Podcast Bataillon 4 - palebná síla pěchoty v době křesadlových předovek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 сер 2024
  • Díl postavený jako pokus o odpověď na otázku z jedné z diskusí k tématu: "Jako amatér tenhle způsob válčení nikdy nepochopím. Pěšáci jsou jen kanónfutr. Proč se nikdo za ničím nekryl? Proč tak bazírovali na těch formacích, proč tak trvali na těch skvěle viditelných barvách? Inu jsem amatér a prosím o vysvětlení!"
    Poprvé s hostem v BATAILLONu, a hned první liga: pplk. Otakar Foltýn.
    Jak se změnil boj pěchoty se zavedením křesadlové pěchotní pušky s hladkým vývrtem hlavně, jak byla palba vedena, jak se sevřená sestava pěchoty ztenčovala ze šesti postupně až na dva řady, jaké byly výhody dvouřadu, proč se ale trojřad udržel tak dlouho. Jak jsou změny v armádě během na dlouhou trať a že i nejlepším teoriím trvá i desítky let, než se prosadí. Jak to měli Angličané, proč nosili červené sukno a byla pěchota skutečně pestrobarevná? Jak bojovala proti kavalerii. A že jednoduchost manévru na bitevním poli je zásadní: KISS, Keep It Simple, Stupid!
    Proklouzlo nám tam pár vulgarijních slovíček, za která se citlivějším duším omlouváme. A povídání nám rozpůlila situace kolem nových informací o výbuchu ve Vrběticích. Příště pokračujeme pravděpodobně na téma kavalerie v napoleonském re-enactmentu.
    Odkazy:
    - V kůži napoleonského vojáka. Jak vypadala bitva u Slavkova z pohledu pěchoty: ct24.ceskatele...
    - www.austerlitz...
    - www.austerlitz...

КОМЕНТАРІ • 22

  • @neplach
    @neplach 3 роки тому

    K problematice cen zbraní a odchodu od doutnáků. Při debatě o doutnáku a francouzském zámku jste zapomněli na dvě důležité věci. Ceny řemeslných výrobků mívali někdy odlišné oceněné jednotlivých dílů a jiné poměry ku jiným částem výzbroje než se dnes zdá ze současného pohledu. Ono to vypadá že dražší byli hlavně u mušket, než samotné zámky. Vyrobit doutnákový zámek a křesadlový zámek není zase takový rozdíl v celkové ceně a pracnosti u zbraně, jako třeba vyrobit kolečkový zámek a doutnák, přesto jsem našel stejné ceny za karabinu kolečkovou a mušketu. Kolečkových pistolí a karabin bylo ve službě 17 stol. velké množství. Pokusy o zavedení baltského křesadla u mušket proběhli údajně už první třetině ve Švédsku, ale nedopadlo to kvůli spolehlivosti. Fr. zámek je pro vojenské účely je nejlepší řešení. Zámek není tak pracný, je kompaktní a jednoduše se ovládá. Navíc má pojistný ozub na rozdíl od baltů. Zavádění francouzského křesadlového zámku na konci 17 stol. bylo způsobené více faktory, včetně konzervativnosti např. Je na druhou stranu pravda, že od konce 17 stol. existují velké manufaktury pro velké dodávky zbraní. Situace na poč 17 stol. se zdá být taková, že dodávky zbraní byli poměrně malé, dle záznamů máme ceny a počty dodávek v počtu 1500 kusů např. Věnuji se profesně hlavně středověku a počátku 30 leté války tzv. české válce, proto mám podklady a znalost výroby střelných a chladných zbraní z této doby. Obecně výroba zbraní na konci 16. stol. je stále v rukou mistrů cechovních, na konci je to už situace docela jiná a ceny a masová výroba už jak známo je namířená na průmyslovou revoluci. Problém výzbroje poč. 30letéí války tedy připomíná pestrou skládačku různých zbraní, ráží a výrobců, taková situace nedovolovala velké dodávky pro velké armády jako v 18 stol.

  • @JaM-R2TR4
    @JaM-R2TR4 3 роки тому +1

    Co sa tyka 3 rad pocas Waterloo, bola to skor nutnost s ohladom na velkost bojiska.. Briti napr museli svoje battaliony usporiadat do 4 rad, aby sa im tam tie jednotky vobec zmestili...
    no a k uniformam asi len tolko, ze farebne uniformy sa lahsie identifikovali na dialku, takze to do urcitej miery predchadzalo strelbe do vlastnych.. (co sa aj tak stavalo cas od casu) - napr dost casto dochadzalo k strelbe do spojeneckych jednotiek ktore pouzivali podobne zafarbenie uniformy ako protivnik...

    • @JakubSamek
      @JakubSamek 3 роки тому

      To si troufám tvrdit, že nemáte naprosto pravdu. Předně se pěchota neformovala jen pro bitvu u Waterloo, ale manévrovala ve třech řadech standardně i před bitvou samozřejmě, například na nepoměrně širším prostoru operací u Ligny a Quatre-Bras, jednak čtyři řady v britském případě je zdvojená formace v karé, nikoli v rozvinuté linii pro vedení palby, kdy by byla absurdní, a jako taková byla opuštěna již před sedmiletou válkou.
      K palbě do vlastních řad docházelo poměrně často.

    • @JaM-R2TR4
      @JaM-R2TR4 3 роки тому

      @@JakubSamek vychadzam z toho co o Waterloo napisal Rory Muir :, "At Waterloo, much of the British infantry was formed in 4-deep line, which made the procedure for forming square much quicker and easier….." Lack of space also played a role, especially for the brigades deployed between Hougoumont and La Haye Sainte. Mark Adkin :, "... at Waterloo lines were formed in 4 ranks on the infrequent occasions when they were needed because of the limited space available."

    • @JaM-R2TR4
      @JaM-R2TR4 3 роки тому

      @@JakubSamek a uz len taky bonus - Napoleon niekedy usporiadaval svoju pechotu kludne aj do jedineho radu, ako napr gardova pechota pocas Eylau, kedy museli stat pod prudkou delostreleckou palbou, a rovnako do jedinej rady boli usporiadany pocas bitky u Wagramu z rovnakych dovodov.

    • @JakubSamek
      @JakubSamek 3 роки тому

      @@JaM-R2TR4 ano, aby nemuseli zdvojovat a formovali rychle karé; já reagoval především na Francouze - jedině 85. pluk byl formován ve dvou řadech, protože měl nízké stavy. Ostatně se ani neúčastnil útoku svého sboru a byl ponechán k podpoře velké baterie. Francouzská pěchota manévruje od první restaurace znovu ve třech řadech.
      Na ty Brity se podívám. Myslím, že je to zobecnění nějaké specifické situace a jednotlivosti.

    • @JakubSamek
      @JakubSamek 3 роки тому

      @@JaM-R2TR4 to píše kdo, že by stála gardová pěchota v jednom řadu?

  • @daliborzeman1452
    @daliborzeman1452 3 роки тому

    Tak zařazení toho Pavlovského pochodu je teda bomba v daném kontextu dokonce dvojitá

    • @JakubSamek
      @JakubSamek 3 роки тому

      To jsou Semjonovci 😀 ale pyšný na to jsem

    • @daliborzeman1452
      @daliborzeman1452 3 роки тому

      @@JakubSamek Semjonovci mají píseň/pochod "Věrně sloužíme ruským carům"
      Мы верно служили при русских царях,
      Дралися со славою-честью в боях,
      Страшатся враги наших старых знамен,
      Нас знает Россия с петровских времен.
      Царь Пётр покрыл нас славою побед,
      И помнит бой, Полтавский бой помнит швед.
      Шли мы тогда в смертный бой, в смертный бой.
      Так и всегда мы пойдём, мы пойдём,
      Верные клятве святой
      Всюду за нашим царём!
      Да будет же свят сей завет вековой
      Семёновской славной семьи полковой.
      Да будут потомки потешных полков
      Надеждой для Руси, грозой для врагов.
      Царь Пётр покрыл нас славою побед,
      И помнит бой, Полтавский бой помнит швед.
      Ни смерть, ни страдания в дальнем краю
      Не страшны нам в жарком бою.
      Мы твердо и смело под пули пойдём
      В могиле за храбрость награду найдём.
      Семёновцы были всегда впереди,
      И смерть дорога им как крест на груди.
      Всегда погибнуть для Руси семёновец рад,
      Не ищет он славы, не ищет наград.
      Мы верно служили при русских царях,
      Дралися со славою-честью в боях,
      Страшатся враги наших старых знамён,
      Нас знает Россия с петровских времён.
      Царь Пётр покрыл нас славою побед,
      И помнит бой, Полтавский бой помнит швед.

    • @JakubSamek
      @JakubSamek 3 роки тому +1

      @@daliborzeman1452 ajo, máte pravdu, Pavlovský, přehlédl jsem se v seznamu :) GRU promine.

    • @daliborzeman1452
      @daliborzeman1452 3 роки тому

      já jsem úchylnej, já na to cvičím a ještě na to vyndavám armádu na bojiště :-D a používám jako podklad když mám náladu se dělat s nějakým videem s figurkama...