Dolnośląskie Tajemnice #02 Olbrzymie Sejfy Breslau. Kasy pancerne. Opowiada Joanna
Вставка
- Опубліковано 3 лис 2024
- Pancerne #sejfy #Breslau. Kasy #pancerne w banku. Bez nas nie wejdziecie. Opowiada Joanna #Lamparska
#tajemnice #Breslau dawny #Wrocław #Złoto Wrocławia #urbex na legalu
WROCŁAWSKI #MANHATTAN
Plac Solny i jego okolice - większości mieszkańców Wrocławia - kojarzą się z pięknymi kolorowymi kwiatami, aromatem kawy i gruchaniem wszechobecnych gołębi, ale jeszcze 100 lat temu to miejsce przede wszystkim kojarzyło się z ogromnym bogactwem. To właśnie w okolicach Placu Solnego zlokalizowany był wrocławski Manhattan, gdzie swoją siedzibę miały słynne banki i towarzystwa finansowe. Historię jednego z nich - wraz z Joanną Lamparską - zgłębiła nasz ekipa filmowa.
#Tajemnice Banku, #sejfy #Breslau. Kasy #pancerne #urbex. Opowiada Joanna #Lamparska. #Złoto Wrocławia
Na przełomie XIX i XX wieku Breslau był jednym z ważniejszych centrów finansowych ówczesnych Niemiec. Nic więc dziwnego, jak mówi Joanna Lamparska, że bogaci inwestorzy bardzo chętnie otwierali tutaj kolejne domy bankowe.
Śląski Ziemski Kredytowy Bank Akcyjny. Ten bank powstał w 1871 roku i początkowo siedzibę miał przy ulicy Kiełbaśniczej, ale też członkowie Rady Nadzorczej tego banku to byli panowie, którzy mogli kupić, jeżeli niecały to połowę Wrocławia.
Kapitał założycielski banku wynosił 7 i pół miliona marek. Po krótkim czasie został on powiększony do ponad 20 milionów. Konieczne było więc wybudowanie nowej siedziby w najbardziej prestiżowej części miasta. Wybór padł na dzisiejszą ulicę Geperta, umiejscowioną pomiędzy Placem Solnym a ówczesnym Zamkiem Królów Pruskich.
Ta część była czymś w rodzaju wrocławskiego Manhatanu. 6 banków funkcjonujących obok siebie.
Budynek, w który jesteśmy, jak i Miejską Kasę Oszczędności zaprojektował ten sam architekt Richard Pludeman.
Po II wojnie światowej, w budynku przy ulicy Gepperta znajdowała się siedziba Banku Gospodarstwa Krajowego, a od końca lat pięćdziesiątych NBP. Jakie jeszcze tajemnice skrywa ten niezwykły gmach? Zobaczcie koniecznie na: radiowroclaw.pl
ZABYTKOWE SEJFY
Prawdziwy skarb z przełomu XIX i XX wieku - wraz z Joanną Lamparską - odkryła ekipa filmowa Radia Wrocław. W dawnym budynku Śląskiego Ziemskiego Kredytowego Banku Akcyjnego, a po wojnie NBP, nasi dziennikarze natrafili na kilkanaście zabytkowych sejfów. Czy w środku pozostało złoto Wrocławia?
Znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Gepperta i Kazimierza Wielkiego, budynek skrywa w sobie wiele zagadek, tajemnic i skarbów. Przykładem może być choćby dawny skarbiec, w którym umieszczono kilkanaście niezwykłych, XIX wiecznych sejfów. Jak tłumaczy Joanna Lamparska, w chwili zakupu, każdy z nich wart był fortunę.
Przedwojenny Śląski Ziemski Kredytowy Bank Akcyjny nie był zwykłym bankiem. Był instytucją przeznaczoną jedynie dla finansowej elity. W budynku nie było więc wielkiej sali dla masowych klientów, a raczej niewielkie gabinety, w których ustalano warunki poszczególnych transakcji. W skarbcu oprócz sztabek złota przechowywano cenne akcje, czy umowy zastawów hipotecznych.
Bank znajdował się na pierwszym piętrze, natomiast na drugim były eleganckie mieszkania, a na samej górze mieszkali biuraliści.
W ten sposób dawni właściciele nie tylko obniżali koszty utrzymania budynku, ale przede wszystkim gwarantowali swojemu bankowi 24 godzinną ochronę. Jakie jeszcze tajemnice skrywa gmach przy ulicy Gepperta? Zobaczcie koniecznie na: radiowroclaw.pl
W filmie wykorzystano muzykę:
Kevin MacLeod: Act One - Tenebrous Brothers Carnival - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/
Kevin MacLeod: Classic Horror - Madness Paranoia - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/
Kevin MacLeod: Industrial Music Box - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/
Kevin MacLeod: Act Two - Tenebrous Brothers Carnival - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/
Audionautix: Sneaking Up - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Wykonawca: audionautix.com/
Szanowni Państwo, Joanna Lamparska zaprasza na stronę
facebook.com/joannalamparskaskarby/,
przez którą z przyjemnością odpowie na każdy list i przez którą można przekazywać swoje uwagi, sugestie i informacje. W imieniu swoim i Joanny Lamparskiej dziękujemy za to, że jesteście z nami!
Niesamowite, dziękuję za cudowny filmik.
Przyjemnie...
Wielka przyjemnosc ogladania i s luchania Pani opowiadania.Pozdrawiam
Uwielbiam Panią,pięknie Pani opowiada ,z taką duszową fascynacją ,może kiedyś się spotkamy.Serdecznie Panią pozdrawiam oraz ekipę.Andrzej z Jaworzna.
Świetny odcinek, sejfy solidne i piękne...Pani Joanno, a może by tak zrobić odcinek o pałacu w Radomierzycach, przy samej granicy z Niemcami,, zaraz przy nysie...piękne miejsce z niezwykłą historią
Ładna babka i ładnie opowiada
Super , więcej takich filmów !
Z przyjemnością oglądało się ten film ;) Niesamowita historia !
Lubię ludzi z pasją, którzy tak ładnie opowiadają ciekawe historie. A frustraci niech się wypchają.
Kolejna świetna historia :) Świetnie opowiedziana, bardzo kompetentnie :) Pozdrawiam, i Radio Wrocław, i Panią Joannę :) Fajnie, że zajmujecie się takimi sprawami :) Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej :)
PANI JOANNA PIĘKNIE OPOWIADA O TAJEMNICACH WROCŁAWIA-A KTÓŻ Z NAS NIE LUBI TAJEMNIC😄🍵🧭🤔🙄
Takie sejfy to zabytki sztuki rzemieślniczej. Miałem to szczęście że spotkałem podobne w Łodzi w byłym banku w Łodzi na ulicy Roosevelta.
Kolejny świetny materiał
I takich dziennikarzy należy szanować pełną gębą
Rewelacyjna jest ta seria!
Pamińtam taki przypadek, wprawdzie nie z Wrocławia,a le z niedalekiego Kłodzka ... Pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w tym mieście musiano wyburzyć wiele starych budynków, szczególnie w okolicach ul. Czeskiej, Armii Czerwonej, Browarnej i wokół ratusza. Przyczyną była woda, spływająca z do dzisiaj nie zlokalizowanego źródła na "dużej" twierdzy. Niemcy, opuszczając miasto (nie było bronione) po prostu je zalali (w ten sposób). Alłe ad rem:
Otóż w piwnicy jednego z budynków (pomiędzy twierdzą a ratuszem) podczas tego wyburzania znaleziono kasę pancerną, podobną do tych, pokazanych przez Panią Lamparską, ale produkcji późniejszej, o ile pamiętam, nie "Panzer A.G. Berlin", lecz jednego z zakładów w Hamburgu. Kasa była "zamknięta na siedem spustów" i nikt nie wiedział, co tak naprawdzę w niej się znajduje. Ciąć palnikiem acetylenowym nie można było-zbyt wielkie ryzyko zniszczenia znajdujących się w niej przedmiotów ... Zwrócono się więc do mojego Ojca, Piotra Delekty, wówczas z-cy Prokuratora Powiatowego w Kłodzku (zm. w 2006 r.), aby wyraził zgodę na użyie w tym celu jednego z pensjonariuszy ZK przy ul. Bohaterów Getta, odsiadującego właśnie wyrok za kolejne włamanie. Było o nim wiadmomo, że to stary "remiecha", jeszcze ze Lwowa, a kasy pancerne nie mają przed nim tajemnic. "Krymiecha" kasę otworzył ... Była w niej: pusta butelka po wódce i przetłuszczony papier pakowy, czyli to, co pozostało po racji dziennej pracownika fizycznego w roku 1945 (suszony łosoć-stąd papier i pół litra samogonu-taka była wówczas "dniówka".
Dzięki za materiał , czekam na kolejne.
Świetne info z tym podpisem
Coś lekkie to złoto😁😅😷👍🙋♀️
What a video allwYs love getting stuck into your video s macks me retch it what a top video big thumbs 👍 from me doggerden t
Dzień dobry
Szkoda że nie oglądałem wcześniej
Dziękuje za pokazanie banku wraz z sejfami. Wszyscy tylko mówią o złocie Wrocławia ,ale nic nie pokazują gdzie było ono trzymano.
👍kiedyś to pięknie wszystko robili
👌
A złoto jest bardzo ciężkie :)
A nie mieli sejfów Franza Jagera z Berlina? :-)))
Pan Redaktor , z tymi sztabami złota poradziła Pani sobie jak Prezes NBP 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
W hotelu "Polonia" była restauracja która się nazywała "Marmurowa" ze względu na piękne marmury na ścianach i słupach wewnątrz. Komuniści z peerelu stwierdzili że lokal trzeba wyremontować. Po tym "remoncie" nie było już żadnego uzasadnienia dla nazwy "Marmurowa" , więc restauracja także otrzymała nazwę "Polonia".
Trochę jestem zawiedziony, że to nie są sejfy Hansa Jegera z Berlina😄
Ciekawe,ale nie zachwycalbym sie tak bardzo bankierami i ich bogactwem - w normalnym Swiecie lichwa powinna byc karana smiercia.
Debile też powinni być likwidowani.
OLMA von Sankt Gallen
Zeby zapakowac to Niby Zloto to trzeba sobie bylo wziac reklamowke z Biedronki !!!😂🙃
🌁💖💝🥰🏈
Sejf z pawlaczem... czy to projektował Egon Olsen?
prawdopodobnie tak
Klawo jak cholera
A sejfy jeleniogórskie 🤔
Witam.
Sztaby ze z złota o takiej objętości nie ruszyłaby Pani nawet na 1 mm. Troszkę realizmu. Pozdrawiam
Coś lekkie złoto 😂😂