„Kadu visi miega, man niekas netrukdo, tadu aš pliauškinu“ - audėja Antanina Nadzeikienė iš Kašėtų

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Patyrusi audėja, kaimo žmonių vadinama Antosia, pasakojimą pradeda nuo prisiminimų apie jaunystę savo gimtajame Lynežerio kaime, kai ruošdamasi vestuvėms pagal tradiciją turėjo prisiausti daug abrūsų dovanoms. Pirmieji audimo bandymai vykdavo vis įlipant į mamos stakles, o netruku Antosia iš kaimynės išmoko austi rinktine technika („parinkcius“).
    Ištekėjusi A. Nadzeikienė apsigyveno Kašėtų kaime, kur jau audė ne tik sau, bet ir vyro šeimai. Iš to laiko prisimena madą „parinkcius divonus ausc“ - visos kaimo moterys audė rinktinius raštus. Antanina pasakoja apie Verutę Kašėtienę, į Kašėtas atitekėjusią iš Kibyšių, kuri į kaimą atvežė įvairesnių raštų schemų („plenelių“). Antanina pasakoja, kad jai teko austi net ir aplinkiniuose kaimuose nematyta kaišytine technika. Tokius audinius audėja vadina "trinyciniais", nes jų audimui reikalingos trys nytys.
    Antanina kalba apie audusių moterų bendrystę, pagalbą įvairiuose audimo darbuose. A. Nadzeikienė pasakoja apie metimo ypatumus ir paaiškina sieną, kaip metimo ilgio matą (1 siena prilygsta ~4-4,5 m). Audėja nurodo, kad jau minėta V. Kašėtienė pirmoji kaime įsigijo sukamuosius mestuvus („snuiką“), kurie dėl savo patogumo pamažu pakeitė Kašėtose naudotas „lapes“.
    A. Nadzeikienė prisimena tam tikrą audėjų bendradarbiavimą, kai tas pačias stakles su vienu metimu savo reikmėm naudodavo dvi audėjos.Antanina pasakoja, kaip ji su Julija Gudačiauskiene audė arnotą ir užtiesalus altoriams Rudnios bažnyčiai (raštus parūpino pats kunigas). Prisimena, kad Varėnos bažnyčiai reikalingą sakralinę tekstilę audė su Brone Vilkiniene.
    Audėja pasakoja iš kur gaudavo siūlų, prisimena atvykstančias į kaimą spekuliantes, keliones traukiniu į Pariečę (Baltarusija). Antanina prisimena, kaip tekdavo dažyti baltą dirbtinį šilką, kai pirkti spalvotų dar nebūdavo ir pasakoja, kad jų šeima laikė avis (anyta verpdavo vilną, o ji dažydavo).
    Paklausta, ką labiausiai mėgo austi, Antanina nedvejoja - divonai buvo jos džiaugsmas.
    Audėja prisimena ir kanapių auginimą bei kitus darbus, reikalingus tam, kad galiausiai būtų pasiūti kanapiniai maišai vyriškos kelnės.
    Antanina labiausiai mėgo austi keturnyčius audinius, bet kaimo audėjos naudojo iki 10 nyčių.
    Antosia pasakoja apie audimo darbų sezoniškumą bei kaip šeimos nariai padėdavo jai audimo darbuose. Antanina pasakoja, kad moterys pačios gamindavosi nyteles, kurias vadino „prastomis“, o šaudykles gamino kaimynas Pekorius.
    Audėja prisimena ir „pagrabinių“ divonų svarbą, pasakoja apie tradiciją velionio šarvojimo laikui išpuošti kambarį divonais.
    Antanina Nadzeikienė (mergautinė pavardė - Linkevičiūtė, kaime vadinama Antosia) gimė 1941 m. Lynežerio k. (dab. Kaniavos sen., Varėnos r. sav., Alytaus apsk.), o ištekėjusi apsigyveno Kašėtų k. (dab. Kaniavos sen.). Pokalbio metu A. Nadzeikienei buvo 80 metų. Audėja kalbinta savo namuose Kašėtų k. 2022 metų balandžio 27 dieną.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Šį filmą 2022 m. sukūrė platforma „Parėdzymai“ vykdydama projektą „Nykstančios šilinių dzūkų audimo tradicijos perdavimas: mokomųjų filmų serija“.
    Tai yra septyniolikos filmų serijos dalis.
    Daugiau etnografinių-dokumentinių filmų rasite čia:
    bit.ly/dokumen...
    Daugiau mokomųjų-dokumentinių filmų rasite čia:
    bit.ly/mokomie...
    Lynežerio ir Kašėtų kaimuose vartojamų audimo terminų žodynėlis:
    bit.ly/zodzynas
    FILMO KŪRYBINĖ KOMANDA:
    Prodiuserė Eglė Kašėtienė,
    Vaizdo režisierė Karolina Nadzeikaitė,
    Vaizdo operatoriai Ignas Karlonas, Robertas Pledas,
    Montažo režisierius Nerijus Kuprys,
    Režisieriaus asistentė Raminta Beržanskytė,
    Garso režisierius Rokas Kašėta.
    Filme panaudotas archyvinis dzūkų liaudies dainos įrašas, publikuotas garso įrašų rinktinėje „Dzūkų dainos“, sud. G. Četkauskaitė, 1974 m., „Ausk, močiute, juostelas“ (dainuoja Anelė, Marijona ir Petrė Stanišauskaitės iš Aukštadvario, Trakų r.).
    KVIEČIAME SEKTI „PARĖDZYMUS“:
    / dzuku.divonai
    / paredzymai
    / @paredzymai6516
    „Parėdzymų“ naujienos:
    linktr.ee/pare...
    Platformą „Parėdzymai“ ir šį projektą globoja VšĮ „Samanukės“.
    Projektą finansuoja LIETUVOS KULTŪROS TARYBA ir mūsų sumanymą palaikantys žmonės.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Prisidėti prie mūsų iniciatyvos galite ir jūs aukodami specialiai tam sukurtoje platformoje:
    gogetfunding.c...
    Paremti šiuos darbus galite ir bankiniu pavedimu:
    Gavėjo pavadinimas: VŠĮ SAMANUKĖS
    Banko sąskaita: LT053500010014878191 (Paysera)
    Mokėjimo paskirtis: Parama Parėdzymams
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Be kūrėjų sutikimo šį filmą rodyti viešai, kopijuoti ar kitaip savarankiškai platinti, kurti jo kopijas, talpinti kitose interneto svetainėse griežtai draudžiama.
    Norėdami derinti šiuos ar panašius klausimus, rašykite el. paštu paredzymai@gmail.com
    © Parėdzymai, 2022

КОМЕНТАРІ • 1