AVR Przerwania dla początkujących - part 02

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 9

  • @kruku3893
    @kruku3893 11 років тому +8

    Świetnie że pojawiają się takie poradniki. Z nich możemy uczyć się XX razy szybciej niż szukając informacji na własną rękę. Dzię-ku-je-my! :)

    • @hypnosisspl
      @hypnosisspl 11 років тому +3

      lepsza i szybsza jest ksiazka Pana Miroslawa ;)

  • @piotrpilik6766
    @piotrpilik6766 11 років тому +2

    Po obejrzeniu pierwszej części Twoich nowych poradników o przerwaniach w AVR z niecierpliwością czekałem na kolejną. Brakowało mi właśnie o przybliżenia obsługi przerwań zewnętrznych PCINTxx w nowszych prockach AVR. No i doczekałem się :-). Serdecznie dziękuję i czekam na kolejną część z przykładem oprogramowania.
    Pozdrawiam
    PP

  • @przyjacielkuternogi
    @przyjacielkuternogi 11 років тому

    Punkt 1. Nie wchodziłem na forum i nie widziałem posta użytkownika Maja, ale wydaje mi się, że Pan Mirek nie wyczerpał tematu 'logiki cyfrowej w AVR'. Informacji o tym czy nasze przerwanie "załapie" mikrokontroler przy napięciu np 3,9 V; 2,1V; 4,342 V czy innym, powinniśmy szukać w nocie katalogowej ATmegi a rozdziale "Electrical Characteristics". Tam są podane progi przy jakim procencie napięcia Vcc otrzymamy 'czyste zero' i 'czyste jeden'. Wydaje mi się że potrzebne jest takie uzupełnienie. Często coś się 'rzeźbi' i nie dysponuje się czystym np 5V lub 0V.
    Punkt 2. Odnośnie kolejnych tematów poradników i dalszych odcinków tej serii to mogę powiedzieć, że osobiście z książki długo nie mogłem sobie przyswoić działania przerwania od przechwycenia (ICPx). Już dawno to opanowałem, ale być może niektórzy nadal się męczą :) .... Bardziej mnie zastanawia (to mogłaby być nowa seria poradników) istnienie i działanie niektórych flag w rejestrach (jakieś TIFR'y, EIFR'Y i inne diabły ;) ), ... wiadomo, wszystko można w nocie katalogowej przeczytać, ale nie zawsze da się wszystko 'w lot' załapać
    Punkt 3. Kolejny bardzo dobry poradnik, spędziłem świetnie prawie godzinę czasu i świetnie się bawiłem. Czekam na kolejne xD.

    • @mirekk36
      @mirekk36  11 років тому

      Ale wspominałem wyraźnie w poradniku że omawianie charakterystyk i poziomów napięć w różnych zakresach nie tylko TTL, absolutnie wykracza poza taki poradnik i nie będę tego omawiał w szczegółach bo to są już podstawy elektroniki i trzeba sobie samemu sięgnąć do książek w tym zakresie, do różnych not PDF różnych scalaków i sprawdzać jak się zachowują np różne serie HCT, HC, LVC, ACT, AC i in. Jak działają bramki shmitta itp
      Odnośnie ICPx jest w Bluebooku rozdział o dekodowaniu danych z pilotów podczerwieni w RC5 a w Greenbooku jest jeszcze troszkę inaczej o tym - czyli omówienie jak mierzyć czasy takich sygnałów podczerwieni za pomocą ICP. Nie wspomnę już że są także przykłady jak wykorzystać to do obsługi onnych standardów podczerwieni jak Sony, Samsung, JVC i in.
      Na temat sprzętowych flag przerwań i ich wykorzystania też było w jednym z ostatnich poradników przy jakiejś okazji gdzie pokazywałem, że nie ma co koniecznie w przerwaniu ustawiać tylko jednej zmiennej i potem sprawdzać ją w pętli głównej - bo właśnie można się posłużyć taką flagą sprzętową ... (który to poradnik dokładnie ? ... hmmm sam niestety już nie pamiętam)

  • @edwardpajkert9347
    @edwardpajkert9347 9 років тому

    Tak, bez noty PDF, niewiele się zrobi. Dużo mi pomógł ten odcinek.

  • @lordfragers
    @lordfragers 8 років тому

    Czy jest możliwość odpowiedzi na komentarz w wolnym czasie. Super materiały Pan tworzy Pozdrawiam.

  • @lordfragers
    @lordfragers 8 років тому

    Wydaje mi się, że jest błąd w schemacie. Na schemacie
    jest przycisk bistabilny a microswitch to zwykły przycisk monostabilny.
    Proszę o wyprostowanie jeśli się mylę.
    Co do przerwań wewnętrznych. Z tego co rozumiem przerwania działają tak, że program główny w main się wykonuje
    występuje przerwanie program się przerywa wykonuje się przerwanie i program wraca do miejsca gdzie został przerwany i dalej się wykonuje.
    Zrobiłem sobie program który wykonywał pracę silnika DC i przerwanie migało mi diodą co 1 sekundę. Silnik działał
    swoją drogą a dioda swoją. Nic się nie przerywało. Czy to możliwe, że ta zmiana była bardzo szybka i ja jej oczami " nie zarejestrowałem"?

    • @mirekk36
      @mirekk36  8 років тому

      +Fra Ers Z tymi przyciskami mono- i bi- toś kolego coś sobie pokręcił ;) nie ma żadnego błędu. To jest tylko schematycznie pokazana sytuacja i mało ważne jaki tam jest przycisk.
      Odnośnie przerwań to dobrze zrozumiałeś - dokładnie tak jest ... dioda ci miga i silnik się kręci ... jedno przerywa drugie ale ty nie jesteś w stanie tego oczami sprawdzić ;) tak ma być. Trzeba byłoby być matrixem i spowalniać czas aby to dostrzec.