Jan Turek - Pravěké monumenty, rituální krajina a mytologický čas našich předků
Вставка
- Опубліковано 14 гру 2024
- Přednáší Jan Turek (Centrum pro teoretická studia UK a AV ČR); Anotace: Nové archeologické objevy v oblasti Podřipska nabízí pozoruhodnou perspektivu duchovního a společenského života starých Evropanů. Výstavba eneolitických (4300-2300 př. Kr.) příkopových ohrazení jako „arén předků“ a „domů mrtvých“ v podobě pohřebních dlouhých mohyl vytváří v krajině pod Řípem jakousi mytickou síť, která se rozvíjela po dlouhou dobu a jejíž význam přetrval několik tisíciletí. Eneolitické monumenty a rituální krajina tak odráží společenský život a kosmologii našich předků, které navazují na archetypy z dob prvních zemědělců, jejichž mytologie přežívá i v mýtech starého Řecka, na které navazují duchovní hodnoty staré Evropy.
senzační, děkuji vám
je to velmi důležité, dávat takové přednášky sem na YT a zpřístupnit to nám, veřejnosti mimo úzkou akademickou obec
přesně! normálně bych se k takovým informacím nedostala
Díky za výbornou přednášku. Dotaz laika: Je mezi mohylami obdélníkového a kruhového tvaru nějaký mezistupeň, nebo jde o skokovou změnu? Prolínají se, nebo jedny rázem vystřídaly druhé? Novou módu přinesli noví lidé nebo si starousedlíci osvojili nové rituály? Případně pokud byla na toto téma napsána kniha doporučte. Díky
A především lidský vývoj (a evoluce obecně) není lineární proces a mnohokrát došlo k různým návratům ke starším způsobům obživy, min. např. v souvislosti se změnami klimatu.
@@youlemur Oravdu ? A nepleteš se. Stavby kruhové byly o světonázoru a obdélnikové byly chybou ve světonázoru. Kouty a rohy jdou úplně mimo příRodu, která nezná hrany. A ty se objevují jen v úlomcích kamene a jinde jen v přírodních poblémech a neLadu.