Jak pokazać znikanie miasta? Warsztaty i hackaton | wideorelacja
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Po paru sezonach popularnego cyklu "Znikające miasto" chcemy wspólnie z bywalcami i bywalczyniami Barbary utrwalić wiedzę o znikających budynkach, miejscach i zjawiskach. Zaczynamy tworzyć wyjątkowe narzędzie - Mapę Znikającego Miasta!
Mapa Znikającego Miasta ma być sposobem na zachowanie wiedzy o zmianach w tkance miejskiej Wrocławia po drugiej wojnie światowej. Dzięki kilkudziesięciu wykładom, które od 2023 odbywają się w Barbarze, zgromadziliśmy ogrom danych o znikających elementach naszego miasta. To zarówno pamięć o dużych, społecznych procesach, jak i osobiste historie, którymi dzielicie się z nami podczas spotkań.
W listopadzie zorganizowaliśmy dwa warsztaty dla badaczy i badaczek, na których pracowaliśmy z danymi. Były one okazją do spotkania z doświadczonymi archiwistkami i archiwistami oraz wspólnej pracy nad kształtem opowieści o znikaniu Wrocławia. Opracowana podczas nich wiedza trafiła do kreatywnego laboratorium pomysłów: w formule hackathonu, czyli maratonu tworzenia rozwiązań i generowania pomysłów, stworzyli projekty Mapy Znikającego Miasta.
W filmie wystąpili (w kolejności na ekranie): Jan Chrzan, Adam Pacholak, Iwona Kałuża, Julia Szot, Agnieszka Bury, Wojciech Jastrzębski, Natalia Romaszkan
Realizacja wideo: Jerzy Wypych
✶
Projekt realizowany jest przez Wrocławski Instytut Kultury dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy.
✶
Wrocławski Instytut Kultury to instytucja nowego typu: wspierająca niszowe, niekomercyjne inicjatywy; badająca sektor kultury i rozwijającą kompetencje jego twórców i twórczyń; tworząca sieci współpracy; organizująca nieszablonowe wydarzenia kulturalne, będące rezultatem naszych eksperymentów.
Wrocławski Instytut Kultury jest miejską instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Wrocław.