Fizika 7 razred opstinsko takmičenje 2023 godine

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Fizika 7 razred opstinsko takmičenje 2023 godine
    Pogledajte lekciju na sajtru: www.fizicarenj...
    Posetite sajt: www.fizicarenj...
    ZADACI
    1. Slobodan trenira za polumaraton i odlučio je da trči od svoje do bakine kuće, koje se nalaze na razdaljini od 𝑆=18 𝑘𝑚. Trčao je uzbrdo konstantnom brzinom 𝑣_1=6 𝑘𝑚/ℎ dok nije istrčao šestinu staze. Preostli deo staze je proplanak, po kom je Slobodan trčao konstantnom brzinom 𝑣_2=12 𝑘𝑚/ℎ. Naći srednju brzinu na celom putu. Predstaviti grafički zavisnost pređenog puta, izraženo u kilometrima, od vremena, izraženog u minutama.
    2. Nikola je zaboravio ključeve od stana i stao ispod terase da mu mama dobaci ključeve. Mama ispusti ključeve iz ruke bez početne brzine sa visine 18 m u odnosu na tlo, a u istom trenutku Nikola baca ka mami loptu početnom brzinom 12 m/s vertikalno naviše. Da li će Nikola uspeti da dobaci loptu do mame? Da li će se ključ i lopta naći na istoj visini pre pada na tlo? Ako hoće, nakon koliko vremena od početka kretanja? Zanemariti Nikolinu visinu.
    3. Pronaći horizontalnu silu F neophodnu da spreči bilo kakvo relativno kretanje tela prikazano na slici, ukoliko su 𝑀=3𝑘𝑔, 𝑚_1=0,5𝑘𝑔 i 𝑚_2=1𝑘𝑔. Takođe, odredi ubrzanje tela u tom slučaju. Masu kotura, mase neistegljivih niti i sva trenja zanemariti.
    4. Voz Soko saobraća na brzoj pruzi Beograd - Novi Sad, dužine 74,9 km. Predviđeno je da pri polasku iz Beograda voz ravnomerno ubrzava i za 𝑡_1=162𝑠 dostigne maksimalnu brzinu od 𝑣=200 𝑘𝑚/ℎ kojom putuje do pred ulazak u Novi Sad, kada kreće da se ravnomerno usporava, pri čemu je zakočni put 𝑆_2=6 𝑘𝑚. Nakon primećenih nedostataka na koloseku, na deonici dužine 𝑥=42𝑘𝑚 (koja počinje na dvadestom kilometru od Beograda) je, iz prevenitivnih razloga, brzina smanjena na 𝑣_1=160 𝑘𝑚/ℎ. Predpostaviti da je promena brzine sa 200 km/h na 160 km/h i obratno trenutna. Izračunati koliko je minuta voz putovao između Beograda i Novog Sada pre uočenog nedostatka na pruzi i koliko duže putuje u odnosu na ovo vreme nakon uočavanja nedostataka.
    5. Telo mase 10 kg započinje kretanje iz mirovanja, pod dejstvom sile F. Na slici prikazan je grafik zavisnosti brzine od vremena. Nacrtaj grafik zavisnosti sile od vremena i izračunati sve što je neophodno za crtanje tog grafikona.

КОМЕНТАРІ • 6

  • @pakistaroffical
    @pakistaroffical 7 місяців тому +2

    Pozdrav Gorane, mnogo ste mi pomogli. odlicno ste objasnili zadatke one koji meni nisu bili jasni. Bio bih Vam veoma zahvalan ako budete objavili jos ovih videa sa objasnjenim zadacima sa opstinskog takmicenja za sedmi razred od nekih predhodnih godina. Hvala u napred, pozdrav.

  • @Userrsss-yi4qv
    @Userrsss-yi4qv 6 місяців тому +1

    Hvala Vam! Mozete li mi pomoci oko resenja ovoga zadatka: Teg mase 2 kg osciluje sa periodom od 3 sekunde kolika je masa tega koji osciluje sa periodom od 6s?

    • @goranivkovic3844
      @goranivkovic3844  6 місяців тому

      Ne mogu ovde da napišem koren ali ću probati da ti objasnim. Odredi T1/T2= i sada u broiocu piši gore 2pi koren od (m1/k) a dole u imeniocu 2pi koren m2/k. Skrati 2 i 2 , skrati pi i pi , skrati k i k. Dobićeš T1/T2 = koren m1 u broiocu i koren m2 u imeniocu. Kada zameniš ono što imaš trebalo bi da dobiješ m2=8kg. Nadam se da sam uspeo da ti objasnim. Mogu da ti pomognu zadaci na ovom linku ua-cam.com/video/NjSo9sf9CSo/v-deo.html&ab_channel=GoranIvkovic

    • @Userrsss-yi4qv
      @Userrsss-yi4qv 6 місяців тому +1

      @@goranivkovic3844 hvala Vam mnogo!☺️☺️☺️

  • @Lukaa445
    @Lukaa445 8 місяців тому +1

    posto su se sreli putevi koji su presli u zbiru daju h. h kljuceva+h lopte=h, gt2/2+v0t-gt2/2=h=18m, klucevi se krecu slobodnim padom a lopta kao hitac navise. odavde se gt2/2 skrati i dobije se v0t=18m, 12m/st=18m, t=1,5s. Moze li ovako da se uradi drugi zadatak?

    • @goranivkovic3844
      @goranivkovic3844  8 місяців тому +1

      Zanimljivo rešenje i prihvatljivo u slučaju da se lopta i ključ obavezno sreću. Obrazac koji si napisao je da kada sabereš pomeraj lopte i pomeraj ključeva treba biti 18m i to je OK. Ukoliko se lopta i ključevi sreću zadatak će biti tačan.
      Dobijaš na kraju obrazac t=h/v0. Bez obzira koliko je v0 (brzina kojom je bačena lopta) ti ćeš uvek dobiti neku vrednost za t. Čak i ako se neće sresti ti ćeš dobiti vrednost za t.
      Zamisli da je lopta bačena početno brzinom 2m/s. Na ovaj način ti bi dobio da je vreme susreta t=9s. A ključevima je potrebno da padnu 18m slobodnim padom negde oko 1,9s.
      Zadatak možeš uraditi ovako kao što si uradio i dodaš deo gde ćeš proveriti da li će se sresti. Na primer izračunaj koliko je vremena potreno ključevima da dođu do tla i uporedi ova dva vremena.
      Nadam se da sam uspeo da ti objasnim i sviđa mi se kada đaci rade zadatak preko pomeraja.