"Pokusů o NESTÁTNÍ PENÍZE bylo mnoho. BITCOIN jako jediný uspěl z několika důvodů." - Honza Čopák

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 гру 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @kryptoplebs
    @kryptoplebs  5 місяців тому +2

    🎞Celý rozhovor bez reklam s bonusovou částí (185min) najdeš na herohero: herohero.co/kryptoplebs

  • @karelfiedler4618
    @karelfiedler4618 5 місяців тому +6

    wau. po dlouhé době rozhovor u kterého jsem seděl a ani mě nenapadlo kouknout do telefonu nebo na cenu btc. :) díky, moc jsem si to užil.

  • @vildadomecek3482
    @vildadomecek3482 5 місяців тому +2

    Skvělý rozhovor. Honza má znalosti a dobře se poslouchá.

    • @kryptoplebs
      @kryptoplebs  5 місяців тому

      Díky moc!

    • @agamapoint6020
      @agamapoint6020 5 місяців тому

      díky ;-) asi to vnímám více sebekriticky, jsem jak zpomalenej film a hledám slova... protože se snažím to říct stručně a pokud možno pravdivě, a pak se nevyhneme zjednodušení s možnou dez/mis/interpretací.

  • @palecaukazovacek9603
    @palecaukazovacek9603 3 місяці тому

    Super

  • @maxbiagi3091
    @maxbiagi3091 5 місяців тому +1

    Pecka povídání s OG 😎 díky.

  • @Crypto_pat
    @Crypto_pat 5 місяців тому

  • @pavelkousal1919
    @pavelkousal1919 5 місяців тому

    Super rozhovor. Bitcoin sleduji od roku 2000 a přednášku o historii jsem vydržel poslouchat do konce poprvé. Díky za Vaší práci.👍

    • @kryptoplebs
      @kryptoplebs  5 місяців тому

      Děkujeme!

    •  5 місяців тому +1

      2000? To seš dobrej, když ještě 9 let neexistoval :)

    • @pavelkousal1919
      @pavelkousal1919 5 місяців тому

      2020😄

  • @lolipo-oj2cu
    @lolipo-oj2cu 5 місяців тому

    neni tech 14dni na zmenu obtiznosti dlouha doba? proc zrovna 14 dni? a pokud by se behem tech 14 dni nasobne zvysil hashrate muze to polozit btc? mezi cim je to kompromis? proc to neni treba kazdou minutu?

    • @agamapoint6020
      @agamapoint6020 5 місяців тому

      taky jsem nad tím kdysi tak přemýšlel, ale skokové (velmi volatilní) změny "hashrate" by nebyly přínosem (nejistota, zmatek) a tak těch 14 dní považuji za - v té době - správné až ideální rozhodnutí, které nám trochu realizuje "plovoucí průměr",
      ale je pravda, že v současné době by jeden týden by asi nemusel být od věci (dá se nasimulovat) - nebo každých 6000 bloků....

  • @miko7303
    @miko7303 3 місяці тому

    Vyborny rozhovor - Honza Čopák studnice zkusenosti; u Honzy Kohouta jen drobna vytka - neni zapotrebi dokazovat znalost az do stupne "prehadovani se" s hostem a raději si více naslouchat. Kdo Tě zná,dokáže ocenit,co deláš. Ať se vám oběma daří.

  • @rolidcz7954
    @rolidcz7954 5 місяців тому +1

    Prvním opravdovým chytrým telefonem se Symbianem se stala v roce 2000 představená Nokia 9210 Communicator se Symbianem 6.0.

    • @maxbiagi3091
      @maxbiagi3091 5 місяців тому +2

      První byl IBM Simon ;) už v 1994

    • @rolidcz7954
      @rolidcz7954 5 місяців тому

      ​@@maxbiagi3091tak tento hw mi komplerne unikl. 16MHz 1MB Ram je sice pro asymetrickou kryptografii velmi slaby, ale klice by uz na tom v radu vyssich jednotek minut vygenerovat sly.

  • @romannerad
    @romannerad 5 місяців тому

    Honza Copak se docela dost zamotal okolo PoW a double spend. PoW je nedilnou soucasti reseni double spend, protoze to je nakladne. A takovych mist, kde "plave" tam je vice.

    • @romannerad
      @romannerad 5 місяців тому +1

      Tim netvrdim, ze tomu nerozumi. Pokud si napise vlastni knihovnu na elipticke krivky pro sifrovani verejneho klice, tak urcite ma pomerne hlubokou znalost.

    • @rolidcz7954
      @rolidcz7954 5 місяців тому

      Plavali v tom oba. Hlavnim principem double spend je 51% nadvlada at uz je to v cemkoli + schopnost cist data od neznamych bodu site

    • @agamapoint6020
      @agamapoint6020 5 місяців тому

      Jj, čekal jsem, kdo a s jakým hejtem se vynoří první. Diskuse a vysvětlování absolvuji většinou s podobně (matematicky a programátorsky) postiženými - a jsem přesvědčen, že obecné dobré objasnění ani neexistuje.
      Ta problematika totiž není vysvětlitelná ani jednoduše, natož rychle a přitom srozumitelně. Když člověk něco "studuje" skoro deset let, vnímá jinak mnohé detaily, které se bez několika hodin "pokročilého šťourání v elementárních principech" nedaj předat dál. Naustále se učím nové věci - a hlavní poznatek: mnohé zkratky a zjednodušení vedou zcela jistě jen k riskantní chůze po tenkém ledě, čehož jsem se nejednou v diskusi jistě dopustil, a za jistá "plavání" se tímto omlouvám.
      A teď tedy k tomu konkrétnímu: Základem pro řešení double_spend je konsensus zařazení (ověřené) TRANSAKCE do bloku a řazení bloků do blockchainu. A každý z těch pojmů vyžaduje další dovysvětlení (které by mohlo být tak rozsáhlé, že se to do žádného stravitelného formátu v několika hodinách nevejde).
      Jestli nad tím sedí PoW, PoS nebo PoX už tak zásadní není, sice pravdou je že PoW je pro BTC stěžejní - to bych podtrhnul a zdůraznil, ale fakt to neřeší jen DS. Tolik k "PoW je nedilnou soucasti reseni double spend", není. PoW je nedílnou součástí bitcoinového protokolu, který řeší více věcí - i DS. Nebo jsem to pochopil celé špatně? A ethereum by vůbec nemohlo fungovat ;-)

    • @romannerad
      @romannerad 5 місяців тому

      @@agamapoint6020 1.) opravdu to vnimate jako hate? Vsiml jste si meho druheho komentare? … Motat PoS do BTC je opravdu mimo, pokud se bavime o BTC.

    • @agamapoint6020
      @agamapoint6020 5 місяців тому

      @@rolidcz7954 ...vůbec si nevzpomínám, že bychom se snažili tvrdit něco jiného.
      Technické detaily (nebo dokonce vysvětlovat, jak to funguje) jsem v této diskusi bral "hopem" (s převažující snahou neplácnout úplnou kravinu nebo použít zcela nevhodnou zkratku, která by vedla k nepochopení - což se málokdy povede na 100%)
      Celé to bylo o tom - KDO (desítky lidí), KDY (desítky let před BTC) a PROČ (digitální suverenita a svobodné peníze) se zasadil(i) o BTC. A bylo by fajn, aby to tak zůstalo ;-)
      Pokud budeme chtít víc pokecat i "JAK" - klidně se hlásím do diskuse, ale nechci být tím, kdo má ambice to dobře vysvětlit v několika hodinách - na zjednodušené úrovni toho máme plnej internet a když dojde na slovíčkaření, v osekané zkratovitosti pak plaveme všichni. (Snažím se něco dávat na www.agamapoint.com/ - ale po těch letech už moc neopravuju (co jsem dostudoval) tak by bylo fajn - pokud TAM někdo najde úplnou kravinu, dejte mi vědtět. Jsem si toho vědom a je to víc než pravděpodobné. )