Про молоді плодові дерева які погано розвиваються або не ростуть Частина 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 чер 2023
  • Продовження. Наводжу багато прикладів дерев які мають проблеми з розвитком. Чому так відбувається? Намагаюсь розібратися, та рекомендую вам також подивитися, можливо в когось також є таки признаки та проблеми, то спробуємо їх визначити та вирішити що робити далі.
    =========================================================
    Перша частина "Які не розвиваються" • Про молоді плодові дер...
    =========================================================
    Яблуні та груші початок сезону 2021 • Груши и яблони. Обзор ...
    =========================================================
    Груші Аббат Фетель, Сокровище та ін. • Груша Аббат Фетель, Со...
    =========================================================
    Груші Санта Марія, Говерла та ін. • Груша Санта Мария, Гов...
    =========================================================
    Дегустація груш Конференція, Дюшес та ін • Груша Дюшес, Киргизкая...
    =========================================================
    Посадка яблунь та груш • Посадка саженцев яблон...
    _________________________________________________________________________________________
    Підписуйтесь на мій канал, та підтримайте це відео пальчиком до верху, своїми комментарями та думками.

КОМЕНТАРІ • 17

  • @user-ImPuLs
    @user-ImPuLs  11 місяців тому +1

    *Підписуйтесь на мій канал, та підтримайте це відео пальчиком до верху, своїми комментарями та думками.*

  • @user-ou6yi9fo1f
    @user-ou6yi9fo1f 11 місяців тому +3

    Добрий вечір. З особистого досвіду : почала рихлити пристовбурове кільце і мульчувати, то значно краще дерева себе почувають, можливо коріння задихається. Жовте листя - то хлороз (мідь або залізо).На сливі , та що з листям жовтим є клястероспоріоз і персик також..

    • @user-ImPuLs
      @user-ImPuLs  11 місяців тому +1

      Дякую. Планую на слабших деревах обновити пристовбурове коло.

    • @user-ou6yi9fo1f
      @user-ou6yi9fo1f 11 місяців тому +1

      @@user-ImPuLs
      Будь ласка.. Не великий спеціаліст в садівництві, але дуже цікавить ця тема, то намагаюсь розвиватися..Дивлюсь багато оглядів, спілкуюсь з досвідченими садівниками і звичайно особисті спостереження..Посадила садок поки що 136 дерев різних культур, то зараз роботи хватає, бо болячок і шкідників дуже багато ..Нещодавно довелося знищити дерево сливи, виявила шарку, дуже було шкода..Треба намагатися купувати дерева в перевірених садівників..

  • @ColyaColombo
    @ColyaColombo 11 місяців тому +3

    Подивився відео і вирішив написати свої думки по деяких проблемних деревах:
    1) про траву.
    Скажу так - як правило люди (в тому числі і я раніше) недооцінюють силу трави, а виявляється отака трава навколо молодих і слабких дерев (як у відео) настільки сильно їх глушить, що вони реально можуть повністю зупинитися в рості!
    Особливо це чітко видно на ділянках без поливу, бо тоді виходить, що трава своїм корінням просто забирає абсолютно всю вологу з верхнього грунту, а коренева молодого і слабкого деревця дуже неглибока і слабка, тому йому ніякої вологи не залишається!
    В мене, наприклад, є грушка Віль'ямс Літній їй зараз 4 роки, так от в перші 2 роки я якось ще цього не розумів і не прибирав навколо грушки траву. І от тоді я ще ходив і дивувався: "чого це всі інші саджанці нормально ростуть, а ця грушка стала і стоїть з приростами в 5см?
    І аж на 3й рік я раптом зрозумів, що то просто трава глушить і я взяв і просто руками вирвав траву навколо штамба в діаметрі 1,5-2м і все це коло замульчував грубим шаром сіна 15-20см і ще й картоном накрив, щоб вже надійно ніяка трава не проросла, плюс трошечки підживив весною нітроамофоскою і о чудо! грушка почала потрохи рости, а в цьому році навіть вперше зав'язала купу плодів, але я вирвав всі і залишив лише 2 штуки на пробу, нехай ще зміцніє за цей рік а вже на наступний залишу більше!
    Тепер в мене вже є правило - абсолютно всі низькорослі дерева (а інакших в мене в саду вже нарешті не залишилося)) то я їх одразу весною трошки піддобрюю нітроамофоскою (методом проколів грунту і засипки по кілька гранул в ямку), потім зверху мульчую соломою шаром 15-20см, а ще зверху покриваю картоном і так воно тепер все чудово росте!
    І от я бачу по відео, що у вас все те саме - багато зовсім молодих і слабких саджанців ростуть в оточенні дикої дибелої трави, думаю та трава їх полюбому і глушить ... так, можливо там ще й інші є проблеми, наприклад хрущ під землею може гризти корінь, або якісь грибки напали на дерево ітд, але якщо ви заберете траву навколо дерева і замульчуєте, то однозначно ситуація стане кращою!
    Єдине, що треба бути дуже обережним і виривати траву навколо молодих дерев саме вручну, бо якщо ненароком зачепити кору біля землі косою (а так як правило і стається) ... бо тоді стане ще гірше і слабке деревце може взагалі одразу загинути ... в мене один раз таке було і тепер я молоді дерева не обкошую а тільки руками всю траву вириваю!!!

    2) на 10:30 бачу класичний випадок, коли персик був неправильно обрізаний, а саме практично на кільце як яблуня, або як мінімум був залишений занадто маленький пеньок і не був замазаний зріз ... а ми знаємо, що Персик, Виноград, Інжир ітд обрізається тільки на пеньок 4-5см, бо в цих рослин дуже пориста трав'яниста "деревина", це по суті "лоза" і якщо обрізати її зразу на кільце, то якраз і виходять отакі важкі рани, які потім збільшуються і дерева хворіють, тече камедь ітд
    В мене теж колись були такі помилки і доводилося довго такі рани лікувати ... але тепер я взагалі стараюся одразу вести дерево так, щоб не треба було різати багаторічну грубу гілку ... а якщо вже доводиться, то тоді ріжу персик на пеньок 5см і ще й ОБОВ'ЯЗКОВО одразу замазую або замазкою з ВАПНА (0,5кг ВАПНА +1ст.л МІДНОГО КУПОРОСУ + трохи ВОДИ і тримати в пластиковому відрі, не в залізному!!!), або спеціальною секретною)) саморобною садовою мастикою, яку я роблю з звичайної магазинної Алкідної ФАРБИ-ЕМАЛІ (0,5л ФАРБИ + 1ст.л ЗЗАЛІЗНОГО КУПОРОСУ + трохи КРЕЙДИ сухого порошку), така емаль тримається на рані аж 2 роки!
    !!! А якщо на деревах є якісь старі рани, то я зачищаю їх ножем до здорового камбію і замазую якоюсь з цих замазок і потім постійно моніторю і поновлюю, аж поки дерево не затягне рану повністю!
    До речі, зразу скажу з приводу магазинного Садового Вара, то я ним вже давно не користуюся, бо зауважив, що з моєї практики в більшості випадків з Варом заживає навіть гірше ніж без нього, часто починає там пліснява з'являтися, або якісь опіки камбію ітд. Тому я Варом не користуюся і нікому не раджу, все замазую моєю Мастикою з ЕМАЛІ або з ВАПНА.
    3) А от ситуація на 10:20 ще гірша, бо там дійсно довгий відрізок кори на штамбі уражений і його лікувати складніше (хоча звісно ж теж можна пробувати).
    Але якщо не охота возитися, то дійсно можна обрізати дерево низько і перещепити ще раз тим самим сортом, але я би ще дуже уважно там подивився, бо якщо там щеплення було низьке, то можливо достатньо буде восени просто обрізати нижче рани, але вище щеплення і дерево саме пустить нові "вовчки" з культурної деревини і не треба буде щепити!
    Але по перше я би зараз оті нещасні мікро-персики з того дерева обірвав би, бо вони все одно нормально не наллються, та і толку від кількох штук, а от для ослабленого дерева це буде значне полегшення і воно краще приготується до зими, набере сили і на весну тоді з більшою силою вистрілить новими вовчками і тоді вже практично за рік можна буде сформувати основу нової крони наприклад "довільним Веретеном", бо я зауважив, що Веретено на персику значно зручніше в догляді ніж Чаша і головне воно виграє по врожайності і якості плодів!
    І по друге, коли будете обрізати восени штамб, то обов'язково замажте зріз якоюсь з написаних мною вище дезинфікуючих замазок!

    • @ColyaColombo
      @ColyaColombo 11 місяців тому +1

      4) Також дуже важливий момент, яким практично всі садоводи нехтують, це дезинфекція інструменту, а як виявилося це насправді ДУЖЕ ВАЖЛИВО!!!
      Я вже давно взяв за звичку дезинфікувати сікатор перед кожною новою рослиною, для цього маю завжди в кишені маленький пульверизатор від духів зі розчином Спирт+Вода+Хлоргексидин, але от пилку-ножовку я якось раніше, так само постійно дезинфікувати не додумувався і от результат - всі мої яблуні на дичках, які мені доводилося різати пилкою похворіли Чорним Раком ...
      Я спочатку не міг зрозуміти, чому жодна яблуня на низькорослій підщепі не захворіла, а похворіли тільки на сіянцях і при тому абсолютно всі!!!
      А потім я зрозумів - просто дерева на дичці ростуть дуже сильно і вимахують дуже грубі гілки за рік і мені доводиться різати їх пилкою, яку я не дезинфікую, от я і заразив сам же всіх їх від однієї старої яблуні на якій той чорний рак і був!!!
      А от мої низькорослі яблуні я жодного разу пилкою ще не різав, бо вони самі ростуть так як треба і максимум що треба - то сікатором їх трохи підправити і все!
      5) По сливці Румяна Зорька на 5:00, то в мене якраз зараз дуже подібна сумна картина з сливкою Ельдорадо, ну прямо один-в-один!!! Але ж в мене тут ніякого потопу не було і дерева всі навколо ростуть більш менш нормально, а от ця сливка і листя стало бліде-жовтаво-червоняве, і "човником" скрутилося, і приріст завмер ітд ... Думаю це однозначно щось з коренем, маю підозру, що то хрущ гризе коріння, тому планую десь зловити дощ і після дощу наробити проколів грунту на глибину 20см і пролити Антихрущ, сподіваюся допоможе!
      Доречі зовсім поруч з цією сливкою на відстані 2м в мене росте деревце персика в якого теж листя вже місяць стало якесь бліде, а ось недавно ще й пішло якимись червоними плямками-некрозами, візуально подібно на якийсь антракноз чи що ... але я думаю, що то теж може їсти хрущ коріння, просто таке місце на ділянці де ва грунті багато хруща ... тому там теж буду проливати!

    • @ColyaColombo
      @ColyaColombo 11 місяців тому +2

      Ще згадав один нюанс, он у вас на ослаблених деревах я бачу всюди висять плоди і вишня вся в плодах, хоча листя зовсім немає, і яблуні ослаблені і купа зав'язі висить і персики таке саме ..
      Так от, це дуже не правильно, тому що дерево буде з останніх сил тягнути ці плоди, навіть за рахунок свого здоров'я і внутрішніх резервів і як наслідок таке дерево погано приготується до зими і може просто не перезимувати!
      І до речі, якщо яблуня/груша/слива ще мають природній механізм скидання зайвих плодів при перевантаженні (хоча новітні сорти погано скидають і часто само-перевантажуються, нажаль), то я точно знаю, що персик взагалі по своїй природу не має такого механізму і тому він буде намагатися тягнути все, що зав'язалося! Тому його треба обов'язково нормувати, а у випадку ослабленого чи занадто молодого дерева, то треба взагалі на рік-два плоди прибирати всі!

    • @user-ImPuLs
      @user-ImPuLs  11 місяців тому

      Дякую за ваш розгорнутий коментар. Майже з усіма моментами я згоден. В перші три роки на цій ділянці я тримав приствольні кола в чистоті. Секатор також часто обробляю, хоча і не перед кожним деревом. По поводу вишні мабуть завтра піду та обірву всю завязь, все одно вишні дрібні, та мало шансів що достигнуть. На персиках по одному-два персики, тож хай висять хоч побачити чи сортнісь зійдеться. На днях зніму ситуацію на моїй іншій дільниці, там набагато все краще в цьому році ніж на цій.

    • @ColyaColombo
      @ColyaColombo 11 місяців тому +3

      6) Ну і на останок розкажу історію з мого власного досвіду з приводу вирощування Абрикоса.
      Називається історія - "Абрикосове Прокляття" :))
      ---
      Посадив я в себе на ділянці років 6-7 тому мій перший абрикос сорту Ананасний, куплений онлайн
      Він ніби гарно ріс цілий рік, досить гарне вже листя мав, великі гілки, я його непогано сформував Веретеном, він гарно ніби пішов в зиму ... а потім просто взяв і не проснувся весною((
      ---
      Ну ок, думаю, замовив собі в надійного продавця з Ютуба, ще три саджанці абрикосів ... більш ранні Пріцію і Пін Кот посадив практично за 2-3 метри від того місця де загинув той Ананасний, а більш крупноплідний і пізній Голд Річ посадив за 20м від них.
      І вони собі почали класно рости.
      -
      І особливо красивою мені вдалося сформувати Пін Кот таким акуратним красивим симетричним Веретеном, схожим на пірамідку-ялиночку, він так класно зеленів перший рік, всі сусіди ходили любувалися ...
      На другий рік він ще краще і сильніше почав рости і став такий кучерявий, красивий.
      ... а потім раптом - бац! і десь в середині липня в один момент абсолютно все листя змякло, втратило пружність і обвисло як білизна на шнурку((
      Тоді якраз був дуже сухий липень і я подумав, що просто не вистачає вологи в грунті , тому я вилив під корінь 2 відра води ...
      ... але пройшло кілька днів, і нічого не змінилося....
      І що найдивніше - і через тиждень, і через два тижні теж нічого не змінилося, листя так і висіло як ганчірка, але при цьому і не висихало повністю .. просто якесь в'яле висить і все!
      Я тоді взяв потужну лупу і почав уважно обдивлятися весь штамб, бо зрозумів, що то напевно щось з провідністю кори ...
      Зверху весь штамб був ідеальний, сухенький, без жодної рани чи крапельки камеді ...
      але ось в самому низу, коло кореневої шийки я зауважив, що є якась темна крапочка, я колупнув її ножем і раптом там відвалився шматочок мертвої коричневої кори ... я далі почав очищати мертву кору, щоб дійти до живого зеленого камбію і виявилося, що там відмерла абсолютно вся кора навколо штамба кільцем на ділянці 10см, в самому низу коло самої землі і саме через це листя не отримувало достатньо вологи і ніби "здулося"!
      Але все ж якась кількість вологи там проходила, саме тому листя повністю не засихало!
      Звісно ж мені довелося той абрикос повністю викорчувати ... я вже заодно подивився корінь і він був в порядку, там не було ніяких хрущів, пухлин чи гнилей ітд
      -
      Але на цьому жахи не закінчилися, бо от в цьому році в мене вже загинув третій мій молодий абрикос Пріція, спочатку в нього в минулому році з'явилося багато крапельок камеді на стовбурі на висоті 0,5м і до серпня точно так само зм'якло листя на провіднику і половині нижнього яруса ... я те все одразу видалив та замазав рану замазкою з вапна і він далі навіть ще нормально вегетував до холодів на тих гілках, що залишилися, нормально скинув листя і пішов в зиму ... але цієї весни не прокинувся зовсім і я його в квітні теж був змушений викорчувати((
      -
      Тобто виходить у мене якесь "Абрикосове Прокляття" на ділянці ... все інше росте, а Абрикоси косить якась дивна хвороба, вже три загинули молодими((

      Можливо це моніліоз?... але мене трохи бентежить, що по перше я час від часу їх прискав системними препаратами від монілії ... правда може чітку систему не витримував на весь сезон, але принаймні один раз весною прискав полюбому!
      А по друге той мій красивий абрикос Пін Кот, то він по моєму навіть ще не встиг зацвісти, а я знаю, що монілія проникає в дерево саме через цвіт ...
      хоча, можливо я і пропустив якусь одну квіточку і саме через неї він заразився??? ...
      Одне слово, поки що для мене все це якась Абрикосова таємниця, яку я ще маю розгадати ...
      ---
      І от зараз в результаті в мене з чотирьох залишився всього один молодий абрикос крупноплідного сорту Голд Річ, в цьому році він вперше цвів кількома квіточками і навіть зав'язь була ... але відпала.
      Поки що він росте нормально .. але я кожного разу як приїжджаю на дачу, то з острахом іду до нього, бо боюся, що побачу таке саме обвисле листя ....
      Отаке воно "Абрикосове Прокляття" ))
      ---
      Але нічого, не буває проблеми, яку не можливо вирішити, просто треба зрозуміти справжню причину і усунути її і тоді все вийде!

    • @user-ImPuLs
      @user-ImPuLs  11 місяців тому

      @@ColyaColombo В мене ще гірша ситуація. Два роки назад не проснулися після зими близько 10 абрикосів різноманітних сортів та віку. В зиму всі увійшли здоровими, листя скинули вчасно, все було гаразд, а потім бац, і всі пропали. Зараз ще залишилось 3 "доходяги" і один більше-менше гарно розвивається. Сам собі сказав "якщо і ці ці пропадуть на абрикосах ставлю жирну крапку." Краще вже яблуні та груші садити вони в нашій місцевості хоч не підмерзають. До речі, ви з якої області???

  • @nektarin-on-lain
    @nektarin-on-lain 6 місяців тому +1

    12:04 рана на яблоне похожа на болезнь "черный рак" и заболевание уже пошло на низ ствола, срочно проводите обработку или удаляйте полностью. Также на нектаринах листья поражены болячками, красные точки, мои деревья тоже все заболели этим летом этой заразой. Обработки не помогли, посмотрю что с ними будет весной, если не отойдут то придется все удалять, как не было бы жалко. И обкопайте все деревья, трава вытягивает все соки с земли плюс создает густо переплетенную корневую подушку на 5 см слое, вероятно эта подушка и вызывает опрелость штамба ваших деревьев.

    • @user-ImPuLs
      @user-ImPuLs  6 місяців тому

      Це сажистий грибок

  • @nataliakostyuk2238
    @nataliakostyuk2238 11 місяців тому

    Забагато наобробляв 😢

    • @user-ImPuLs
      @user-ImPuLs  11 місяців тому +1

      Якщо ви мені, то кожного сезону 4 обробки фунгицидом та 4 инсектицидом + підживлення. Тож захист саду відбувється вчасно. А ось місце посадки найневдаліше(