Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Hogyan lesz valakiből pszichológus? A pszichológus képzés útvesztői

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 лип 2023
  • Az alapszak a lélektan főbb területeibe ad betekintést, széles körű alapozást és elmélyült tudást nyújt e területeken, illetve a választott speciális témákban. Az általános lélektan az észlelés, a figyelem, a tanulás, az emlékezet, a képzelet, a gondolkodás, a tudat, a motiváció és az emóció témaköreit dolgozza fel. A személyiség-lélektan a főbb személyiségelméleteket mutatja be és a személyiség-diagnosztika alapvető módszertanával ismertet meg. A szociálpszichológia a társas megismerés, a személyes interakciók, a csoportdinamika, a csoportok közötti viszonyok, és a társadalmi folyamatok vizsgálatába vezet be. A fejlődéslélektan a csecsemőkortól az időskorig követi nyomon az emberi megismerés, affektív folyamatok, viselkedés és társas viszonyok alakulását.
    A pszichológiai alapképzés jelentős mértékben támaszkodik a társtudományokra: biológiai pszichológiai, idegtudományi, társadalomismereti, kultúrakutatási, szociológiai, közgazdaságtani valamint hangsúlyosan statisztikai és módszertani tárgyakat is tartalmaz a tanterv.
    Az alapképzés felsőbb évfolyamain mód van a pszichológia alkalmazott területeivel való elmélyültebb ismerkedésre, a klinikai pszichológiai, az egészségpszichológiai, a munka- és szervezetpszichológiai, neveléspszichológiai és a tanácsadás pszichológiájába bevezető tantárgyak keretében. Mindezek mellett a viselkedéselemzői munkához szükséges etikai és jogi ismereteket is elsajátítják a hallgatók és a pszichológus szakma alapvető módszerein, a szakma történetén keresztül a pszichológus gondolkodásmódot is igyekszünk átadni.
    A képzésben jelentős arányban szerepelnek a szemináriumi-gyakorlati kurzusok, melyek személyes élményt nyújtanak, képességeket, jártasságot fejlesztenek és módot adnak az oktató és a hallgató közötti személyes kapcsolatra. Mód van már az alapképzés során is a saját szakmai érdeklődés kielégítésére és a viselkedéselemzői munkához szükséges alapvető készségek (pl. kommunikációs, önismereti, diagnosztikai) fejlesztésére.
    Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: Viselkedéselemző
    Elhelyezkedési lehetőségek
    A pszichológia alapképzési szakot végzettek alkalmasak az okleveles pszichológus munkáját segítő tevékenység végzésére minden nevelést, képzést, fejlesztést, újranevelést, korrekciót, gyógyító illetve rehabilitációs tevékenységet végző szervezetben, intézményben. Különösen alkalmasak egyéni, csoportos és szervezeti szintű pszichológiai alkalmassági és egyéb vizsgálatok elvégzésére, standard pszichológiai eljárások alkalmazására.
    Továbbtanulási lehetőségek
    Az alapképzési szakon végzettek a pszichológiai képzést mesterszinten folytathatják, mellyel okleveles pszichológus diplomát szerezhetnek.
    Pszichológia MA
    A képzés célja
    olyan gyakorlati és tudós szakemberek képzése, akik a társadalmi, a gazdasági, az állami és politikai élet, a civil és a magánszféra területén, az egészségügyben egyaránt önállóan képesek a humán erőforrások (szervezetek és egyének) fejlesztését, hatékonyságuk növelését, kapacitásuk bővítését, működésük optimalizálását elősegíteni, a munkaerőpiacon szereplők képzését, egészségének fejlesztését és védelmét ellátni.
    A belépéshez szükséges szakok
    A szakra azok a hallgatók jelentkezhetnek, akik már rendelkeznek pszichológia alapszakos (BA) végzettséggel (vagy korábbi rendszerű pszichológiai egyetemi végzettséggel).
    A szakirány választható specializációi
    A pszichológiai mesterképzés közös elemei a négy alapvető pszichológiai szakterületen (általános lélektan, fejlődéslélektan, személyiség-lélektan, társadalomlélektan) mindenki által hallgatott mesterkurzusok, szakmai készségfejlesztés, pályaszocializáció.
    Hét specializációt kínálunk (68 kredites, jelentős volumenű specializációként):
    Fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia specializáció
    Interperszonális és interkulturális pszichológia specializáció
    Klinikai és egészségpszichológia specializáció
    Kognitív pszichológia specializáció
    Munka- és szervezetpszichológia specializáció (szervezet- és vezetéspszichológiai fókusszal)
    Tanácsadás- és iskolapszichológia specializáció
    Társadalom- és szervezetpszichológia specializáció (szociálpszichológiai fókusszal)
    A mesterképzés fontos újítása az összefüggő külső terepgyakorlat bevezetése, melynek során a választott specializációhoz kapcsolódó munkahelyeken néhány hetes gyakornoki munkát vé-gez minden hallgató.
    Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles pszichológus
    Elhelyezkedési lehetőségek
    Az egészségügy, az oktatás, a munka, a sport, a művészet, az ipar, a közigazgatás egyaránt igényli a fejlesztésben, a gyógyításban, a megelőzés tudományában és a kommunikáció hatékony alkalmazásában kiképzett pszichológus szakemberek munkáját. Az okleveles pszichológus diploma feljogosít szakpszichológusi képesítés megszerzésére, doktori szintű képzések el-végzésére, illetve a legkülönbözőbb pszichológusi munkakörök betöltésére.

КОМЕНТАРІ •