Uzupełnienie: 1. Jedyną pozostałością po pałacu w Świerklańcu jest brama wjazdowa z lwami, przeniesiona do Parku Śląskiego, służąca jako brama główna ZOO. 2. Ruiny zamku w Ogrodzieńcu stały się dla Janowskuego inspiracją do utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego propagującego wiedzę wśród młodych pokoleń. 3. Szacunek dla autora za wielki wkład pracy w propagowanie wiedzy o... Polsce.
nie do końca.. pozostał pałac kawalera, wielka szkoda ze nie zachował się Średniowieczny zamek w Świerklańcu - to jedyny taki obiekt na terenie Śląska.
Od siebie polecam położone na północ od zalewu rybnickiego Rudy z zespołem pałacowo klasztornym oraz tamtejszą stację kolejki wąskotorowej. Oprócz tego Jankowice na południe od Rybnika, gdzie polecam drewniany kościółek Bożego Ciała, a także Studzienkę, które jako całość stanowią sanktuarium. No i będąc w Rybniku trasę najlepiej zaplanować by minąć jak najwięcej rond z wszelakimi instalacjami. Rondo Rymer, Niedobczyce Paryż z wieżą Eiffla, rondo Meksyk z pasującą do nazwy instalacją, rondo Powstańców śląskich z kulami czy rondo Gotartowickie z człowiekiem bez głowy czyli instalacją Ulotność. Chcąc zaliczyć wszystkie ronda można pobiec niezły ultramaraton (co zresztą odbywa się cyklicznie w Rybniku)
Jest tego wiele. Kilka innych miejsc warto na pewno wspomnieć: zamek w Chudowie, ogrody Kapias i uzdrowisko w Goczałkowicach, Wilamowice z ciekawą lokalną gwarą, góra Matyska w kotlinie Żywieckiej, kirkut w Żarkach, jaskinia Szachownica, dawna elektrociepłownia Szombierki
Chłopie to było mocne jak czarna kawa o poranku! Wjechałeś z ciekawymi miejscami na Śląsku jak rozpędzony pociąg który ciężko było wyhamować. Bardzo ciekawy odcinek, oglądało i słuchało się z wielką przyjemnością. Tyle atrakcji zebranych w jednym miejscu na obszarze niedużego województwa, pełen podziw, wielki szacunek!
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe SĄ najstarszą koleją wąskotorową na świecie! A pierwsza w historii lokomotywa na kontynencie funkcjonowała w Chorzowie!
Dość dobrze znam Polskę i Śląsk. Właśnie dlatego doceniam staranność i mimo koniecznej lakoniczności - setki informacji. Ładne i pożyteczne. Bardzo dziękuję i życzę dalszych wędrówek poszukujących. Pozdrawiam serdecznie
Jest jeszcze wiele rzeczy do pokazania. Rynek w Bytomiu, Czeladz i Pałac Saturna, w Dabrowie Gorniczej Bukowa Gora, Sławków Austeria. Wiele mozna wymieniac😊
Jest jeszcze tajemnicze miejsce w środku lasu, w gminie Miasteczko Śląskiego. Nazywa się Bibiela. Są tam pozostałości zatopionej kopalni żelaza i kruszców. Nie jest to miejsce turystyczne, ale bardziej dla leśnych eksploratorów. Strawione przez las ruiny wyglądają bardzo magicznie.
Wielkie i szczere podziękowania za kolejny odcinek o tak dobrze znanych zakątkach i okolicznościach przyrody.Z dużym sentymentem obejrzałem te wszystkie miejsca które penetrowałem od czasów dzieciństwa - w zasadzie nic do dodania oprócz potwierdzenia oraz zaproszenia do ich odwiedzenia i poznania tej niezwykłej różnorodności którą charakteryzuje się ten rejon.Czas spędzony przy oglądaniu upłynął błyskawicznie co uważam za ogromną zaletę profesjonalnie przygotowanych materiałów.Czekając na historyczną odsłonę trylogii śląskiej gorąco dziękuję i pozdrawiam!
@@SwiatWciaga Jak zawsze z ogromną i nieskrywaną przyjemnością,choć nie ukrywam w przypadku tych materiałów również z sporym sentymentem za co po raz kolejny bardzo dziękuję!
Odcinek, cala seria i w ogole caly ten kanal to przyklad rzadkospotykanej fantastycznej pracy posrod przecietnosci i zwyklej miernoty w dzisiejszym yt i internecie ogolnie. Kazda minuta ogladania tutaj to przyjemnie i pozytecznie spedzony czas, rownoczesnie efekt trudnej do oszacowania, rztelnie wykonanej pracy. Wielki szacun i mega kudos! Ogladam kazdy odcinek na kanale i zawsze czekam na kolejne. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje z calego serca za to co robisz. Odwiedzilem wiele z mieksc ktore pokakzales ale zaluje ze taki odcinek nie powstal wiele lat temu - zobaczylbym wiecej...
Bardzo Ci dziękuję Marku. Takie słowa naprawdę są dla mnie bardzo miłe i pokazują, że warto robić to, co robię. O tak, każdy odcinek to masa pracy. Ale gdy widzę, że dla kogoś jest ona wartościowa, to chcę to robić dalej. Następny odcinek będzie super ciekawy, o granicach historycznych. Pozdrowienia
@@SwiatWciaga nie masz za co dziekowac mi, serio. Nie napisalem niczego czego bym nie myslal, wiec cala zasluga lezy po Twojej stronie. Dostaje mase propozycji do subskrybcji przeroznych kanalo, chyba ze wzgledu na moje komentarze. Choc nie pisze ich wiele to wszystkie sa nieco rozbudowane i chyba widac ze nikt nie pisal ich na zkecenie. To jest po prostu moj sposob na podziekowanie Tworcy za wiecej niz dobra prace, z ktorej korzystam z wielka przyjemnoscia. Jeszcze raz dziekuje Ci za to co robisz i zawsze czekam na kolejne filmy. Przyznam ze podziwiam takich Tworcow jak Ty, a nie ma ich wielu. Wszystkiego donrego!
Będąc przy Siewierzu mozna było wspomnieć zamek biskupi tamże oraz kościół romanski dobrze widoczny z gierkowki. Z kolei inny kościół romański, malo znany znajduje się w miejscowości Giebło na wschód od Podzamcza. Zresztą, chcąc wymieniać wszystkie ciekawe miejsca to by internetu brakło :)
Ja dodałbym jeszcze: 1. Bazylika i Sanktuarium w Piekarach Śląskich. 2. Trójstyk - na granicy Pl, Cz i SK. 3. Jeleśnia - słynna karczma 4. Rezerwat Rotuz - Rosiczka - roślina "mięsożerna". 5. Żelazny Szlak Rowerowy.
Sławków: - ruiny zamku biskupów krakowskich; - Austeria; - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego; - kościółek św. Jakuba; - dolina Białej Przemszy; i święty spokój małego miasteczka
Odnośnie ciekawych perełek to w podziemiach zamku Będzińskiego znajduje się szczelina oddzielająca Małopolską płytę tektoniczną od tej Śląskiej. Dodatkowo Historycznie Będzin był ostatnim miastem Małopolskim przed Śląskiem właściwym.
Świetnie się oglądało! Jak zawsze rzetelny komentarz, doskonale wyważony. Brawo za ogrom pracy przy szukaniu i wyborze miejsc, które przedstawiłeś. Chociaż od urodzenia mieszkam w śląskim i prawie wszystkie pokazane miejsca znam to dowiedziałam się kilku nowych rzeczy i ciekawostek. Czekam na 3 część o województwie śląskim i jakże ciekawym historyczno-kulturowo-tożsamościowiym koglu moglu (górnoślązacy vs. zagłębiacy vs. "gorole") Swoistego rodzaju kontynuacją dla województwa śląskiego byłoby równie ciekawe, barwne i różnorodne województwo MAŁOPOLSKIE
Super film! Trójkąt trzech cesarzy jest teraz na terenie Sosnowca gdzie stykają się 3 rzeki przy granicy z Mysłowicami a na wschód z Jaworznem. W Sosnowcu jest dużo ładnie zachowanych pałacu Dietla lub Schoena a także zamek sielecki . Mówiąc o Dąbrowie górniczej warto też wspomnieć o pałacu kultury i sztuki w centrum który to jest mniejszym pałacem po tym w Warszawie . A od Będzina koło zamku wzdłuż bulwarów Przemszy można dostać się na Pogorie. W Sosnowcu jest również pięknie odnowiony dworzec w stylu klasycznym a na Maczkach zapomniany trochę dworzec kolei austriacko wiedeńskiej. Na tyle wystarczy 😊
W Będzinie-Łagiszy na północ od elektrowni była filia obozu koncentracyjnego Auschwitz 3. Zresztą elektrownię zaczęli właśnie budować Niemcy, rękami więźniów oczywiście.
Super film o moim województwie. Pozdrawiam z Poraja pod Częstochową. W tej wsi (siedzibie gminy Poraj) warto zobaczyć Zbiornik Poraj na rzece Warcie. Tam można przede wszystkim pożeglować. Znajduje się tam marina.
Moją propozycją na kolejne województwo jest małoplska. Mam nadzieję że materiał o małopolsce zostanie podzielony na 3 części tak samo jak województwo śląskie. Małopolska również jest niezwykle ciekawa i zaskakująca
Warto wspomnieć też o Trójkącie Trzech Republik. Gdzie do 1939 roku stykały się granice II RP, Niemiec i Czech. No i oczywiście pobliskie Graniczne Meandry Odry.
W tarnowskiej kopalni, Parku Śląskim, Planetarium ( przed remontem ), Rynku w Gliwicach i Radiostacji oraz Palmiarni, kopalni Guido i Sztolni Luizy, Rynku w Cieszynie byłem. Wychowałem się w Rybniku więc Rynek znam na wylot. W Pszczynie mieszkam. Park i Zamek mam na codzień tak samo jak Jezioro Goczałkowickie i Zbiornik Łącki, a także Bielsko i okolice
Za 2 miesiące przeprowadzam się do Katowic, gdzie znalazłem wreszcie swoje miejsce na Ziemi. Ten materiał będzie idealną bazą do odkrywania nowej okolicy przez najbliższe miesiące i lata!
Świetnie się oglądało. Może potem regiony innych krajów? Ogólnie nawet jakbyś zrobił każde województwo po 10h to też bym oglądał, bo Twoje filmy hipnotyzują.
Zabrze: - stalowe domy - nieczynny już most zsypowy Wojciech - osiedla robotnicze Zandka i Buzywerek (dzielnica Biskupice) - ŚCCS W całym filmie brakło informacji o kolejach piaskowych Powinien powstać jeszcze jeden odcinek o przemyśle
Mazowieckie to bardzo ciekawe województwo, a na szczególną uwagę zasługują regiony niezwiązane z Warszawą, a które przez wielkość stolicy są pomijane. Subregiony płocki, radomski, siedlecki, ostrołęcki. Dawne pogranicze mazowiecko - litewskie. Dolina Bugu, Narwii, Liwca, środkowej Wisły. Kurpie i wiele wiele innych wciągających miejsc z bogatą historią.
Cieszę się że wśród całego bogactwa ciekawych miejsc znalazła się też raciborszczyzna i Rybnik z okolicą 😃 myślę że Śląsk cieszyński zasługuje na oddzielny odcinek 😊
Zamek w Grodźcu pod Bielsko-Białą!! polecam autorowi filmu. Naprawdę warto zwiedzić, właściciel Ustronianki włożył tam miliony w wyposażenie całego wnętrza. Robi mega rażenie.
Brawo super odcinek! Na dwa razy obejżałem ale prawie niczego nie brakuje! Ja bym dodał: Zabytkową Stacje i wąskotorówkę w Rudach Zamek w Chudowie a reszta się znajduje w/w. filmie.
W Zabrzu od niedawna funkcjonuje również zrewitalizowana Wieża Ciśnień, na której szczycie znajduje muzeum węgla a piętro niżej znajduje się kawiarnia z z przeszklonym tarasem z widokiem na zachodnia cześć miasta (wraz z radiostacja w Gliwicach). Dodatkowo warto zobaczyć muzeum górnictwa węglowego przy ul. 3-go maja, zobaczyć jeden z najdłuższych tuneli piaskowych w okolicach Kopalni Luiza.
Ja bym dodał też kościół Jezusowy w Cieszynie bo to największy kościół luterański w Polsce. Polecam zerknąć jak ktoś będzie w Cieszynie, ale bardzo dobrze też go widać z punktu widokowego na górze zamkowej 🙂😉
Jak najbardziej za, tylko aby temat był pełny warto zaznaczyć że województwo Opolskie to nie tylko ziemia Śląska ale także Morawy czy ziemia wieluńska więc w tym przypadku liczę na pełny opis z uwzględnieniem także tych informacji. I jak wiadomo historyczna stolica górnego Śląska się znajduje również w województwie Opolskim tak więc pominięcie go przy temacie ziem śląskich jest mocnym faux pas.
Jest jeszcze np. osiedle familoków w Rybniku, dawne uzdrowisko w Jastrzębiu-Zdroju, pałac w Boryni. Mówiąc o Pszczynie nie można zapominać o żubrach. No i Jastrzębie-Zdrój to największe miasto w Polsce bez kolei pasażerskiej (od 2000 czy 2001 roku).
@@SwiatWciaga ua-cam.com/video/z5CGhRKY7Y4/v-deo.html Wiadomo jeszcze wiele pracy przed nimi ale to jak wygląda teraz a jak wyglądał jako ruina to jest przepaść :D
Szkoda, że nie wspomniałeś o zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach. Jestem świadomy, że jakbyś miał odpowiedzieć o wszystkich miejscach, to seria o Śląsku miałabym z 10 części -nie obraziłbym się 🙂 Z którego miasta nadajesz?
Ja z J-Z..(jak Głosi mural na bloku“familoku" Ostatnia ostoja Polskości na Śląsku. Czerwionka to piękna kraina, lecz z mojej perspektywy (pracowałem tam z rok) zniczyło to Dębieńsko w odbiorze ogólnym. Śląsk jest ludzki jak i Ty. Co do Zalewu Rybnickiego to zbadałbym rozmiar, jestem kajakarzem i ma więcej. Osiedle Szeroka w Jastrzębiu to mała Górka, która daje wodę i do Wisły i do Odry. Piękna opowieść, lecz Polska (moim zdaniem) zbyt mało wie o tym jakimi jasteśmy Polakami.
@@pln22Dokładnie tak ! Ja również z Jastrzębia. Dodam że miasto to jest Wielka nie dokończona budowa choć na pierwszy rzut oka wydaje się , że jest rozbudowane ale tak naprawdę plany były o jeszcze większym stopniu rozbudowy. Widać to np po stadionie miejskim gdzie widać miejsca na siedzenia dookoła płyty.
Między rybnikiem a raciborzem rudy i kolejka wąskotorowa, wydaje mi się że zabrakło przyczyny goczałkowic-zdrój. W Rybniku mała wieża Eiffla, w Gliwicach drewniana konstrukcja
Uzupełnienie:
1. Jedyną pozostałością po pałacu w Świerklańcu jest brama wjazdowa z lwami, przeniesiona do Parku Śląskiego, służąca jako brama główna ZOO.
2. Ruiny zamku w Ogrodzieńcu stały się dla Janowskuego inspiracją do utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego propagującego wiedzę wśród młodych pokoleń.
3. Szacunek dla autora za wielki wkład pracy w propagowanie wiedzy o... Polsce.
nie do końca.. pozostał pałac kawalera, wielka szkoda ze nie zachował się Średniowieczny zamek w Świerklańcu - to jedyny taki obiekt na terenie Śląska.
SUPER MATERIAŁ !!! Idź tą drogą i zrób filmy o całej Polsce....czasem człowiek nie wie gdzie żyje.
Od siebie polecam położone na północ od zalewu rybnickiego Rudy z zespołem pałacowo klasztornym oraz tamtejszą stację kolejki wąskotorowej. Oprócz tego Jankowice na południe od Rybnika, gdzie polecam drewniany kościółek Bożego Ciała, a także Studzienkę, które jako całość stanowią sanktuarium. No i będąc w Rybniku trasę najlepiej zaplanować by minąć jak najwięcej rond z wszelakimi instalacjami. Rondo Rymer, Niedobczyce Paryż z wieżą Eiffla, rondo Meksyk z pasującą do nazwy instalacją, rondo Powstańców śląskich z kulami czy rondo Gotartowickie z człowiekiem bez głowy czyli instalacją Ulotność. Chcąc zaliczyć wszystkie ronda można pobiec niezły ultramaraton (co zresztą odbywa się cyklicznie w Rybniku)
Proszę Pana, te pana filmy to nie wciągają TYLKO UZALEŻNIAJĄ, SĄ GENIALNE, DZIĘKUJĘ.🌹🌹🌹
Jest tego wiele. Kilka innych miejsc warto na pewno wspomnieć: zamek w Chudowie, ogrody Kapias i uzdrowisko w Goczałkowicach, Wilamowice z ciekawą lokalną gwarą, góra Matyska w kotlinie Żywieckiej, kirkut w Żarkach, jaskinia Szachownica, dawna elektrociepłownia Szombierki
Chłopie to było mocne jak czarna kawa o poranku! Wjechałeś z ciekawymi miejscami na Śląsku jak rozpędzony pociąg który ciężko było wyhamować. Bardzo ciekawy odcinek, oglądało i słuchało się z wielką przyjemnością. Tyle atrakcji zebranych w jednym miejscu na obszarze niedużego województwa, pełen podziw, wielki szacunek!
Bardzo się cieszę, że się dobrze oglądało. Dzięki!
Mariuszku - nie piszemy wy-CHamować, ale wyHamować.
Ok. Poprawione
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe SĄ najstarszą koleją wąskotorową na świecie! A pierwsza w historii lokomotywa na kontynencie funkcjonowała w Chorzowie!
Fajnie, mogę sobie posłuchać w pracy, jak ludzi nie ma.
👍Niechaj Ci się darzy
Obejrzałem wszystkie 3 części, super seria. Dobrze wiedzieć, że ma się w pobliżu tyle pięknych miejsc.
Bardzo dziękuję za kolejny genialny odcinek 😊😊😊
Czekam na 3 odcinek...najciekawszy jeśli o mnie chodzi.
Dość dobrze znam Polskę i Śląsk. Właśnie dlatego doceniam staranność i mimo koniecznej lakoniczności - setki informacji. Ładne i pożyteczne. Bardzo dziękuję i życzę dalszych wędrówek poszukujących. Pozdrawiam serdecznie
Super, zmotywowało mnie do odwiedzenia kilku miejsc na Śląsku. Dzięki!
Jest jeszcze wiele rzeczy do pokazania. Rynek w Bytomiu, Czeladz i Pałac Saturna, w Dabrowie Gorniczej Bukowa Gora, Sławków Austeria. Wiele mozna wymieniac😊
Jest jeszcze tajemnicze miejsce w środku lasu, w gminie Miasteczko Śląskiego. Nazywa się Bibiela. Są tam pozostałości zatopionej kopalni żelaza i kruszców. Nie jest to miejsce turystyczne, ale bardziej dla leśnych eksploratorów. Strawione przez las ruiny wyglądają bardzo magicznie.
Odcinek oczywiscie świetny 👏
😊
Ciekawy materiał. Polska jest piękna. 🇵🇱💪
Wielkie i szczere podziękowania za kolejny odcinek o tak dobrze znanych zakątkach i okolicznościach przyrody.Z dużym sentymentem obejrzałem te wszystkie miejsca które penetrowałem od czasów dzieciństwa - w zasadzie nic do dodania oprócz potwierdzenia oraz zaproszenia do ich odwiedzenia i poznania tej niezwykłej różnorodności którą charakteryzuje się ten rejon.Czas spędzony przy oglądaniu upłynął błyskawicznie co uważam za ogromną zaletę profesjonalnie przygotowanych materiałów.Czekając na historyczną odsłonę trylogii śląskiej gorąco dziękuję i pozdrawiam!
Bardzo mi miło. Dziękuję za oglądanie!
@@SwiatWciaga Jak zawsze z ogromną i nieskrywaną przyjemnością,choć nie ukrywam w przypadku tych materiałów również z sporym sentymentem za co po raz kolejny bardzo dziękuję!
Świetny materiał. Jak zawsze 😊
Odcinek, cala seria i w ogole caly ten kanal to przyklad rzadkospotykanej fantastycznej pracy posrod przecietnosci i zwyklej miernoty w dzisiejszym yt i internecie ogolnie. Kazda minuta ogladania tutaj to przyjemnie i pozytecznie spedzony czas, rownoczesnie efekt trudnej do oszacowania, rztelnie wykonanej pracy. Wielki szacun i mega kudos! Ogladam kazdy odcinek na kanale i zawsze czekam na kolejne. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje z calego serca za to co robisz.
Odwiedzilem wiele z mieksc ktore pokakzales ale zaluje ze taki odcinek nie powstal wiele lat temu - zobaczylbym wiecej...
Bardzo Ci dziękuję Marku. Takie słowa naprawdę są dla mnie bardzo miłe i pokazują, że warto robić to, co robię. O tak, każdy odcinek to masa pracy. Ale gdy widzę, że dla kogoś jest ona wartościowa, to chcę to robić dalej. Następny odcinek będzie super ciekawy, o granicach historycznych. Pozdrowienia
@@SwiatWciaga nie masz za co dziekowac mi, serio. Nie napisalem niczego czego bym nie myslal, wiec cala zasluga lezy po Twojej stronie.
Dostaje mase propozycji do subskrybcji przeroznych kanalo, chyba ze wzgledu na moje komentarze. Choc nie pisze ich wiele to wszystkie sa nieco rozbudowane i chyba widac ze nikt nie pisal ich na zkecenie. To jest po prostu moj sposob na podziekowanie Tworcy za wiecej niz dobra prace, z ktorej korzystam z wielka przyjemnoscia. Jeszcze raz dziekuje Ci za to co robisz i zawsze czekam na kolejne filmy.
Przyznam ze podziwiam takich Tworcow jak Ty, a nie ma ich wielu.
Wszystkiego donrego!
Brawo za wiedzę o Śląsku :) chylę głowę za trud :) ! Jako mieszkaniec Śląska jestem pod wrażeniem!
Odcinek jak zwykle pierwsza klasa. Już czekam na następne. Pozdrawiam i dużo zapału życzę.
Bardzo ciekawy materiał.
No ja fajno 😉
Zapraszom do Tarnowskich Gor.
Tylko jechać i zobaczyć 👏👍
Będąc przy Siewierzu mozna było wspomnieć zamek biskupi tamże oraz kościół romanski dobrze widoczny z gierkowki. Z kolei inny kościół romański, malo znany znajduje się w miejscowości Giebło na wschód od Podzamcza. Zresztą, chcąc wymieniać wszystkie ciekawe miejsca to by internetu brakło :)
Dziękuję za kolejny materiał o Śląsku. Czekam na następną część ;)
Ja dodałbym jeszcze:
1. Bazylika i Sanktuarium w Piekarach Śląskich.
2. Trójstyk - na granicy Pl, Cz i SK.
3. Jeleśnia - słynna karczma
4. Rezerwat Rotuz - Rosiczka - roślina "mięsożerna".
5. Żelazny Szlak Rowerowy.
Pozdrawiam z Jaworzna 🙋♀️
Cieszę się, że trafiłem na ten kanał
Jak zwykle super ciekawy przekaz👍👍👍
Naprawdę sporo materiału robisz o Śląsku - co mnie bardzo odpowiada bo mieszkam tam blisko 50 lat. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję :)
świetny film - a Cieszyn i Pszczyna to moje ulubione miasta. perełki 👍
Łał!!! Super film, mega wciąga. Dobra robota!
A kolejne woj. głosuje na Małopolskie :)
Moje uzupełnienie:
-Mokradła Przegędzy na północ od Rybnika
-skrzyżowanie rzek koło Turza
-ogrody kapias w Goczałkowicach
Sławków:
- ruiny zamku biskupów krakowskich;
- Austeria;
- kościół Podwyższenia Krzyża Świętego;
- kościółek św. Jakuba;
- dolina Białej Przemszy;
i święty spokój małego miasteczka
Odnośnie ciekawych perełek to w podziemiach zamku Będzińskiego znajduje się szczelina oddzielająca Małopolską płytę tektoniczną od tej Śląskiej. Dodatkowo Historycznie Będzin był ostatnim miastem Małopolskim przed Śląskiem właściwym.
a Czeladź?
Obaj po trochę macie rację
@@rower_101nikt nie pamięta o małej Czeladzi 😢
Następne Podkarpackie! ❤
Siemka, w kolejnym ciekawym odcinku o naszym wspaniałym kraju !!! 🙂😉
Super. Dzięki za całą serię. Z niecierpliwością czekam na następne firmy 😅
Świetnie się oglądało! Jak zawsze rzetelny komentarz, doskonale wyważony. Brawo za ogrom pracy przy szukaniu i wyborze miejsc, które przedstawiłeś. Chociaż od urodzenia mieszkam w śląskim i prawie wszystkie pokazane miejsca znam to dowiedziałam się kilku nowych rzeczy i ciekawostek. Czekam na 3 część o województwie śląskim i jakże ciekawym historyczno-kulturowo-tożsamościowiym koglu moglu (górnoślązacy vs. zagłębiacy vs. "gorole") Swoistego rodzaju kontynuacją dla województwa śląskiego byłoby równie ciekawe, barwne i różnorodne województwo MAŁOPOLSKIE
Dodj cesarków😉
Dużo ciekawostek, profesjonalna robota. Z utęsknieniem czekam na program o mojej rodzinnej Wielkopolsce.
Super film!
Trójkąt trzech cesarzy jest teraz na terenie Sosnowca gdzie stykają się 3 rzeki przy granicy z Mysłowicami a na wschód z Jaworznem. W Sosnowcu jest dużo ładnie zachowanych pałacu Dietla lub Schoena a także zamek sielecki . Mówiąc o Dąbrowie górniczej warto też wspomnieć o pałacu kultury i sztuki w centrum który to jest mniejszym pałacem po tym w Warszawie . A od Będzina koło zamku wzdłuż bulwarów Przemszy można dostać się na Pogorie. W Sosnowcu jest również pięknie odnowiony dworzec w stylu klasycznym a na Maczkach zapomniany trochę dworzec kolei austriacko wiedeńskiej. Na tyle wystarczy 😊
W Będzinie-Łagiszy na północ od elektrowni była filia obozu koncentracyjnego Auschwitz 3. Zresztą elektrownię zaczęli właśnie budować Niemcy, rękami więźniów oczywiście.
Czekam na piękne niedocenione świętokrzyskie!
❤❤❤❤bardzo ciekawy odcinek ❤❤❤
Super film o moim województwie. Pozdrawiam z Poraja pod Częstochową. W tej wsi (siedzibie gminy Poraj) warto zobaczyć Zbiornik Poraj na rzece Warcie. Tam można przede wszystkim pożeglować. Znajduje się tam marina.
Moją propozycją na kolejne województwo jest małoplska. Mam nadzieję że materiał o małopolsce zostanie podzielony na 3 części tak samo jak województwo śląskie. Małopolska również jest niezwykle ciekawa i zaskakująca
Cala Polska jest ciekawa
Podziwiam zaangażowanie, pasję. Rzetelne materiały! . Pozdrawiam
Tworzy pan bardzo ciekawe filmy,dziękuję 🙂👍
Warto wspomnieć też o Trójkącie Trzech Republik. Gdzie do 1939 roku stykały się granice II RP, Niemiec i Czech.
No i oczywiście pobliskie Graniczne Meandry Odry.
W tarnowskiej kopalni, Parku Śląskim, Planetarium ( przed remontem ), Rynku w Gliwicach i Radiostacji oraz Palmiarni, kopalni Guido i Sztolni Luizy, Rynku w Cieszynie byłem. Wychowałem się w Rybniku więc Rynek znam na wylot. W Pszczynie mieszkam. Park i Zamek mam na codzień tak samo jak Jezioro Goczałkowickie i Zbiornik Łącki, a także Bielsko i okolice
Za 2 miesiące przeprowadzam się do Katowic, gdzie znalazłem wreszcie swoje miejsce na Ziemi. Ten materiał będzie idealną bazą do odkrywania nowej okolicy przez najbliższe miesiące i lata!
Fajny materiał.
Film złoto muszę koniecznie trochę z tych miejsc odwiedzić
Świetnie się oglądało. Może potem regiony innych krajów? Ogólnie nawet jakbyś zrobił każde województwo po 10h to też bym oglądał, bo Twoje filmy hipnotyzują.
ja pochodzę z koniakowa wyjechałem z tamtąd jak miałem 20 lat i naprawdę dziękuję ci za te materiały o śląsku
No to proponuję, aby po woj. śląskim zrobić woj. kujawsko - pomorskie
Było województwo na północy, było na południu to teraz wschód i lubelskie 😀
bardzo fajny materiał, pozdrowienia z Bytomia ;-)
Zostawiam komentarz taktyczny i wracam do oglądania :D
Doskonała taktyka :))
Super materiały Pan robi. Oczywiście w tak krótkim filmiku nie można pokazać wszystkiego zasługuje na pokazanie.
Zabrze:
- stalowe domy
- nieczynny już most zsypowy Wojciech
- osiedla robotnicze Zandka i Buzywerek (dzielnica Biskupice)
- ŚCCS
W całym filmie brakło informacji o kolejach piaskowych
Powinien powstać jeszcze jeden odcinek o przemyśle
Mazowieckie to bardzo ciekawe województwo, a na szczególną uwagę zasługują regiony niezwiązane z Warszawą, a które przez wielkość stolicy są pomijane.
Subregiony płocki, radomski, siedlecki, ostrołęcki. Dawne pogranicze mazowiecko - litewskie. Dolina Bugu, Narwii, Liwca, środkowej Wisły. Kurpie i wiele wiele innych wciągających miejsc z bogatą historią.
Cieszę się że wśród całego bogactwa ciekawych miejsc znalazła się też raciborszczyzna i Rybnik z okolicą 😃 myślę że Śląsk cieszyński zasługuje na oddzielny odcinek 😊
Kozy panie, Kozy!
;)
Bardzo bym prosił film o Małopolsce. Małopolska to skomplikowana sprawa gdyz obecne Wojewodztwo Malopolskie to niewielka czesc Mlopolski historycznej
Zamek w Grodźcu pod Bielsko-Białą!! polecam autorowi filmu. Naprawdę warto zwiedzić, właściciel Ustronianki włożył tam miliony w wyposażenie całego wnętrza. Robi mega rażenie.
Spektakularne miejsce 😮
Brawo super odcinek! Na dwa razy obejżałem ale prawie niczego nie brakuje!
Ja bym dodał:
Zabytkową Stacje i wąskotorówkę w Rudach
Zamek w Chudowie
a reszta się znajduje w/w. filmie.
Koszęcin!!!
No to zapraszamy do Małopolski teraz ;)🇵🇱🏞️🌄
Ja też proponuję teraz Małopolskę
A jest tak cokolwiek ciekawgo? Ani morza ani gór ani jezior
W Zabrzu od niedawna funkcjonuje również zrewitalizowana Wieża Ciśnień, na której szczycie znajduje muzeum węgla a piętro niżej znajduje się kawiarnia z z przeszklonym tarasem z widokiem na zachodnia cześć miasta (wraz z radiostacja w Gliwicach). Dodatkowo warto zobaczyć muzeum górnictwa węglowego przy ul. 3-go maja, zobaczyć jeden z najdłuższych tuneli piaskowych w okolicach Kopalni Luiza.
Propozycja do odcinka historycznego. Kościół św Barbary w Mikuszowicach oraz bitwa polsko - szwecka na mikuszowickich szańcach.
Ja bym dodał też kościół Jezusowy w Cieszynie bo to największy kościół luterański w Polsce. Polecam zerknąć jak ktoś będzie w Cieszynie, ale bardzo dobrze też go widać z punktu widokowego na górze zamkowej 🙂😉
Ja proponuję województwo Opolskie na kolejny odcinek że względu na to że jest najmniejsze i będzie uzupełnieniem odcinków o Śląsku.
Jak najbardziej za, tylko aby temat był pełny warto zaznaczyć że województwo Opolskie to nie tylko ziemia Śląska ale także Morawy czy ziemia wieluńska więc w tym przypadku liczę na pełny opis z uwzględnieniem także tych informacji. I jak wiadomo historyczna stolica górnego Śląska się znajduje również w województwie Opolskim tak więc pominięcie go przy temacie ziem śląskich jest mocnym faux pas.
Jest jeszcze np. osiedle familoków w Rybniku, dawne uzdrowisko w Jastrzębiu-Zdroju, pałac w Boryni. Mówiąc o Pszczynie nie można zapominać o żubrach. No i Jastrzębie-Zdrój to największe miasto w Polsce bez kolei pasażerskiej (od 2000 czy 2001 roku).
Czekam na więcej audiobooków kilku godzinnych 😊
Już nad jednym nawet pracuję.:)
Stadion Śląski jest także nazywany największym palnikiem gazowym na świecie :P
Czekałem na ten film :)
Dzień dobry 👍
Dziękuję 😊 za kolejny ciekawy odcinek. Proszę o lubelskie.
Co do tego zamku w Mirowie on w tym momencie jest również odnawiany, prace można powiedzieć są na zaawansowanym stadium.
O, ciekawe bardzo!
@@SwiatWciaga ua-cam.com/video/z5CGhRKY7Y4/v-deo.html Wiadomo jeszcze wiele pracy przed nimi ale to jak wygląda teraz a jak wyglądał jako ruina to jest przepaść :D
❤️❤️❤️❤️❤️
Szkoda, że nie wspomniałeś o zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach.
Jestem świadomy, że jakbyś miał odpowiedzieć o wszystkich miejscach, to seria o Śląsku miałabym z 10 części -nie obraziłbym się 🙂
Z którego miasta nadajesz?
Ja z J-Z..(jak Głosi mural na bloku“familoku" Ostatnia ostoja Polskości na Śląsku. Czerwionka to piękna kraina, lecz z mojej perspektywy (pracowałem tam z rok) zniczyło to Dębieńsko w odbiorze ogólnym. Śląsk jest ludzki jak i Ty. Co do Zalewu Rybnickiego to zbadałbym rozmiar, jestem kajakarzem i ma więcej. Osiedle Szeroka w Jastrzębiu to mała Górka, która daje wodę i do Wisły i do Odry. Piękna opowieść, lecz Polska (moim zdaniem) zbyt mało wie o tym jakimi jasteśmy Polakami.
Zdecydowanie brakło tych familoku.
@@pln22Dokładnie tak ! Ja również z Jastrzębia. Dodam że miasto to jest Wielka nie dokończona budowa choć na pierwszy rzut oka wydaje się , że jest rozbudowane ale tak naprawdę plany były o jeszcze większym stopniu rozbudowy. Widać to np po stadionie miejskim gdzie widać miejsca na siedzenia dookoła płyty.
Można dodać Koszęcin i Pałac, w którym obecnie jest siedziba zespołu Pieśni i Tańca Śląsk
Hanysy! Dolny Slask jest Lepszy!
Wszędzie w Polsce jest ładnie i wszędzie są ciekawe miejsca
O tej pogorii. Ominiłeś o zakrzywionym molo chyba jedynym takim 😅😊i o nerce w Będzinie
Jak by miał opowiadać o tak mało istotnych rzeczach to odcinek by musiał mieć z 8 części
Dużo rzeczy pominął bo nie sposób wszystko przedstawić.
Następne mazowieckie
Materiał wart pokazania swoim znajomym głównie spoza Ślaska, co na pewno uczynię Wojtku!
Między rybnikiem a raciborzem rudy i kolejka wąskotorowa, wydaje mi się że zabrakło przyczyny goczałkowic-zdrój. W Rybniku mała wieża Eiffla, w Gliwicach drewniana konstrukcja
Wiem, że świat wciąga, ale trzeba powiedzieć stanowcze NIE! narkotykom. ;)
Polska jest piękna❤,ale poproszę materiał o moim zachodniopomorskim
Mógłbyś zrobić film lub serię filmów o Finlandii?
Hołda Panie😊
Teraz po kolejnym historycznym odcinku z województwa Śląskiego (Tym historycznym co będzie) Czekam na Małopolskie :)
Czekamy na Wielkopolskę
Wielkopolskie proszę!
Te 100 miejsc, to te najbardziej sejsmiczne ! 🤣🤣🤣🤣
Zapraszamy na G.Śląsk, na rolada z kluskami i modrom kapustom.
I rosół z nudlami .