Když mi bylo 50, tozhodla jsem se, že svou druhou půlku života prožiju jinak. Začala jsem osobním koučingem, kde jsem se dozvěděla, jak na to. Z něj bych chtěla doporučit 2 věci: 1) dělat jen to, co chceš a obklopovat se jen lidmi, kteří tě ovlivňují pozitivně (zní to úplně nereálně, ale jde to - nastuduj to nebo si nech poradit!). 2) dělat si strukturovaný plán na každý rok (v úvodu videa bylo těch 6 oblastí v životě, které by měl obsahovat). Na začátku si udělat dlouhodobý plán alespoň na 5 let. Já si ho udělala na 10 a všechno, co jsem v něm chtěla dosáhnout, jsem měla splněno za 2,5 roku - pro mě to bylo překvapení, protože v něm byly věci, které jsem chtěla udělat předchozích 30 let. Plánování je super, protože "Když nevíš, do jakého přístavu pluješ, žádný vítr pro tebe není dost příznivý." (Seneca)
Skvělé video posílám dál tyto experimenty - chodit spát každý den ve 22:00 a postupem dnů vstávat také ve stejný čas (týden, měsíc....) -pro někoho může být experimentem vysadit ze dne na den veškerý alkohol, nealko pivo taky -1x týdně jít do obchodu zkusit ukecat slevu na produkt, spolupráci, získat dobrý kontakt či něco podobného. Hodně štěstí všem :)
1) přečíst týdně min. 2 knihy 2) denně 30 min. věnovat pohybu (běh, tanec, workout...) 3) každý den něco doma uklidit, vytřídit, zorganizovat ...minimalismus je láska :)
Skvělé video! Moc se mi líbí spousta tipů, např. to s jídlem v barvách duhy. Ohledně 3 tipů pro ostatní.... Donutilo se mě to zapřemýšlet a zjistila jsem, že za 2 roky, kdy se osobnímu rozvoji věnuji jsem prošla tolika věcmi, že vybrat pouze 3 je nemožné. Proto jsem vybrala první 3, které mě napadly. 1. Využívejte "darovaného" času - času, kdy jste na cestě do práce - čtěte nebo poslouchejte audia, plánujte si kalendář, nebo jakkoli produktivně tento čas využívejte. Protože když si spočítáte, kolik hodin strávíte na cestě do práce jen v průběhu týdne, tak je to spousta času, který je jinak úplně promrhán. Samozřejmě tento "darovaný" čas můžete mít i jindy během dne - například ráno při chystání do práce nebo večer při chystání se k ulehnutí. 2. Jak už bylo zmíněné i ve videu... Čtěte alespoň 15 minut denně, případně poslouchejte audia - téma příběhy úspěšných lidí... Protože když někdo úspěšný prožije 40 let života, a potom svoji moudrost shrne do pár hodinového audia, nebo pár set stránkové knihy, která vám zabere pár hodin času, tak podle mě sakra dává smysl ten čas tomu věnovat. Protože úspěšní lidé nemají problém se dělit o své zkušenosti a pro mě je mnohem efektivnější utratit pár hodin času u zkušeností, které bych jinak mohla nabírat roky... 3. Vytvořte si kolem sebe komunitu lidí, která má stejný cíl jako vy. Protože v takové komunitě se potom motivujete navzájem, a jakmile roste jeden, tak automaticky rostou i lidé okolo něj. Vztahy jsou alfa a omega všeho. Proto já každého pozitivního a cílevědomého člověka do své společnosti vítám. Pokud to má někdo stejně, můžeme být v kontaktu. :)
Podobným experimentováním jsem se postupně dobral k následujícím bodům, na které se zaměřuji: 1) spánek (pravidelný režim, blokace displejů a modrého světla před spaním ...), 2) jídlo (pestré, pravidelné, vyvážené), 3) vztahy (upřímné, hluboké), 4) práce (hodnota, smysl, udržitelnost), 5) četba (každý den, střídám naučnou literaturu s beletrií ).
1) Každé ráno a odpoledne chodit pěšky do školy, je to dohromady zhruba 10km 2) Ledová sprcha a postupně i káď a rybník 3) Redukce modrého světla před spaním
Mám takových experimentů mnoho, miluji pestrost a rozmanitost, uvedu jen 3, které mne nejvíc obohatily 1)PÍT RÁNO HRNEK TEPLÉ VODY= 3-5 DCL (do měsíce se mi po 30 letech vrátila termoregulace, pomohlo mi to s pokulhávajícím pitným režimem, upravilo peristaltiku), 2) 20 MINUT ROTOPEDU DENNĚ (po 7letech na invalidním vozíku vcelku nálož, ale při pravidelném cvičení za 3 měsíce jsem zvládla i 1hodinu s polovičním odporem pedálů, spojila jsem si to s poslechem audioknihy, přednášek osobního rozvoje a základů ekonomiky (nyní začínám zase chodit:), 3) DĚJINY VLASTNÍHO MĚSTA, umíral mi strýc a touha sdílet s ním vzpomínky na místa, kde dříve žil, mne přiměla ke studiu historie. To, co jsem se okrajově donutila na pár měsíců nadrtit na vysoké škole pro zkoušku z národních dějin, vyprchalo tak rychle, jak se do hlavy dostalo. Takže začátek byl drsný. 1 kniha a pár turistických letáků, Internet.. Postupně jsem si půjčovala, kupovala další knihy, začala 2x týdně jezdit na několik hodin do archivu.. O prázdniny jsem známé provedla po městě, komentovaná prohlídka cca 3hodiny a stále jsem měla co říct.. Nyní pracuji na sešitě propojujícím osobnosti města a budovy, v květnu předložím dle dohody z ledna na odbor kultury města. Připravují další prohlidky pro větší publikum a v případě zájmu bude i přednáška s meotarem pro stejné lidičky. Beru to i jako motivaci pro procvičení cizích jazyků, takže začínám studovat historii města i v AJ a NJ, které potřebuji oživit, zatím dost plavu. Ale již mám dohodnutou jako kontrolní skupinu známé, kteří dané jazyky učí i rodilé mluvčí, které provedu městem.
4 роки тому+3
1, Plánovat si jídlo. Nenechat vše na dobu ,kdy mám hlad, protože to často skončí kompromisem v podobě nějakého polotovaru nebo návštěvě nejbližší restaurace či fastfoodu. Zároveň tě to nutí více přemýšlet i o nákupech(kde seženu nejlepsi potraviny) a financích spojených s jídlem. 2, Zkoušet závislosti/nezávislosti. Na týden či déle odstranit ze svého života nějaky zvyk nebo věc a sledovat, zda jsem ve stejné psychické pohodě. Ve videu zminuješ televizi a zprávy. Ale dá se to se vším. Např. mobil, internet, teplá voda, sex,druhy potravin, pohyb, auto, hotovost, opravdu cokoliv. Je skvělé si uvědomit, že člověk nemusí byt na ničem závislý. A také je to skvělý trénink na případnou situaci, např že vypadne internet nebo si na týdenní výlet zapomeneš mobil. 3, studené sprchy a Wim-Hof. O tom už bylo řečeno spoustu.
Denní procházka v úplné samotě v lese. Neuvěřitelně to čistí hlavu a dalším benefitem je samozřejmě zdravý pohyb. Možná je to banalita, ale já na to nedám dopustit :-)
Značné posunutí konfortní zóny skrz požadavky na spánek. A ano, uvolňuje to posturální svalstvo nejen kolem páteře, což je pro moderního člověka se sedavým způsobem života dost velký masakr.
První expermient - i když v této době těžko splnitelné - spíše to nechat na léto: Vzít si jeden batoh a odletět do neznáma, najít práci a zůstat tam 2 měsíce v mém případě Malta, 2 měsíce. Druhý experiment - Otevřenost, souhlasit s kdejakou kravinou (Samozřejmě s mírou) Třetí experiment - Nebát se říct si o to, co fakt chceš, maximálně ti někdo řekne ne :D
Pro studenty SŠ: Vyberte si (nejméně) 3 předměty, které se budete učit za pomocí Spaced-Repetion (opakování po 10 minutách, 1 hodině, jednom dni, týdnu, měsíci, půlroce, roce) tak, aby jste toho co nejméně zapomněli. Jedná se o hru na ideálního, byť nikde nedefinovaného studenta, jehož masovou existenci školství tiše předpokládá. Já jsem si vybral pět předmětů. V původním plánu byly sice všechny , ale brzo mi došlo, že ZSV bych fakt nedal. Zvedly se známky, což bylo uspokojivé, ale už po půl roce jsem začal mít pocit, že mi z toho pukne hlava. Experiment jsem tedy redukoval na 20%, které tvoří 80% výsledků a v modifikované verzi ho používám dosud.
Hezký Ondro. Doplnil bych jen poznámku k tomu jak funguje paměť. Hipocampus na levé/pravé části mozku funguje jako krátkodobá paměť, má omezenou kapacitu. Pokud ji naplníš, začne se přepisovat. Jedinou možností jak krátkodobé poznatky zafixovat je jít spát a upadnout do hlubokého spánku, který začne nové poznatky přesouvat do cortexu, kde se uloží. Rem spánek je potom využije při dalším zpracování kdy je propojí s tím, co již znáš. Tím, že půjdeš včas spát, nepřeplníš krátkodobou paměť, budeš až o 40 % efektivnější coby učení se ;-). Čím déle budeš vzhůru, tím více toho zapomeneš, protože nebude mít mozek šanci informace během spánku zpracovat a uložit do stabilnějšího úložiště ;-) Užívej den! Honza
Když mi bylo 50, tozhodla jsem se, že svou druhou půlku života prožiju jinak. Začala jsem osobním koučingem, kde jsem se dozvěděla, jak na to. Z něj bych chtěla doporučit 2 věci: 1) dělat jen to, co chceš a obklopovat se jen lidmi, kteří tě ovlivňují pozitivně (zní to úplně nereálně, ale jde to - nastuduj to nebo si nech poradit!). 2) dělat si strukturovaný plán na každý rok (v úvodu videa bylo těch 6 oblastí v životě, které by měl obsahovat). Na začátku si udělat dlouhodobý plán alespoň na 5 let. Já si ho udělala na 10 a všechno, co jsem v něm chtěla dosáhnout, jsem měla splněno za 2,5 roku - pro mě to bylo překvapení, protože v něm byly věci, které jsem chtěla udělat předchozích 30 let. Plánování je super, protože "Když nevíš, do jakého přístavu pluješ, žádný vítr pro tebe není dost příznivý." (Seneca)
Skvělé video
posílám dál tyto experimenty
- chodit spát každý den ve 22:00 a postupem dnů vstávat také ve stejný čas (týden, měsíc....)
-pro někoho může být experimentem vysadit ze dne na den veškerý alkohol, nealko pivo taky
-1x týdně jít do obchodu zkusit ukecat slevu na produkt, spolupráci, získat dobrý kontakt či něco podobného.
Hodně štěstí všem :)
1) přečíst týdně min. 2 knihy
2) denně 30 min. věnovat pohybu (běh, tanec, workout...)
3) každý den něco doma uklidit, vytřídit, zorganizovat ...minimalismus je láska :)
Skvělé video! Moc se mi líbí spousta tipů, např. to s jídlem v barvách duhy.
Ohledně 3 tipů pro ostatní.... Donutilo se mě to zapřemýšlet a zjistila jsem, že za 2 roky, kdy se osobnímu rozvoji věnuji jsem prošla tolika věcmi, že vybrat pouze 3 je nemožné. Proto jsem vybrala první 3, které mě napadly.
1. Využívejte "darovaného" času - času, kdy jste na cestě do práce - čtěte nebo poslouchejte audia, plánujte si kalendář, nebo jakkoli produktivně tento čas využívejte. Protože když si spočítáte, kolik hodin strávíte na cestě do práce jen v průběhu týdne, tak je to spousta času, který je jinak úplně promrhán. Samozřejmě tento "darovaný" čas můžete mít i jindy během dne - například ráno při chystání do práce nebo večer při chystání se k ulehnutí.
2. Jak už bylo zmíněné i ve videu... Čtěte alespoň 15 minut denně, případně poslouchejte audia - téma příběhy úspěšných lidí... Protože když někdo úspěšný prožije 40 let života, a potom svoji moudrost shrne do pár hodinového audia, nebo pár set stránkové knihy, která vám zabere pár hodin času, tak podle mě sakra dává smysl ten čas tomu věnovat. Protože úspěšní lidé nemají problém se dělit o své zkušenosti a pro mě je mnohem efektivnější utratit pár hodin času u zkušeností, které bych jinak mohla nabírat roky...
3. Vytvořte si kolem sebe komunitu lidí, která má stejný cíl jako vy. Protože v takové komunitě se potom motivujete navzájem, a jakmile roste jeden, tak automaticky rostou i lidé okolo něj. Vztahy jsou alfa a omega všeho. Proto já každého pozitivního a cílevědomého člověka do své společnosti vítám. Pokud to má někdo stejně, můžeme být v kontaktu. :)
Podobným experimentováním jsem se postupně dobral k následujícím bodům, na které se zaměřuji:
1) spánek (pravidelný režim, blokace displejů a modrého světla před spaním ...),
2) jídlo (pestré, pravidelné, vyvážené),
3) vztahy (upřímné, hluboké),
4) práce (hodnota, smysl, udržitelnost),
5) četba (každý den, střídám naučnou literaturu s beletrií ).
Já beletrii nemůžu. Mně to nebaví.
1) Každé ráno a odpoledne chodit pěšky do školy, je to dohromady zhruba 10km 2) Ledová sprcha a postupně i káď a rybník 3) Redukce modrého světla před spaním
Mám takových experimentů mnoho, miluji pestrost a rozmanitost, uvedu jen 3, které mne nejvíc obohatily 1)PÍT RÁNO HRNEK TEPLÉ VODY= 3-5 DCL (do měsíce se mi po 30 letech vrátila termoregulace, pomohlo mi to s pokulhávajícím pitným režimem, upravilo peristaltiku), 2) 20 MINUT ROTOPEDU DENNĚ (po 7letech na invalidním vozíku vcelku nálož, ale při pravidelném cvičení za 3 měsíce jsem zvládla i 1hodinu s polovičním odporem pedálů, spojila jsem si to s poslechem audioknihy, přednášek osobního rozvoje a základů ekonomiky (nyní začínám zase chodit:), 3) DĚJINY VLASTNÍHO MĚSTA, umíral mi strýc a touha sdílet s ním vzpomínky na místa, kde dříve žil, mne přiměla ke studiu historie. To, co jsem se okrajově donutila na pár měsíců nadrtit na vysoké škole pro zkoušku z národních dějin, vyprchalo tak rychle, jak se do hlavy dostalo. Takže začátek byl drsný. 1 kniha a pár turistických letáků, Internet.. Postupně jsem si půjčovala, kupovala další knihy, začala 2x týdně jezdit na několik hodin do archivu.. O prázdniny jsem známé provedla po městě, komentovaná prohlídka cca 3hodiny a stále jsem měla co říct.. Nyní pracuji na sešitě propojujícím osobnosti města a budovy, v květnu předložím dle dohody z ledna na odbor kultury města. Připravují další prohlidky pro větší publikum a v případě zájmu bude i přednáška s meotarem pro stejné lidičky. Beru to i jako motivaci pro procvičení cizích jazyků, takže začínám studovat historii města i v AJ a NJ, které potřebuji oživit, zatím dost plavu. Ale již mám dohodnutou jako kontrolní skupinu známé, kteří dané jazyky učí i rodilé mluvčí, které provedu městem.
1, Plánovat si jídlo.
Nenechat vše na dobu ,kdy mám hlad, protože to často skončí kompromisem v podobě nějakého polotovaru nebo návštěvě nejbližší restaurace či fastfoodu.
Zároveň tě to nutí více přemýšlet i o nákupech(kde seženu nejlepsi potraviny) a financích spojených s jídlem.
2, Zkoušet závislosti/nezávislosti.
Na týden či déle odstranit ze svého života nějaky zvyk nebo věc a sledovat, zda jsem ve stejné psychické pohodě. Ve videu zminuješ televizi a zprávy. Ale dá se to se vším. Např. mobil, internet, teplá voda, sex,druhy potravin, pohyb, auto, hotovost, opravdu cokoliv. Je skvělé si uvědomit, že člověk nemusí byt na ničem závislý. A také je to skvělý trénink na případnou situaci, např že vypadne internet nebo si na týdenní výlet zapomeneš mobil.
3, studené sprchy a Wim-Hof. O tom už bylo řečeno spoustu.
Denník vďačnosti. Každý deň urobiť niečo inak.
Denní procházka v úplné samotě v lese. Neuvěřitelně to čistí hlavu a dalším benefitem je samozřejmě zdravý pohyb. Možná je to banalita, ale já na to nedám dopustit :-)
meditace,čchi kung,procházky,jízda na koloběžce,cizí jakyk,programování,tvorba web stránek,zdravé stravování,otužování,win hof metoda dýchání
Čchi kung jedině s Paroubkem! :)
1) Nejíst maso 2) 50% výplaty utratit za aktiva ještě před placením čehokoliv jiného 3) spaní na zemi. :)
ad 3) ... pro mě to byl dobrý masakr ... cca 3 den jsem myslel, že se nepohnu :-)
1) a 2) jsem zkusila, 3) je nereálná - už bych se ráno nezvedla :-D
Jaký to má mít benefit to spaní na zemi ? Narovnání páteře?
Značné posunutí konfortní zóny skrz požadavky na spánek. A ano, uvolňuje to posturální svalstvo nejen kolem páteře, což je pro moderního člověka se sedavým způsobem života dost velký masakr.
@@tomas8464 spávala jsem na zemi dost často, ale za mlada, venku :-) teď už můžu leda závidět (a doporučit těm, co mohou).
První expermient - i když v této době těžko splnitelné - spíše to nechat na léto: Vzít si jeden batoh a odletět do neznáma, najít práci a zůstat tam 2 měsíce v mém případě Malta, 2 měsíce.
Druhý experiment - Otevřenost, souhlasit s kdejakou kravinou (Samozřejmě s mírou)
Třetí experiment - Nebát se říct si o to, co fakt chceš, maximálně ti někdo řekne ne :D
Díky Honzo nejen za tohle video. (y)
Pro studenty
SŠ: Vyberte si (nejméně) 3 předměty, které se budete učit za pomocí Spaced-Repetion (opakování po 10 minutách, 1 hodině, jednom dni, týdnu, měsíci, půlroce, roce) tak, aby jste toho co nejméně zapomněli. Jedná se o hru na ideálního, byť nikde nedefinovaného studenta, jehož masovou existenci školství tiše předpokládá.
Já jsem si vybral pět předmětů. V původním plánu byly sice všechny , ale brzo mi došlo, že ZSV bych fakt nedal. Zvedly se známky, což bylo uspokojivé, ale už po půl roce jsem začal mít pocit, že mi z toho pukne hlava. Experiment jsem tedy redukoval na 20%, které tvoří 80% výsledků a v modifikované verzi ho používám dosud.
Hezký Ondro. Doplnil bych jen poznámku k tomu jak funguje paměť. Hipocampus na levé/pravé části mozku funguje jako krátkodobá paměť, má omezenou kapacitu. Pokud ji naplníš, začne se přepisovat. Jedinou možností jak krátkodobé poznatky zafixovat je jít spát a upadnout do hlubokého spánku, který začne nové poznatky přesouvat do cortexu, kde se uloží. Rem spánek je potom využije při dalším zpracování kdy je propojí s tím, co již znáš. Tím, že půjdeš včas spát, nepřeplníš krátkodobou paměť, budeš až o 40 % efektivnější coby učení se ;-). Čím déle budeš vzhůru, tím více toho zapomeneš, protože nebude mít mozek šanci informace během spánku zpracovat a uložit do stabilnějšího úložiště ;-) Užívej den! Honza
@@Metalearning_cz Díky Honzo, tohle jsem nevěděl. Když nad tím přemýšlím, hodně věcí to vysvětluje.
Každý den dělat dýchání podle Wina Hofa, pit čistou vodu aspoň 3 litry denně a mit radní rutinu když si uděláte čas jen pro sebe a pro sebezlepšování.
Držet půst i přerušovaný, jíst jedno teplé jídlo denně, ranní studená sprcha.
Good goal :-)
Ja nechcem variť! Mňa to nebaví, mám z toho depky. Čo s tým?
* studené sprchy spojené s dechovým cvičením (metoda Wima Hofa)
* koupit si zvedací stůl a pracovat převážně vestoje
Čtení: Mňa už zaujíma iba FYZIKA. Lenže ako ju 'čítať' keď je napísaná jazykom matematiky, ktorej nerozumiem.
Occamův protokol - k tomu se nic nenašla. Tedy kromě aplikace v angličtině.
4 Hour Body - Tim Ferriss ;-)
No jako sledovac se necitim. Jako student mozna. Spise bych sve zivitele ve videu nazval sledujicim.
Mohu doporučit měsíc bez hudby
Tak to bych nedal! :)