będzie tak samo. Różnice są takie jak odpisałeś w Eco gaz chodzi jakby ospale I zmniejsza się wydajność klimy. Jazdy musi dobrać sobie tryb do swoich potrzeb. Eco dobrze sprawdza się w korkach kiedy więcej się stoi niż jeździ. Ja też do normalnej jazdy stosuje przeważnie normal.
ilośc dziur w jezdni wskazuje że to 19- ty wiek
Niestety mamy 21 a nawierzchnie historyczne 😒
Janusz?