Stawy skroniowo-żuchwowe. Beata Kaczmarek -cz. 1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 сер 2024
  • Uczucie klikania podczas otwierania ust, bóle okolicy ucha, czy trudności w jedzeniu to niektóre z symptomów mogących świadczyć o zaburzeniach w obrębie stawu skroniowo żuchwowego. Najczęściej są to dysfunkcje, które da się leczyć.
    Beata Kaczmarek - fizjoterapeutka specjalistka terapii stawów skroniowo żuchwowych dzieli się wiedzą, jak rozpoznać problem i na niego wpłynąć.
    Część II materiału tutaj:
    • Stawy skroniowo-żuchwo...
    ...
    Beatę i Łukasza znajdziesz w centrum rehabilitacji Holimedica w Warszawie.
    holimedica.pl/
    ...
    Materiał na temat rozejścia mięśnia prostego brzucha nagrany z Olą Polanowską - Lenart znajdziesz tutaj:
    Cz. 1 • Rozejście mięśnia pros...
    Cz. 2 • Rozejście mięśnia pros...
    Cz. 3 • Rozejście mięśnia pros...
    ---
    Jeśli trafiłaś_eś na ten kanał, ale nie do końca wiesz, o co chodzi, przygotowałam dla Ciebie mini przewodnik po tym, co tu się dzieje.
    Ja mam na imię Aśka i zawodowo i z zamiłowania zajmuję się edukacją w fizjoterapii. Większość treści, jakie tu znajdziesz kierowana jest do fizjoterapeutów i pokrewnych zawodów medycznych.
    Jeżeli jesteś pacjentem, pamiętaj, że żaden materiał edukacyjny nie zastąpi indywidualnej porady u medyka. Korzystaj z zawartych tu treści z rozsądkiem.
    Kanał Joanna Tokarska fizjopozytywnie to zbiór materiałów edukacyjnych z różnych dziedzin fizjoterapii. Czy każda z nich jest ciekawa? Tak. Czy każda zaciekawi Ciebie? Niekoniecznie.
    Poniżej znajdziesz opisy głównych działów, w jakich warto poszperać w poszukiwaniu wiedzy:
    Zacznij od odwiedzenia strony głównej, na której znajdziesz nowości oraz główne działy tematyczne kanału. / @fizjopozytywni
    Jeśli szukasz odpowiedzi na konkretne pytania, sprawdź te działy:
    Jak pomóc osobie po udarze? - Tutaj znajdziesz nagrania, jakie stworzyłam dla fizjoterapeutów, ale też samych pacjentów i ich opiekunów w temacie udaru mózgu.
    • Jak pomóc osobie po ud...
    Urazy rdzenia kręgowego - Pacjent po urazie rdzenia kręgowego wymaga specyficznego i rozważnego podejścia do fizjoterapii. Z tych materiałów dowiesz się, jak rozpocząć swoją terapeutyczną drogę w tym temacie.
    • Urazy rdzenia kręgowego
    Neurologia - Królowa nauk - to mój ulubiony dział fizjoterapii. Tutaj znajdziesz informacje na temat fizjoterapii w różnorodnych schorzeniach neurologicznych.
    • Neurologia
    EBM - Tutaj znajdziesz materiały oparte na doniesieniach naukowych, analizy badań naukowych, streszczenia wytycznych.
    • EBM
    Fizjoterapia dzieci - Pediatrii nigdy za wiele - przynajmniej tak pisze wiele osób. W tym miejscu znajdziesz filmy omawiające różne aspekty fizjoterapii w pediatrii.
    • Fizjoterapia dzieci
    Dlaczego boli - Paczka wiedzy na temat współczesnego podejścia do dolegliwości bólowych. Każdy medyk powinien to wiedzieć!
    • Dlaczego boli
    Koronawirus i fizjoterapia - Materiały stworzone na potrzeby fizjoterapeutów w dobie pandemii covid19.
    • Koronawirus i fizjoter...
    Physiotherapy in English - Materiały dla osób nie mówiących po polsku.
    • Physiotherapy in English
    Jeśli tego Ci mało, to znajdziesz mnie też na:
    Instagramie: @fizjopozytywna www.instagram....
    Facebooku: Fizjopozytywni / fizjopozytywni
    Facebookowej grupie, na której fizjoterapeuci wspierają się wzajemnie: / fizjopozytywni
    Podcaście: Fizjopozytywnie o zdrowiu: ​​ / fizjopozytywnieozdrowiu
    Blogu: joannatokarska...

КОМЕНТАРІ • 20

  • @wojdzian
    @wojdzian 3 роки тому +1

    Bardzo rzeczowy materiał, widać że zainteresowanie branży jest coraz większe (choćby po cenach kursu u p Kaczmarek, przez dwa lata cena wzrosła 2krotnie), gratulacje sukcesu :)

  • @MGCrew
    @MGCrew 5 років тому +3

    Wróćmy do rzeczy ważnych czyli do mnie :D

  • @lameta9
    @lameta9 6 років тому +2

    Jak dobrze, że nagrałyście ten filmik bo od kilku msc męczę się z szumami usznymi, zawrotami i bólami głowy, mam mroczki przed oczam, ból karku itp. Dokladnie tak jak mówicie chodziłam od lekarza do lekarza a nawet leżałam tydzien na laryngologii w szpitalu podejrzewając uszkodzenie błędnika (zawroty głowy) aż w koncu pewien fizjoterapeuta powiedział o stawach i czekam na wizyte u ortodonty i stomatologa. Nadal mam te wszystkie objawy. Już nie umiem funkcjonować :(

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  6 років тому

      Dziękuję za ten wpis! Myślę, że osób z takim problemem jest więcej. W następnej części Beata zdradza prosty sposób na autoterapię, może to będzie coś dla Ciebie? Trzymam kciuki za wizytę u ortodonty! Napisz koniecznie o efektach terapii!

    • @przygocki6190
      @przygocki6190 6 років тому

      A ja bym poszedł do osteopaty,

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  5 років тому

      Może warto rozważyć konsultację w holimedica.pl/ ?

    • @lameta9
      @lameta9 5 років тому +1

      Ja znalazłam dobrego lekarza i widzę poprawę w leczeniu. No i też mam zwyrodnienie, lekarz stwierdził że młoda jestem a problem mam jak starsza kobieta. Cóż. Trzeba być cierpliwym. U mnie już troche mniej strzela w stawach. Biorę codziennie wit C 1000mg, glukozamine i jeszcze preparat na stawy z kolagenem. Dużo trzeba pić. No i szyna, odbudowa zębów, guzków i jeszcze bede miała leczenie ortodontyczne. Jeszcze długa droga przede mną.. ale jakieś efekty już są, słabe bo słabe dopiero miesiąc czasu leczę ale już się coś zmieniło na lepsze :) Głowa troche mniej boli.

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  5 років тому

      Gratuluję! Trzymam kciuki za powodzenie leczenia!

  • @martakubis5047
    @martakubis5047 2 роки тому

    Kolejny raz trafiam na pacjenta z dysfunkcją z którą nigdy nie pracowałam, wpisuje w wyszukiwarkę i oczywiście Joasia zawsze ma odpowiedź na moje pytania. Niezawodnie 💛 dziękuję po raz kolejny za wiedzę którą nam dostarczasz 😃

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  2 роки тому +1

      Właśnie dziś bardzo potrzebowałam takich słów. Serdecznie dziękuję!

  • @Qwerter1410
    @Qwerter1410 5 років тому +5

    Miałem takie strzelanie w rzuchwie w czasach podstawówki i gimnazjum, ale jakoś samo przeszło 🤔

  • @NieZnaszMnieON90
    @NieZnaszMnieON90 4 роки тому

    21 maja bylem w gabinecie.Badalo mnie 3 specjalistow na raz. Wkleje,moze komus sie przyda:''Główne skargi : Ból głowy od 13 roku życia .Wywiad : Od 13 roku życia obustronne bóle głowy rodzaju przewlekłego. W okresie dziecięcym uraz - upadek z wózka metalowego.Występuje uczucie szumu usznego, odgłos „bąbelków” w uszach. Obecne odgłosy akustyczne w stawach przy pracy żuchwy (trzaski/przeskakiwanie) L SSŻ : Brak harmonii ruchu przy otwarciu / protruzji. Nie pracuje równomiernie z drugim stawem. Okresowe odgłosy akustyczne, nie powtarzające się za każdym razem. P SSŻ : Brak harmonii ruchu przy otwarciu / protruzji. Nie pracuje równomiernie z drugim stawem. Okresowe odgłosy akustyczne, nie powtarzające się za każdym razem.
    MIĘŚNIE Żwacze : Znaczna nadbudowa, stałe napięcie, okresowo drżenie. Skroniowe : Znaczna nadbudowa, stałe napięcie, okresowo drżenie.FUNKCJA Odwodzenie / przywodzenie żuchwy : Odwodzenie o ograniczonym zasięgu, przywodzenie w osi - do dalszej diagnostyki w trakcie badania Aksjografią Cyfrową / DM.
    Brak prawidłowych kontaktów w MIC - kontakty jedynie w rejonie bocznym. Zgryz otwarty 1.8 - 4.8 / 1.7 - 4.7 / 1.6 - 4.6 2.8 - 3.8 / 2.7 - 3.7
    Prowadzenie sieczne : Brak, prowadzenie sieczne zastąpione kontaktami w odcinku bocznym Prowadzenie kłowe prawe : Brak, prowadzenie kłowe prawe zastąpione kontaktami w odcinku bocznym Prowadzenie kłowe lewe : Brak, prowadzenie kłowe lewe zastąpione kontaktami w odcinku bocznym
    JĘZYK - pozycja : Dno jamy ustnej - impresje : Obustronnie - wędzidło : Do diagnostyki Połykanie: Do diagnostyki Linie nagryzowe : Obustronnie.ZMIANY W UZĘBIENIU Recesje : brak Abfrakcje : brak Atrycje : niewielkie starcie w odcinku przednim Migracje : brak Mobilność : brak Braki zębowe : brak Ósemki : Obecność wszystkich ósemek, zakwalifikowano jako przeszkody zgryzowe w ruchach bocznych oraz doprzednim. OPINIA OSTEOPATY
    Niestabilność torebkowo-wiezadłowa środkowego odcinka szyjnego kręgosłupa - gł. odcinek C4-C6. Neuralgia Arnolda Przerost mięśnia gnykowo-łopatkowego po stronie prawej. Wysoko ustawiona chrząstka tarczowata, z przesunięciem w stronę prawą - prawdopodobną przyczyną nieprawidłowy proces przełykania.
    Do załączenia i włączenia do dokumentacji - Opis badania USG / szersza diagnostyka przy drugim spotkaniu .Na wizycie 20.05 wykonane zostało selektywne szlifowanie zębów w odcinku bocznym, w celu uzyskania większej ilości kontaktów, oraz wyprowadzenia prowadzenia kłowego lewostronnego na 2.4 / 3.4. Prowadzenie kłowe prawostronne bez możliwości do uzyskania - niezbędna ekstrakcja 1.8 / 4.8, oraz analiza zwarcia w artykulatorze.
    Wykonano USG stawu (opis do załączenia w dokumentacji) oraz zdjęcia wewnątrzustne. Pacjent udostępnił całość dotychczasowej dokumentacji RTG. Pobrano wyciski do wykonania Aksjografii Cyfrowej / DM.
    Ogólny opis problemu :
    Zaburzenie okluzji o znacznym stopniu powikłane dysfunkcją obu stawów skroniowożuchwowych, z wieloletnim bólem przewlekłym. W etiologii duża podaż stresu oraz dawny uraz, mogący mieć decydujący wpływ na biomechanikę odcinka szyjnego oraz układu narządu żucia. Obecna wada zgryzu, a wynikające z niej zaburzenia prowadzeń oraz kontaktów w MIC, z wpływem na dysfunkcyjną pracę mięśni, oraz ustawienie kręgów odcinka szyjnego. Wstępny plan leczenia : Wykonanie Aksjografii Cyfrowej .Analiza zwarcia w Artykulatorze - po niej decyzja o ekstrakcjach ósemek. Wykonanie szyny (do decyzji jaki charakter szyny - dystrakcyjna, relaksacyjna czy repozycyjna) Rehabilitacja stomatologiczna (prowadzenie procesu oraz instruktaż zadań domowych) Terapia manualna w trakcie wizyt pacjenta .Prowadzenie procesu leczenia po skutecznej szynoterapii/rehabilitacji .''Po tym spiłowaniu na pol mm,bylo lepiej na ok tydzien.Mniejsze bole glowy,mniejsze napiecie szyji.NIe budzilem sie juz z bolem szczeki z rana.Z tego zostalo to ze nie budze sie juz z bolem szczeki,reszta tak samo.Ortodona mi odpisal:''1. Co do różnicy :
    Korekty okluzji które wykonaliśmy dają efekt, ale to nie jest cały proces terapeutyczny, wiec to faktycznie będzie efekt tymczasowy. Bez uzyskania stabilnych kontaktów w przednim odcinku, uzyskania prawidłowych prowadzeń siecznych oraz kłowych, twoje mięśnie, staw oraz szyja będą ciągle w dysfunkcji. Szyna rozwiązuje ten problem, i gdy będziesz mieć ja w ustach, to z biegiem czasu problem zniknie. Gdy ją zdejmiesz, to będzie znowu nawracał, więc konieczne będzie w późniejszym etapie zaplanowanie porządnego leczenia ortodontyczengo. Ale narazie nie wchodźmy w to, poczekajmy na wynik Aksjografii Cyfrowej.
    Na następnej wizycie będziemy mieli do przeprowadzenia:
    1. Mobilizację obu stawów skroniowo-żuchwowych
    2. Wykonanie Aksjografii Cyfrowej
    3. Przekazanie Ci ćwiczeń , korekty ich wykonywania
    Jak przyjedziesz ok 2 tygodni później harmonogram będzie wyglądał tak
    1. Oddanie szyny z instruktażem
    2. Przekazanie Ci ćwiczeń przez , korekty ich wykonywania
    Wtedy rozpocznie się właściwy proces szynoterapii, który będzie trwał aż do ustąpienia objawów (od 3 do 6 miesięcy).
    W jego skład wchodzi wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych aktywujących mięśnie głębokie szyi, oraz noszenie szyny 24h.

  • @ochtamama2972
    @ochtamama2972 2 роки тому

    Jedno bardzo ważne pytanie jakie zostało pominięte: jak coś klika lub boli, jakie leczenie wprowadzi lekarz? Operację? Ćwiczenia?

  • @Vomanone
    @Vomanone 5 років тому

    Bardzo, bardzo interesujący filmik.
    Mam nadzieję, że znajdę w swojej okolicy lekarza, który będzie tak konkretny :)
    Ostatnio zauważyłam, że mam problem z symetria twarzy. Żuchwa jest wychylona w prawa stronę, co mi bardzo przeszkadza. Za dziecka miałam skolioze, podejrzewam że dalej ją mam. Skoro to może być przyczyną mojej asymetrii to czy da się ją jakoś zniwelować nieoperacyjnie?

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  5 років тому

      Może warto skorzystać z porady fizjoterapeuty?

  • @madla2417
    @madla2417 6 місяців тому

    Tez to mam strzelanie stukanir chrupanie trzaski szumy uszne :(