Роками підживлюю цим "чарівним" добривом свій садочок,використовуючи все,що так само виросло на присадибній ділянці. Та досвід фахівця-хіміка вважаю дуже цінним, то ж вдячна за подробиці з використанням певних рослин і нагадування про необхідність контролю над інвазивними рослинами-чужинцями
Христос Воскрес! Переглядаю Ваші відео, і... Ви перевертаєте мій світ, вже два роки готувала такі бочки з додаванням Байкалу, про використання кислоти та білизни в ґрунтових справах навіть чути не доводилось. Цього року частину пробую за вашими порадами, а осінь покаже. Мирного свята та смачненьких пасочок.
Воістину воскрес! Навзаєм! Своєю прискіпливістю щодо суті процесів я завдячую моїм викладачам і батькові. До того ж, наука не стоїть на місці: важлива доказовість у всьому. Бувають різні історії, умови, нюанси та форсмажори. Але принципи біохімічних процесів більш-менш незмінні:).
Щира подяка Вам, Пані Оксана! В мене виникло питання на яке відповідь так і не знайшла) Борюся з амброзією на своїй вулиці, а поворотами вже майже дерева! Тож виникла ідея - чи можна амброзію переробити на зелене добриво? Дуже чекатиму на відповідь !
Сама, на щастя, не стикалася. Але, як какзала колись моя керівник дипломної роботи (давно це було:)), є дві стратегії: гербіциди або виснаження. Виснаження - це коли зрізати молоді проростки, які ще не розгорнули листя. І так діяти тривалий час. Таким чином рослина втрачає усі запаси з підземних частин. Постійно перекопувати і вибирати (але у ягідних кущах цього зробити не можна). Хоча, вона ж казала, що дуже корисна і поживна рослина (як для птиці, тварин, так і для людини ранньої весни, коли нікої зелені нема). Хоча сама я не куштувала її:))
@@2v4vomelnyk0v2v Дуже дякую за відповідь. Після гербіцидів пропадає наче, а навесні сходить з подвійною силою. Виснаження допомагає. Але не скрізь можна зрізати, бо дуже багато. Тільки трохи прогавила, і вже наросла знову. Після перекопування теж добре росте. 🙃 Трохи допомагає покриття темним матеріалом. Але все ж не накриєш. Якщо якась інформація попадеться Вам, буду дуже вдячна. 🙂
Героям Слава💪🏻🇺🇦 Підкажіть, будь ласка, Якою має бути пропорція трави до тари, від цього залежить концентрація розчину, аби перед поливом не перекормити рослини?
Концентрація поживних речовин у зеленому добриві ніяк не може бути завеликою з огляду на технологію приготування: наповнюємо посудину, не пресуючи траву, бо ж необхідно буде щодня її перемішувати. Таким чином це виходить у середньому 1:3 - 1:4 (ось це вже у "втоптаному" вигляді). У будь-якому випадку готове добриво перед використаннямрозводимо 1 /10, 1/12. Через непостійний склад рідини, який залежить ще і від видів бур'янів, усі дослідники схиляються до думки, що таке приготування і використанняє більш-менш універсальним, але потребує регулярності.
Так само, як і звичайне зелене добриво, але замість трави - гілячки з хвоєю (сосна, туя, ялівець - що є). Перемішуєте, бажано шодня. І днів через 6-7 готове добриво (дивитесь, щоб ще трохи булькало: коли тепліше - днів за 5 приготується, а холодніше - може й 7)
Дякую, пані Оксана, за дуже корисну інформацію! Це просто цілий університет знань! От у мене питання що до зеленого добрива. Що Ви можете сказати за чистотіл? Його зараз дуже багато. Чи можно його використовувати з іншими рослинами?
Дякую. Дізналася, що золотарник не можна. А в мене більше нічого не росте😂. В компост його теж не можна? А енотеру теж не варто використовувати для добрива? Оце біле молочко видається мені підозрілим А чистотіл навпаки напружує своїм помаранчевим молочком. Його можна брати для добрива?
Можна, але, як на мене - не варто. Тоді буде важко дозувати. Підживлення курячим послідом (якщо це не внесення під перекопку з осені) - 1-2 рази за вегетацію, а зеленим добривом - регулярно. Зеленим не можливо передозувати, а курячим пожна наробити шкоди при порушенні дози та невчасному внесенні.
Гарного дня! Дякую за вашу роботу, україномовного контенту дуже мало, козломордого значно більше... Чи можна добавити в зелене добриво залізний купорос?
Можна, якщо є необхідність чи готуєте його у пластиковій тарі. У металевій він туди потрапить самочинно. Але не переборщуйте - достатньо 1,5 ч.ложки на 50л посудину з трав'яною масою. Якщо у вас кислі грунти, взагалі не додавайте - там, зазвичай, заліза достатньо.
Доброго вечора. Дякуючи вам,вже побачила свою помилку у приготуванні зеленого добрива.Додала Байкал. Полила бродилкою часник, а він ще більше жовтіє.Чи є якийсь вихід?. Дякую відео було дуже корисним.😊
Дякую за пояснення.Не маючи розуміння фізико-біологічних процесів в рослинах,важко правильно організувати догляд.А ваші відео усувають пробіли. Не завжди вистачає часу на перегляд-щось не встигаю зробить,не завжди є сили,або ресурси.Та все ж намагаюся максимально застосувати ваші поради.Питання по темі:"Чи можна заміст отцу, лимонної кислоти застосувати борну кислоту,тим самим збагативши додатково добриво бором?"
Не варто. Надлишок бору принесе значно більше шкоди. До того ж, органічні кислоти споживають мікроорганізми, тому не буде передозувань і велика користь.
Дякую за таку інформацію. Я додавала Байкал і цукор і дріжджі і дійсно такого запаху не було. Ви дуже дохідливо пояснили чому. Дуже вам дякую. Пані Оксано, підкажіть чи можна це добриво робити в пластиковому відрі
Доброго дня. Я ще й залишки трави після бродіння закопую під огірки (навколо) або розкладаю навколо огірків і присипаю землею. Як на мене це і «утилізація» вонючих залишків, так ще й підживлення з покращенням структури ґрунту. Чи я помиляюся?
Щиро дякую, дуже інформативно, але, можливо я проґавила, хоча б приблизно, в якій пропорції розбавляти зброджене добриво? Якщо не розбавляємо - то пропорцію трава + вода при приготуванні. Дякую.
Наповнюємо посудину травою , не втоптуюви. (кількість її при умовному втоптуванні буде 1/3 посудини). Доливаємо водою до повного об' єму. Готову "бражку" розводимо. Орієнтовно 1 літр на 10-12 л води.
Дякую за відео! У мене тепер завдання - передивитися всі ваші відео та занотувати тезисно). У мене ще питання, а скільки треба кг зеленої маси та води? І якщо є пластикова бочка, то це не підходить?
Пластикова бочка - то ОК. Просто залізна - то ніби додатковий бонус для збагачення залізом:) Травою наповнюєте бочку, не натоптуючи, бо добре буде, якщо будете перемішувати раз на день ( або щось біля того). Якщо ж для орієнтування втоптати ту траву, то її буде приблизно 1/3 або 1/4 (ролі не грає) від об'єму посудини. Готову бражку розводити водою 1/10. Поливати.
@@2v4vomelnyk0v2v залізна бочка то звісно добре, але ті бактерії якраз занадто його "люблять". Минулого літа так я втратив одну свою залізну бочку - роз'їли нижню частину бочки до дірок. Тепер ця бочка як тара для води абсолютно непридатна. Так що варто цей нюанс враховувати всім, хто планує зробити таке добриво ☝️
Дякую, пані Оксана🙏❤ ! У мене питання: якщо залишилось зелене добриво з минулого року, можливо добавляти в цю бродилівку свіжі трави ? Розумію , що там мало азоту , але кислоти достатньо - багато вносила щавелю, в минулому році . Жаль , якщо нічого не зберігається в ній🙂 Цікаво , що ж там залишилось ? Вонючка і ще та, і на зараз, але трави вже добавила....значить процес запустився ? 😊
Масляна кислота і її похідні залишились - саме вони смердять:). Залишились сінна паличка, спори якої не вбити при короткочасному кип'ятінні. Якісь іще бактерії, що утворили спори. Метаногенеруючі, але вони нам не потрібні. Клітковина як джерело Карбону. Нова трава запустить новий процес ферментації.
Дякую за корисну інформацію. Додавати це добриво 1 л, на відро води на протязі всього веретаційного періоду? Чи тільки до утворення плодів? Дякую за ваш труд.
Якщо добриво не протерміноване, воно містить азот і тому важливе при нарощуванні зеленої маси. Азоту при дозріванні плодів не потрібно. Це стосовно томатів і перцю. Огіркам потрібно регулярно. Баклажанам і капусті теж доволі регулярно. Це якщо коротко і приблизно. Але для кожної рослини - свої особливості. Якщо ж навесні заколотили і все літо поливаєте, то там є лише трохи безазотної органіки, бо азот за 5-7-10 днів починає вивітрюватись у вигляді аміаку. Тоді байдуже, коли поливати. Там, переважно мікроорганізми залишаються цінними.
Дякую за відповідь. Як ви все встигаєте? Яка я рада, що вас знайшла. Тепер "рускіх Іван " відпочиває, я переключилась на своє, рідне ,українське, на вас. Ще раз дякую.❤
Можна. Але, по-перше, розводити треба буде трохи сильніше. По-друге, якщо у Вас є курячий послід, можна не морочитися з травою. Він - самодостатнє концентроване добриво (звісно ж, збродити, розвести). Трава - для тих, кому послід недоступний)
Христос Воскрес! Дякую Вам, Оксано! Це моє улюблене добриво. Але останнім часом роблю його в чорних пластикових мішках без додавання води і виставляю на спеку, щоб пришвидчити ферментацію (такі були рекомендації). Трава зовсім не смердить, а на вигляд, як та, що зброжена. Беру оберемок такої трави, додаю теплу воду і поливаю рослини. Скажіть, які процеси відбуваються при такій ферементації трави і чи є користь від такого підживлювання для рослин і грунту?
Воістину воскрес! Я випробовувала такий спосіб, але смерділо так, як треба:). Процеси і результат інший. Скоріш за все - це робота сінної палички та/або лактобактерії плантарум. Користь, без сумніву, є. Але інша, ніж від того, що із запахом. Такий сухий спосіб мені не сподобався через неможливість коректно дозувати. У Вашому ж випадку ( за відсутності запаху) передозування нічим не зашкодить (як Фітоспорин чи Байкал).
Дякую. Робила зелене добриво за вашими рекомендаціями (кропива+кульбаба+щавель) в баняка, залила водою, накрила кришкою. Стояло днів 7, пузирілося, але запаху смердючого так і не з'явилося. Я щось не так зробила?
Можливо, якщо було вже досить тепло, добриво приготувалося днів за 5 і основний запах встиг вивітритися через нещільно прикриту кришку. У мене ще жодного разу не було, щоб зелене добриво не смерділо 😕. Більше нічого не додавали: попіл, Байкал?
@@2v4vomelnyk0v2v взагалі нічого. 40 літровий баняк з травою, десь 2/3 залила водою майже до країв,накрила дерев'яною дошкою плотно. Стояло так,що стінки в тіні,а кришка вже з кущів виглядала то на сонечку. І взагалі без запаху. На вулиці сильно тепло,вночі прохолодніше було. Так я через днів сім там палкою ворочала, чіпляла шмаття трави і до носа - немає запаху
Добрий день! Чула що зелене добриво закислює грунт. Прошу написати чи це так і що додати в розчин для підживлення для перців. Адже вони люблять нейтральне середовище. Дякую! Слава Україні!
Грунт це добриво не закислює, бо це не так просто зробити. Зелене добриво стає кислим, коли банально перекисає - стоїть не 5-7 днів, а довше. Бактерії спричинять бродіння, у тому числі й оцтовокисле. А от азот у вигляді аміаку вивітриться. Таке добриво теж корисне. Але вже не для азотного підживлення і не для перцю. Докладніше про це - у відео про поливи ( вийшло нещодавно).
Я налаштувалася зробити добриво із кропиви,невеликої кількості гранульованого курника і з додаванням байкалу. Купила байкал. Тепер бачу,що він зайвий. Як його тепер використати?
На мою думку, варто зробити зелене добриво окремо, а от до курника можете додати Байкалу. Байкал також можна використовувати у різних профілактичних оприскуваннях рослин ( в якості конкурентної мікрофлори)
Взяв 200 літрову пластикову бочку,всипав одну тачку покошеної трави,залив водою,настоюється другий тиждень,ферментація практично закінчилась. Чи потрібно і який відсоток розбавлення настоянки водою для підливу городини...?
Можливо, я трохи не правильно зрозуміла запитання, але спробую відповісти. Виправте, якщо запитували не про те). Ви мали на увазі суміщення підживлення зеленим добривом і борною кислотою? Зелене добриво краще вносити в грунт, а борну кислоту - позакоренево. Хоча, якщо дуже необхідно змішати, то додайте борну кислоту після бродіння. У протилежному випадку вона, як гарний антисептик, дуже пригнітить усі мікроорганізм.
@@2v4vomelnyk0v2v дякую, Ваша відповідь була корисна. Справа в тому, лишилися залишки розчину борної кислоти 0.5л, в якому лежали шкірки банану для мурах. Не виливати ж під ноги ))) Ще забув спитати в бродилку за чистотіл , аже він специфічні речовини має , та про слимаків, чи можна кидати до всього, бо в них теж білок є?
Чистотіл кидати можна разом з усіма іншими рослинами. Алкалоїди, які він містить, не завадять рослинам. Можливо, якщо зброджувати один лише чистотіл, уповільниться процес. Але це не точно (залежить від набору мікроорганізмів, який сформується у тій суміші). Слимаки - тварини і не всі мікроорганізми, які будуть у зеленому добриві, їх зможуь переробити. Але не пошкодить. Правда, якщо перед тим Ви не нагодуєте їх метальдегідом (він міститься у більшості гранул від слимаків, але не у всіх)
Дякую,пані Оксано! Потрібну справу робите!Не думала,що вирощування така тонка наука! Давно використовую методи органічного землеробством,інформації дуже багато і не завжди вона правдива.Дуже добре ,що пояснює те, як у школі,бо життя прожили,а багато чого не знаємо!І запитання,може не зовсім по темі: останнім часом спостерігаю таке явище-огірки заквашені сіль і вода через пару місяців стають м'якими ,перетворюються в кашу в руках.Яка причина.? Не всі,можуть бути в одній банці зверху м'які а далі до дна звичайні тугенькі квашені . тверденькі
Під час бродіння ємність має бути герметично закрита чи з вільним доступом повітр'я?Чому не можна зберігати отриманий розчин тривалий час?Наприклад якщо зберігати до подальшого використання в каністрах.
Герметично закривати не треба. Просто прикрити якоюсь покришкою.Під час збереження відбуваються великі втрати азоту. Рідина втратить 2/3 користь (саме заради азоту ми її й використовуємо). У герметичних каністрах відбуватимуться зовсім інші, анаеробні процеси
@@2v4vomelnyk0v2v Тоді той фактор зберігання зводить нанівець ефективність такого добрива коли є потреба у великій кількості одночасно,а ємності для приготування нема чи нема можливості заїхати в поле з оприскувачем
Це дійсно так. Тому й не використовують таке добриво ті, у кого площу під овочами великі. Крім того, таке добриво - з невідомим вмістом речовин. Можна дуже "влетіти" на великих площах.
@@2v4vomelnyk0v2v На теренах ютубу переглядав не одне відео на тему зеленого добрива.Ваше відео доволі цікаві,з науковим підходом Підписався на ваш канал.Минулого року пробував виготовляти таке добриво з подальшим використанням на сої,проте якогось відчутного результату не побачив.
Героям слава! Все буде Україна. Хочу знати, для ,,правильного байкалу,, чі містить росіл з капусти цукор і воду? Якщо сорт капусти соковитий, то я додаю тільки сіль, хоча тоді капуста кваситься довше. 🇺🇦ДНІПРО
Чи можете Ви прокоментувати таку собі ферментацію. Коротко про неї, туж саму траву закладаемо у плієтиленовий мішок щільно його завязуем і залишаемо на сонці.Через декілька днів отриманий субстрат заливаем водою і поливаем.
Це так зване компостування в мішках. Спосіб має місце бути, але працювати при використанні в рукавичках, бо є деяка ймовірність розмноження неприємних (небазпечних) анаеробів. І не переборщити з дозуванням. Ніхто не знає, скільки аміаку там утворюється - можна перегодувати азотом або й припекти.
Для цього треба, щоб розчин стояв довше - днів 10-12, тоді азот у вигляді аміаку поступово вилетить. А якщо готувати 5-7 днів, то аміак не вивітриться.
Тобто, якщо я минулого року залишки цієї бадяги розлив у каністри і вони перезимували в погребі, то вже цього року крім смердючого запаху користі для рослин від неї ніякої?
У анаеробному середовищі (закритому герметично посуді) відбуваються зовсім інші процеси. З точки зору хімічних елементів за законом збереження речовини і енергії, нічого нікуди не ділося (якщо не залишило посудину у процесі бродіння), але що з живого там завелося і розвинулося - хто зна. Можуть трапитися якісь людські патогени. На жаль, технологія зеленого добрива не передбачає його тривале зберігання. Занадто багато можливих непередбачуваних наслідків. Та і сенсу особливого я не бачу.
Розводити 1/10. Про кропиву під цибулю - не чула. Взагалі під цибулю не використовую зелене добриво, тому не можу з цього приводу використати власний досвід.
Ні, нажаль. Він втрачає значну частину газуватих речовин. Такий розчин виконує інші функції, але не азотне підживлення. Тобто не стає гірший, але вже інший. Працюйте з ним обережно, в рукавичках, бо через мікротравми можна занести інфекцію: у анаеробних умовах можуть розвиватися небезпечні мікроорганізми. Вони, звичайно, є і у грунті, але в таких умовах може збільшитися їхня концентрація.
Дякую за пораду. Ми з чоловіком заквасили залишки городніх рослин в бочці пластиковій ізалили розчином з сечовиною, калійним добривом суперфосфатом. Залишаємо так в бочці на зиму, прикривши кришкою. Чи не лопне бочка від морозів? Сподіваємося отримати весною щось подібне до "яросу"
Завжди робила таке добриво,а тепер внесу деякі поправки.Дякую.
І знову нова , цікава інформація, допомагає, застерігає, підказує.Щиро дякую.
Дякую Вам за корисні поради та гарно поданий матеріал.
Разом до перемоги.
Слава нашим захисникам України!!!
Дякую, Дуже корисна для мене інформація. Рада, що потрапила на Ваш канал, буду вчитися. Слава нашим Захисникам!
Як я вже чекаю городу, то поки ще зимно передивляюся ваші відео.
Дякую пані Оксано, за професійну, цікаву і корисну інформацію. Чекаємо нові відео. Мирного неба .
Героям Слава ! Дякую , дуже корисна інформація всіх благ !
Дякую щиро за Вашу роботу! Цікава і корисна інформація!
Роками підживлюю цим "чарівним" добривом свій садочок,використовуючи все,що так само виросло на присадибній ділянці. Та досвід фахівця-хіміка вважаю дуже цінним, то ж вдячна за подробиці з використанням певних рослин і нагадування про необхідність контролю над інвазивними рослинами-чужинцями
Вітаю з Великоднем! маю сьогодні більше часу переглянути ті відео,я кі пропустила. Дякую за Ваші кваліфіковані оповіді з городництва.
Навзаєм! Дякую за відгук :)
Христос Воскрес! Дякую, пані Оксано, за ваші коментарі
Воістину воскрес!
Коментар у пiдтримку каналу. Дякую за працю та бажаю успiхiв!
Христос Воскрес!
Переглядаю Ваші відео, і... Ви перевертаєте мій світ, вже два роки готувала такі бочки з додаванням Байкалу, про використання кислоти та білизни в ґрунтових справах навіть чути не доводилось. Цього року частину пробую за вашими порадами, а осінь покаже.
Мирного свята та смачненьких пасочок.
Воістину воскрес! Навзаєм! Своєю прискіпливістю щодо суті процесів я завдячую моїм викладачам і батькові. До того ж, наука не стоїть на місці: важлива доказовість у всьому. Бувають різні історії, умови, нюанси та форсмажори. Але принципи біохімічних процесів більш-менш незмінні:).
Дякую за корисну інформацію.
Дякую Вам за корисну інформацію, яка ламає деякі стереотипи. Але Ви все зрозуміло пояснили і тепер я буду додавати оцет
Узнала багато новенького, точніше, тепер розумію, що роблю!))) Дякую!
Дякую.Знову Новi знання придбала з вашого вiдео.
Дуже чудове пояснення! Здоровʼя та мирного неба!
Дякую. Як завжди, корисно. З Великоднем вас!
Навзаєм!
Роскажіть,будь ласка,про свє ставлення до мульчування свіжоскошеною травою.
❤❤❤❤дякую за поради...цікаво...роблю весь час цю бовтанку,а тепер ще нове взнала❤❤❤❤😊😊
Роблю таку бродилку і вона чудово впливає на ріст рослин .
Дякую за поради. Слава Україні!
Дякую за Солов'їну.
Дуже цікавий контент і рідною мовою.
Дізнався про процес поглиблено, але не повністю. Дякую!
Прокоментуйте, будь- ласка дію полину, чистотілу, ревеню, гіркого перцю на рослини від шкідників.
Дуже чудове пізнавальне відео про зелене добриво☘️
Героям Слава .дякую за працю !
Дякую за корисні поради.
Щиро дякую за поради,гарних Вам врожаїв!
ВЕЛИКА ПОДЯКА ВАМ ЗА ТАКУ НЕОБХІДНУ ІНФОРМАЦІЮ💛💙🇺🇦🙏🙏🙏🇺🇦🕊️🕊️🕊️
Дуже вам дякую. З нетерпінням чекаю на нові відео
Дякую щиро за подану інформацію
Дякую, як завжди, дуже корисно і цікаво. Всім раджу!!!
Дякую за корисне відео.Як завжди доступно і цікаво.Чекаю на наступні.
Щиро дякую за поради. Ви чудові.😊❤
Дякую за поради
Щира подяка Вам, Пані Оксана! В мене виникло питання на яке відповідь так і не знайшла) Борюся з амброзією на своїй вулиці, а поворотами вже майже дерева! Тож виникла ідея - чи можна амброзію переробити на зелене добриво? Дуже чекатиму на відповідь !
Можна, звичайно. тільки не квітучу. Бо великий ризик "посіяти" - насіння дуже живуче.
❤❤❤Дякую!
Сьогодні цілу бочку пластикову з травою залила на добриво,згадала ваші поради❤.
Благодарю❤
Дякуємо!
Вітання з Сумщини! Дякуємо,пані Оксаночко, як завжди цікава і корисна інформація. З нетерпінням чекаємо на вас.❤❤❤
Кожне відео - шедевр !!!!!!
Дуже дякую за Ваші відео. Інформативно, цікаво, корисно. Почула про снить. Може знаєте, як її позбутися? Просто катастрофа.
Сама, на щастя, не стикалася. Але, як какзала колись моя керівник дипломної роботи (давно це було:)), є дві стратегії: гербіциди або виснаження. Виснаження - це коли зрізати молоді проростки, які ще не розгорнули листя. І так діяти тривалий час. Таким чином рослина втрачає усі запаси з підземних частин. Постійно перекопувати і вибирати (але у ягідних кущах цього зробити не можна). Хоча, вона ж казала, що дуже корисна і поживна рослина (як для птиці, тварин, так і для людини ранньої весни, коли нікої зелені нема). Хоча сама я не куштувала її:))
@@2v4vomelnyk0v2v Дуже дякую за відповідь. Після гербіцидів пропадає наче, а навесні сходить з подвійною силою. Виснаження допомагає. Але не скрізь можна зрізати, бо дуже багато. Тільки трохи прогавила, і вже наросла знову. Після перекопування теж добре росте. 🙃 Трохи допомагає покриття темним матеріалом. Але все ж не накриєш. Якщо якась інформація попадеться Вам, буду дуже вдячна. 🙂
👍💪✌
Героям Слава💪🏻🇺🇦
Підкажіть, будь ласка, Якою має бути пропорція трави до тари, від цього залежить концентрація розчину, аби перед поливом не перекормити рослини?
Концентрація поживних речовин у зеленому добриві ніяк не може бути завеликою з огляду на технологію приготування: наповнюємо посудину, не пресуючи траву, бо ж необхідно буде щодня її перемішувати. Таким чином це виходить у середньому 1:3 - 1:4 (ось це вже у "втоптаному" вигляді). У будь-якому випадку готове добриво перед використаннямрозводимо 1 /10, 1/12. Через непостійний склад рідини, який залежить ще і від видів бур'янів, усі дослідники схиляються до думки, що таке приготування і використанняє більш-менш універсальним, але потребує регулярності.
Дякую!
Цього року добавила в трав'яну бражку,прокисше виногг вино,задоволена,помідорам сподобалось,уже квітнуть.
Ви дали їм ацетатне підживлення. Про нього якраз нове відео (воно, взагалі , про поливи, але і про це теж )
А я ще додаю курячий послід,зразу,щоб бродило(щоб окремо не возитись.
Дякую вам,цікаві у вас,корисні поради.
Чи можно так робити?
Пані Оксана, можна і дикий щавель брати для зеленого добрива? Його також чверть об'єму використовувати? Дякую! 😘
Дякую за цінну інформацію. Підкажіть будь ласка як готувати і використовувати настій з хвої?
Так само, як і звичайне зелене добриво, але замість трави - гілячки з хвоєю (сосна, туя, ялівець - що є). Перемішуєте, бажано шодня. І днів через 6-7 готове добриво (дивитесь, щоб ще трохи булькало: коли тепліше - днів за 5 приготується, а холодніше - може й 7)
@@2v4vomelnyk0v2v ДЯКУЮ!!!
Дякую, пані Оксана, за дуже корисну інформацію! Це просто цілий університет знань! От у мене питання що до зеленого добрива. Що Ви можете сказати за чистотіл? Його зараз дуже багато. Чи можно його використовувати з іншими рослинами?
Можна. У суміші з різними бур'янами навіть дуже добре.
❤❤❤
🇺🇦✌️
Дякую. Дізналася, що золотарник не можна. А в мене більше нічого не росте😂. В компост його теж не можна?
А енотеру теж не варто використовувати для добрива? Оце біле молочко видається мені підозрілим
А чистотіл навпаки напружує своїм помаранчевим молочком. Його можна брати для добрива?
Золотарник - злісний бур'ян. Якщо компостування гаряче, то можна ризикнути. Щодо енотери і чистотілу - для добрива можна, якщо без насіння.
Дякую, дуже цікава інформація! А можна траву(кропиву) разом з курячим послідом настоювати? Оцет можна додавати в таку суміш?
Можна, але, як на мене - не варто. Тоді буде важко дозувати. Підживлення курячим послідом (якщо це не внесення під перекопку з осені) - 1-2 рази за вегетацію, а зеленим добривом - регулярно. Зеленим не можливо передозувати, а курячим пожна наробити шкоди при порушенні дози та невчасному внесенні.
@@2v4vomelnyk0v2v Спасибі! 🌷
Гарного дня! Дякую за вашу роботу, україномовного контенту дуже мало, козломордого значно більше... Чи можна добавити в зелене добриво залізний купорос?
Можна, якщо є необхідність чи готуєте його у пластиковій тарі. У металевій він туди потрапить самочинно. Але не переборщуйте - достатньо 1,5 ч.ложки на 50л посудину з трав'яною масою. Якщо у вас кислі грунти, взагалі не додавайте - там, зазвичай, заліза достатньо.
Героям Слава!
Доброго вечора.
Дякуючи вам,вже побачила свою помилку у приготуванні зеленого добрива.Додала Байкал.
Полила бродилкою часник, а він ще більше жовтіє.Чи є якийсь вихід?.
Дякую відео було дуже корисним.😊
Дякую за пояснення.Не маючи розуміння фізико-біологічних процесів в рослинах,важко правильно організувати догляд.А ваші відео усувають пробіли.
Не завжди вистачає часу на перегляд-щось не встигаю зробить,не завжди є сили,або ресурси.Та все ж намагаюся максимально застосувати ваші поради.Питання по темі:"Чи можна заміст отцу, лимонної кислоти застосувати борну кислоту,тим самим збагативши додатково добриво бором?"
Не варто. Надлишок бору принесе значно більше шкоди. До того ж, органічні кислоти споживають мікроорганізми, тому не буде передозувань і велика користь.
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую за допомогу
Дякую за таку інформацію. Я додавала Байкал і цукор і дріжджі і дійсно такого запаху не було. Ви дуже дохідливо пояснили чому. Дуже вам дякую. Пані Оксано, підкажіть чи можна це добриво робити в пластиковому відрі
Звичайно можна! Залізна бочка - то вже бонусне залізо:)
@@2v4vomelnyk0v2v Дуже дякую
@@2v4vomelnyk0v2v якщо в пластикову ємність кинуті іржаву залізяку то єфект має бути таким же як у залізній бочці мабуть
Таки так!
Корисніше в залізному, додатково є залізо, я використовую іржаві відра
Доброго дня. Я ще й залишки трави після бродіння закопую під огірки (навколо) або розкладаю навколо огірків і присипаю землею. Як на мене це і «утилізація» вонючих залишків, так ще й підживлення з покращенням структури ґрунту. Чи я помиляюся?
100% ! Не помиляєтесь. Тільки закопувати треба обережно - у огірків коріння не глибоко. Достатньо трошки приграбати землею.
Щиро дякую, дуже інформативно, але, можливо я проґавила, хоча б приблизно, в якій пропорції розбавляти зброджене добриво? Якщо не розбавляємо - то пропорцію трава + вода при приготуванні. Дякую.
Наповнюємо посудину травою , не втоптуюви. (кількість її при умовному втоптуванні буде 1/3 посудини). Доливаємо водою до повного об' єму. Готову "бражку" розводимо. Орієнтовно 1 літр на 10-12 л води.
Дякую за корисні поради.Скільки сироватки добавляти на таку бочку?Чи можна сироватку добавляти до кораків?
Сироватки також достатньо склянку. Можна до 0,5літра. До кураків теж можна, хоча особливого сенсу нема.
Дякую за відео! У мене тепер завдання - передивитися всі ваші відео та занотувати тезисно). У мене ще питання, а скільки треба кг зеленої маси та води? І якщо є пластикова бочка, то це не підходить?
Пластикова бочка - то ОК. Просто залізна - то ніби додатковий бонус для збагачення залізом:)
Травою наповнюєте бочку, не натоптуючи, бо добре буде, якщо будете перемішувати раз на день ( або щось біля того). Якщо ж для орієнтування втоптати ту траву, то її буде приблизно 1/3 або 1/4 (ролі не грає) від об'єму посудини. Готову бражку розводити водою 1/10. Поливати.
@@2v4vomelnyk0v2v Дуже, дуже дякую!
@@2v4vomelnyk0v2v залізна бочка то звісно добре, але ті бактерії якраз занадто його "люблять". Минулого літа так я втратив одну свою залізну бочку - роз'їли нижню частину бочки до дірок. Тепер ця бочка як тара для води абсолютно непридатна. Так що варто цей нюанс враховувати всім, хто планує зробити таке добриво ☝️
Дякуюза корисну інформацію! В нас наділянці завждростебагаточистотілу, скажіть а його можна використовувати для приготування зеленого добрива?
Можна
Дякую за поради.
Скажіть будь ласка чи можна додавати в бродилку чистотіл?
Дякую, пані Оксана🙏❤ ! У мене питання: якщо залишилось зелене добриво з минулого року, можливо добавляти в цю бродилівку свіжі трави ? Розумію , що там мало азоту , але кислоти достатньо - багато вносила щавелю, в минулому році . Жаль , якщо нічого не зберігається в ній🙂 Цікаво , що ж там залишилось ? Вонючка і ще та, і на зараз, але трави вже добавила....значить процес запустився ? 😊
Масляна кислота і її похідні залишились - саме вони смердять:). Залишились сінна паличка, спори якої не вбити при короткочасному кип'ятінні. Якісь іще бактерії, що утворили спори. Метаногенеруючі, але вони нам не потрібні. Клітковина як джерело Карбону. Нова трава запустить новий процес ферментації.
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую! Написала повідомлення , а через якийсь час його не знайшла, чомусь🤔 Тому все повторила в другому. Дякую 🙏
Спасибо за ценную информацию .Подскажите , можно использовать зелень горчицы,сидерата ?
Будь-яку зелень. Чим більш різноманітний склад, тим краще.
Дякую за корисну інформацію. Додавати це добриво 1 л, на відро води на протязі всього веретаційного періоду? Чи тільки до утворення плодів? Дякую за ваш труд.
Якщо добриво не протерміноване, воно містить азот і тому важливе при нарощуванні зеленої маси. Азоту при дозріванні плодів не потрібно. Це стосовно томатів і перцю. Огіркам потрібно регулярно. Баклажанам і капусті теж доволі регулярно. Це якщо коротко і приблизно. Але для кожної рослини - свої особливості. Якщо ж навесні заколотили і все літо поливаєте, то там є лише трохи безазотної органіки, бо азот за 5-7-10 днів починає вивітрюватись у вигляді аміаку. Тоді байдуже, коли поливати. Там, переважно мікроорганізми залишаються цінними.
Дякую за відповідь. Як ви все встигаєте? Яка я рада, що вас знайшла. Тепер "рускіх Іван " відпочиває, я переключилась на своє, рідне ,українське, на вас. Ще раз дякую.❤
Дякую за відповідь. Ваші знання неоціненні. Спасибі за ваш труд.
Дякую за поради. А чи можна разом з травою покласти курячий послід?
Можна. Але, по-перше, розводити треба буде трохи сильніше. По-друге, якщо у Вас є курячий послід, можна не морочитися з травою. Він - самодостатнє концентроване добриво (звісно ж, збродити, розвести). Трава - для тих, кому послід недоступний)
Христос Воскрес! Дякую Вам, Оксано! Це моє улюблене добриво. Але останнім часом роблю його в чорних пластикових мішках без додавання води і виставляю на спеку, щоб пришвидчити ферментацію (такі були рекомендації). Трава зовсім не смердить, а на вигляд, як та, що зброжена. Беру оберемок такої трави, додаю теплу воду і поливаю рослини. Скажіть, які процеси відбуваються при такій ферементації трави і чи є користь від такого підживлювання для рослин і грунту?
Воістину воскрес! Я випробовувала такий спосіб, але смерділо так, як треба:). Процеси і результат інший. Скоріш за все - це робота сінної палички та/або лактобактерії плантарум. Користь, без сумніву, є. Але інша, ніж від того, що із запахом. Такий сухий спосіб мені не сподобався через неможливість коректно дозувати. У Вашому ж випадку ( за відсутності запаху) передозування нічим не зашкодить (як Фітоспорин чи Байкал).
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую!
Дякую. Робила зелене добриво за вашими рекомендаціями (кропива+кульбаба+щавель) в баняка, залила водою, накрила кришкою. Стояло днів 7, пузирілося, але запаху смердючого так і не з'явилося. Я щось не так зробила?
Можливо, якщо було вже досить тепло, добриво приготувалося днів за 5 і основний запах встиг вивітритися через нещільно прикриту кришку. У мене ще жодного разу не було, щоб зелене добриво не смерділо 😕. Більше нічого не додавали: попіл, Байкал?
@@2v4vomelnyk0v2v взагалі нічого. 40 літровий баняк з травою, десь 2/3 залила водою майже до країв,накрила дерев'яною дошкою плотно. Стояло так,що стінки в тіні,а кришка вже з кущів виглядала то на сонечку. І взагалі без запаху. На вулиці сильно тепло,вночі прохолодніше було. Так я через днів сім там палкою ворочала, чіпляла шмаття трави і до носа - немає запаху
Добрий день! Чула що зелене добриво закислює грунт. Прошу написати чи це так і що додати в розчин для підживлення для перців. Адже вони люблять нейтральне середовище. Дякую! Слава Україні!
Грунт це добриво не закислює, бо це не так просто зробити. Зелене добриво стає кислим, коли банально перекисає - стоїть не 5-7 днів, а довше. Бактерії спричинять бродіння, у тому числі й оцтовокисле. А от азот у вигляді аміаку вивітриться. Таке добриво теж корисне. Але вже не для азотного підживлення і не для перцю. Докладніше про це - у відео про поливи ( вийшло нещодавно).
Ми отримуємо концентрат який треба розводити чи готовий розчин ? І в яких пропорціях це робити ?
Концентрат. розводимо приблизно 1:9
А Ви кропиву під огірки компостували з корінцями?
Ні. Може вирости.
Скажіть, а винний оцет підійде? Бо вдалось достати дешевого, 6% магазинного оцту
Будь-який підійде!
Після збору зеленого горошку залишаеться богато бадилля. Що з ним робити ?
У зелене добриво його. Або перекопать як сидерат
Я налаштувалася зробити добриво із кропиви,невеликої кількості гранульованого курника і з додаванням байкалу. Купила байкал. Тепер бачу,що він зайвий. Як його тепер використати?
На мою думку, варто зробити зелене добриво окремо, а от до курника можете додати Байкалу. Байкал також можна використовувати у різних профілактичних оприскуваннях рослин ( в якості конкурентної мікрофлори)
@@2v4vomelnyk0v2v дякую
Температура має значення? Коли це можна починати робити? Чому Ви не поливаєте цибулю
Виходить,що можна додати в якості підкислення сік з квашеної капусти? Правильно?
Абсолютно.
❤👍🔱🔰
Чи можна замість квасцю додавати ревень?
Щиро дякую Вам. Слава Україні.
Можна, звичайно.
Взяв 200 літрову пластикову бочку,всипав одну тачку покошеної трави,залив водою,настоюється другий тиждень,ферментація практично закінчилась.
Чи потрібно і який відсоток розбавлення настоянки водою для підливу городини...?
Чи можна додати борну кислоту, і колли взагалі додають кислоту, до бродіння, чи , коли готове?
Можливо, я трохи не правильно зрозуміла запитання, але спробую відповісти. Виправте, якщо запитували не про те). Ви мали на увазі суміщення підживлення зеленим добривом і борною кислотою? Зелене добриво краще вносити в грунт, а борну кислоту - позакоренево. Хоча, якщо дуже необхідно змішати, то додайте борну кислоту після бродіння. У протилежному випадку вона, як гарний антисептик, дуже пригнітить усі мікроорганізм.
@@2v4vomelnyk0v2v дякую, Ваша відповідь була корисна. Справа в тому, лишилися залишки розчину борної кислоти 0.5л, в якому лежали шкірки банану для мурах. Не виливати ж під ноги )))
Ще забув спитати в бродилку за чистотіл , аже він специфічні речовини має , та про слимаків, чи можна кидати до всього, бо в них теж білок є?
Чистотіл кидати можна разом з усіма іншими рослинами. Алкалоїди, які він містить, не завадять рослинам. Можливо, якщо зброджувати один лише чистотіл, уповільниться процес. Але це не точно (залежить від набору мікроорганізмів, який сформується у тій суміші). Слимаки - тварини і не всі мікроорганізми, які будуть у зеленому добриві, їх зможуь переробити. Але не пошкодить. Правда, якщо перед тим Ви не нагодуєте їх метальдегідом (він міститься у більшості гранул від слимаків, але не у всіх)
Дякую,пані Оксано! Потрібну справу робите!Не думала,що вирощування така тонка наука! Давно використовую методи органічного землеробством,інформації дуже багато і не завжди вона правдива.Дуже добре ,що пояснює те, як у школі,бо життя прожили,а багато чого не знаємо!І запитання,може не зовсім по темі: останнім часом спостерігаю таке явище-огірки заквашені сіль і вода через пару місяців стають м'якими ,перетворюються в кашу в руках.Яка причина.? Не всі,можуть бути в одній банці зверху м'які а далі до дна звичайні тугенькі квашені . тверденькі
А портулак з городу можна в цю бродилку?
Звичайно можна!
Вітаю, чи можна робити зелене добриво зі скошеної гірчиці?
Звичайно.
Дякую@@2v4vomelnyk0v2v
Під час бродіння ємність має бути герметично закрита чи з вільним доступом повітр'я?Чому не можна зберігати отриманий розчин тривалий час?Наприклад якщо зберігати до подальшого використання в каністрах.
Герметично закривати не треба. Просто прикрити якоюсь покришкою.Під час збереження відбуваються великі втрати азоту. Рідина втратить 2/3 користь (саме заради азоту ми її й використовуємо). У герметичних каністрах відбуватимуться зовсім інші, анаеробні процеси
@@2v4vomelnyk0v2v Тоді той фактор зберігання зводить нанівець ефективність такого добрива коли є потреба у великій кількості одночасно,а ємності для приготування нема чи нема можливості заїхати в поле з оприскувачем
Це дійсно так. Тому й не використовують таке добриво ті, у кого площу під овочами великі. Крім того, таке добриво - з невідомим вмістом речовин. Можна дуже "влетіти" на великих площах.
@@2v4vomelnyk0v2v На теренах ютубу переглядав не одне відео на тему зеленого добрива.Ваше відео доволі цікаві,з науковим підходом Підписався на ваш канал.Минулого року пробував виготовляти таке добриво з подальшим використанням на сої,проте якогось відчутного результату не побачив.
Героям слава! Все буде Україна. Хочу знати, для ,,правильного байкалу,, чі містить росіл з капусти цукор і воду? Якщо сорт капусти соковитий, то я додаю тільки сіль, хоча тоді капуста кваситься довше. 🇺🇦ДНІПРО
Воду містить, бо у сокові капусти вона є. А цукор вже переробили молочнокислі бактерії на молочну кислоту, яка не дає капусті гнити
Чи можете Ви прокоментувати таку собі ферментацію. Коротко про неї, туж саму траву закладаемо у плієтиленовий мішок щільно його завязуем і залишаемо на сонці.Через декілька днів отриманий субстрат заливаем водою і поливаем.
Це так зване компостування в мішках. Спосіб має місце бути, але працювати при використанні в рукавичках, бо є деяка ймовірність розмноження неприємних (небазпечних) анаеробів. І не переборщити з дозуванням. Ніхто не знає, скільки аміаку там утворюється - можна перегодувати азотом або й припекти.
+
Підкажіть, а якщо в складі цього добрива мені не потрібен азот, то якщо після приготування, я залишу на добу відкритими відра, то азот вивітриттся?
Для цього треба, щоб розчин стояв довше - днів 10-12, тоді азот у вигляді аміаку поступово вилетить. А якщо готувати 5-7 днів, то аміак не вивітриться.
@@2v4vomelnyk0v2v дякую. Добре, тоді так і буду робити
чи можна це робити в пластиковій бочці?
Звичайно, можна. Залізна - то як бонус мікроелемента. Але і без нього все ок.
Тобто, якщо я минулого року залишки цієї бадяги розлив у каністри і вони перезимували в погребі, то вже цього року крім смердючого запаху користі для рослин від неї ніякої?
У анаеробному середовищі (закритому герметично посуді) відбуваються зовсім інші процеси. З точки зору хімічних елементів за законом збереження речовини і енергії, нічого нікуди не ділося (якщо не залишило посудину у процесі бродіння), але що з живого там завелося і розвинулося - хто зна. Можуть трапитися якісь людські патогени. На жаль, технологія зеленого добрива не передбачає його тривале зберігання. Занадто багато можливих непередбачуваних наслідків. Та і сенсу особливого я не бачу.
@@2v4vomelnyk0v2v Дякую
А розводити з водою , треба? Я чув що "компот" з крапиви неможно ляти під цибулю.
Розводити 1/10. Про кропиву під цибулю - не чула. Взагалі під цибулю не використовую зелене добриво, тому не можу з цього приводу використати власний досвід.
@@2v4vomelnyk0v2v Пані Оксано, а під цибулю чому не використовуєте? Чи є рослини, для яких зелене добриво не рекомендуєте ?
Як довго можна зберігати зелене добре? Чи утворюються при довгому стоянні якісь ядовиті сполуки?
Отруйні не утворюються. Про решту написала у попередніх коментарях.
чому розчин не зберігається? що саме з ним стається? у мене стоїть по місяцю і нічого з ним не відбувається. такий як і на третій день
Ні, нажаль. Він втрачає значну частину газуватих речовин. Такий розчин виконує інші функції, але не азотне підживлення. Тобто не стає гірший, але вже інший. Працюйте з ним обережно, в рукавичках, бо через мікротравми можна занести інфекцію: у анаеробних умовах можуть розвиватися небезпечні мікроорганізми. Вони, звичайно, є і у грунті, але в таких умовах може збільшитися їхня концентрація.
@@2v4vomelnyk0v2v а які функції виконує такий розчин, якщо перестоює довго і втрачає азотні властивості?
коли кидаю триходерму, то настій готується день
То вже інший настій. У всього є свої особливі фізіологічні процеси.
кидала завжди в таку суміш шматочок хліба, чи це не потрібно?
Не бачу потреби, але й не зашкодить.
о, трясця, то що, таку комфортну алюмінієву діжку, зі зручною кришкою та щільною прокладкою, використовувати не можна? а стільки років користувався :(
Сарказм ваш не доречний. Хімія. 10 клас
Дякую за пораду. Ми з чоловіком заквасили залишки городніх рослин в бочці пластиковій ізалили розчином з сечовиною, калійним добривом суперфосфатом. Залишаємо так в бочці на зиму, прикривши кришкою. Чи не лопне бочка від морозів? Сподіваємося отримати весною щось подібне до "яросу"
У мене ще жодного разу не лопнула: там багато твердих решток, а води не так багато. Консистенція доволі густа.
А я краще вилила на город рідину а густе на компост