"Czy do I rozbioru mogło nie dojść? Kto, kiedy i dlaczego zdecydował...?"- wykład dr Doroty Dukwicz

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 лют 2018
  • Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku". Podczas wykładów wybitni naukowcy opowiadają o wydarzeniach z historii Polski od epoki saskiej do rozbiorów, które zgłębili w czasie wieloletnich badań.
    Wkład dr Doroty Dukwicz pt. "Czy do I rozbioru mogło nie dojść? Kto, kiedy i dlaczego zdecydował o podziale Rzeczypospolitej?" odbył się 7 lutego 2018 r. w Pałacu na Wyspie.
    www.lazienki-krolewskie.pl/pl...

КОМЕНТАРІ • 53

  • @jezalb2710
    @jezalb2710 3 роки тому +30

    Nie chcesz łożyć na własną armię będziesz łożyć na cudzą. Jak to Napoleon stwierdził. I miał rację. Szlachta nie widziała dalej niż czubek własnego nosa

    • @marcinmoczkowski4513
      @marcinmoczkowski4513 2 роки тому +8

      Trzeba pamiętać o jednym, że w tamtych czasach karty na scenie politycznej rozdawały bogate rody magnaterii. Szlachta zwłaszcza ta średnia bardzo zubożała po wojnach w XVII wieku. A to na niej głównie opierała się siła państwa. Przez zubożenie szlachta średnia straciła swoją władzę polityczną w kraju ponieważ pozbawiona pieniędzy wpadła pod wpływ możnych magnatów którzy dosyć często wykupywali ich zniszczone majątki po wojnach. Magnateria ta wpływową i bogata nie chciała łożyć na wojsko i nie chciała silnej władzy króla dlatego nie jednokrotnie spiskowali z innymi dworami by ta władzę osłabić. Też przez wykupywanie sobie przychylności ubogiej szlachty czy zubożałej zrywali sejmy. Wiadome jest, że bogata magnateria poradzi sobie w każdym kraju wiec dobrej najważniejszym nie było dla nich niepodległa i suwerenna Rzeczypospolita. Szlachta niestety temu nie zapobiegła co ją obciąża. I to wszystko doprowadziło do upadku państwa. Zastanawiam się tylko co ta szlachta sobie myślała. Że zaborcy się zatrzymają na jednym rozbiorze? Że zachowają przywileje tak jak urzędnicy koronni? Z czasem większość się przekonała że to był błąd. Ale tez byli tacy co zrzekli się polskości i zostali zrusyfikowani czy zgermanizowani. Jest to lekcją na przyszłość. Obyśmy ją odrobili w całości.

    • @grzegorzzroduceglarskich1024
      @grzegorzzroduceglarskich1024 7 місяців тому +1

      to jak duza ma byc ta armia by zabezpieczyc suwerennosc? Twoja wypowiedz mi przypomina argument z anegdoty, iz pchla po urwaniu 4 nogi przestała słuchac. Otoz sedno rozbiorow lezy w zapiskach moznowładców, a nie w opini publicznej , bo ta jest obciazona szumem medialnym i jak zaciemnianiem przez słuzby do tego powołane. Pokaz mi zatem kraj ktory majac ogromna armie zabezpieczyl sie dostatecznie, Cesartwo Rzymskie, Imperium Rosyjskie, moze III Rzesza???Otoz zabezpieczeniem zawsze jest dyplomacja. I problem Polski lezy własnie ze nigdy nie umiemy teog dostrzec nawet dzisiaj majac taki tragiczny bagaz doswiadczen. Ale dyplomacja to nie naiwne zawierzenie jednemu krajowi, bo w swiecie polityki nie ma sentymentow sa tylko interesy.

  • @fenrirthewolf6880
    @fenrirthewolf6880 4 роки тому +20

    Wszystko nadal aktualne, tylko polscy politycy ciągle 250 lat opóźnieni. Dowolny fragment wypowiedzi można odnosić do współczesnych czasów.

  • @marcinmaro3559
    @marcinmaro3559 4 дні тому

    Bardzo dobre.

  • @igordemianiuk7824
    @igordemianiuk7824 5 років тому +14

    Uważam, że ta Pani bardzo ciekawie prowadzi narrację historyczną. Ciekawie się słucha, zwłaszcza po uprzednim przygotowaniu do tematu.

  • @jarekzawadzki
    @jarekzawadzki Рік тому +2

    Wikipedia ma taką zaletę nad innymi encyklopediami, że błędy i niedomówienia można poprawiać. Szkodnikami są ci, którzy widząc błąd, zamiast go poprawić, krytykują Wikipedię.

  • @michakolasinski9724
    @michakolasinski9724 9 місяців тому +7

    Przyczyną Upadku I RP była jaj struktura własnościowa i gospodarcza, a nie brzydki charakter sąsiadów. System folwarczno-pańszczyźniany gospodarki naturalnej, z wymiarem darmochy-pańszcztzny z 1/2-łanowej (ok. 8.5 ha) działki reprodukcyjno-wyżywieniowej, w wymiarze tygodniowym dniówek pieszych i sprzężajnych, większym niż dni w tygodniu. Bronić RP, większość magnaterii polskiej nie widziała potrzeby, a za nią i szlachta. Jedni nie chcieli, drudzy nie umieli obronić swojego państwa, bo go już prawie nie było. Nie było podatków, wojska, sądownictwa - był ,,szlachcic na zagrodzie, równy wojewodzie".

    • @anastazjaQ
      @anastazjaQ 5 місяців тому

      Unia litewska 1569 pogrążyla Polskę, pojscie na wschod, cywilizacyjne, konflikty wewn,
      Poglebienie feudaluzacji, agraryzacji, upadek miast, sprowadzenie mas zydow, ktorzy wypychali mieszczan, nie placili podatkow, zrywali sejmy i wyzyskiwali chlopow, glownie na wschodzie, co przyczynilo sie do
      Konfliktu z kozakami.. pozniej juz z gorki.

  • @Lechoslaw8546
    @Lechoslaw8546 2 роки тому +5

    Największy błąd Stanisława Augusta to nie wzięcie udziału w wojnie turecko-rosyjskiej 1768-1774, sam to przyznał pod koniec życia. Udział w tej wojnie, do czego usilnie namawiał go Repnin, skutował by wzmocnieniem RzP, uzyskaniem portu u wybrzeża Morza Czarnego, osłabieniem wpływów Prus w Rosji. W perspektywie międzynarodowej sukces w tej wojnie oznaczał wyzwolenie Greków, Słowian, Mołdawian i Wołochów spod jarzma tureckiego, być może także udało by się zdobyć Konstantynopol. To właśnie dywersja Turcji w RP doprowadziła, przy udziale Francji i Austrii, do wybuchu Konfederacji Barskiej, która zablokowała ten udział, a państwa te posłużyły się sprawą Polski instrumentalnie, nie mając zamiaru ratować jej niepodległości.. Należało działać szybko, bo z chwilą wybuchu Konfederacji było już za późno.

    • @73Zouave
      @73Zouave 11 місяців тому

      Rzeczpospolita powinna wziąć udział w tej wojnie po stronie Turcji, a nie Rosji.Zresztą w pewnym sensie brała. Rosja musiała robić porządek z poruchawką konfederacką na własnych tyłach.

  • @bolesawtabor1978
    @bolesawtabor1978 3 роки тому +10

    W tamtym czasie Rosją rządzili Niemcy. Na dworze carskim mówiło się po niemiecku. Katarzyna II Aleksiejewna Wielka, - Sophie Friederike Auguste von Anhalt-Zerbst

    • @Duseika72
      @Duseika72 8 місяців тому

      po francuzsku mowiono i pisano. Sama Katarzyna bardzo rzadko mowila po niemiecku. Rzadzej niz po rosyjsku

  • @owen7527
    @owen7527 5 місяців тому +2

    Winnych trzeba szukać w polskiej szlachcie, kraj ludny, duży i bez armii

  • @Kuzyn
    @Kuzyn 6 років тому +24

    Tak odnośnie pierwszych wypowiedzi i Wikipedii. Skoro wszyscy tak na nią narzekają, to dlaczego nikt nie przyłoży się do tego by poprawiać treści, które są w niej umieszczane? Może to zrobić każdy.

    • @Grace-cx9zu
      @Grace-cx9zu 5 років тому +2

      Nie ma nic w tym wykładzie na temat winnych tego stanu rzeczy. Zaborcom chodziło o ziemie, bo one stanowiły bogactwo wraz z ludźmi, którzy tam mieszkali. Powinny być w wykładzie również jasno sprecyzowane błędy osób, magnaterii i kleru , którzy byli odpowiedzialni za kierowanie państwem w tym czasie. To oni rościli sobie pretensje do rządzenia: mieli wykształcenie, majątek i prawo, które sami ustanawiali. Ostatnio przypomniał mi się wiersz A. Mickiewicza " bez serc bez ducha to szkieletów ludy". Co na prawdę miał na myśli.

    • @pythagorasnine
      @pythagorasnine 3 роки тому +7

      Kuzy,n, nie, nie moze tego kazdy zrobic. Przynajmniej na pewno nie we wszysktich tematach. Wielu naukowcow w roznych krajach narzeka, ze ich korekcje sa usuwane przez 'komitety redaktorskie'. Propaganda i ignoracja (a takze prosta nienawisc) istnieja na wiki tak samo jak i wszedzie indziej.

  • @jm730404
    @jm730404 Рік тому +3

    Ktoś w XIX wieku, w Izbie Lordów, podczas obrad nad wydatkami Imperium Brytyjskiego, stwierdził: "Znacznie więcej statków tonie z powodu nieznajomości logiki, niż nieznajomości nawigacji."
    Rozpatrywane zagadnienia i rozpoznane informacje są ciekawe, lecz niestety mają drugo- a nawet trzeciorzędne znaczenie dla sprawy. Kryzys nauk społecznych jest dość powszechny. Jego łatwości sprzyjają niejasne, płynne granice dziedzin i kompetencji specjalistów oraz niemożliwa weryfikacja wniosków i tez, w sposób, jaki możliwy jest w naukach ścisłych.
    Jeżeli chcemy dociec przyczyn rozbiorów Polski, to te rozważania do tego nas nie tylko nie doprowadzą, ale nawet nie zbliżą.
    Potrzeba tutaj badań mocno interdyscyplinarnych, o wiele szerszego spektrum rozważań, znacznie wykraczającego poza szczegóły i ciekawostki historyczne. Szczególnie należy wziąć znacznie większy przedział dziejów, prawidłowości zjawisk społecznych z całej historii i wielu ośrodków politycznych. Należy rozpoznać nieuchronne zależności i prawidłowości dziejowe, wynikające z wielu aspektów życia, działalności i środowiska człowieka.
    To, czy ktoś jadł loda, zapinał guzik od koszuli, czy czytał gazetę, w czasie wybuchu bomby w Hiroszimie, nie było istotne dla przyczyn i przebiegu zjawiska.

    • @leszekbaszczak8907
      @leszekbaszczak8907 Рік тому +2

      @jm730404 ' Sceptykom potrzebne są badania interdyscyinarne po to, aby poznali tło określonych wydarzeń historycznych, a i tak ich własne wierzenia oraz poglądy ideowe nie pozwolą uznać słuszności wyników takich badań. Z tych to właśnie względów zapoznana jest prawda o prawdziwych przyczynach rozbiorów Polski. Co do logiki i nawigacji, to znanomość logiki i tak nie uchroni całkowicie od popełnienia błędów. Logicznie, na równi, da się uzasadnić tak wybór dobra, jak i zła, płynięcia na głębinach, jak i przy brzegu. Aby dokonać właściwego wyboru potrzebny jest jeszcze tzw. szósty zmysł i szczęście, czyli znajomość misterium życia.

    • @73Zouave
      @73Zouave Рік тому +1

      Nieuchronne zależności. Brzmi dość marksistowsko. Swoją droga co z ta logiką? to jednostki pływające nie toną w czasie pokoju także wskutek błędów nawigacyjnych?

  • @trzyrazya4737
    @trzyrazya4737 3 роки тому +5

    Nie chcę umniejszac, ale .nic nowego pani nie powiedziala. Szlachta broniła swoich przywilejów. Raz nadane nikt nich nie chce ich oddać. Co i dzisiaj się dzieje.

  • @lizystratabojomira
    @lizystratabojomira Рік тому +1

    Czy archiwa w Rosji otwarte w latach 90tych ubiegłego wieku są jakimś cudem dalej dostępne dla badaczy?

  • @januszszczesny2403
    @januszszczesny2403 8 місяців тому +1

    Na dworze w Rosji w tym czasie mówiono po niemiecku,, moze coś więcej na ten temat, bo nie spotkałem,

  • @kai89tracid
    @kai89tracid 3 роки тому +4

    Prusacy jako pierwsi w Europie zakładali punkty celne,jako pierwsi wprowadzili obowiązek szkolny,spis ludności,mieli kompetentych ministrów itp dobrą kase mieli z tego, a wojne wykorzystywali do maksimum w aspekcje ekonomicznym. A u nas pańszczyzniana rolka i magnaci.

    • @okcydent4901
      @okcydent4901 3 роки тому +2

      Z tego wykładu jasno wynika, że w Rzplitej się nie dało. Każda inicjatywa mogła się spotkać z groźbą wojny. To nie jest też tak, że w Prusach nie było pańszczyzny - była.

    • @marceldessault2901
      @marceldessault2901 Рік тому +1

      @@okcydent4901 w Wielkopolsce 😂

    • @73Zouave
      @73Zouave Рік тому

      Kradli gdzie mogli i jak mogli. Z tego mieli kasę, a nie z wymuszonej w 1806 powszechnej edukacji na poziomie czytaty i pisaty,.

    • @TataKacpisia
      @TataKacpisia Рік тому

      @@marceldessault2901 w czasie pierwszego rozbioru wielkopolska była w granicach Rzeczpospolitej

    • @advocatusdiaboli6507
      @advocatusdiaboli6507 Рік тому

      @@73Zouave Obowiązkowa edukacja w Prusach była wprowadzona przez Fryderyka Wilhelama I 28 września 1717r.

  • @robertwozniak3557
    @robertwozniak3557 3 роки тому

    Dużo by musiało się wydarzyć inaczej...

  • @dejker
    @dejker 3 роки тому +3

    Świetny wykład. Przygnębiająca opowieść.

  • @johann5248
    @johann5248 2 роки тому +3

    A prywatne dlugi krola Stanislawa Augusta?? wynosily ponad 40.000.000 zl polskich ktore pokryly panstwa zaborcze

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 2 роки тому

      Weź koło i pierdolnij się w czoło, Johann. Rzekome długi to temat 30 lat później i na prawdę były państwowe, nie prywatne.

  • @michallesz2
    @michallesz2 2 місяці тому +1

    Decyzja o rozbiorze Polski zapadła podczas bitwy Turków pod Wiedniem. Gdyby Polska odmówiła pomocy Austrii w bitwie z Turkami to imperium Austro-Węgierskie by się rozpadło a przez to osłabiłyby się Prusy i Rosja byłaby atakowana przez Turków. A skoro Polska pokonała Turków pod Wiedniem to dzięki temu Austria się wzmocniła a przez to wzmocniły się Prusy a Turcy przestali napadać na Rosję. Więc rozbiór Polski był karą Bożą , za to że Polska zamiast pomóc wyzwolić się Węgrom od okupacji Austrii , przyczyniła się do dalszego jej uciskania oraz wzmocnieniu imperium Austrio-Węgierskiego. Bóg wysłał Turków na Austrię by wyzwolić okupowane Węgry a Polska sprzeciwiła się planom Bożym, więc została ukarana karą jaką mieli Węgrzy , czyli utratą wolności.

  • @danutalaska9279
    @danutalaska9279 Рік тому +1

    Szlachta w głównej mierze składała się z sasanidow,wystarczy spojrzeć na herby szlacheckie, nie zależało im na wolności Lechitów

  • @Duseika72
    @Duseika72 8 місяців тому

    wczesniej czy pozniej musialo dojsc, bo nasze panstwo bylo bardzo latwym lupem

  • @mariusjasinski8274
    @mariusjasinski8274 2 роки тому +1

    Super dzięki za ten świetny program.

  • @johnszczesny3451
    @johnszczesny3451 4 роки тому +5

    zaden,z preligentow , nie wspomina i tu i tam ,tu i teraz,,o tym i tamtym,,,,,,o stanowisko kosciola katolickiego,,,

  • @kai89tracid
    @kai89tracid 3 роки тому +2

    zrobił ten kto skorzystał

  • @wodasodka9031
    @wodasodka9031 3 місяці тому

    Prosiłbym o porównanie form zachowań Rosji wobec Polski i Anglii względem Irlandii. Czy naprawdę mamy powody by nienawidzić Rosji? Czy nie możemy dogadać się tak jak to robią inne narody z trudną historią?
    Nachodzi mnie taka refleksja. Szlachta i arystokracja polska nie wywiązywała się ze swojego obowiązku zapewnienia spokojnego bytu ludności polskiej. Jaki więcej był sens istnienia Polski jako samodzielnego bytu politycznego? Jak to pani doktor powiedziała powołując się na pamiętnik szlachcianki z wielkopolski, przyszli Prusacy i w końcu można było zacząć normalnie żyć.😊

  • @juliaslrzypczak3278
    @juliaslrzypczak3278 Рік тому +1

    Bardzo słaby wykład teorie państwa północy i południa raczej dziwne logiczniej wschód i zachód a stwierdzenie że Polska miala być buforem miedzy najlepszym sojusznikiem Rosji Prusami brzmi jak żart

  • @marceldessault2901
    @marceldessault2901 Рік тому +2

    Nie Spiszu tylko Spisza i nie polskiego tylko pod zastawem królewskim, robi to ogromną różnicę, nota bene zwróconego formalnie za część ogromnych długów Poniatowskich. Nawet prawidłowej odmiany nie znacie. Zaborcze działania Józefa II 😅 a co miał zrobić skoro na Węgrzech mu się szwendali Konfederaci.

    • @73Zouave
      @73Zouave Рік тому

      Wyganiać konfederatów, a nie grabić cudze terytorium.

    • @marceldessault2901
      @marceldessault2901 Рік тому

      @@73Zouave no nie wiem czy cudze, Austriacy zazwyczaj solidni mieli inne zdanie odnośnie prawowitości "nabytków" Kazimierza III w postaci Podkarpacia czy innych byłych ziem Korony św. Stefana. Swoją drogą to chyba Jagiellonowie sprezentowali im Czechy i Węgry za czapkę gruszek? Hę?

    • @73Zouave
      @73Zouave Рік тому

      ​@@marceldessault2901 Austriacy to se mogli mieć mniemanie. Podobnie jak ich węgierscy koleżkowie. Ważne, żeby miało jakikolwiek związek z historia, a tu nie miało żadnego. Zupełnie jak pomysły Wacława II Przemyślidy na dziedziczenie korony polskiej.

    • @marceldessault2901
      @marceldessault2901 Рік тому

      @@73Zouave no i właśnie dlatego klepiecie biedę już setki lat, poszliście od czasów Łokietka swojszczyźnianą drogą, pomimo przesławnych wytycznych i działań administracyjno-prawnych, które wam sprezentował Wacław II. Jaki był stan ekonomiczno-cywilizacyjny dobrodziejstw I Rzplitej pokazuje rejterada zaborców-Austriaków z terenów dłużej naznaczonych sarmatyzmem - kieleckiego i radomszczyzny. Woleli tereny mniej urodzajnego i biedniejszego postwęgierskiego Podkarpacia, ale mentalnie bardziej cywilizowanego.

    • @73Zouave
      @73Zouave Рік тому

      ​@@marceldessault2901 Wystarczy porównac Góry Śląsk z innymi regionami Polski. Wy tam nawet bidy nie możecie klepac, bo taka bida, że bidy zabrakło. Królestwo Czech/ To ten śmieszny twór, który juz w XIV wieku przestał być samodzielny?