Hasan Subašić, Bosanski Šamac

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Hasan Subašić, bosanski Musliman iz Odžaka, varilac. Preselio se u Bosanski Šamac 1971. godine.
    Dana 17.4.1992. godine, tokom napada na Bosanski Šamac bio je u svom stanu. Istog dana, popodne, Simo Zarić i Miroslav Tadić su došli i pretražili njegov stan. Svedok se posle pretresa vratio u firmu „Mebos“ u kojoj je radio kao recepcionar. Dana 25.4.1992. godine su ga sa posla poslali kući, da bi mu popodne stan bio opet pretresen, tom prilikom je odveden na ispitivanje u zgradu policije. Posle ispitivanja je zatvoren u zgradu Teritorijalne odbrane, u prostoriju sa još 25 zatočenika.
    Svedoči da su ih Lugar, Avram i Laki, pripadnici specijalnih jedinica, terali da pevaju nacionalističke pesme i tukli ih. Slobodan Miljković Lugar mu je jednom prilikom stavio cev pištolja u usta i kada ga je izvukao polomio mu je dva zuba. Prebijan je različitim drvenim i metalnim predmetima.
    Krajem aprila 1992. godine je sa grupom zatočenika prebačen u kasarnu JNA u Brčkom, gde je bio zatočen do početka maja, kada su premešteni u JNA kasarnu u Bijeljini. Dana 13.5.1992. godine premešteni su u Srednju školu u Šamcu, gde su proveli jedno veče, a zatim su odvedeni u fiskulturnu salu Osnovne škole.
    U Osnovnoj školi je sa ostalim zatočenicima primoravan da peva srpske nacionalističke pesme. Jednom prilikom su mu vojnici naredili da klekne i stavi ruke iza glave da bi ga jedan vojnik šutnuo u grudni koš i tako mu slomio tri rebra. Vojnici su mu kleštima izvadili dva zuba.
    Krajem novembra 1992. godine, svi zatočenici su prebačeni u logor „Batković“, pored Bijeljine. Iz „Batkovića“ je vođen je na prisilni rad u fabriku „Žitopromet“, kao i na kopanje rovova na liniji fronta oko Ugljevika. Svedoči da je 16 ili 17 zatočenika ubijeno između 1993. i 1994. godine kopajući rovove. Tokom leta 1993. godine mu je suđeno na sudu u Bijeljini, gde je dao izjavu koje je kasnije izmenjena bez njegovog znanja. Osuđen je na 12 godina zatvora.
    Preuzeto sa digitalne platforme REKOM mreže pomirenja „Glas žrtava“, čiji razvoj finansijski podržava EU. Sadržaj ne odražava nužno stavove EU.
    www.glaszrtava...

КОМЕНТАРІ •