CIEPŁA PŁYTA FUNDAMENTOWA VS TRADYCYJNA PŁYTA FUNDAMENTOWA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Dzisiejszy materiał powstał specjalnie dla tych, którzy pytają nas, dlaczego podjęliśmy decyzję o niezastosowaniu ciepłej płyty fundamentowej. Rzeczowego komentarza udzielił nasz kierownik budowy :D
    Zapraszamy do oglądania :)
    Jeśli film się spodobał: zostaw komentarz dla zasięgów, łapkę w górę i zasubskrybuj - będzie nam bardzo miło! :)
    ____
    INSTAGRAM 👉 / domek.na.wzgorzu
    TIK TOK 👉 vm.tiktok.com/...
    Współpraca/Collaborations 👉 kontakt.domek.na.wzgorzu@gmail.com
    ____
    Kierownik budowy radzi
    Jak wybudować dom?
    Ile kosztuje dom?
    Ile kosztuje budowa domu?
    Budowa domu koszty
    Ile trwa budowa domu?
    Budowa domu od czego zacząć?
    Budowa domu systemem gospodarczym
    Etapy prac podczas budowy domu
    Budowa domu energooszczędnego
    Nowoczesny dom parterowy
    Nowoczesna stodoła
    Dom typu stodoła
    Dom na płycie fundamentowej
    Budowa domu 2021
    Dom krok po kroku
    Budowa systemem gospodarczym
    Dlaczego budowa domu jest taka droga
    Rzeczywisty koszt budowy domu
    Projekt domu nowoczesna stodoła
    Dom szkieletowy stalowy
    Dom szkieletowy
    Budowa domu na skale
    Działka budowlana o dużym spadku
    Działka o dużym nachyleniu
    Płyta fundamentowa
    Ciepła płyta fundamentowa
    Tradycyjna płyta fundamentowa
    Co trzeba wiedzieć o płycie fundamentowej?
    Informacje o płycie fundamentowej

КОМЕНТАРІ • 34

  • @urszulakaliszuk4529
    @urszulakaliszuk4529 3 роки тому +5

    No mega. W końcu jakiś kanał o budowaniu domu bez zbędnego biadolenia.

    •  3 роки тому

      Dziękuję, staram się :)

  • @fanfikteam2761
    @fanfikteam2761 3 роки тому +3

    Jak zawsze super wytłumaczone! 💪👍

    •  3 роки тому

      Dzięki 👍😄

  • @Concret11
    @Concret11 3 роки тому +2

    Witam. Posiadam uprawnienia do projektowania oraz kierowania robotami. Bardzo dużo projektuje płyt fundamentowych. Z doświadczenie wiem, że pełne ocieplenie pod płytą fundamentową ma sens w przypadku instalacji ogrzewania w płycie fundamentowej lub płyty zacieranej na gładko bez górnych warstw posadzkowych.. W pozostałych przypadkach wystarczy opaska przeciwwysadzinowa, ponieważ i tak wykonywane są warstwy posadzkowe gdzie izolują nam pomieszczenia od płyty fundamentowej.

    •  3 роки тому

      Bardzo cenny komentarz od specjalisty :) ja niestety jestem tylko projektantem hobbystą tylko dla własnych potrzeb, więc opinia doświadczonej osoby dużo wnosi do sekcji komentarzy, którą mam nadzieję, odwiedzają również widzowie :) Pozdrawiam!

  • @pietyszuk
    @pietyszuk 3 роки тому +1

    Jak zwykle rzeczowo i na temat 😁

    •  3 роки тому +1

      Dzięki 👍😀

  • @domwdoliniesanu.4787
    @domwdoliniesanu.4787 3 роки тому +1

    Dobrze wytłumaczone. Pozdrawiam

    •  3 роки тому

      Dziękuje 🙂👍

  • @przemyslawkotowicz2480
    @przemyslawkotowicz2480 3 роки тому +1

    Hej. Dzięki za odpowiedź w formie jak zwykle bardzo informacyjnego filmu. Zgadzam się, że skoro w Waszych warunkach istnieje choćby cień szansy, że zastosowanie xps'a pod płytą mogłoby w znacznym stopniu osłabić fundament, to oszczędności z tytułu posiadania ciepłej płyty, w Waszym przypadku, rzeczywiście nigdy nie zrekompensowałyby STRESU, z którym musielibyście zamieszkac we własnym domu.

    •  3 роки тому +1

      Cieszę się bardzo, że film się podobał i mogłem lepiej wytłumaczyć, czym kierowałem się, przy wyborze sposobu posadowienia. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @ksks8834
    @ksks8834 3 роки тому +1

    Też mamy wątpliwości co do zastosowania pod płytą xps, szczególnie odnośnie jego wytrzymałości w czasie. Dodatkowo mamy wysoki poziom wód gruntowych dlatego rozważamy zastosowanie szkła piankowego.

    •  3 роки тому

      Niestety nie znam takiego produktu, albo takiej nazwy. Jeżeli macie wątpliwości co do takiej idei wykonywania izolacji termicznej, czyli izolacja pod płytą, to podejrzewam, że żaden materiał nie spełni waszych oczekiwań. Izolacja termiczna nigdy nie osiągnie takich parametrów jak grunt rodzimy, czy zagęszczone kruszywo. Pozdrawiam :)

  • @efektmurowany
    @efektmurowany 3 роки тому +1

    Dobrze wyjaśnione 👍

    •  3 роки тому

      Dzięki, starałem się 🙂

  • @michalk6082
    @michalk6082 3 роки тому +1

    Cześć Grzesiek. Mówisz, że jak jest dobry stabiony grunt to warto stosować XPS pod płytę. A czy wymiana gruntu, która i tak musi być pod płytę na kazdym gruncie (ubity piasek, pospółka, kruszywo), chudziak 10-15 nie tworzy stabilnego podłoża pod xps i cała płytę?

    •  3 роки тому +1

      Oczywiście, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z jednorodnym gruntem i podejrzewam, że równym terenem. W takiej sytuacji nie ma mowy o jakiejś niespodziewanej siłę, która z biegiem lat może się gdzieś w gruncie pojawić.

  • @00mewt
    @00mewt 3 роки тому +1

    Też się długo zastanawiałem, czy dawać xps pod płytę, ale obawiałem się dokładnie tego samego, więc zostałem przy tradycyjnej. Co sądzisz o płycie ze zbrojeniem rozproszonym + miejscowe dozbrajanie?

    •  3 роки тому

      Mam nadzieję, że po obejrzeniu mojego filmu, raczej utwierdziłeś się w przekonaniu, że dobrze zrobiłeś rezygnując z xps pod płytą. Co do zbrojenia rozproszonego, to jeszcze nigdy nie spotkałem się z nim na budowie domku jednorodzinnego. Jest to standard posadzek przemysłowych, ale osiągane przez nią wytrzymałości spokojnie sprawdza się przy budownictwie jednorodzinnym. Płyta fundamentowa ze zbrojeniem rozproszonym to szybka robota, ale układaniem betonu powinny zajmować się osoby, które miały doświadczenie z takim betonem, ponieważ łatwo wykonać niejednorodną płytę. Pozdrawiam :)

  • @dawidczapla1789
    @dawidczapla1789 3 роки тому +2

    Witam, mógłby Pan ocenić pomysł mojego projektanta w sprawie projektu ? Robiłem badania gruntu, miały być fundamenty, jednak wyszło, że pod połową domu mamy grunt nie nośny do 4m ( gł otworu ), także padło na płytę fundamentowa z wymianą gruntu 1m pod płytą. Działka nachylona ( 80cm różnicy na 16m długości domu ) i z tej niższej strony nowy grunt będzie ponad poziomem obecnego gruntu o ok pół metra, myśli Pan że to bezpieczne rozwiązanie ? Mogę wysłać zdjęcia na maila jeśli miałby Pan czas i chęci to ocenić 🙂 Pozdrawiam

    •  3 роки тому +1

      Wymiana gruntu ma zabezpieczyć podłoże przed przemarzaniem krawędzi płyty, w głównej mierze w trakcie budowy (docelowo temat przejmie dobrze wykonana izolacja termiczna). Kruszywo, które będzie wystawało w niższej części działki, możesz spokojnie obsypać humusem i zazielenić. Rozwiązanie, jakie zaproponował Ci konstruktor, jest typowym rozwiązaniem i dość standardowym, a na pewno bezpiecznym. Płyta fundamentowa, zawsze jest dobrym rozwiązaniem, tylko niestety kosztownym :(

    • @dawidczapla1789
      @dawidczapla1789 3 роки тому +1

      @ dziękuję za odpowiedź 🙂 trochę się uspokoiłem 😁 przed zakupem nie robiłem badań, bo te działki są na starej piaskowni, niestety widocznie od mojej działki zmienia się grunt ..
      A jeszcze jedno pytanie, myśli Pan, że dobrze robimy budując dom ok 0.5m poniżej poziomu drogi ? Działki nie zalewa, wszystko ładnie spływa, przed drzwiami będą 2 schodki 😁

    •  3 роки тому +1

      Nie przejmowałbym się zalewaniem, jeśli woda ładnie spływa, omijając dom. Nasz dom będzie znacznie niżej od drogi i też się tym nie przejmuję, tak zaplanuję zagospodarowanie terenu, żeby woda omijała dom. Najważniejsze, aby woda nigdy nie miała możliwości wpłynięcia pod płytę fundamentowa ;)

  • @pawetrzcinski6392
    @pawetrzcinski6392 3 роки тому +1

    👍

  • @ukasznie4956
    @ukasznie4956 3 роки тому +1

    Witam jestem na etapie wyboru płyta vs ławy.
    Wszyscy mówią Ławy. A ja nadal chce płytę.
    Moje pytanie czy warto zastosować xps-a 10cm czy wystarczyło by po obwodzie zagłębione ok 60 plus opaska przeciw wysadzinowa. Czy jest sens oszczędzać.
    Pozdrawiam super kanał worek wiedzy.

    •  3 роки тому +1

      Dziękuję za miłe słowa :) Jeśli Twój konstruktor wyraża zgodę na wykonanie ciepłej płyty fundamentowej, to nawet bym się nie zastanawiał i dałbym xps po całości. Pozdrawiam!

    • @ukasznie4956
      @ukasznie4956 3 роки тому +1

      @ dzięki wielkie.

  • @aygor9350
    @aygor9350 3 роки тому +1

    Dlaczego inaczej niż wszyscy. To odwieczne pytanie wykorzystywane w analizie psychologii tłumu.

    •  3 роки тому

      Ciepła płyta jest obecnie bardziej popularna, pewnie stąd te wszystkie pytania 🙂

  • @krzysiekb.3439
    @krzysiekb.3439 3 роки тому +1

    Pogoń za niesamowicie dokładną izolacją termiczną od gruntu na zimę, ma krótkie nogi latem. Dobrze jeżeli dom latem jest w stanie odprowadzić ciepło do gruntu, na przykład ścianami nośnymi. Koszty grzania domu są już tak małe, przy standardach budowy obecnie, że to są bardzo małe wartości zaoszczędzone zimą, a niestety gorszy komfort latem.
    Synonimem niewłaściwego podejścia do izolacji termicznej w naszym kraju, jest określenie jej jako "ocieplenie". Kolejnym przejawem jest określenie "akumulacja ciepła", a nie akumulacja termiczna. :)

    •  3 роки тому

      Jak dobrze pamiętam, to w moich wypowiedziach staram się używać terminu "izolacja termiczna". Przegrzanie domu w okresie letnim, jak piszesz, jest dość częstym problemem, dlatego odpowiednia izolacja termiczna nie tylko działa tak, aby zatrzymać ciepło w zimie, ale również chłód w lecie. Zaizolowanie termicznie ścian piwnicy czy samej posadzki podnosi komfort użytkowania w lecie, ponieważ sprawia to, że poranki nie są zimne, lub dni, w których nie ma słońca. 15 cm styropianu zakopanego w ziemi nie stworzy termosu, a jedynie pozwoli, chociaż na chwilę zatrzymać temperaturę np. z letniego wieczoru do poranka dnia następnego oraz w druga stronę. Znam to z doświadczenia :) oczywiście tego negatywnego doświadczenia.

    • @krzysiekb.3439
      @krzysiekb.3439 3 роки тому

      @ Owszem, używasz zwrotu izolacja termiczna. Mój komentarz był ogólny odnoszący się do sytuacji w naszym kraju, a nie skierowany do twojej osoby. :-)

    • @krzysiekb.3439
      @krzysiekb.3439 3 роки тому

      @ W sprawie sprostowania, nie pisałem o kompletnym braku izolacji posadzki, czy pionowych przegród w postaci ścian piwnic. Chodziło mi o sytuację kompletnie odciętej konstrukcji domu od gruntu (płyta na xps), kontra sytuacji gdzie ściany nośne jednak stoją na ławach, lub jak w twoim przypadku, płyta od dołu nie jest zaizolowana termicznie.