Panie Piotrze w dniu wczorajszym byłem u pana i zakupiłem cały osprzęt do rekuperacji w moim domu . Mam nadzieje że po podłaczeniu tej konkretnej nagrzewnicy z Grzałką PTC którą pan omawia na filmiku moja centrala wentylacji w zime bedzie jeszcze bardziej wydajna a i finansowo nie odczuje to tak jak opisuje. Dziekuje za fachową pomoc , doradztwo przy zakupie osprzętu i wytłumaczenie kilku spraw przy projekcie rekuperacji w moim domu. Dodam tylko że pan Piotr (z tego co zauważyłem podczas 2 wizyt ) podchodzi do klienta z najwiekszyn szacunkiem , doradza i wspiera swoją wiedzą osoby które mają pytania w zakresie centralnych wentylacji. Każdy telefon jak i klient na miejscu zostaje obsłużony wzorowo przez pana Piotra. Pozdrawiam Klient z Łodzi :)
Zamówiłem u Pana Piotra, zestaw centrala oraz całe orurowanie do wykończonego domu. Nie posiadałem rekuperacji a w gratisie od developera dostałem brak wentylacji i wilgotność w mieszkaniu po zamknięciu domu 89%. Dzięki pomocy, rozwiązaniom oraz wsparciem (nie jestem fachowcem, a całość wykonałem sam) proszę mi uwierzyć byłem upierdliwym klientem. Nigdy nie zostałem "spławiony" w Domu mam 50% Rh i czyste powietrze. Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję Panu Piotrowi. ZŁOTY CZŁOWIEK Z PASJĄ.
Ja też posiadam rekuperację od Pana Piotra. Po rozmowie tel. I rozwianiu moich wątpliwości pan mi doradził co zamówić a co jest zbędne. Byłem zaskoczony szczerością chęcią rozmowy i doradztwa. Pełen profesjonalizm. Żebyście zrozumieli, ja chciałem wiele czujników sterowanie telefonem, kolorowy wyświetlacz i inne a pan Piotr spytał mnie czy to mi jest potrzebne. Nie naciągną mnie na koszta wręcz stwierdził że to jest bajer nie wnoszący nic do prawidłowej dobrze działającej rekuperacji. Cieszę się już dwa miesiące z dobrze działającej instalacji i polecam wszystkim zakupy u Pana Piotra. Cena, obsługa, jakość, termin super. Dziękuję i pozdrawiam.
Jest to bardzo ciekawy temat co lepiej zrobić - przykładowo rozważałem bojler ariston(ten z pompą ciepła) + podłączenie go (powietrze przepływałoby przez niego) wyrzutni, i dzięki odzyskowi ciepła dogrzewanie powietrza na kanale nawiewu 1-2 grzałki wodne, dzięki czemu by był wykorzystywany ciągle a i tak nie będzie problemu z temp 0C) może być fajną przewagą nad montowaniem zewnętrznej Pompy Ciepła o dużej mocy. Hmm. Opcja 1 ok 8k reku+inne2k+bojler z PC 6k. Opcja 2 reku pod klimę 16k + jedn zewn (nie wiem ile) + bojler z PC 6K. Jak kasa nie gra roli to chyba lepiej z klimą, bo opcja 1 nie schłodzi.
Panie Piotrze, brakuje mi w tym materiale informacji np. w formie wykresu który pokaże do jakiej temperatury potrafi grzałka nagrzać powietrze w zależności od ustawienia jej mocy (na 100%, na 75%, 50%, 25% itd.) oraz od temperatury powietrza nawiewnego (co będzie przy -20, -10, 0, +10) i prędkości przepływu (ciągu) przez rekuperator.
Montowałem nagrzewnice u siebie. Także testowałem PTC ale nie podobało mi się, że na obudowie grzałki jest napięcie 230v + kombinacje. Więc kupiłem gotową klasyczną nagrzewnice 800watt zabezpieczeniami (podejrzewam, że ma mniejsze opory niż PTC). Zainstalowałem dodatkowo regulator napięcia i watomierz z aledrogo co by widzieć zużycie (napięcie, prąd i watt). Moc grzałki zdławiłem do 300watt (regulatorem napięcia). A dodałem jeszcze prestostst, który nie pozwala załączyć jak nie ma przepływu powietrza. W efekcie podgrzewam nawiewane powietrze o 4 stopnie co już robotę robi, gdy na zew zimno. Nie wychładza tak domu. Zamiast dmuchać 15 stopni wdmuchuje 19. Lepszy komfort cieplny w domu. Grzałka włączam na kilka godzin dziennie (2 -3h), gdy w domu jesteśmy plus gdy piec nie grzeje domu. Na noc nie włącza się. Teraz zastanawiam nad klimatyzatorem przenośnym i przerobienie jego. Pozwoliło by odzyskać energie z wyrzutni i podgrzać powietrze na czerpni. Tylko nie wiem czy takim klimatyzatorem da się wysterować moc co by nie pobierał więcej niż 100watt a 200 watt energii. Mi więcej nie potrzeba. Dla mnie to bezsensu jest stosować nagrzewnice gdy ceny klimatyzatorów są dość niskie w porównaniu do kosztów tej nagrzewnicy. Jest ktoś kto dobrze ogarnia klimatyzatory przenośne (pompy ciepła) - czy da się zdławić moc/sterować. Jakie są problemy techniczne aby przerobić. Na co zwracać uwagę.
@@piotrparuszewski-o3ozon Dom bardzo energooszczędny więc mi nie potrzeba tira tylko osobówkę. Stąd małej mocy szukam rozwiązania. Także prostota i niskie koszty przemawiają aby nie komplikować. Te rozwiązanie traktował bym jak GWC. Stosując małej mocy zakładam, że wentylatory z rekuperacji wystarczą aby zapewnić przepływ przez chłodnice na nawiewie i wyrzutni bez dodatkowych wentylatorów. Druga rzecz. Jak bym generował 1kw ciepła np. z 350 watt energii to bym nie musiał praktycznie odpalać tradycyjnego ogrzewania przy zero stopni na dworze. Nowa mobilna klima na r290 kupi się za 2500zł. Problemów jest kilka - jak sterować pompą i czy wymagane są do sterowania pompą czujniki np ciśnienia, które zmieniają pracę pompy. Czy jest tylko ON/OFF a może PWM - kształt chłodnic - widziałem, że są wygięte w kształcie U a najlepiej aby były to chłodnice w kształcie kwadratu - jak sterować pompą aby latem za mocno nie schłodziła powietrza co by nie przekroczyła punktu rosy - silnik pompy zamontowany na zew rekuperatora. Oczywiście mocno wytłumiony wełną. Układzie małej mocy wystarczało mała ilość energii z paneli zimą. Wystarczyło zebrać 2kw przez cały dzień do magazynu co dało by nam przy zużyciu 500watt 4godziny pracy. Dla mnie to już dużo. Do analizy tematu potrzebował książki, dokumentacje klimatyzatora aby dobrze poznać jak producent zrobił i steruje klimą. Zasada działania mi jest dobrze znana ale tu chodzi co i jak dokładnie odbywa się sterowanie i jakie czynniki są brane pod uwagę. Sterowanie bym oparł andruino/raspbbery
Witam u mnie kolejna zima z grzałka PTC na zewnątrz -12 stopni rekuperacja włączana tylko w nocy na 35% mocy centrala a300 rozmrazanie 4 stopnie histereza 2 stopnie na wyrzutni jak tylko spadnie od razu dogrzewana do 6 stopni. Nawiew 17 stopni w domu 22,5. Grzałka przez całą noc zurzywa 2.5-3.0 kWh. Wynik super i grzałka super. Polecam jak najbardziej :)
Panie Piotrze ile ta grzalka bierze pradu przy pelnej mocy 1.5kw na 24h Mam rekuperacje w domu i chce zamontowac taka grzalke pomiedzy filtrem antysmogowym a centralom
Wentylacji nie powinno się wyłączać, by nie dochodziło do namnażania drobnoustrojów w kanałach do czego dochodzi w warunkach zastoju powietrza lub zmian kierunku przepływu. Powłoki antybakteryjne w kanałach to tylko połowiczne rozwiązanie.
Ciekawe ! Szukam coś takiego ; mam małe pomieszczenie wielkości auta i taki pomysł 2 panele 550w + ptc z auta mam taki na 3 fazy - możliwość spinsnia w string + mały wentyl czy to ma sens? oczywiste okres przejściowy woisna jesień
W takim razie nagrzewnica kanałowa 3kw będzie miała stały pobór prądu podczas pracy rekuperatora? 1.Czy jest jakaś możliwość sterowania jej mocą? Czy tylko włączanie/ wyłączanie rekuperatora. 2. Czy tylko zakup omawianej nagrzewnicy?
czy taką grzałkę można umieścić zaraz przy czerpni przy murze ? Mam krótki kanał czerpni - do reku mam tylko 1 metr kanału od muru do reku. Czy trzeba go docieplić ?- nie będzie się skraplać w okolicach zera - jak grzałka miałaby nie pracować ( chciałbym ją odpalić dopiero przy ok -1 - 2 ) ?
@@grzechrudPan Piotr w jednym komentarzu napisał, że ocieplić wełną grzałkę. Mam tą samą i reku z o3ozon. Ocieplales czymś grzałkę ? Ręku mam na poddaszu ocieplonym i ogrzewanym. Zima temperatura tam nie spadnie poniżej 16 stopni.
@@Kubusiekkkkk tak ociepliłem grzałkę wełna. Nie sprawdzałem jak by było bez ocieplenia ale domyślam się ze skraplała by się dosyć mocno woda przy ujemnych temp na obudowie i Kapała z niej. Była by duża różnica temperstur np z zewnątrz wciągała by -15 a w pomieszczenie miałbyś 16 stopni
czy ta grzałka może być zamontowana do innego rekuperatora? Mam Zehnder Q450 i zastanowiłbym się nad zainstalowaniem takiej grzałki u siebie w instalacji.
Zastanawia mnie taki temat jak wpięcie pańskiej nagrzewnicy wodnej kanałowej do powrotu sprzęgłorozdzielacza - między nim a kotłem gazowym...w zimie można fajnie wychłodzić wodę zanim trafi do kotła co większy różnicę temperatury w jego wymienniku co spowoduje większą jego sprawność... co Pan o tym sądzi? zastanawia mnie to w którym miejscu można byłoby tą nagrzewnicę wodną wstawić bo wydaje mi się, że lepiej przed grzałką elektryczną ale zdrowy rozsądek podpowiada, że to zły pomysł bo może woda zamarznąć więc bezpieczniej byłoby po grzałce elektrycznej bo ona daje szansę na mniejsze ryzyko zamarznięcia wody w nagrzewnicy wodnej jeśli np kocioł gazowy by się nie uruchomił przez dłuższy czas przy mrozach..
@@piotrparuszewski-o3ozon Poniżej -7 nie działa prawidłowo. Mam wymiennik entalpicznry, więc nie zamarza, ale oprogramowanie rekuperator uruchamia wentylatory na maksymalną moc w ramach rozmrażania. Niestety przynosi to przeciwny efekt, gdyż wychładza czerpnię.
Jestem po zakupie oglądam filmy aby zaczac montaż. Czytam instrukcje zalaczona i podczas projektowania nie zastal dołączony filtr, gdzie w instrukcji Panstwo pisza, ze koniecznie filtr dodatkowy przed grzalka... bądź madry i montuj. Słabo to wygląda... wiele rzeczy, ktore sa w instrukcji nijak maja się do projektu, coraz wiecej rozczarowan. Nie wspominajac o samym zamowieniu...😢
@@piotrparuszewski-o3ozon czy jakąś instrukcję gdzie ją elektrycznie podłączyć do rekuperatora ABP-450/200 można otrzymać ? Czy grzałka może być zasilana w dowolny sposób ? tzn. przykład 1 - sterowanie i zasilanie prądem z rekuperatora , przykład 2 - sterowanie przez rekuperatora a zasilanie samej grzałki z innej instalacji. Gdzie najlepiej zainstalować grzałkę ? przed rekuperatorem (na wlocie z czerpni) czy za rekuperatorem (na nawiewie do pomieszczeń) ?
polonistą nie jestem i nie będę i nie chce być Wystarczy mi zona polonistka. Pan profesor od polskiego kazał mi zonę poślubić mądrzejszą ode mnie więc tak zrobiłem i poślubiłem polonistkę
@@piotrparuszewski-o3ozon super, to niech z tobą trochę poćwiczy te kilka słów, bo to żadne tłumaczenie. Taka lekko kulawa forma, psuje ogólne wrażenie, powodując, że treść, brzmi bardzo amatorsko, mimo całej swojej wartości merytorycznej.
Tak trzymać ważne żeby Pan nie tracił wiary w swoją wartość bo widzę że jest ogromna. Trzymam kciuki za rozwój firmy . 2023 nadejdzie czas na kupno centrali i już widzę gdzie się zgłoszę
Jestem po projekcie rekuperacji w Pana Firmie. Zastanawiam sie czy musze miec ta grzalke i co wplywa na to ze ja musze miec. Czy temperatura poddasza? czy tez temperatura na zewnatrz? Co sie stanie jak tej grzalki nie zamontuje?
Panie Piotrze w dniu wczorajszym byłem u pana i zakupiłem cały osprzęt do rekuperacji w moim domu . Mam nadzieje że po podłaczeniu tej konkretnej nagrzewnicy z Grzałką PTC którą pan omawia na filmiku moja centrala wentylacji w zime bedzie jeszcze bardziej wydajna a i finansowo nie odczuje to tak jak opisuje.
Dziekuje za fachową pomoc , doradztwo przy zakupie osprzętu i wytłumaczenie kilku spraw przy projekcie rekuperacji w moim domu.
Dodam tylko że pan Piotr (z tego co zauważyłem podczas 2 wizyt ) podchodzi do klienta z najwiekszyn szacunkiem , doradza i wspiera swoją wiedzą osoby które mają pytania w zakresie centralnych wentylacji. Każdy telefon jak i klient na miejscu zostaje obsłużony wzorowo przez pana Piotra.
Pozdrawiam Klient z Łodzi :)
Popieram, również byłem u Pana Piotra dwukrotnie. Kompleksowe podejście do klienta, niestandardowe w dziejszych czasach.
Dziękuje
Zamówiłem u Pana Piotra, zestaw centrala oraz całe orurowanie do wykończonego domu. Nie posiadałem rekuperacji a w gratisie od developera dostałem brak wentylacji i wilgotność w mieszkaniu po zamknięciu domu 89%. Dzięki pomocy, rozwiązaniom oraz wsparciem (nie jestem fachowcem, a całość wykonałem sam) proszę mi uwierzyć byłem upierdliwym klientem. Nigdy nie zostałem "spławiony" w Domu mam 50% Rh i czyste powietrze. Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję Panu Piotrowi.
ZŁOTY CZŁOWIEK Z PASJĄ.
Jaka cena takiej grzałki?
Ja też posiadam rekuperację od Pana Piotra. Po rozmowie tel. I rozwianiu moich wątpliwości pan mi doradził co zamówić a co jest zbędne. Byłem zaskoczony szczerością chęcią rozmowy i doradztwa. Pełen profesjonalizm. Żebyście zrozumieli, ja chciałem wiele czujników sterowanie telefonem, kolorowy wyświetlacz i inne a pan Piotr spytał mnie czy to mi jest potrzebne. Nie naciągną mnie na koszta wręcz stwierdził że to jest bajer nie wnoszący nic do prawidłowej dobrze działającej rekuperacji. Cieszę się już dwa miesiące z dobrze działającej instalacji i polecam wszystkim zakupy u Pana Piotra. Cena, obsługa, jakość, termin super. Dziękuję i pozdrawiam.
Jest to bardzo ciekawy temat co lepiej zrobić - przykładowo rozważałem bojler ariston(ten z pompą ciepła) + podłączenie go (powietrze przepływałoby przez niego) wyrzutni, i dzięki odzyskowi ciepła dogrzewanie powietrza na kanale nawiewu 1-2 grzałki wodne, dzięki czemu by był wykorzystywany ciągle a i tak nie będzie problemu z temp 0C) może być fajną przewagą nad montowaniem zewnętrznej Pompy Ciepła o dużej mocy. Hmm. Opcja 1 ok 8k reku+inne2k+bojler z PC 6k. Opcja 2 reku pod klimę 16k + jedn zewn (nie wiem ile) + bojler z PC 6K. Jak kasa nie gra roli to chyba lepiej z klimą, bo opcja 1 nie schłodzi.
ja bym kombinował z pompą ciepła one niedługo stanieją
Witam. Grzałka PTC centrala a300 bieg pierwszy. Temp. Na zewnątrz -5 temp nawiewu 16 stopni temp. Rozmrazania 4 stopnie histereza 2 stopnie temp. Wyrzutni 6 stopni. Zurzycie 1,5kwh przez całą noc od 21 do 5 rano.
to bardzo dobry wynik
@@piotrparuszewski-o3ozon grzałka ładnie się moduluje.
Panie Piotrze, brakuje mi w tym materiale informacji np. w formie wykresu który pokaże do jakiej temperatury potrafi grzałka nagrzać powietrze w zależności od ustawienia jej mocy (na 100%, na 75%, 50%, 25% itd.) oraz od temperatury powietrza nawiewnego (co będzie przy -20, -10, 0, +10) i prędkości przepływu (ciągu) przez rekuperator.
tak ma pan racje te badania to dobry pomysł, jak znajdę czas to może coś zrobie
Montowałem nagrzewnice u siebie. Także testowałem PTC ale nie podobało mi się, że na obudowie grzałki jest napięcie 230v + kombinacje. Więc kupiłem gotową klasyczną nagrzewnice 800watt zabezpieczeniami (podejrzewam, że ma mniejsze opory niż PTC).
Zainstalowałem dodatkowo regulator napięcia i watomierz z aledrogo co by widzieć zużycie (napięcie, prąd i watt). Moc grzałki zdławiłem do 300watt (regulatorem napięcia). A dodałem jeszcze prestostst, który nie pozwala załączyć jak nie ma przepływu powietrza.
W efekcie podgrzewam nawiewane powietrze o 4 stopnie co już robotę robi, gdy na zew zimno. Nie wychładza tak domu. Zamiast dmuchać 15 stopni wdmuchuje 19. Lepszy komfort cieplny w domu.
Grzałka włączam na kilka godzin dziennie (2 -3h), gdy w domu jesteśmy plus gdy piec nie grzeje domu. Na noc nie włącza się.
Teraz zastanawiam nad klimatyzatorem przenośnym i przerobienie jego. Pozwoliło by odzyskać energie z wyrzutni i podgrzać powietrze na czerpni.
Tylko nie wiem czy takim klimatyzatorem da się wysterować moc co by nie pobierał więcej niż 100watt a 200 watt energii. Mi więcej nie potrzeba.
Dla mnie to bezsensu jest stosować nagrzewnice gdy ceny klimatyzatorów są dość niskie w porównaniu do kosztów tej nagrzewnicy.
Jest ktoś kto dobrze ogarnia klimatyzatory przenośne (pompy ciepła) - czy da się zdławić moc/sterować. Jakie są problemy techniczne aby przerobić. Na co zwracać uwagę.
dziękuje za pomysł, ps lepiej zastosować klimatyzacje kanałową cena troszkę większa około 3-4 ale ma więcej możliwości
@@piotrparuszewski-o3ozon Dom bardzo energooszczędny więc mi nie potrzeba tira tylko osobówkę. Stąd małej mocy szukam rozwiązania. Także prostota i niskie koszty przemawiają aby nie komplikować. Te rozwiązanie traktował bym jak GWC.
Stosując małej mocy zakładam, że wentylatory z rekuperacji wystarczą aby zapewnić przepływ przez chłodnice na nawiewie i wyrzutni bez dodatkowych wentylatorów.
Druga rzecz. Jak bym generował 1kw ciepła np. z 350 watt energii to bym nie musiał praktycznie odpalać tradycyjnego ogrzewania przy zero stopni na dworze. Nowa mobilna klima na r290 kupi się za 2500zł.
Problemów jest kilka
- jak sterować pompą i czy wymagane są do sterowania pompą czujniki np ciśnienia, które zmieniają pracę pompy. Czy jest tylko ON/OFF a może PWM
- kształt chłodnic - widziałem, że są wygięte w kształcie U a najlepiej aby były to chłodnice w kształcie kwadratu
- jak sterować pompą aby latem za mocno nie schłodziła powietrza co by nie przekroczyła punktu rosy
- silnik pompy zamontowany na zew rekuperatora. Oczywiście mocno wytłumiony wełną.
Układzie małej mocy wystarczało mała ilość energii z paneli zimą. Wystarczyło zebrać 2kw przez cały dzień do magazynu co dało by nam przy zużyciu 500watt 4godziny pracy. Dla mnie to już dużo.
Do analizy tematu potrzebował książki, dokumentacje klimatyzatora aby dobrze poznać jak producent zrobił i steruje klimą. Zasada działania mi jest dobrze znana ale tu chodzi co i jak dokładnie odbywa się sterowanie i jakie czynniki są brane pod uwagę. Sterowanie bym oparł andruino/raspbbery
Witam u mnie kolejna zima z grzałka PTC na zewnątrz -12 stopni rekuperacja włączana tylko w nocy na 35% mocy centrala a300 rozmrazanie 4 stopnie histereza 2 stopnie na wyrzutni jak tylko spadnie od razu dogrzewana do 6 stopni. Nawiew 17 stopni w domu 22,5. Grzałka przez całą noc zurzywa 2.5-3.0 kWh. Wynik super i grzałka super. Polecam jak najbardziej :)
dobrze jest ustawione..
Czy można montować bezpośrednio do kanałów typu Spiro, czy powinno się zastosować odstęp w postaci stalowego kanału, jeśli tak to jakiej długości.
musi być odcinek niepalnego kanału
Witam, chciał bym zamontować ja w pobliżu filtra antysmogowego z wkładem przypominającym papierowy, jaką odległość kanału należy zachować ?
min 80cm
Czy nagrzewnica będzie ciepła podczas pracy przy dotknięciu? Czy ja izolować wełną mineralną?
troszkę powinna być ciepła, można izolować tylko wełną nie palną
Jaki koszt Panie Piotrze, bo na stronie nie znalazłem w ofercie ?
docelowy model tzn produkcyjny będzie gotowy w przyszłym tygodniu postaram się dać dobrą cene
Jaka cena?
@@mirekmirek6504 na alledrogo jest 669zl 1.5kw
Daje to radę masz taką?
Panie Piotrze ile ta grzalka bierze pradu przy pelnej mocy 1.5kw na 24h
Mam rekuperacje w domu i chce zamontowac taka grzalke pomiedzy filtrem antysmogowym a centralom
5-10 kwh
Wentylacji nie powinno się wyłączać, by nie dochodziło do namnażania drobnoustrojów w kanałach do czego dochodzi w warunkach zastoju powietrza lub zmian kierunku przepływu. Powłoki antybakteryjne w kanałach to tylko połowiczne rozwiązanie.
W kanałach zawsze mogą narastać bakterie i nie zależy to tylko od przepływu powietrza
Ciekawe ! Szukam coś takiego ; mam małe pomieszczenie wielkości auta i taki pomysł 2 panele 550w + ptc z auta mam taki na 3 fazy - możliwość spinsnia w string + mały wentyl czy to ma sens? oczywiste okres przejściowy woisna jesień
Powinno dać rady ,
W centrali epp a500 ustawiamy grzalke jako elektryczna 0-100% i typ sterowania SSR ?
A masz podłączone?Szukam pomocy jak to spiąć…
Tak, podłączyłem do a-500 z centrala mini
@@mrc92 mogę prosić jakiś kontakt i poradę?albo fotkę podłączenia do płyty mi wystarczy :) :)
@angelstar8384 a masz przekaźnik 230V ?
@ tak
Jak ustawić tą nagrzewnicę w ABP-450 jako nagrzewnicę wstępną - elektryczna zał/wył czy eleektryczna 0-100%?
elektryczną 0-100%
@@piotrparuszewski-o3ozondziękuję.
W takim razie nagrzewnica kanałowa 3kw będzie miała stały pobór prądu podczas pracy rekuperatora?
1.Czy jest jakaś możliwość sterowania jej
mocą? Czy tylko włączanie/ wyłączanie rekuperatora.
2. Czy tylko zakup omawianej nagrzewnicy?
nie w zależności od przepływu, tak można sterować termostatem
czy do tej nagrzewnicy trzeba podłączyć kabel sterujący z rekuperacji?
tak,, musi być
czy taką grzałkę można umieścić zaraz przy czerpni przy murze ? Mam krótki kanał czerpni - do reku mam tylko 1 metr kanału od muru do reku. Czy trzeba go docieplić ?- nie będzie się skraplać w okolicach zera - jak grzałka miałaby nie pracować ( chciałbym ją odpalić dopiero przy ok -1 - 2 ) ?
można bezpośrednio na czerpni , trzeba docieplić czymś nie palnym np wełną
A w 2 stronę czy można zaraz nad rekuperatorem czy to za blisko kanału wlotowego?
@@piotrparuszewski-o3ozon Grzałkę również ocieplić wełną? Dobrze zrozumiałem. Kończę montaż zestawu kupionego on Pana i teraz to mnie Pan zaskoczył
zamówiłem tę grzałkę wraz z rekuperatorem, ale do tej pory nie montowałem, bo nie było potrzeby. Idą mrozy więc chyba czas się zabrać za montaż.
Ja mam zamontowaną i polecam w 100%. Wymiennik ani razu nie zamarzł.
warto ją zamontować
@@grzechrudPan Piotr w jednym komentarzu napisał, że ocieplić wełną grzałkę. Mam tą samą i reku z o3ozon. Ocieplales czymś grzałkę ?
Ręku mam na poddaszu ocieplonym i ogrzewanym. Zima temperatura tam nie spadnie poniżej 16 stopni.
@@Kubusiekkkkk tak ociepliłem grzałkę wełna. Nie sprawdzałem jak by było bez ocieplenia ale domyślam się ze skraplała by się dosyć mocno woda przy ujemnych temp na obudowie i Kapała z niej. Była by duża różnica temperstur np z zewnątrz wciągała by -15 a w pomieszczenie miałbyś 16 stopni
@@grzechrudDzięki za odpowiedź :) W przyszłym tygodniu kończę instalacje :)
Jaki jest sposób doboru grzałki w stosunku do wydajności rekuperatora? Posiadam Zehnder 350m3/h czy grzałka o mocy 1,5kW będzie optymalna ?
tak da rady reguluje się PWM
W jaki sposób można złożyć zamówienie ?
@@wojtekkrajewski4742 czy już zamontowałeś? Jak podpiąłeś ja pod zehdera? Chodzi o sterowanie oczywiście.
czy ta grzałka może być zamontowana do innego rekuperatora? Mam Zehnder Q450 i zastanowiłbym się nad zainstalowaniem takiej grzałki u siebie w instalacji.
powinno dać rady
Jakie opory w Pa stawia grzałka ?
około 40 pa,,, ale dla potwierdzenia wysłałem na badania oporu
Zastanawia mnie taki temat jak wpięcie pańskiej nagrzewnicy wodnej kanałowej do powrotu sprzęgłorozdzielacza - między nim a kotłem gazowym...w zimie można fajnie wychłodzić wodę zanim trafi do kotła co większy różnicę temperatury w jego wymienniku co spowoduje większą jego sprawność... co Pan o tym sądzi? zastanawia mnie to w którym miejscu można byłoby tą nagrzewnicę wodną wstawić bo wydaje mi się, że lepiej przed grzałką elektryczną ale zdrowy rozsądek podpowiada, że to zły pomysł bo może woda zamarznąć więc bezpieczniej byłoby po grzałce elektrycznej bo ona daje szansę na mniejsze ryzyko zamarznięcia wody w nagrzewnicy wodnej jeśli np kocioł gazowy by się nie uruchomił przez dłuższy czas przy mrozach..
najpierw nagrzewnica elektryczna, później wodna
Nigdzie nie potrafie znaleźć informacji jak podłączyć grzałke do rekuperatora oraz informacji czy musi byc przesunieta względem wlotu do rekuperatora.
Jest film jak podłączyć rekuperator
Witam. Można prosić namiary do Pana ? Jakiś numer telefonu ,
www.o3ozon.pl
Dlaczego nie stosuje Pan grzałek stosowanych wewnątrz rekuperatora, wydaje się że ograniczyło by to straty ciepła .
PRĄD JEST DROGI.. moim zdaniem rekuperacja powinna działać beż grzałki
@@piotrparuszewski-o3ozon Poniżej -7 nie działa prawidłowo. Mam wymiennik entalpicznry, więc nie zamarza, ale oprogramowanie rekuperator uruchamia wentylatory na maksymalną moc w ramach rozmrażania. Niestety przynosi to przeciwny efekt, gdyż wychładza czerpnię.
Jestem po zakupie oglądam filmy aby zaczac montaż. Czytam instrukcje zalaczona i podczas projektowania nie zastal dołączony filtr, gdzie w instrukcji Panstwo pisza, ze koniecznie filtr dodatkowy przed grzalka... bądź madry i montuj. Słabo to wygląda... wiele rzeczy, ktore sa w instrukcji nijak maja się do projektu, coraz wiecej rozczarowan. Nie wspominajac o samym zamowieniu...😢
będę to sprawdzał... sama grzałka ma 2 filtry metalowe - siatki
Projekt kupiłem 10.10.2023 19:22, tego dnia wykonałem przelew natychmiastowy. Adres e-mail podany przy zamówieniu.Prosze o kontakt.
@@Kubusiekkkkk proszę pisać na o3ozon.pl
Czy ta grzałka jest sterowana przez rekuperator?
tak przez rekuperator
@@piotrparuszewski-o3ozon czy jakąś instrukcję gdzie ją elektrycznie podłączyć do rekuperatora ABP-450/200 można otrzymać ? Czy grzałka może być zasilana w dowolny sposób ? tzn. przykład 1 - sterowanie i zasilanie prądem z rekuperatora , przykład 2 - sterowanie przez rekuperatora a zasilanie samej grzałki z innej instalacji.
Gdzie najlepiej zainstalować grzałkę ? przed rekuperatorem (na wlocie z czerpni) czy za rekuperatorem (na nawiewie do pomieszczeń) ?
@@grzegorzinfinite5215 przed rekuperatorem, proszę zobaczyć film jest pokazane jak ją podłączyć
Nigdzie nie widzę na filmie jak podłączyć grzalke@@piotrparuszewski-o3ozon
Zugi w jednostce strasznej jakości a aby zasilić grzałkę, rekuperator i podłączyć sterowanie chyba producent zapomniał o dodatkowym dławiku....
JUŻ TERAŻ SĄ ZUGI SĄ FIRMY WAGO
włącza, wyłącza, załączamy
polonistą nie jestem i nie będę i nie chce być Wystarczy mi zona polonistka. Pan profesor od polskiego kazał mi zonę poślubić mądrzejszą ode mnie więc tak zrobiłem i poślubiłem polonistkę
@@piotrparuszewski-o3ozon super, to niech z tobą trochę poćwiczy te kilka słów, bo to żadne tłumaczenie. Taka lekko kulawa forma, psuje ogólne wrażenie, powodując, że treść, brzmi bardzo amatorsko, mimo całej swojej wartości merytorycznej.
@@qc24pl Wyczuwam ból anusa.
@@NoName-nd1kd no to szybko biegnij do lekarza. To może być coś poważnego, a z tym nie ma żartów.
Tak trzymać ważne żeby Pan nie tracił wiary w swoją wartość bo widzę że jest ogromna. Trzymam kciuki za rozwój firmy . 2023 nadejdzie czas na kupno centrali i już widzę gdzie się zgłoszę
Jestem po projekcie rekuperacji w Pana Firmie. Zastanawiam sie czy musze miec ta grzalke i co wplywa na to ze ja musze miec. Czy temperatura poddasza? czy tez temperatura na zewnatrz?
Co sie stanie jak tej grzalki nie zamontuje?
będą 2 tygodnie w roku takie ,że będzie Pan mnie przeklinał i tą rekuperacje też