OPG Dario Geto - sve prednosti života na selu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • U Slavoniji se uzgajivače koza može nabrojiti na prste jedne ruke. Dario Geto je jedan od njih. Njegova peteročlana obitelj doselila se u Lug, mjesto poznato po uzgoju paprike. No, dolaskom u novu sredinu, prezentirajući ideju čime će se njihova obitelj baviti, Dario je naišao na prvi izazov.
    “Kad sam došao tu u selo, pitali su me što ćeš raditi, pa sam rekao uzgajat ću koze. Onda su se svi smijali i pitali kome ćeš prodavati, pa sam rekao - vama i svima ostalima u ovoj Hrvatskoj” ispričao je okolnosti početka proizvodnje nositelj OPG-a, Dario Geto.
    Ne čudi činjenica da su reakcije na odluku da se njegova obitelj bavi uzgojem koza, stanovnici sela pozdravili sa podsmijehom jer, osim Darija, u Baranji postoji još samo jedan kozar.
    Ali naš sugovornik kozama se bavi odavno. Kad je kao dijete bio bolestan, doktor je njegovom ocu rekao neka kupi kozu. Tako da su prije rata imali koze, a za vrijeme rata sve je nestalo. Čim su se vratili nazad, odmah su nastavili s uzgojem. Na pitanje zašto baš koza, Dario odgovara, zato što jedino kozje mlijeko doktor piše na recept, jer pomaže ljudima da ozdrave.
    Na svojoj farmi, Getovi uzgajaju prvenstveno koze, njih 60, a od njihovog mlijeka proizvode sir za koji je zadužena Dariova supruga Andrea. Uz obvezu mužnje i prerade, glavni joj je zadatak uskladiti obiteljske obaveze s poslovnima, pa rijetko uspijeva uzeti slobodan dan.
    “Kaže Dario, vodio sam te na Puškaš tri dana, šta se žališ. U petak navečer smo otišli, a u nedjelju u 12 smo morali biti kod kuće jer sam imala narudžbu. Koja tri dana, pitam ga, a on kaže petak, subota, nedjelja. Ma nemoj, rekla sam mu!” prepričava Andrea Geto.
    Priznaje da su joj djeca velika pomoć na gospodarstvu, a kćerka Lucija prisjetila se zanimljive anegdote kada je htjela ići u disko, a mama ju je pitala hoće li za mužnju biti doma, na što je odgovorila da hoće. Po povratku iz diska probudila je mamu u šest sati ujutro i krenula s njom na mužnju.
    Glavni dojam, nešto što svi članovi obitelji ističu kao najdraže, je upravo vrijeme provedeno sa životinjama. Lucija tvrdi da su koze odlične za anticelulitnu masažu.
    „Kad poželim malo pobjeći od svijeta, dođem u štalu, i odjednom deset koza oko mene, češu se, maze. Meni noge natekle, imala plavice - pita mama što si radila, reko ništa, malo sam mazila koze. To jest, one su mene” priča Lucija Geto.
    Dugogodišnjim radom, stalnim ulaganjima i, što je najvažnije, promišljanjem na koji način optimizirati cjelokupni proces, polako su se bližili svom cilju da zaokruže proizvodnju.
    U tome im je pomogla i prijava na mjeru Programa ruralnog razvoja za male poljoprivrednike, u okviru operacije 6.3.1. Njegov OPG bio je među prvima koji je dobio novac kroz taj najpopularniji tip operacije u dosadašnjem programskom razdoblju. Čekali su više od dvije godine od javljanja na natječaj do isplate sredstava.
    Svu hranu za svoje koze uzgajaju sami, ističe Dario, kako ne bi nikada morali ovisi o cijeni hrane na svjetskim tržištima.
    Promišljen pristup nasljedio je i sin Bruno, srednjoškolac, koji je pokrenuo posao s peradi. Drži patke, guske, kokoši, grlice i papige. Priča nam kako mu je prijatelj donio pet kokoši, pa je razmišljao što će sa samo pet komada. Onda je posudio inkubator, uzeo još 100 jaja i izlegao ih.
    „To mi je bilo baš fascinantno, izleći jaja. Pa sam si izgradio još 5-6 inkubatora, izlegao piliće i njih prodavao. Prvo sam sebi uzeo kokoške da imam jaja, to je najskuplje, a prošle godine sam si od kokoški platio vozački” kaže Bruno Geto.
    Svoje proizvode OPG Geto uspješno plasira u vrlo kratkom roku, a većina njihovih zadovoljnih kupaca kozje mlijeko i druge proizvode koriste kako bi ublažili simptome određenih bolesti.
    Koriste brojne kanale prodaje: medijski prostor na društvenim mrežama i portalima, dva put tjedno dostavljaju svježe sireve na kućne pragove svojih kupaca, imaju mljekomat u Osijeku a pokrenuli su i trgovinu na gospodarstvu, kako bi kupci mogli sami doći po svoju hranu.
    Iznos od 15 tisuća eura iz Programa ruralnog razvoja, uložili su u mehanizaciju za proizvodnju i transport hrane, nabavku laktofriza za hlađenje kozjeg mlijeka te kupovinu solarnih panela za grijanje tople vode koja je neophodna za siranu.
    Upravo se mjera 6.3.1 pokazala kao ona koja najviše utječe na ruralno stanovništvo. Njeni rezultati možda nisu toliko ekonomski, ne utječu na značajan porast BDP-a, no definitivno mjenjaju krvnu sliku sela.
    Iznos je to koji ne dozvoljava luksuz, ali omogućava osigurati većinu nužnih potreba jednog malog poljoprivrednog gospodarstva. Upravo takvim, racionalnim ulaganjima, razvijanjem infrastrukture malih obiteljskih gospodarstava, stvara se prostor za nužnu demografsku obnovu - ostanak mladih, koji uočavaju sve veće prednosti života na selu.

КОМЕНТАРІ • 2

  • @darioalajbeg5682
    @darioalajbeg5682 7 місяців тому

    svaka čast potpuno normalni i pametni i pošteni ljudi rado bi ih posjeti kupi kozjih proizvoda itd neka vas bog pohodi i štiti slava Isusu

  • @dubravkomuner9772
    @dubravkomuner9772 2 роки тому

    5 godina a joj.