Kominowy kominkowy wymiennik ciepła - zrób to sam

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 306

  • @marekfru
    @marekfru 2 роки тому +8

    Witam Polecam mój pomysł .Mam piec śmieciak na drewno .W półowie zamontowałem ruszt żeliwny .Piec ładuję dolny ruszt górny ruszt .Zapalam górny .Ruszt się rozgrzewa do cxerwonpści Sam zapala dolny opał .I tu jest cała historia ,Wszystkie gazy z dolnego wypalam rusztem .Ten ruszt robi się biały .Polecam Nie sądziłem że to taki efekt .To nie drewno daje temperaturę a gaz .Dużo zdrowia spróbujcie .40 % mniej opału

  • @robertbatog3702
    @robertbatog3702 2 роки тому +23

    Każdy pomysł który wspomoże biedny lud palący chrustem jest dobry

  • @Matias021BB
    @Matias021BB 4 роки тому +3

    Poszukaj na zlomowcu stare rury miedziane z klimatyzatorow polacz je i owin nimi rure spalinawa w srodku wymiennika, zalej woda, zamontuj pompe na powrocie i polacz z instalacja. Mozna by tez zamontowac jakis stary szczelny zbiornik ze zlomowca i wykorzystac go jako bufor cieplny. Pozdrawiam dobry material

  • @mariuszhadam4395
    @mariuszhadam4395 5 років тому +20

    Zacny projekt milordzie.
    Połapkowane, posubskrybowane, pokomentowane. Pozdrawiam serdecznie

  • @perprzem
    @perprzem 5 років тому +20

    niezła rzeźba, gratuluje pomysłowości

  • @tomaszk4750
    @tomaszk4750 4 роки тому +4

    Pomysłowy Dobromir, Pan słodowy, szkoda że nie można mieć zaczarowanego ołówka... jednym słowem - super ! ŁAPKA W GÓRĘ, życzę powodzenia. Tomasz

    • @jasfasola8435
      @jasfasola8435 4 роки тому

      Chyba wszystkim brakuje Pana słodowego

    • @tomaszk4750
      @tomaszk4750 4 роки тому

      @@jasfasola8435 oj tak... I nie tylko Jego ... Pozdrawiam i dobrego dnia życzę.

  • @WinogradyWarrior
    @WinogradyWarrior 5 років тому +7

    imponuje mi twoja kreatywność kolego,mega na plus.pozdro Robert

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      na YT jeszcze dobrze nie zacząłem :)

    • @WinogradyWarrior
      @WinogradyWarrior 5 років тому +3

      @@nietypowerozwiazania1659 aż strach się bać,tak to brzmi.rób swoje ,podziwiam takich ludzi

  • @CJWarlock
    @CJWarlock 5 років тому +6

    Już po filmie ze złomowiska (chyba z "14" w tytule) natychmiast subsrybowałem kanał. Teraz obejrzałem z przyjemnością już któryś film z taką subtelną, trudną do opisania przyjemnością, jaką odczuwa majsterkowicz, konstruktor, siedząc wygodnie i oglądając jak ktoś inny podejmuje i rozwiązuje kwestie techniczne, o których widz sam kiedyś się rozmyślał. :) Fajne filmy i narracja.

  • @przemkolama
    @przemkolama 5 років тому +9

    I ja komplet podgladacza dałem.
    Super sprawa. Dokoncz projekt

  • @UKOSinus
    @UKOSinus 3 роки тому +9

    Dobra robota! Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • @pawehektor6633
    @pawehektor6633 5 років тому +2

    Super rozwiązanie - zaciągamy z góry ciepłe powietrze i przepuszczamy przeciwprądowo - co zwiększa wydajność.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +2

      naprawdę robi robotę , jestem megaadowolony z skuteczności

    • @pawehektor6633
      @pawehektor6633 5 років тому +1

      @@nietypowerozwiazania1659 A to dobrze wiedzieć - zastanawiałem się nad tym "trójrurowym" rozwiązaniem do kozy, które krąży w Internecie...

  • @mpawlompawlo6245
    @mpawlompawlo6245 5 років тому +2

    Pomysł fajny. Takie ogrzewanie miał trabant. Problem jest taki że jak się przepali wewnętrzna rura to spaliny mogą się wydostać na pomieszczenia wraz z ciepłym powietrzem. Mimo wszystko super. Pozdrawiam.

  • @PaNowak
    @PaNowak 2 місяці тому

    Oglądam, bo pojawiła mi się miniaturka a tu widzę, że już dawno go skomentowałem... Szkolenie ze zduństwa nowoczesnego otworzyło mi oczy. To wszystko co powyżej to można wywalić - jest niepotrzebne, koszt zbędny, fatygi i kombinatoryki. Z Panem Baturą przeprowadziliśmy eksperyment z 20-sto metrową rurą spiro, fi 200 od DGP. Grzeje jak szalone, dmucha, powietrze się samo przemieszcza a podobno jak to ujęli jacyś znawcy - rura nie może być dłuższa niż 4.5 m, bo nie będzie działać. A tu mieliśmy 20 m i to w poziomie - bez wentylatora - tylko konwekcja! Był przepływ ciepłego - nie gorącego, nie przegrzanego do 200stC. powietrza tylko ciepłego - zdrowego. TO wszystko może działać i będzie działać jeżeli dobrze wybudujemy piec/kominek, ale to nie może być sam wkład żeliwny, który w zawrotnym tempie pożera drewno, musi być masa akumulacyjna. Dobrze wybudowany pieco-kominek, w technologii zduństwa nowoczesnego może ogrzać dom nawet do powierzchni 200m²!

  • @HUDY147
    @HUDY147 5 років тому +23

    Ładnie i pomysłowo z tym filtrem zrobione :)

  • @petrfranek5956
    @petrfranek5956 3 роки тому +2

    Swietny komentarz i wlasnie to szukalem bo tak samo mam taka prace do zrobienia a Ty mi podsunoles pomysly do zrobienia , dzieki i powodzenia chlopi !! Petr

  • @wm2555
    @wm2555 Рік тому

    Co do uwag odnośnie miejsca montażu wentylatora to wszystko zostało wykonane prawidłowo. W celu zwiększenia sprawności wymienniki pracują w przeciwprądzie. Tak dzisiaj wpadł mi do głowy pomysł zamówiłem używaną dmuchawę i przystępuję do dzieła. Filmik fajnie zrealizowany.

  • @matek9437
    @matek9437 4 роки тому +4

    Świetny pomysł. Można kombinować na wiele sposobów. Dzięki że podzieliles się wiedzą. Pozdrawiam i oczywiście zostawiam subskrypcję!

  • @ziomkim6917
    @ziomkim6917 5 років тому +2

    Ja w nastepnym tygodniu montuje kominek gazowy Leo 70 i tez myslalem o takiej konstrukcij hehe

  • @pureexpanse
    @pureexpanse 2 роки тому

    Super sprawa.Będę coś podobnego do mojego pieca montował .👍

  • @pawejedrzejewski9892
    @pawejedrzejewski9892 2 роки тому +4

    Gościu genialne teksty i pomysły !

  • @pawelprusinski5251
    @pawelprusinski5251 2 роки тому

    Też tak kombinowałem. Kup normalny wentylator do kominków. Silnik jest poza wysoka temp. 200c to wysoka temp

  • @adamstankowiak1173
    @adamstankowiak1173 5 років тому +3

    Kurczę jakbym siebie widział :) W zasadzie też wiele rzeczy wykorzystuję tak naprawdę dajemy drugie życie rzeczom dla wielu ludzi już niepotrzebnych. Oczywiście najłatwiej było by coś kupić i zlecić montaż ale chyba nie o to c'mon. Mam kolegę, z którym żartobliwie nazywamy się zbieracze-złomiarze ;) Super że trafiłem na Twój kanał !

  • @waldemarlawrynowitsch4448
    @waldemarlawrynowitsch4448 5 років тому +2

    Super, serdecznie pozdrawiam życzę zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego roku

  • @multifuel9689
    @multifuel9689 4 роки тому

    ja mam założony wentylator, ale na dolocie powietrza do kominka. Odpada wtedy montaż w środku i obawa że coś się stopi albo zjara. Górę kominka przykryłem blachą a do otworów w blasze podłączone są dwie rury do wylotów powietrza w obudowie kominka.
    Poza tym na strychu mam DGP (dystrybucja gorącego powietrza) i silny wentylator z termostatem zasysa powietrze przez kanał i rozprowadzxa do 3 pokoi u góry. Ale o tym trzeba pomyśleć na etapie budowy domu. Gdy palę w kominku i uruchomię DGP to mam 23-24 stopnie u góry, czyli trochę za gorąco.

  • @frankdrebin1358
    @frankdrebin1358 5 років тому +6

    Ten wentylator wraz z filtrem moglby byc wyprowadzony po za komora kominka gdzie jest pieklo i wtedy wcale nie bylby narazony na wysokie temperatury. Warto przeliczyc powierzchnie rury ktora oddaje cieplo ktora jak sie wydaje nie jest zbyt duza. Moze dobrym rozwiazaniem bylby radiator i rozbicie tej pojedynczej rury wylotowej o duzej srednicy na kilka rur o mniejszej cos na wzor plomieniowki. Powierzchnia odbiory napewno bylaby w tym wypadku wieksza i mniejsze straty...
    Pzdr:)

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      Te obliczenia były by mocno niedokładne bo sadza stanowi skuteczny izolator termiczny a nie wiesz ile jej jest i kiedy to się zmieni :) trzeba mieć jeszcze miejsce poza komorą :) u mnie musiało by to być w pokoju , nie powiem jak dla mnie było by to designersko lecz nie wiem czy wszystkim by się podobało :)

  • @blazejelk2
    @blazejelk2 5 років тому +1

    Ja kupiłem na allegro taka rurę spalinowa, jest obspawane wokół i tam mieści się woda ktora się ogrzewa. Jest to wydajne na na 35m2. I do tego rozprowadzenie ciepłego powietrza na dwa pokoje na górze. I jakoś się żyje :)

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      płaszcz wodny ok ale ma większą bezwładność , wole prostsze rozwiązanie czyli samo powietrze - jeśli chodzi o kominek

    • @blazejelk2
      @blazejelk2 5 років тому

      @@nietypowerozwiazania1659 myślisz że starczy na 120m2 docelowo będzie tyle w przyszłym domu. I zastanawiam się jak kumulować te ciepło. Czy to działa przypadkiem kiedy palisz w piecu to rozprowadzane jest ciepłe powietrze?

    • @xels3900
      @xels3900 5 років тому +3

      ​@@nietypowerozwiazania1659 Fajnie to wygląda co kolega pokazuje. Jestem ciekawy za 2-3 lata jak się sprawdzi.
      Miałem kiedyś podobny system powietrzny ale się nie sprawdził. Tzn. wydajność ok ale po każdym sezonie nieładne ślady na wylotach mimo filtrów.
      Jakieś 11 lat temu zmieniłem zwykłą kasetę na z płaszczem wodnym i zrobiłem CO. Na rurę spalinową dodatkowo założyłem podobnie jak kolega wyżej, wymiennik płaszczowy, kupiony na aledrogo. Ten wymiennik to rura nierdzewna fi200, z blachy 3mm, długości 1000mm i zewnętrzna fi250 z króćcami góra, dół. Osadzone na kolanku pod kątem 60 stopni. Wymiennik podłączony szeregowo z głównym płaszczem, na wymuszonym obiegu pompą, w układzie otwartym. Nie mam takich przykrych doświadczeń jak kolega żeby "pół dnia czekać". Sterownik załącza mi pompę po zapaleniu jakieś 15 min. Mam z tego jakieś ~30 % oszczędności drewna z odzysku na tym płaszczu kominowym. Całe CO, to parter i piętro, razem 80m2. Jest to jedyne źródło ogrzewania. Nie uważam też że obecne moje rozwiązanie jest bardziej skomplikowane i jak wspomniałem nie odczuwam bezwładności. Może to zależy od wykonania i innych szczegółów, gdzie zwykle siedzi diabeł, samego CO. Żałuję że nie zrobiłem jakiejś relacji z montażu. Dziękuję też koledze że się dzieli pomysłami.

  • @filipsworks
    @filipsworks 4 роки тому

    Właśnie czegoś takiego szukałem. Sam przymierzam się do tematu przy czym mam opcję wyprowadzenia komina z kozy dość wysoko i zastanawiałem się nad podejściem pasywnym, ale ten patent z wentylatorem, ściemniaczem i termoregulatorem bardzo mi się podoba

    • @hanszmc
      @hanszmc 4 роки тому

      Wpisz w google hasło "radiator do kozy" znajdziesz coś jak intercooler, po dodaniu wiatraka masz fajne grzanie ;)

  • @jammgood
    @jammgood 2 роки тому

    Fajny pomysł
    Kilka lat temu też myślałem o takim rozwiązaniu Ale z wodą do kompili .

  • @wolfdarzbor747
    @wolfdarzbor747 2 роки тому

    Bardzo dobrze pomyślane tylko ja wykonuje takie ale podpięte w grzeiniki centralnego ogrzewania tak zwany podwójny płaszcz i z stali nierdzewnej

  • @aeonikus1
    @aeonikus1 3 роки тому +4

    Niezły pomysł i wykonanie. Zastanawiam się jednak czy nie lepiej było dać nadmuch na dole a wylot na górze, zeby grawitacyjnie ciepło idące do góry wspomagać nadmuchem a nie działać przeciw. Wtedy nawet bez działającego wentylatora jest zachowany normalny obieg powietrza. w wariancie dolnego mocowania nadmuchu, filtr można by osłonić płyta G-K różową albo takimi płytami do obudowania kominków czy też blacha z wełną min. To takie moje 3grosze. Pozdrawiam

  • @KRISU1007
    @KRISU1007 2 роки тому

    Spoko pomysł !!!! u mojej mamy jest koza z taką rurą , ale niezabudowaną, więc myślę o nawinięciu rurki miedzianej , żeby ogrzewać łazienkę za ścianą.....

  • @23maati
    @23maati 2 роки тому

    Powiem tak ZAJEBISTE

  • @owszystkimioniczym2588
    @owszystkimioniczym2588 2 роки тому

    Każdy radzi sobie jak może, naprawdę super.

  • @oberfeldkurat8654
    @oberfeldkurat8654 3 роки тому

    Wyciąłem dwie dziury w afekcie- pan jest naturalnie i niewymuszenie zabawny.

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 4 роки тому +2

    Świetna robota !!!
    Też mam zamiar uruchomić kominek.. mam przystosowane przewody do CO.. ale sie zastanawiam nad wymiennikiem z rury..
    Pozdrawiam - Paweł P.
    Leci subik i łapka..! ;)

  • @Tommikful
    @Tommikful 4 роки тому +2

    Kiedy byłem w wojsku na zimowym poligonie , w namiotach mieliśmy piecyki tzw. kozy na węgiel. Odprowadzanie dymu było rurami blaszanymi o średnicy 100 mm. Rury te codziennie trzeba było zdejmować i usuwać sadzę, tak bardzo osadzała się w ich wnętrzu sadza z węgla. Czy w przedstawionym kominku w rurze , która jest silnie chłodzona dmuchanym powietrzem nie występuje to zjawisko?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому

      Osadza się sadza ale głownie z powodu niedosuszonego drewna ale to i tak nie jest tak często jak w wojsku , raz na 3-4 mc czyszczę komin dokładnie

  • @ursuskrzysiukrzysiu426krzysiu
    @ursuskrzysiukrzysiu426krzysiu 5 років тому +4

    Suuuuuer też o czymś takim myślałem w garażu

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl 5 років тому +1

      Kurde ja bym klime z demobilu kupił i wpierdzielił do grzania garażu klikam na pilocie i mam ciepło bez palenia .

  • @DzikiKlapek
    @DzikiKlapek 2 роки тому

    Piece, synek, to są kaflowe! W instalacji C.O. montuje się kotły. :)

  • @grohu
    @grohu 5 років тому +3

    "ja tam pale jakimiś odpadami" dobre ;)

  • @rafal5389
    @rafal5389 2 роки тому +1

    Dobra robota. Czy te cegły zostały wymurowane na jakiejś specjalnej "ognio-odpornej" zaprawie? jeśli nie, to czy pojawiają się jakieś pęknięcia zaprawy czy kruszenie się? Chciałbym u siebie zrobić coś podobnego? Pozdrawiam

  • @janjanowski2891
    @janjanowski2891 4 роки тому

    Wszystko pięknie i solidnie lecz czuję lekki niedosyt ... chodzi mi o kierunek przepływu podgrzewanego powietrza - jakby odwrotny do naturalnie grawitacyjnego ... wydaje mi się że wentylatorek tłoczący efektywniej działał by tłocząc chłodniejsze powietrze od dołu ku górze ... a w obecnym stanie musi on przełamywać/pokonywać opór gorącego powietrza naturalnie dążącego od dołu ku górze - niby wydaje się to drobnostką ale zawsze jest dużo łatwiej płynąć z prądem niż pod prąd ... Ogólnie - taki odzysk ciepła to wspaniała sprawa ... POZDROWIENIA !

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому

      jest jeden sensowny czynnik za tym rozwiązaniem - obieg w przeciwprądzie daje większa wydajność cieplną a wentylator i tak pracuje na ok 10% mocy

    • @janjanowski2891
      @janjanowski2891 4 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 A jeśli taki jest zamysł to wspaniale POZDROWIENIA !

  • @bartekplebanek7624
    @bartekplebanek7624 Рік тому

    Super pomysl i wykonanie💪 Z drugiej strony na wylocie jaka osiagasz temp? Tam na końcu spiro.Planuje cos podpbnego zrobic zeby tloczyc cieple powietrze do łazienki

  • @ukasztelatynski7021
    @ukasztelatynski7021 2 місяці тому

    super jaka teperatura jest na wylocie

  • @hormon9128
    @hormon9128 2 роки тому +1

    Dobry pomysł ale bardzo nie bezpieczny ponieważ w tym pomieszczeniu będzie wysoka temperatura przewody doprowadzone do dmuchawy pierwsze są narażone na stopienie i zwarcie ponieważ mają kontakt z metalem . Potem poleci filtr , bał bym się położyć spać.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  2 роки тому

      Dobrze spie :) mam bezpieczniki w domu :)

    • @hormon9128
      @hormon9128 2 роки тому +1

      Narażasz rodzinę na niebezpieczeństwo ponieważ rura jest bez certyfikatu szczelności nie daj Boże małej dziurki i dym masz w całym domu . Takie są realia to jest bardzo nie bezpieczne .

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  2 роки тому

      @@hormon9128 zaczniesz żyć dopiero wtedy gdy przestaniesz się bać :) Takie głupoty piszesz jakbyś do szkoły nigdy nie chodził :) W kominie jest podciśnienie a wentylator powoduje nadciśnienie - to zwiększa poziom bezpieczeństwa a nie zmniejsza :)

    • @hormon9128
      @hormon9128 2 роки тому

      Widziałem nie jedno i wiele się słyszy jeśli chodzi o szczelność kominów a co dopiero takie samo róbki . Ale tak jak piszesz nie każdy kończy taka szkołe jak twoja życzę powodzenia .

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  2 роки тому

      @@hormon9128 szkoła to życie , wycieki gazów zwłaszcza zabójczego tlenku węgla spowodowane jest niedrożnością komina a nie nieszczelności po drodze bo komin ma wytworzyć podciśnienie

  • @MPG232
    @MPG232 5 років тому +3

    A nie było problemu z nadmiernym wychładzaniem spalin?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      nie zauważyłem bo inne problemy miały większa rangę , płaszcz wodny to dobre rozwiązanie w piecu ale nie w kominku , wymiennik powietrzny to zupełnie coś innego

    • @MPG232
      @MPG232 5 років тому +1

      @@nietypowerozwiazania1659 Pan tu o ogrzewaniu, a powiem coś o chłodzeniu. Znam przypadek o użyciu starych żeliwnych grzejników, zalanych w betonowe fundamenty budynku jako wymiennik Wody Lodowej, woda lodowa zaś wymieszana nie z glikolem jak to przeważnie bywa, a z denaturatem, ten sam czynnik wody z denaturatem został użyty także do ogrzewania wody w basenie.

  • @mirdallke2
    @mirdallke2 2 роки тому

    jak długo silnikt tej pompy powietrza bedzie pracowal w tych temperaturach jakie sa w czopuchu kominka?

  • @olafurbanek1470
    @olafurbanek1470 4 роки тому

    Bardzo fajny pomysl ale aby ogrzewanie pokoju dzialalo sprawnie musi byc rowniez powrot powietrza z pokoju stosuje sie to taksamo przy wymuszonych nadmuchach

  • @miroslawdziewulski6126
    @miroslawdziewulski6126 2 роки тому

    Witaj Zawsze oglądam Twoje sobotnie wyprawy . Mam pytanie. Montuję kominek i rury spalinowe i teraz nie wiem czy kielichami w górę czy w dół?Jedni mówią , źe jak w dół kielichami to wycieka kondensat pali się na obudowie kominka i ,,czadzi,, a drudzy jak kielichami do góry to spaliny wylatują szczelinkami na pokój zamiast całość w komin. I jeszcze jedno jakie fi spiro zastosować do rozprowadzenia gorącego powietrza z kominka ? Proszę o odpowiedz co Ty o tym myślisz wiem, źe masz rozległą wiedzę . Ps Byłem w tym samym czasie co Ty na Jarmarku Dominikańskim w tym roku Pozdrawiam Ciebie i kociaki sam mam dwa 😊

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  2 роки тому +1

      Nie zauważyłem wycieku kondensatu którego być nie powinno gdy masz w miarę suche drewno , tam i tak szybko iszczeñni się sądzą i smoła lecz idąc od kominka to kielichy patrzą w dół , sporo chyba 110 lub 120 dokładnie nie pamiętam

    • @miroslawdziewulski6126
      @miroslawdziewulski6126 2 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 Dziękuję ,Pozdrawiam i życzę wytrwałości w ,,Sobotnich poszukiwaniach ,, Doskonale się ogląda ,kiedy ja potrzebuję kawałeczka odpowiedniego ,,złomu,, a Ty na filmie go mijasz Haha Pozdrawiam serdecznie

  • @MaacAbra
    @MaacAbra 2 роки тому

    Nielicho inspirujący materiał! 👍

  • @RuCioLeK85
    @RuCioLeK85 2 роки тому

    Daj jeszcze izolacje na te rure zewnetrza ;) pozdr.

  • @Atetus94
    @Atetus94 5 років тому +9

    Zajefajny montaż filtra ;)

  • @uchwycik
    @uchwycik 4 роки тому +1

    Jak się przepali rura wewnętrzna lub dojdzie do rozszczelnienia kominka w tej zabudowie to tlenek węgla masz w pomieszczeniach.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому

      tak samo może się rozszczelnić rura bez płaszcza i to było by bardziej niebezpieczne bo pod płaszczem jest nadciśnienie i to zabezpiecza przed wydostawaniem się spalin do pomieszczenia , poza tym gdyby w każdym procesie spalania dochodziło do emisji tlenku węgla to ludzie umierali by przy ognisku :) takie mało przemyślane wnioski ze słabo :)

    • @uchwycik
      @uchwycik 4 роки тому

      A ta sadza na szybie to z pełnego spalania?

  • @arturdrozdz1681
    @arturdrozdz1681 4 роки тому +1

    Dobra robota. Trzeba dozyskiwać ciepło na wszelkie sposoby, a zwłaszcza wtedy gdy koszt tego procesu jest niewielki.

  • @marekr.6502
    @marekr.6502 4 роки тому +1

    Ja u siebie zastosowałem wentylator kanałowy pod kominkiem powietrze owiewa wkład kominka rurę z radiatorem i leci na salon kratkami wentyl sie nie grzeje bo jest pod paleniskiem

  • @bolo-mh1ig
    @bolo-mh1ig 5 років тому

    Taki kominek można przerobić wpinając do niego wymiennik wodny. Tego jeszcze nie robiłem ale założenia są takie:
    1. kominek oplatasz rurami miedzianymi między żebrami ale tak żeby były od kominka odsunięte ok 1cm.
    2. wokół kominka budujesz z blachy obudowę żeby szczelnie przylegała do kominka gdzie trzeba uszczelniasz obudowę z blachy z obudową kominka, sznurem z włókna szklanego,
    3. kupujesz śrut żeliwny o jak najmniejszej frakcji 0,3mm i wypełniasz nim przestrzeń między kominkiem a obudową zasypując też rury miedziane jako wymiennik ciepła, całość pewnie trzeba zagęścić żeby upakować jak najwięcej i najściślej ten śrut żeliwny
    Zasada jest taka żeby ciepło z kominka przekazać na śrut żeliwny a ten przekazuje na rury miedziane. Nie próbowałem jeszcze sprawdzić jak przekazuje się temperatura w takim śrucie ale im mniejsza frakcja tym lepsza przewodność cieplna.
    Rurki miedziane zasypane w śrucie żeliwnym musiałyby być gięte bez lutowania ale po wyjściu na górę ponad kominek można już spróbować je polutować. Im więcej tych rur i im drobniejszy śrut żeliwny tym lepsza wymiana ciepła.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      miałem kozę - kominek wolno stojący z płaszczem wodny - tragedia , zanim woda sie zagrzała potem zagrzała kaloryfery a one powietrze to dwie taczki opału poszły w komin , wymiennik powietrzny działa od razu

    • @bolo-mh1ig
      @bolo-mh1ig 5 років тому +2

      @@nietypowerozwiazania1659 Ja mam na myśli nie płaszcz wodny a wmontowanie rurek między żebra kominka i dodatkowo zasypanie śrutem stalowym (trochę kłopotliwe żeby uzyskać szczelność) . Pewnie z ciekawości zrobię coś takiego w mniejszej skali żeby zobaczyć jak śrut będzie rozgrzewał rurki i wodę odbierając ciepło z paleniska. "Magia" jest tylko w tym żeby z powierzchni kominka odebrać energię i przekazać ją do wymiennika) Sam jestem ciekawy czy śrut żeliwny da sobie radę. Zauważ , że powietrze ma prawie 1000razy mniejszą gęstość niż woda więc potrafi zmagazynować więcej energii w mniejszej objętości. Poza tym sprawność odbioru energii z kominka spada wraz ze spadkiem wilgotności powietrza, ponieważ czynnikiem przenoszącym energię w powietrzu jest wilgoć (woda).

    • @magoskays9763
      @magoskays9763 5 років тому

      @@bolo-mh1ig rurki nie dzialaja,kupilem 15 mb rurki i oplotlem kominek wraz z rura i slabo, i wtedy wpadlem na genialny pomysl---wpuszcze 3 zwoje rurki do paleniska!!!! bingo 4 sezony dziala bez zarzutu a podlogowka w lazience az pazy!!!!!!!!

    • @bolo-mh1ig
      @bolo-mh1ig 5 років тому

      @@magoskays9763 Rurki zawinięte wokół kominka to gówno dlatego pisałem żeby zasypać je drobnym śrutem żeliwnym który nagrzeje się tak samo jak powierzchnia kominka i odda ciepło do rurek a te wodzie.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      @@magoskays9763 w palenisko to super pomysł

  • @pawewicher4096
    @pawewicher4096 4 роки тому +2

    Miałem coś takiego zrobione na piecu co. Ogrzewało zały korytarz😃

  • @ardvark84
    @ardvark84 5 років тому +1

    Czy ochładzanie spalin w kominie nie powoduje osadzania syfu na ściankach komina i finalnie do jego zapchania? Wpadłem jakiś czas temu na taki sam pomysł ale znajomy zajmujący się nieco ogrzewaniem ostrzegał mnie właśnie przed tym.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      Płaszcz wodny na pewno bardziej schładzał komin niż powietrze a mimo tego nie zauważyłem różnicy w osadach , spalając co popadnie średnio suche i tak trzeba często czyścić komin to normalna czynność serwisowa

    • @rafar9130
      @rafar9130 5 років тому

      @@nietypowerozwiazania1659 e

  • @shamrock2422
    @shamrock2422 3 роки тому

    Pomysł dobry. Ja myślę żeby zrobić zamkniętą czystą komorę nad kominkiem do grawitacyjnego rozprowadzania powietrza z zewnętrznym filtrem zabudowanym na dole w obudowie. Bez dmuchawy.

  • @adasdaniel
    @adasdaniel 5 років тому +8

    Super pomysł

  • @meteorytyorg
    @meteorytyorg 5 років тому +1

    Wybacz - ale jeśli chciałeś "dogrzewać" górę - o wiele prostszym rozwiązaniem byłoby "okapu" nad kominkiem (+ częścią rury kominowej) dodając dodatkowe żeberka jak w radiatorach czy grzejnikach. wówczas na samym końcu (przy wlocie na wyższe pietra) mogłeś zamontować wentylator i gotowe. Więc szczerze wydaje mi się, że troszkę przekombinowałeś.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      własnie nie górę tylko dół , góra grzeje się grawitacyjnie a dół nie bardzo

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      sprawdza mi sie to super , jestem bardzo zadowolony z efektu , polecam takie rozwiązanie

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 5 років тому

    Pomysł dobry, jak wymiennik spalin to tylko na powietrze, niewiem jak zamocowałeś rurę zewnętrzną, z jednej strony mysi być zamocowana tylko na opaskę nie można spawać (rozszerzalność), a nie lepiej było zastosować wentylator z klapką od kotła, wtedy niebałbyś się o filtr i silnik.

  • @ObsydianXshinsoo
    @ObsydianXshinsoo 2 роки тому

    Czy taki kominek i patent z puszczeniem rurek spiro do pomieszczeń( ale wychodzących z sufitu w dół) zdałby egzamin w starej kamienicy aby zastąpić piece kaflowe? Mieszkanie około 100m2- 4 pokoje, kuchnia i łazienka. Niestety nie ma innej możliwości- mieszkanie na 1 piętrze, sąsiedzi nie wyrazili zgody na przebicie się przez ich podłogę oraz sufit żeby zrobić przyłącz z piwnicy.. Ktoś próbował?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  2 роки тому +1

      taka cyrkulacja powietrza na pewno szybciej zadziała niż oddanie ciepła przez kafle do pomieszczenia

  • @tomaszaszczuk4184
    @tomaszaszczuk4184 5 років тому +3

    Wszystko ze złomu to radził bym zaopatrzyć się w czujnik czadu... po to płaszcz wodny żeby uniknąć przegrzania materiału i rozszczelnienia. Takie przeróbki mogą być na wagę życia...

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      Nie wiem gdzie chodziłeś do szkoły ale mnie uczyli że CO jest wynikiem spalania ze zbyt mała ilością tlenu , dzieje się tak gdy ktoś nie dba o drożność komina i wtedy nic nie ma z tym wspólnego płaszcz wodny bo CO będzie wypływało przez drzwiczki .
      Gdyby rozszczelnił się płaszcz wodny to przy normalnych warunkach spalania śmierdziało by spalinami do tego rozwiązanie z wentylatorem powoduje że w płaszczu wodny jest nadciśnienie i raczej powietrze dostawało by sie do kanału dymowego a nie odwrotnie .

    • @tomaszaszczuk4184
      @tomaszaszczuk4184 5 років тому

      @@nietypowerozwiazania1659 teoria teorią, a w praktyce może dojść do tragedii, ale nikt nikomu nie zabrania eksperymentować. Piece wodne przerabiane na nadmuch a do tego jeszcze już eksploatowane mają minimalna trwałość, do warsztatu, garażu owszem ale osobiście nigdy bym nie zamontował tego w pomieszczeniach sąsiadujących z sypialnymi!!! Cofka też często występuje z reguły przed wygasaniem pieca, odpowiednie warunki atmosferyczne plus szybko wychładzajacy się komin do tego słaba wentylacja lub jej brak i wszystko leci w dół. No ale kto co lubi.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      kolejna sprawa ze ty masz argumenty od czapy :) czy ten komin był by wyeksponowany czy zabudowany rura o większej średnicy to ten sam komin :) co za róznica czy opływało by go powietrze z pomieszczenia czy pcha je wentylator ? to drugie bezpieczniejsze bo nadcisnienie sprawi ze gazy nie będa wchodziły do pomieszczenia :)

    • @yyxd4572
      @yyxd4572 5 років тому +2

      Robert ma rację, przeanalizuj sobie wszystko jeszcze raz.

  • @grzegorzbrzerzeszczykiewic1250
    @grzegorzbrzerzeszczykiewic1250 3 роки тому

    jaka jest temperatura na wylocie w tych dwóch pomieszczeniach?

  • @MegaPierzak
    @MegaPierzak 2 роки тому

    Rewela! Leci sub.

  • @Kiera9977
    @Kiera9977 4 роки тому +3

    Lubię taką rzeźbę :)

  • @tomasztomasz5882
    @tomasztomasz5882 4 роки тому

    Wszystko fajnie ale T4 to nie traktor ! :) To bardzo dobry samochód.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому

      hehe :) też tak myślałem dopóty nie dosiadłem T5 :)

    • @tomasztomasz5882
      @tomasztomasz5882 4 роки тому +1

      @@nietypowerozwiazania1659 Jako ze jestem zadowolonym posiadaczem T4 musiałem zareagować :). Tak poważniej miałem ostatnio okazje jeżdzić chwilę pożyczoną 360 a pózniej przesiadłem sie do busa to myślałem ze kierownicę w nim wyrwę i taki cichy mi sie wydał i te biegi tak fajnie wchodziły. Co do t5 też jeżdziłem i nie ma co mówić widać przeskok technologiczny i do tego mocniejsze silniki, prawie jak osobówka.

  • @antonim7079
    @antonim7079 5 років тому +2

    DOBRZE ZE PAN NIE ZROBIŁ GRAWITACYJNIE TAK JAK MNIE FIRMA Z KROSNA--TO BYM ZAMARZŁ W TYM POMIESZCZENIU.MUSIAŁEM PRZEROBIC NA WENTYLATOR

  • @Fikszyn
    @Fikszyn 4 роки тому +1

    Pochwal się czy to jeszcze działa po roku ? i jak się spisało . Ile silników spaliłeś ,nie za bardzo dopracowany pomysł ale kto nie testuje ten nie wie. Życzę powodzenia

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому +1

      działa cały czas , nic nie robiłem poza 2-3 razy wydmuchanie filtra sprężonym powietrzem

    • @Fikszyn
      @Fikszyn 4 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 Czyli można zastosować .Nietypowe miejsce na dmuchawę i jej połączenie od góry. Temperatura w takim miejscu może dojść do 200 C .Stosuje się nadmuch grawitacyjny od podłogi i podłącza się to dolnej części płaszcza komina dubeltowego. Poz.

  • @rstkmc
    @rstkmc 2 роки тому

    W ten sposób schładzają się się spaliny w kominie i czy nie psuje się komin zwłaszcza w górnym odcinku.

  • @patryksobanski2575
    @patryksobanski2575 5 років тому

    W przeciw prądzie puszczone najbardziej efektywne odzyskanie energi. Trochę przypadkiem 😉

  • @mihu2329
    @mihu2329 5 років тому

    Jaka temperature masz na wyjsciu rury w pomieszczeniu przy normalnym nagrzaniu kominka?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому +1

      gdy ustawie temp uruchomienia wentylatora na 50 stopni to na wyjściu mam 60-65 stopni

    • @mihu2329
      @mihu2329 5 років тому

      No ciekawa sprawa

  • @kreonkulczycki794
    @kreonkulczycki794 5 років тому

    Można by było wyizolować ten wymiennik jesli komora nie musi grzać i skupiasz sie na udzielnym pomieszczeniu

  • @blazeykk
    @blazeykk 2 роки тому

    Pomysłowy Dobromir mógłby się od ciebie uczyć 😁 Ale - czy dystans między rurami nie jest trochę za mały dla powietrza? Osobiście wykonałbym to od nowa wspawując na rurę wewnętrzną dodatkowe płaskowniki tworząc radiator. Można by też pociągnąć płaskownik spiralnie, by powietrze kilkukrotnie omiatało rurę grzewczą. Czy silnik wentylatora jest komutatorowy, czy indukcyjny? Jeśli drugi rodzaj, to regulator fazowy średnio, a w zasadzie wcale, nie nadaje się do sterowania jego obrotami. Do regulacji potrzebny jest regulator grupowy, który działa trochę inaczej. Stosując "zwykły" ściemniacz można uszkodzić silnik z jego pożarem włącznie.
    Jak rozwiązałeś uszczelnienie wylot z kominka - rura kominowa? Tutaj musisz bardzo się postarać, bo powietrze będziesz pobierać z komory kominka i w razie nieszczelności będziesz wydmuchiwać powietrze z dymem. Bezpieczniej byłoby pobierać powietrze spoza komory.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  2 роки тому

      To był wcześniej płaszcz wodny ale marnie działał , powietrze od razu lepiej , ssanie u góry by wstępnie było ogrzane powietrze a nieszczelność w układzie kominowym to zadyma w kuchni - nie sposób nie zauważyć

    • @blazeykk
      @blazeykk 2 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 Bo, żeby płaszcz wodny działał lepiej, też trzeba było żmijkę wokół rury zrobić, by woda opływała komin wielokrotnie. Na pewno poprawiłoby to sprawność, ale zabawy z tym masa.
      Z tą nieszczelnością, to bym nie bagatelizował. W tej chwili czerpiesz powietrze z komory kominka i ewentualne "przecieki" będziesz zasysać wentylatorem i pchać dalej. Zadyma w kuchni, to raczej, jak się komin przytka i cugu nie ma.

  • @mieszkop8330
    @mieszkop8330 5 років тому

    Siemanko możesz pokazać jak wykonałeś przepijcie przez strop chodzi mi o doprowadzenie ciepłego powietrza z kominka do pomieszczeń na gorze.
    Pozdrawiam

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      czesc , no nic specjalnego bo mój budynek ma strop typu gips-deka , ma on 105 lat więc nic z tj wiedzy bys raczej nie skorzystał

  • @wadysawjanda534
    @wadysawjanda534 4 роки тому

    Może śmieszne pytanie, ale ... Jak nazywa się termometr którym mierzy Pan temp. rury (chcę krótko i fachowo zapytać w sklepie).

  • @zbigniewteterycz1571
    @zbigniewteterycz1571 3 роки тому

    Zamiast tego wymiennika ciepła zastosować moźna kolumnowy zbiornik taki jak kiedyś były w kolumnowych piecach łazienkowych do grzania wody i moźna efektywnie odebrać ciepło dymu/spalin i zasilać instalaje grzewczą rozprowadzając rurami po sąsiednich pomieszczeniach .Taki system potrzebuje naczynia wyrównawczego i zasilania zimnej wody z zawrem zwrotnym,do uzuppełniania zimnej wody gdyź woda jako czynnik paruje i trzeba ją uzupełniac najlepiej samoczynnie.takie rozwiązanie nie wyklucza odbioru ciepła zastosowanego przez pana.Dodam,źe taki zbiornik w górnej części musi mieć naczynie wyrównawcze.Rozprowadzenie wody goracej na wymienniki ciepła np grzejniki lub chłodnice samochodowe, montowane po pomieszczeniach powrotem doprowadzic do zbiornika po przeciwnej stronie jak zasilanie zimnej wody.Na powrocie zamontować pompke cyrkulacyjną ta aby wymusić obieg .Jeszcze jedno między zasilaniem goracej wody a powrotem zamontować mieszacz z dławikiem aby regulować mieszanie goracej wody z chłodną z powrotu.Uchroni to układ przed nadmiernym schłodzeniem zładu /wody/w systemie cyrkulacyjnym.Pozdrawiam.

  • @blazejelk2
    @blazejelk2 5 років тому

    Robert czy ta cegłe murowales na zwykłą zaprawę? Czy robiłeś coś z gliną?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      zwykła zaprawa ale z plastyfikatorem dobrym i spora ilością

    • @blazejelk2
      @blazejelk2 5 років тому

      @@nietypowerozwiazania1659 a ja myślałem że popęka zwykła zaprawa. Dzięki za odpowiedź u siebie też z cegły szamotowej wymuruje później to ładnie obrobie

  • @PaNowak
    @PaNowak 4 роки тому

    Najlepszy wentylator byłby od centrali wentylacyjnej. Tamte silniki są przystosowane do tego typu obciążeń.

  • @piotrpietrzyk4790
    @piotrpietrzyk4790 4 роки тому

    Witam powiedz mi przyjacielu czym ogrzewasz garaż? Pozdrawiam!😁

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому

      siłą woli :) ma 17m długości , 6,5 wysokości , 5 szerokości - czym to ogrzać ?
      masz pomysł ? jedyne co mi przychodzi do głowy to zburzyć i wybudować ok 2 tys km na południe :)
      Na poważnie to butla lpg z promiennikiem zmodyfikowanym :) może nagram to :)

    • @piotrpietrzyk4790
      @piotrpietrzyk4790 4 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 no ok dzięki ja to przymierzam się do kupna nagrzewnicy olejowej!😁

    • @jaroslawkawecki2079
      @jaroslawkawecki2079 4 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 piec nadmuchowy ale odpowiedniej mocy. Ja mam samorobke ale w mniejszym garażu 12x7 na 3.5 wysoko to potrafię zagrzać do 20 stopni w środku.

  • @piotrmatusiak7511
    @piotrmatusiak7511 2 роки тому

    Szacun

  • @zbigniewteterycz1571
    @zbigniewteterycz1571 3 роки тому

    Polecam mój opis na podobnym filmiku do tego rozwiązania.

  • @HAL_9k
    @HAL_9k 4 роки тому

    A nie lepiej ten wentylator dać na dole żeby pracował zgodnie z grawitacyjnym przepływem powietrza?

  • @HROMQWE
    @HROMQWE 5 років тому +2

    Po 30 sekundach widziałem jak to zrobisz ,ale w mojej wizji był wentylator u dołu ,ale ogólnie majstersztyk .Co do stopienia filtra ,co raczej mało prawdopodobne ,ale jestem podobnego zdania jak Pan "jest pospawane ,ale dla pewności dołożę śrubę "Przykręcić pod wentylatorem podstawkę na ewentualność o której Pan wspominał .
    Oczywiście Pomysł idealny ,zawsze miałem wizje z cieczą ,ale teraz ......

  • @andrzejszymanski5830
    @andrzejszymanski5830 5 років тому

    Pomiezy wentylatorem a wymiennikiem warto by wstawic podkladdke z grubego klingerytu,zapewne bedzie troche ciszej.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  5 років тому

      myślałem o tym ale to musiała by być guma , jakiś wąż układu dolotowego z diesla :)

  • @metalmixerp
    @metalmixerp 4 роки тому +1

    WKŁADY KOMINOWE Firma METAL MIX RYTWIANY/STASZÓW/MAJ tel. sześćset , osiemset pięćdziesiąt dziewięć , pięćset osiemdziesiąt siedem .
    METAL MIX RYTWIANY/STASZÓW/MAJ to wyspecjalizowana firma zajmująca się od kilkudziesięciu lat wyłącznie remontami kominów - głównie montażem systemów kominowych odpowiednio dobranych dla państwa potrzeb. Posiadamy wieloletnie doświadczenie , oraz najlepsze urządzenia .
    Firma METAL MIX RYTWIANY/STASZÓW/MAJ tel. sześćset , osiemset pięćdziesiąt dziewięć , pięćset osiemdziesiąt siedem
    ---- OFERUJE ----
    - Montaż wkładów kominowych kwasoodpornych grubość 1,25 mm gat. 44.04 na każdy wymiar.
    - Kominy wolnostojące jedno lub dwuścienne.
    - Montaż nasad kominowych.
    - Mechaniczne czyszczenie zasmolonych kominów.
    - Wszelkie prace i remonty związane z kominami.
    - Frezowanie kominów metodą diamentową na sucho.
    - Usuwanie smoły z kominów.
    -Usługę rozwiercania, wraz z montażem wkładu, wykonaną przez profesjonalnych, doświadczonych i odpowiedzialnych fachowców.
    -Przedłużanie kominów w celu osiągnięcia wymaganego ciągu kominowego, przedłużenia również wysyłamy kurierem.
    -Fachowe doradztwo poparte dużym doświadczeniem.
    -Modernizacje, naprawy, uszczelnianie kominów.
    Klienci znajdują w Metal-Mix to czego szukali, oraz przekonani o najwyższej jakości świadczonych usług, szybko stają się naszymi stałymi klientami i z dobrym skutkiem, i z zadowoleniem polecają METAL MIX RYTWIANY/STASZÓW tel. sześćset , osiemset pięćdziesiąt dziewięć , pięćset osiemdziesiąt siedem - swoim znajomym .
    Atutem Firmy METAL-MIX RYTWIANY/STASZÓW zawsze było duże doświadczenie i wieloletnia praktyka w pracy z blachą, a co najistotniejsze otwarcie na potrzeby każdego klienta: czy to lokalnego, czy też z dalszego regionu Polski .
    Wkłady kominowe zamawiane na wysyłkę, wysyłane są Firmami Kurierskimi , z którymi współpracujemy od lat.
    Po telefonicznym i mailowym uzgodnieniu z klientami wszelkich szczegółów produkujemy kominy na "miarę" .
    Stale rozszerzana jest oferta produktów, w związku z tendencją wzrostową zapotrzebowania w budownictwie, na wszelkie wyroby z blach kwasoodpornych.
    Stając się firmą o dużych możliwościach, wciąż niezmiennie służymy naszym klientom i jesteśmy otwarci na ich potrzeby.
    Wszelkie informacje i porady można uzyskać telefonicznie .
    ZAPRASZAMY - METAL-MIX RYTWIANY/STASZÓW
    tel. sześćset , osiemset pięćdziesiąt dziewięć , pięćset osiemdziesiąt siedem .

  • @kwas76art
    @kwas76art 11 місяців тому

    i jak się sprawdza ten patent po 4 latach?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  11 місяців тому

      działa fajnie co prawda wykończył się wentylator z filmu ale pozyskałem ze złomowiska inny i działa spoko

  • @antonim7079
    @antonim7079 5 років тому +1

    WYMIANA FILTRA CO MIESIĄC ?

  • @tomek_kot
    @tomek_kot 5 років тому +3

    Piękna rzeźba proszę pana!

  • @awerskto
    @awerskto 2 роки тому

    Możesz użyć pasku jako izolatora / akumulatora energii.

  • @jarokowalski3355
    @jarokowalski3355 4 роки тому

    a nie lepiej byłoby dać wentylator na dole , a wylot ciepłego powietrza na górze ?

  • @roku4843
    @roku4843 Рік тому

    Raczej się kolego nie napracowałeś, czy temperatura na kominie wewnętrznym nie jest zbliżona do punktu rosy, czy mówiąc krótko nie zgnije/koroduje komin w tym miejscu i kominek. O ile spadła sprawność kominka? Czy oprócz zdjęć jest jakaś minimalna chociaż droga zbadania tego doświadczenia. Jaki miał być efekt tych zmian? Wnioski?
    Czy tylko po prostu wyświetlenia i klikalność dla tępaków?
    Czy jest odpowiedź na chociaż jedno pytanie.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Рік тому

      Zobacz datę filmu , zobacz w innych filmach film o wnioskach po roku użytkowania , po 3 latach dalej korzystam z tego systemu i nic nie przerabiałem bo działa fajnie , tak zgadza się - nie napracowałem się bo sprawiło mnie to przyjemność a praca kojarzy się z wymiana czasu na pieniądze

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Рік тому

      sorki po miesiącu ale poza przedmuchaniem filtra innego serwisu brak :
      ua-cam.com/video/BR3oPIXB6kQ/v-deo.html&ab_channel=NietypoweRozwi%C4%85zania

  • @norberts2046
    @norberts2046 5 років тому

    Panie Robercie może taki pomysł u dołu kominka piecyk rakietowy a sam kominek uszczelnic jako miejsce dopalania tego piecyk rakietowego....

  • @s.z297
    @s.z297 2 роки тому

    jak mi się podoba jak się przedmiotom daje drugie życie!

  • @daro7993
    @daro7993 4 роки тому

    A nie wpadłeś na pomysł,żeby owinąć wokół rury od komina rurkę miedziana jako wymiennik ciepła?
    Taka spirala chyba będzie bardziej wydajna.
    Oczywiście należy to jeszcze z wierzchu zaizolować,aby nie tracić ciepła.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому

      większa bezwładność , kiedyś w małym sklepie koleś do ogrzania zamontował wentylator do pieca śmieciucha tak by popchnąć powietrze przez płaszcz wodny i rura spiro skierował podmuch na sklep .
      Ciepło było 20 min po rozpaleniu a tradycyjny system obudził by się po 2-3h

  • @czowiekskuter66
    @czowiekskuter66 5 років тому +5

    mi też się podobało ;-)

  • @Tapsk-jw9ch
    @Tapsk-jw9ch 4 роки тому +1

    A co na to sąsiedzi ? Nie przeszkadza im dym ? Ja mam sąsiada z kominkiem i niestety nie mogę oddychać na własnym podwórku .

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  4 роки тому +1

      Może Twój sąsiad pali oponami w kominku :) albo w wędzarni :)

    • @Tapsk-jw9ch
      @Tapsk-jw9ch 4 роки тому

      @@nietypowerozwiazania1659 Normalnie drewnem. Ciągle mam niebiesko na podwórku . Nawet czuję ten dym w domu . Nie wiem jak żyć , nie chcę wojny .

  • @3pit
    @3pit 4 роки тому +1

    Super pomysł!!

  • @stokrotka4004
    @stokrotka4004 5 років тому +3

    Ciekawe.... :-)

  • @krzysztofmiezianko3933
    @krzysztofmiezianko3933 11 місяців тому

    Czy pan Czasami jesteś synem pana rychtera