Z tym osadzeniem pocisku który ma się nie opierać o stożek przejściowy to nie do końca tak jest. Znam ludzi których karabiny tylko z tak elaborowanej amunicji -na styk - robią genialne grupy, przy czym nie ma oznak nadciśnienia. Co nie znaczy że mamy robić to samo :) Niedługo wracam na łączą i biorę się za swoje 338 ;)
Cześć DudeQ, to prawda że są sposoby na taką elaborację, ale pewnie rozumiesz moją powściągliwość. Nie mam pojęcia kto ogląda moje filmy (jaką ma wiedzę o elaboracji) Wiesz o tym doskonale, że strzelanie z gwintu to "wyższa szkoła jazdy" i gdyby porwał się na nią ktoś niedoświadczony to łatwo by było o nieszczęście. Już nie mogę się doczekać Twoich prób z 338 LM. Pozdrawiam i do miłego.
@@AlbinGwiazda Zgadza się , dlatego w swoich filmach będę miał umieszczoną klauzulę w której wspominam o tym, że nie pokazuję złotego środka na wytworzenie idealnej amunicji, tylko technikę elaboracjii, każdy wykonuje elaborację na własną odpowiedzialność do tego ostrzeżenie o tym, że to są materiały wybuchowe, niebezpieczne. Na razie mam napisany scenariusz do kilku odcinków, teraz muszę to "przelać z papieru" na obraz.
@@AlbinGwiazda Dzięki Sebastian :) Mój kanał nie jest znany patrząc na ilość subskrybentów , Ty wymiatasz ;) Będę niedługo skręcał materiał , ciągle czekam na kilka przesyłek.
@@W0GUN nie dziękuj tylko bieżące się do roboty 😉 Muj kanał też niewielki, ale damy radę. Coś szepnę u siebie, coś na forach napiszemy. Ja jestem głodny wiedzy i pewnie nie tylko ja. Filip, czekam na filmy.
Witam. A jaka jest różnica w długości naboju do punktu styku w stożku przejściowym między amunicją sklepową a elaborowaną? Bo jeżeli są różnice w długości pocisków, to mogą być również w położeniu tego punktu styku. I jeżeli pocisk, powiedzmy wzorcowy, będzie w dolnym wymiarze, a później trafi się bez naszej wiedzy , pocisk w górnym wymiarze, to te 0,2 może być za mało. Zaznaczam że z elaboracją mam mało do czynienia. Natomiast wiem że pociski nie są produkowane metodą skrawania, która może być super dokładna, ale są chyba kute lub prasowanie, stad te różnice w wymiarze i kształcie, proszę poprawicić jeżeli się mylę. Pozdrawiam
Witaj Tomaszu, pytasz: "A jaka jest różnica w długości naboju do punktu styku w stożku przejściowym między amunicją sklepową a elaborowaną? " Powiem szczerze że nie mam zielonego pojęcia, nigdy nie mierzyłem amunicji fabrycznej i raczej mały sens byłby takiego zabiegu, ponieważ jest bardzo dużo różnej amunicji i każda z nich jest zaopatrzona w inne pociski (mają różną geometrię) więc i różny odstęp od lufy. Na pewno dość duży, bo producent musi robić amunicję 100% bezpieczną. Co do dalszej części pytania, "Bo jeżeli są różnice w długości pocisków, to mogą być również w położeniu tego punktu styku. I jeżeli pocisk, powiedzmy wzorcowy, będzie w dolnym wymiarze, a później trafi się bez naszej wiedzy , pocisk w górnym wymiarze, to te 0,2 może być za mało." Oczywiście że pociski nie są idealnie takie same, ale różnica w ich długości (mówię tu o stosowaniu jednej marki i modelu pocisku) jest bardzo mała. W drogich i markowych pociskach nie przekracza 0,02mm. w tanich (najgorsze jakich kiedyś używałem) te różnice dochodziły do 0,1-0,12mm. Ale to nie były pociski do strzelania sportowego i sam producent zalecał elaborację zgodną z normami SAMI lub CIP (czyli odstęp od lufy znacznie większy niż to co teraz robię) "Natomiast wiem że pociski nie są produkowane metodą skrawania, która może być super dokładna, ale są chyba kute lub prasowanie, stad te różnice w wymiarze i kształcie, proszę poprawić jeżeli się mylę. " Owszem, masz rację, większość dostępnych pocisków jest "kuta" ale zaskoczę Cię bo można kupić pociski monolityczne które są obrabiane na skrawarkach CNC
Sebastian.wykonałem wszystkie pomiary ,zarówno sposobem który pokazujesz jak i przyżądem Hornady ( OAL Gauge) i niestety tak wykonany nabój ( po odjęciach na rozpędzenie pocisku ) jest za długi do magazynka.Co wtedy zrobic? Kierowac sie długością magazynka czy wymiarem podanym w SAAMI ?
Witaj Sebastianie, właśnie najczęściej tak jest. Niestety nie ma złotego środka. Albo podejmujesz decyzję (tak jak ja) że będziesz ładował "z ręki" po sztuce prosto do komory, albo Wybierasz strzelanie z magazynka i wtedy wymiar zgodny z SAAMI. Decyzja należy do Ciebie.
@@sebastianbanaczyk6208 Witaj, to jest bardzo dobre rozwiązanie choć trochę upierdliwe. To będzie poszukiwanie dwóch różnych naważek w sweet load. Nie koniecznie ta "dłuższa" amunicja będzie lepiej latała niż ta wg. SAAMI (mówimy o użyciu tego samego pocisku i prochu) Ja żeby zejść grupą w okolice 0,3 MOA (nie zmieniając prochu i spłonek) przerzuciłem 3 różne pociski (różni producenci przy podobnej gramaturze) Także i u ciebie może być podobnie, pocisk który da świetne skupienie przy długości SAAMI nie koniecznie dobrze zachowa się przy 0,25mm. od stożka i odwrotnie. Ale jak chcesz to próbuj, może coś z tego wyjdzie? Odezwij się jak już będziesz po próbach, jestem bardzo ciekaw wyników. Pozdrawiam, Sebastian.
wprowadziłeś w błąd nie do każdej broni tylko do tego samego kalibru . np 30-06 nie będzie pasowało do np 7.62 x54 mimo ten sam kaliber jak 308 lub.338 magnum etc no i jeszcze możesz mieć problem pomiędzy karabinem pojedynczo ładowanym a semi auto. w semi auto dodatkowo należy ścisnąć szyjkę łuski u samej góry, bo mogą występować zacięcia . kaliber 308 to to samo co 7.62 po prostu mnożymy 0.30 x 25.4=7.62( 25.4 to inch czyli cal po polsku) zawsze bierzemy pierwszą liczbę np 30-06 ,30 to kaliber 7,62 a 06 w tym wypadku rok produkcji na koniec pozdrawiam
@@AlbinGwiazda to chyba takie łapanie za słówka w tym miejscu 4:42. Z drugiej strony ja złapię Pana Zdzicha za słówko i napiszę, że również Pan wprowadza w błąd, bo nie do tego samego kalibru tylko do tego samego NABOJU. ;) Jak sam Pan napisał 30-06, .308 Win, czy 7,62x39 czy nawet 7,62x25 to naboje tego samego kalibru. Dodatkowo się czepię, że wymienił Pan w tej litanii 338 Magnum, który nie jest nabojem kalibru 7,62mm tylko 8,58mm. Ponadto nazwa, której Pan użył jest określeniem niejednoznacznym, bo nie wiadomo czy miał Pan na myśli Winchester Magnum czy może Lapua Magnum.
nie od denka to ma swoją nazwę. No Iiiiiiiiiiiii każdy producent amunicji wydaje książki na temat ładowanie naboi ,a w wojsku latałbyś z maską po placu apelowym, i na pewno nie cyngiel
Pazur wyciągu jest częścią zamku . a ten rowek nazywa się extractor Groove czyli rowek do wyciągania a to przed rowkiem nazywa się Rim czyli obręcza dolna całośc to Case Head czyli Kryza mogę podesłac zdjęcie albo lepiej (achievingadventure.com/blogs/cleversurvivalist/2013/08/07/ballistics-cartridge-ammunition-components-p1-cartridges/
@@zdzichzcan2808 W j.Polskim ten rowek za który łapie pazur wyciągu nazywa się wtok sjp.pl/wtok I Ty masz rację i ja, więc po co łapiemy się za słówka. Tu chyba ważniejsze jest nauczenie ludzi "jak to się robi" how it's made ;)
Już delikatnie o tym wspomniałem, łapiesz mnie za słówka zamiast porozmawiać merytorycznie o technice czy technologii. Nie mam na to czasu ani chęci. Jak uważasz że robię dobrą robotę to OK. Jak nie to przecież nikogo nie zmuszam do oglądania i zachęcam do tworzenia własnych kanałów (na pewno lepszych) Pozdrawiam.
Chyba najlepszy film o podstawach elaboracji . dalszych odcinkow jeszcze nie ogladalem . Zdrowia .
Dzięki, miło że doceniasz. Pozdrówka 🖐
Bardzo fajny i rzeczowy film Prawdziwe ABC dzieki za twoja prace i czas .
Witaj, miło że doceniasz. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam. :)
Dobrze Ci idzie Sebek, oglądam i myślę że to będzie początek dobrej serii filmów jakich brakuje w PL...Do zobaczenia na strzelnicy
Cześć Piotrek, dzięki że doceniasz, a co do spotkania na strzelnicy, będziesz na najbliższym "turnieju karabinowym" ? Pozdrawiam i do zobaczenia.
@@AlbinGwiazda postaram się być,doceniam a z czasem zobaczysz że wielu ludzi doceni.
Z tym osadzeniem pocisku który ma się nie opierać o stożek przejściowy to nie do końca tak jest.
Znam ludzi których karabiny tylko z tak elaborowanej amunicji -na styk - robią genialne grupy, przy czym nie ma oznak nadciśnienia. Co nie znaczy że mamy robić to samo :)
Niedługo wracam na łączą i biorę się za swoje 338 ;)
Cześć DudeQ, to prawda że są sposoby na taką elaborację, ale pewnie rozumiesz moją powściągliwość. Nie mam pojęcia kto ogląda moje filmy (jaką ma wiedzę o elaboracji) Wiesz o tym doskonale, że strzelanie z gwintu to "wyższa szkoła jazdy" i gdyby porwał się na nią ktoś niedoświadczony to łatwo by było o nieszczęście. Już nie mogę się doczekać Twoich prób z 338 LM. Pozdrawiam i do miłego.
@@AlbinGwiazda Zgadza się , dlatego w swoich filmach będę miał umieszczoną klauzulę w której wspominam o tym, że nie pokazuję złotego środka na wytworzenie idealnej amunicji, tylko technikę elaboracjii, każdy wykonuje elaborację na własną odpowiedzialność do tego ostrzeżenie o tym, że to są materiały wybuchowe, niebezpieczne.
Na razie mam napisany scenariusz do kilku odcinków, teraz muszę to "przelać z papieru" na obraz.
@@W0GUN Chłopie dawaj, masz gigantyczne doświadczenie. Wszyscy skorzystamy. Już nie mogę się doczekać.
@@AlbinGwiazda Dzięki Sebastian :) Mój kanał nie jest znany patrząc na ilość subskrybentów , Ty wymiatasz ;)
Będę niedługo skręcał materiał , ciągle czekam na kilka przesyłek.
@@W0GUN nie dziękuj tylko bieżące się do roboty 😉 Muj kanał też niewielki, ale damy radę. Coś szepnę u siebie, coś na forach napiszemy. Ja jestem głodny wiedzy i pewnie nie tylko ja. Filip, czekam na filmy.
Super filmik, tylko z headspace?
Witaj, nie bardzo zrozumiałem pytania. Możesz coś więcej?
Witam. A jaka jest różnica w długości naboju do punktu styku w stożku przejściowym między amunicją sklepową a elaborowaną?
Bo jeżeli są różnice w długości pocisków, to mogą być również w położeniu tego punktu styku. I jeżeli pocisk, powiedzmy wzorcowy, będzie w dolnym wymiarze, a później trafi się bez naszej wiedzy , pocisk w górnym wymiarze, to te 0,2 może być za mało. Zaznaczam że z elaboracją mam mało do czynienia. Natomiast wiem że pociski nie są produkowane metodą skrawania, która może być super dokładna, ale są chyba kute lub prasowanie, stad te różnice w wymiarze i kształcie, proszę poprawicić jeżeli się mylę. Pozdrawiam
Witaj Tomaszu, pytasz: "A jaka jest różnica w długości naboju do punktu styku w stożku przejściowym między amunicją sklepową a elaborowaną? " Powiem szczerze że nie mam zielonego pojęcia, nigdy nie mierzyłem amunicji fabrycznej i raczej mały sens byłby takiego zabiegu, ponieważ jest bardzo dużo różnej amunicji i każda z nich jest zaopatrzona w inne pociski (mają różną geometrię) więc i różny odstęp od lufy. Na pewno dość duży, bo producent musi robić amunicję 100% bezpieczną. Co do dalszej części pytania, "Bo jeżeli są różnice w długości pocisków, to mogą być również w położeniu tego punktu styku. I jeżeli pocisk, powiedzmy wzorcowy, będzie w dolnym wymiarze, a później trafi się bez naszej wiedzy , pocisk w górnym wymiarze, to te 0,2 może być za mało." Oczywiście że pociski nie są idealnie takie same, ale różnica w ich długości (mówię tu o stosowaniu jednej marki i modelu pocisku) jest bardzo mała. W drogich i markowych pociskach nie przekracza 0,02mm. w tanich (najgorsze jakich kiedyś używałem) te różnice dochodziły do 0,1-0,12mm. Ale to nie były pociski do strzelania sportowego i sam producent zalecał elaborację zgodną z normami SAMI lub CIP (czyli odstęp od lufy znacznie większy niż to co teraz robię)
"Natomiast wiem że pociski nie są produkowane metodą skrawania, która może być super dokładna, ale są chyba kute lub prasowanie, stad te różnice w wymiarze i kształcie, proszę poprawić jeżeli się mylę. " Owszem, masz rację, większość dostępnych pocisków jest "kuta" ale zaskoczę Cię bo można kupić pociski monolityczne które są obrabiane na skrawarkach CNC
Sebastian jak się nazywa ten przyrząd do mierzenia miejsca styku z gwintem? Chcę coś takiego kupić. Dziękuję
Witaj, jak pytsz o ten dynks przykręcany do sówmiarki to szukaj "compatator" mój jest produkcji Hornady.
@@AlbinGwiazda chyba wytoczę sobie tulejki i też będzie ok😉
@@waskacz6 myślę że tak.
Sebastian.wykonałem wszystkie pomiary ,zarówno sposobem który pokazujesz jak i przyżądem Hornady ( OAL Gauge) i niestety tak wykonany nabój ( po odjęciach na rozpędzenie pocisku ) jest za długi do magazynka.Co wtedy zrobic? Kierowac sie długością magazynka czy wymiarem podanym w SAAMI ?
Witaj Sebastianie, właśnie najczęściej tak jest. Niestety nie ma złotego środka. Albo podejmujesz decyzję (tak jak ja) że będziesz ładował "z ręki" po sztuce prosto do komory, albo Wybierasz strzelanie z magazynka i wtedy wymiar zgodny z SAAMI. Decyzja należy do Ciebie.
Witam.Dzięki za odpowiedż. Pewnie zrobie dwie partie , na strzelnice i w pole.
@@sebastianbanaczyk6208 Witaj, to jest bardzo dobre rozwiązanie choć trochę upierdliwe. To będzie poszukiwanie dwóch różnych naważek w sweet load. Nie koniecznie ta "dłuższa" amunicja będzie lepiej latała niż ta wg. SAAMI (mówimy o użyciu tego samego pocisku i prochu) Ja żeby zejść grupą w okolice 0,3 MOA (nie zmieniając prochu i spłonek) przerzuciłem 3 różne pociski (różni producenci przy podobnej gramaturze) Także i u ciebie może być podobnie, pocisk który da świetne skupienie przy długości SAAMI nie koniecznie dobrze zachowa się przy 0,25mm. od stożka i odwrotnie. Ale jak chcesz to próbuj, może coś z tego wyjdzie? Odezwij się jak już będziesz po próbach, jestem bardzo ciekaw wyników. Pozdrawiam, Sebastian.
Jeszcze raz dziękuje.
Nie używaj magazynka ;) Moja też się nie mieści :D
wprowadziłeś w błąd nie do każdej broni tylko do tego samego kalibru . np 30-06 nie będzie pasowało do np 7.62 x54 mimo ten sam kaliber jak 308 lub.338 magnum etc no i jeszcze możesz mieć problem pomiędzy karabinem pojedynczo ładowanym a semi auto. w semi auto dodatkowo należy ścisnąć szyjkę łuski u samej góry, bo mogą występować zacięcia . kaliber 308 to to samo co 7.62
po prostu mnożymy 0.30 x 25.4=7.62( 25.4 to inch czyli cal po polsku) zawsze bierzemy pierwszą liczbę np 30-06 ,30 to kaliber 7,62 a 06 w tym wypadku rok produkcji na koniec pozdrawiam
Nie do końca zrozumiałem, gdzie zauważyłeś mój błąd?
@@AlbinGwiazda to chyba takie łapanie za słówka w tym miejscu 4:42. Z drugiej strony ja złapię Pana Zdzicha za słówko i napiszę, że również Pan wprowadza w błąd, bo nie do tego samego kalibru tylko do tego samego NABOJU. ;) Jak sam Pan napisał 30-06, .308 Win, czy 7,62x39 czy nawet 7,62x25 to naboje tego samego kalibru.
Dodatkowo się czepię, że wymienił Pan w tej litanii 338 Magnum, który nie jest nabojem kalibru 7,62mm tylko 8,58mm. Ponadto nazwa, której Pan użył jest określeniem niejednoznacznym, bo nie wiadomo czy miał Pan na myśli Winchester Magnum czy może Lapua Magnum.
nie od denka to ma swoją nazwę. No Iiiiiiiiiiiii każdy producent amunicji wydaje książki na temat ładowanie naboi ,a w wojsku latałbyś z maską po placu apelowym, i na pewno nie cyngiel
"szach i mat" nie byłem w wojsku i nigdzie nie biegałem. Powiem więcej, żaden głupol nie zmusiłby mnie do tego ;)
Fajnie że odpowiedziałes na mój wpis ten dół nazywa się kryza
@@zdzichzcan2808 Chyba nie, kryza to jest ta część łuski co ma takie wcięcie za które chwyta pazur wyciągu ;)
Pazur wyciągu jest częścią zamku . a ten rowek nazywa się extractor Groove czyli rowek do wyciągania a to przed rowkiem nazywa się Rim czyli obręcza dolna całośc to Case Head czyli Kryza mogę podesłac zdjęcie albo lepiej (achievingadventure.com/blogs/cleversurvivalist/2013/08/07/ballistics-cartridge-ammunition-components-p1-cartridges/
@@zdzichzcan2808 W j.Polskim ten rowek za który łapie pazur wyciągu nazywa się wtok sjp.pl/wtok I Ty masz rację i ja, więc po co łapiemy się za słówka. Tu chyba ważniejsze jest nauczenie ludzi "jak to się robi" how it's made ;)
powiedziałeś że do wszystkich karabinów
Już delikatnie o tym wspomniałem, łapiesz mnie za słówka zamiast porozmawiać merytorycznie o technice czy technologii. Nie mam na to czasu ani chęci. Jak uważasz że robię dobrą robotę to OK. Jak nie to przecież nikogo nie zmuszam do oglądania i zachęcam do tworzenia własnych kanałów (na pewno lepszych) Pozdrawiam.