Jarní řez špatně zapěstované meruňky 2. rokem

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 лип 2024
  • Na dvou příkladech meruněk si ukážeme problémy, kterými trpí stromky, o které se po vysazení nikdo nestaral. Opět se potvrzuje pravidlo, že výchovný řez a zapěstování stromku je zcela zásadní pro další růst a plodnost. A pokud tuto fázi podceníme, bude další řez často již pouze otázkou kompromisů.
    Seznam kapitol
    0:00 Meruňka goldrich
    11:17 Blíže neurčený meruňka
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 5

  • @jarakacer7111
    @jarakacer7111 Рік тому +4

    střihl bych ten druhej stromek na špičák ten slabej výhon pod vrcholem nechat vše ostatní pryč ,vyhneš se spoustě problémum

  • @user-zb2pp7zw6o
    @user-zb2pp7zw6o 4 місяці тому +1

    Jenom poznámka pro ostatní. Odrůda Goldrich je cizosprašná, uvádí se i částečně samosprašná. Tzn. je potřeba zasadit i opylovače. Např. odrůdu Harlayne, která je samosprašná.

  • @AleyCZ
    @AleyCZ Рік тому +1

    Ty horní větvičky se podle mě na zakládání patra vůbec nehodí, protože směřují moc ostrým úhlem přímo nahoru. A taky přece nejde zakládat dvě patra najednou. Však ono se to ukáže za rok.

    • @strihapestovaniovocnychstromu
      @strihapestovaniovocnychstromu  Рік тому +1

      Neříkám, že je to úplně správně. U těch nesprávně zapěstovaných stromků je to vždy tak trochu loterie. Jestli píšete o té 1. meruňce, tak také netvrdím, že je spodní patro úplně zapěstované, ale už má oproti ostatním větvím jistý objem, takže myslím, že se další patro založit dá. Jestli z těch slabých větviček, to je otázka ... vždy se ale dá použít venkovní pupen a tím kolmo rostoucí větve odklonit do roviny.
      Co se týká 2. stromku z tohoto videa, udělal jsem posléze ještě jeden zásadní řez, protože všechny květy pomrzli. Bylo to modle mého už trochu pozdě s ohledem na roční období. Ale uvidíme, co na to příroda ... v létě pak připravím další video ;-)

    • @jozefsefcik3573
      @jozefsefcik3573 4 місяці тому

      Ostre uhly rasty na vyhonoch, ktore boli zakratene a preto sa vyhybat skracovaniu jednorocnych vyhonov, pretoze horne 3-4 puky sa snazia byt terminaly a rastu pod ostrym uhlom. Doporucujem nechat iba najspodnejsi z nich, cim vznikne jedna rana, zatial co keby som nechal najvyssi z nich, urobil by som dve tri rany na kmeni. Marhule nikdy nereziem na vetvovy kruzok, reziem na capik, ktory po vylomeni letorastov pocas vegetacie vyschne a po vyschnuti sa moze odrezat na vetvovy kruzok, najlepsie az naprezrok