Kedves Péter! Teljesen egyet értek azzal, ami a videóban elhangzott. Túl magasra van téve a léc az FMV jogosultsággal kapcsolatban! Nekem kőműves mestervizsgám van 1997 óta. Még akkor regisztráltam magam FMV nek. És jogfolytonosan meg is tarthattam azt. Mai napig van "c" kategóriás jogosultságom. 1000M2, két szintig és 6,6 méter gerendafesztávig. És én úgy érzem ez nem helyes. Nem megadni azoknak a kőműveseknek. Akik képesek letenni egy mestervizsgát. És megvan a szakmai gyakorlatuk hozzá. És vállalják a folyamatos szakmai képzéseket. Igy nem adni meg nekik az esélyt az önálló munkára. Látva a mai állapotokat az építő iparban. Mikor amúgy sincs szakmunkás. Nagy hiba megtagadni tőlük ezt az előre lépési lehetőséget. Én, amiket aláírok FMV ként. Azok a munkák mind az én kezem munkái is. Minden nap megjelenek az építkezésen. És tartom a hátam a munkám után. Ha véletlen valami olyan akadályba ütközők. Ami szakmailag kihívást jelent fel szoktam hívni a műszaki ellenőrt. És kikérem a véleményét. Soha nem kerültem még konfliktusba se műszaki ellenőrrel, se építtetővel. Úgy érzem ez motiválólag hat a szakemberekre. Mint egy "rang". Ezért nagy hiba elvenni tőlük a lehetőséget.
Kedves Péter! Ez a kalákás dolog nagyon érdekel, mivel én is igy fogok építkezni, mivel kőműves, villanyszerelő, és klímás is vagyok (pár hete leveleztünk is) . Mondjuk a szabályok nagy részével tisztában vagyok, bár azt hogy elvileg műszaki vezető sem kell, ha nincs e napló, ezt most hallom először. Azt már tudom, hogy műszaki ellenőr biztos nem kötelező. Én 2-3 hónapon belül kezdem az építkezést. Jó lenne végig menni, hogy egy ilyen építkezést hogy kell elkezdeni, ki tölti fel a terveket (egyáltalán milyen tervek kellenek), hogy és mikor lehet kezdeni az építkezést, stb.... biztos mást is érdekel. Egyébként akkora a sötétség a fejekbe ezzel kapcsolatban, hogy amikor elhatároztam, hogy magam fogok építkezni, és írtam pár építésznek, mindegyik azt írta, hogy nem csinálhatom magam. A többség még a jogszabályokat is kimásolta, viszont szöveget értelmezni egyik sem tudott, mert a kis kötő szavakon mindegyik átsiklott (ha, és, akkor, stb... ) és ha ezt is értelmezi az ember akkor már is más értelme van az egész mondatnak. Olyanokkal is jöttek, hogy azért nem csinálhatom mert nem köthettek magamra kivitelezői biztosítást..... (ja és a saját magamat perelem be mert rosszul csináltam meg valamit :D ) Ezután bementem az építésfelügyeletre, ott mindent elmondtak, hogy mi és hogy kell. Igaz ez már 3 éve volt, azóta még kevesebb a megkötés. Mondjuk, annyira nagy tapasztalatom nincs, hogy műszaki vezető nélkül merjek belevágni. Bár az is igaz, hogy az ICF zsalus megoldással, nagyon hülyének kell lenni, hogy elrontsa az ember a házat. Leginkább az alapozásnál, vasalásnál lehet hibázni, esetleg a hibás mérésekkel.
Én tervezőként sem ismerem ki magam ebben az FMV rendszerben. Azt nem tartom jó ötletnek, hogy szakmunkás végzettséggel mások munkájáról nyilatkozhasson valaki, de hogy egy szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező mester ne nyilatkozhasson arról, hogy a saját (és csapata) munkáját a szakmai szabályok szerint végezte és ezért vállalja a felelősséget is és erre külön embert kell találnia, aki aláírja a kivitelezői nyilatkozatot, az nonszensz. Családiház szinten mindenképpen.
Jó vagy Péter,köszi az infókat! Egyébként én azt nem értem,hogy aki belekezd manapság egy családi ház építésbe,az alsó hangon 50 milla alatt nem áll meg,de lehet keveset mondtam. És az ilyen,aki ki van tömve pénzzel szarrágóskodik(már elnézést) egy 100 ezres nagyságrendű tételen,hogy legyen egy normális FMV-je? Az olyan az meg is érdemli. Hosszútávú probléma,tel lesz az ország trehányul,szar minőségben felépített házakkal.
Szia Péter ! Borzasztóan tetszik a csatorna, én mint egyéni vállalkozó fő tevékenység egyébként tetőszerkezet építés , emellett tetőfedéssel foglalkozom, viszont lennének épület felújítási munkáim is amelyek a tevékenységi körömbe nem szerepel , mint mondjuk a térburkolás , hidegburkolás vagy a hőszigetelés, vakolás . Ezekhez a tevékenységekhez az iparkamara szerint szakképesítés szükséges, de viszont az információs oldalukon az írják, hogy : "A tevékenység nem önálló tevékenységként a szükséges végzettség nélkül gyakorolható". Ezt lehet úgy értelmezni hogy ha és amennyiben én egy felelős műszaki vezetővel ( mérnök ) - el dolgozok együtt az adott munkán akkor nekem szükséges e a szakirányú végzettséget megszereznem ahhoz hogy hivatalosan számlázhassak róla , illetve fel tudnám venni a tevékenységi köreim közé ? Beszéltem az iparkamarával sajnos mindenféle kitérő válaszokat adtak, nem voltak túl segítőkészek. Legyen szép a napod ! Köszönettel, Szatmári Máté
@@SzakiEllenor Igen , valóban. de a következő a helyzet. Itt nálunk Somogyban, a még itt maradt szakmunkások vagy segédmunkások saját tapasztalat alapján kritikán aluliak, mind saját munkájukra való igényesség mind hozzáállás tekintetében , és összetehetjük a két kezünket amikor megjelennek munkába. Ezt a részét 3 éven keresztül próbáltam megoldani, sajnos a dolgozni akaró és tudó szakmunkás vagy 15 éve egy cégnél van, vagy kiment külföldre , vagy vállalkozik. Így hát mint ugye amerre a kapuk nyílnak arra felé mozgolódunk, szem elött tartva, hogy " csapatot " nem lehet összeszedni, így kénytelen vagyok - vagyunk olyan munkákat megfogni amelyek ' nagyobb ' létszámot nem igényelnek, és mivel igazából az építőiparban éltem mindig is az életem, egyéb ház felújításokon, szakmunkások keze alatt, tudok burkolni, vakolni , falat rakni, de papírt még nem tudtam szerezni róla. A másik probléma, hogy iskola padba ülni is egyre nehezebb lesz a felnőttképzési rendszer átalakulása miatt, így 2 gyerek mellett beülni egy 2-3 éves képzésre szinte elképzelhetetlen. Ezekből kifolyólag, illetve több tevékenységi kör felvétele által jött, hogy egy FMV-vel szerződésbe kivitelezhetek e egyéb más szakmába illő felújítást. Kamarai vállalkozói információs rendszer- ben lehet megnézni igazából hogy mely tevékenységekhez mely képesítések szükségesek , és ott írják azt ami nem teljesen tisztázott, hogy a 'tevékenység nem önálló tevékenységként a szükséges végzettség nélkül gyakorolható'. Lehetséges ezt a problémát egy FMV-vel áthidalni ? Köszönöm!
Szeretném a videót, ugyanis ács vagyok, sógor villany szerelő, Nagyapós geplakatos, vagyis magunknak építjük a házam, ami könnyű fa szerkezetes családi ház az ácsBudapest alapján , de szeretnék felelős műszaki vezetőt már csak azért is hogy a hibákra fel hívja a figyelmet!! Mert tökéletesen akarom még csinálni, a kérdés, akkor szakosodott felelős műszaki vezetőt keressék, vagy egy mérnököt?
Kedves Péter! Ön mint Műszaki Ellenőr van-e jogosultsága villamos és gépész kivitelező által okozott hibák kijavítását kérni és helyes megoldást javasolni? Továbbá felül bírálhatja-e az építész vagy statikus tervezőt akkor ha a kivitelező hibákat talál a terv dokumentációkban?
Hibákat észrevételezni mindenkinek kötelessége, legyen az tervezési vagy kivitelezési olyan mélységig, ahogy az elvárható. Aztán erre a figyelmet felhívva, a szakági tervező, műszaki ellenőr majd lép valamit, ha nincs ilyen a projekten, be kell vonni. Niylvánvaló hibák kijavítását is kérhetem, kérhetek terv szerinti kivitelezést, de ha nem vagyok ott egyben tervezői is, NEM javasolhatok, az ugyanis jogosulatlan tervezés lenne! Felül nem lehet bírálni a tervezőt, de nyilvánvaló hibákra felhívhatom a figyelmet, és kérhetek korrekciót, illetve kérhetem, hogy a vélelmezett hibát magyarázza meg, támassza alá számítással, szakirodalommal, stb.
Az építtetőknek azt üzenem, hogy csak azoktól várhatják el, hogy maximálisan mellette álljanak egy építkezés során, akiket ők bíznak meg, Ezek a tervező(k) és a műszaki ellenőr(ök). Ezért nagyon fontos, hogy ezeket előzetes tájékozódás és referenciák alapján válasszák ki és utána bízzanak is meg bennük. Időnként előfordul, hogy tervezőként kihív a műszaki ellenőr, amikor már olyan rossz a helyzet, hogy plusz támogatásra is szüksége van. Ilyenkor gyakran tapasztalom, hogy az építtető valahogy a kivitelező oldalára áll és ő is elkezdi bizonygatni, hogy jó lesz az úgy. Ez óriási hiba, innentől kezdve a kivitelező abszolút nyeregbe kerül és ezt ki is fogja használni.
Tiszteletem uram 1 kérdésem lenne önhöz.Azt szeretném tudni hogy mi számít alapnak ? Azért lenne fontos számomra mert 1 faházat szeretnék a telkemre hejezni. Beton tuskókra ami zsalukőböl van A faház mérete 50m² ehhez terveim szerint ,15db beton tuskóra szeretném hejezni.és tudni szeretném hogy ez alapnak számít e . Várom megtisztelő válaszát.Tisztelettel Krasznai József
A műszaki ellenőr ezek szerint kb. olyan mint az ügyvéd. Mindkét félnek lehet, ha baj van, majd egymással leboxolják. Én a videók láttán már a tervező mérnökhöz is műszaki ellenőrrel mennék :D
"Az FMV-nek iszonyatosan nagy felelőssége van" Az elmúlt 15 évben akkor láttam az FMV-nket amikor valamiért a központi irodába kell mennem. Napló nyitáskor meghívom, záráskor megcsinálja a nyilatkozatot, ennyi.
Ez nem így van! Kell kiviteli a vasbeton ra és az 540 feletti tartóknál!-kieg: a jogszabály ebben az esetben általánosan kiviteli tervet követel meg, azaz mindenre! Furcsa, de így van! Tehát 540 fesztáv felett kell a szerkezetre, és minden másra IS!
Úristen nagyon jó ez a csatorna kedves Péter kb. Egész nap ezt nézem
Építészmérnöknek fogok tanulni
Hajrá! Gyönyörű hivatás
Kedves Péter! Teljesen egyet értek azzal, ami a videóban elhangzott. Túl magasra van téve a léc az FMV jogosultsággal kapcsolatban! Nekem kőműves mestervizsgám van 1997 óta. Még akkor regisztráltam magam FMV nek. És jogfolytonosan meg is tarthattam azt. Mai napig van "c" kategóriás jogosultságom. 1000M2, két szintig és 6,6 méter gerendafesztávig. És én úgy érzem ez nem helyes. Nem megadni azoknak a kőműveseknek. Akik képesek letenni egy mestervizsgát. És megvan a szakmai gyakorlatuk hozzá. És vállalják a folyamatos szakmai képzéseket. Igy nem adni meg nekik az esélyt az önálló munkára. Látva a mai állapotokat az építő iparban. Mikor amúgy sincs szakmunkás. Nagy hiba megtagadni tőlük ezt az előre lépési lehetőséget. Én, amiket aláírok FMV ként. Azok a munkák mind az én kezem munkái is. Minden nap megjelenek az építkezésen. És tartom a hátam a munkám után. Ha véletlen valami olyan akadályba ütközők. Ami szakmailag kihívást jelent fel szoktam hívni a műszaki ellenőrt. És kikérem a véleményét. Soha nem kerültem még konfliktusba se műszaki ellenőrrel, se építtetővel. Úgy érzem ez motiválólag hat a szakemberekre. Mint egy "rang". Ezért nagy hiba elvenni tőlük a lehetőséget.
Köszönöm ezt az infromatív, és érdekes videót.
Kedves Péter!
Ez a kalákás dolog nagyon érdekel, mivel én is igy fogok építkezni, mivel kőműves, villanyszerelő, és klímás is vagyok (pár hete leveleztünk is) . Mondjuk a szabályok nagy részével tisztában vagyok, bár azt hogy elvileg műszaki vezető sem kell, ha nincs e napló, ezt most hallom először. Azt már tudom, hogy műszaki ellenőr biztos nem kötelező. Én 2-3 hónapon belül kezdem az építkezést. Jó lenne végig menni, hogy egy ilyen építkezést hogy kell elkezdeni, ki tölti fel a terveket (egyáltalán milyen tervek kellenek), hogy és mikor lehet kezdeni az építkezést, stb.... biztos mást is érdekel.
Egyébként akkora a sötétség a fejekbe ezzel kapcsolatban, hogy amikor elhatároztam, hogy magam fogok építkezni, és írtam pár építésznek, mindegyik azt írta, hogy nem csinálhatom magam.
A többség még a jogszabályokat is kimásolta, viszont szöveget értelmezni egyik sem tudott, mert a kis kötő szavakon mindegyik átsiklott (ha, és, akkor, stb... ) és ha ezt is értelmezi az ember akkor már is más értelme van az egész mondatnak. Olyanokkal is jöttek, hogy azért nem csinálhatom mert nem köthettek magamra kivitelezői biztosítást..... (ja és a saját magamat perelem be mert rosszul csináltam meg valamit :D ) Ezután bementem az építésfelügyeletre, ott mindent elmondtak, hogy mi és hogy kell. Igaz ez már 3 éve volt, azóta még kevesebb a megkötés.
Mondjuk, annyira nagy tapasztalatom nincs, hogy műszaki vezető nélkül merjek belevágni.
Bár az is igaz, hogy az ICF zsalus megoldással, nagyon hülyének kell lenni, hogy elrontsa az ember a házat. Leginkább az alapozásnál, vasalásnál lehet hibázni, esetleg a hibás mérésekkel.
Köszönjük Péter. Hasznos dolog volt az infó az FMV-ről. Tényleg igaz, hogy nem tudja sok kis vállalkozó, hogy mi az. Vicces.
hát, siralmas
Én tervezőként sem ismerem ki magam ebben az FMV rendszerben. Azt nem tartom jó ötletnek, hogy szakmunkás végzettséggel mások munkájáról nyilatkozhasson valaki, de hogy egy szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező mester ne nyilatkozhasson arról, hogy a saját (és csapata) munkáját a szakmai szabályok szerint végezte és ezért vállalja a felelősséget is és erre külön embert kell találnia, aki aláírja a kivitelezői nyilatkozatot, az nonszensz. Családiház szinten mindenképpen.
Jó vagy Péter,köszi az infókat! Egyébként én azt nem értem,hogy aki belekezd manapság egy családi ház építésbe,az alsó hangon 50 milla alatt nem áll meg,de lehet keveset mondtam. És az ilyen,aki ki van tömve pénzzel szarrágóskodik(már elnézést) egy 100 ezres nagyságrendű tételen,hogy legyen egy normális FMV-je? Az olyan az meg is érdemli. Hosszútávú probléma,tel lesz az ország trehányul,szar minőségben felépített házakkal.
Szia Péter !
Borzasztóan tetszik a csatorna, én mint egyéni vállalkozó fő tevékenység egyébként tetőszerkezet építés , emellett tetőfedéssel foglalkozom, viszont lennének épület felújítási munkáim is amelyek a tevékenységi körömbe nem szerepel , mint mondjuk a térburkolás , hidegburkolás vagy a hőszigetelés, vakolás . Ezekhez a tevékenységekhez az iparkamara szerint szakképesítés szükséges, de viszont az információs oldalukon az írják, hogy : "A tevékenység nem önálló tevékenységként a szükséges végzettség nélkül gyakorolható". Ezt lehet úgy értelmezni hogy ha és amennyiben én egy felelős műszaki vezetővel ( mérnök ) - el dolgozok együtt az adott munkán akkor nekem szükséges e a szakirányú végzettséget megszereznem ahhoz hogy hivatalosan számlázhassak róla , illetve fel tudnám venni a tevékenységi köreim közé ? Beszéltem az iparkamarával sajnos mindenféle kitérő válaszokat adtak, nem voltak túl segítőkészek.
Legyen szép a napod !
Köszönettel,
Szatmári Máté
Biztos hogy érdemes elaprózni magad? Nem lenne jobb a Teto témát erősíteni?
@@SzakiEllenor Igen , valóban. de a következő a helyzet. Itt nálunk Somogyban, a még itt maradt szakmunkások vagy segédmunkások saját tapasztalat alapján kritikán aluliak, mind saját munkájukra való igényesség mind hozzáállás tekintetében , és összetehetjük a két kezünket amikor megjelennek munkába. Ezt a részét 3 éven keresztül próbáltam megoldani, sajnos a dolgozni akaró és tudó szakmunkás vagy 15 éve egy cégnél van, vagy kiment külföldre , vagy vállalkozik. Így hát mint ugye amerre a kapuk nyílnak arra felé mozgolódunk, szem elött tartva, hogy " csapatot " nem lehet összeszedni, így kénytelen vagyok - vagyunk olyan munkákat megfogni amelyek ' nagyobb ' létszámot nem igényelnek, és mivel igazából az építőiparban éltem mindig is az életem, egyéb ház felújításokon, szakmunkások keze alatt, tudok burkolni, vakolni , falat rakni, de papírt még nem tudtam szerezni róla. A másik probléma, hogy iskola padba ülni is egyre nehezebb lesz a felnőttképzési rendszer átalakulása miatt, így 2 gyerek mellett beülni egy 2-3 éves képzésre szinte elképzelhetetlen. Ezekből kifolyólag, illetve több tevékenységi kör felvétele által jött, hogy egy FMV-vel szerződésbe kivitelezhetek e egyéb más szakmába illő felújítást.
Kamarai vállalkozói információs rendszer- ben lehet megnézni igazából hogy mely tevékenységekhez mely képesítések szükségesek , és ott írják azt ami nem teljesen tisztázott, hogy a 'tevékenység nem önálló tevékenységként a szükséges végzettség nélkül gyakorolható'. Lehetséges ezt a problémát egy FMV-vel áthidalni ?
Köszönöm!
Szeretném a videót, ugyanis ács vagyok, sógor villany szerelő, Nagyapós geplakatos, vagyis magunknak építjük a házam, ami könnyű fa szerkezetes családi ház az ácsBudapest alapján , de szeretnék felelős műszaki vezetőt már csak azért is hogy a hibákra fel hívja a figyelmet!! Mert tökéletesen akarom még csinálni, a kérdés, akkor szakosodott felelős műszaki vezetőt keressék, vagy egy mérnököt?
Mernok gyakorlatnelkul ..nekeres.
Köszönjük .
Kedves Péter! Ön mint Műszaki Ellenőr van-e jogosultsága villamos és gépész kivitelező által okozott hibák kijavítását kérni és helyes megoldást javasolni? Továbbá felül bírálhatja-e az építész vagy statikus tervezőt akkor ha a kivitelező hibákat talál a terv dokumentációkban?
Hibákat észrevételezni mindenkinek kötelessége, legyen az tervezési vagy kivitelezési olyan mélységig, ahogy az elvárható. Aztán erre a figyelmet felhívva, a szakági tervező, műszaki ellenőr majd lép valamit, ha nincs ilyen a projekten, be kell vonni. Niylvánvaló hibák kijavítását is kérhetem, kérhetek terv szerinti kivitelezést, de ha nem vagyok ott egyben tervezői is, NEM javasolhatok, az ugyanis jogosulatlan tervezés lenne! Felül nem lehet bírálni a tervezőt, de nyilvánvaló hibákra felhívhatom a figyelmet, és kérhetek korrekciót, illetve kérhetem, hogy a vélelmezett hibát magyarázza meg, támassza alá számítással, szakirodalommal, stb.
Az építtetőknek azt üzenem, hogy csak azoktól várhatják el, hogy maximálisan mellette álljanak egy építkezés során, akiket ők bíznak meg, Ezek a tervező(k) és a műszaki ellenőr(ök). Ezért nagyon fontos, hogy ezeket előzetes tájékozódás és referenciák alapján válasszák ki és utána bízzanak is meg bennük. Időnként előfordul, hogy tervezőként kihív a műszaki ellenőr, amikor már olyan rossz a helyzet, hogy plusz támogatásra is szüksége van. Ilyenkor gyakran tapasztalom, hogy az építtető valahogy a kivitelező oldalára áll és ő is elkezdi bizonygatni, hogy jó lesz az úgy. Ez óriási hiba, innentől kezdve a kivitelező abszolút nyeregbe kerül és ezt ki is fogja használni.
hajaj, az sajnos nem egyedi. Stockholm szindróma...
Technikusival 5 év gyakorlat szükséges az FMV jogosultsághoz!
Hali
Tiszteletem uram 1 kérdésem lenne önhöz.Azt szeretném tudni hogy mi számít alapnak ?
Azért lenne fontos számomra mert 1 faházat szeretnék a telkemre hejezni.
Beton tuskókra ami zsalukőböl van
A faház mérete 50m² ehhez terveim szerint ,15db beton tuskóra szeretném hejezni.és tudni szeretném hogy ez alapnak számít e .
Várom megtisztelő válaszát.Tisztelettel Krasznai József
Hol lehet felhivni?
A műszaki ellenőr ezek szerint kb. olyan mint az ügyvéd. Mindkét félnek lehet, ha baj van, majd egymással leboxolják. Én a videók láttán már a tervező mérnökhöz is műszaki ellenőrrel mennék :D
Jó, ha van egy képzett, tájékozott, DE külső szemlélő! Ennyi a lényeg!
'''Nagy százalékban, sőt nagyobb százalékban korrektek....'''z😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃 ja! Korrrektek...........
Üdv!
☺️
👍
"Az FMV-nek iszonyatosan nagy felelőssége van" Az elmúlt 15 évben akkor láttam az FMV-nket amikor valamiért a központi irodába kell mennem. Napló nyitáskor meghívom, záráskor megcsinálja a nyilatkozatot, ennyi.
Szia Pėter
Csak akkor kell FMV ha van szakági kiviteli terv
Egyszerű bejelentèsnèl nem kell sem villamos sem gèpèszeti kiviteli terv, ezèrt nem kell FMV
És a végén ki fog nyilatkozni?
Én
Kivitelezői nyilatkozatot kell kitölteni az enaplóba
@@SzakiEllenor kivitelezői nyilatkozatot kell kitölteni, hasonló az FMV nyilatkozathoz
Üdv
Szakági kiviteli terv pedig csak engedèly köteles èpítkezèsen kötelező
Ez nem így van! Kell kiviteli a vasbeton ra és az 540 feletti tartóknál!-kieg: a jogszabály ebben az esetben általánosan kiviteli tervet követel meg, azaz mindenre! Furcsa, de így van! Tehát 540 fesztáv felett kell a szerkezetre, és minden másra IS!
Èn a villamos ès gèpèszeti kivitelezèsre èrtettem
Üdv!
Csak akkor kell FMV ha van szakági kiviteli terv