Mapping 3D Kopalnia Soli "Wieliczka"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 тра 2014
  • W ramach uświetnienia multikonferencji IBTMM 2013 oraz we współpracy ze studiem Razorlight zrealizowaliśmy niespotykany jak dotąd na skalę światową pokaz multimedialny na głębokości 140 m pod ziemią, w jednej z najbardziej spektakularnych komór w Kopalni Soli w Wieliczce, komorze im. Stanisława Staszica.
    Prawie 13 minutowy pokaz, oparty o projekcję w technologii mappingu 3D, zabrał uczestników w czasy prehistoryczne, kiedy na terenach Polski królował bezmiar oceanów, a w wodach żyły pradawne zwierzęta. Kiedy wielkie wody wycofały się i odsłoniły ląd, widzowie ujrzeli proces krystalizacji soli. Następnie widzom przedstawiona została legenda o pierścieniu zaręczynowym świętej Kingi, który, wrzucony do studni sprawił, że zaczęła powstawać sól. Widzowie zobaczyli również, jak wyglądała praca w średniowiecznej kopalni, walkę, z czyhającymi na ówczesnych górników zagrożeniami, a także legendę o dobrym duchu kopalni - Skarbniku. Pokaz zakończył się pokazem projekcji efektowych, które w połączeniu z monumentalnością komory im. S. Staszica, wywarł niesamowite wrażenie na widzach.
    System projekcji, użyty do pokazu, został oparty o media serwery Catalyst Pro HD, a obraz emitowały z projektory Panasonic PT-DZ21KE. Pokaz udało się przygotować i przeprowadzić bez naruszania funkcji komory. jako jednej z głównych atrakcji trasy turystycznej kopalni. Wielokrotne próby i długie przygotowania umożliwiły przygotowanie widowiska zarówno na najwyższym poziomie technicznym, jak i dopracować szczegóły pod kątem logistycznym, co ze względu na specyfikę pracy kopalni było dość trudnym przedsięwzięciem. Dodatkowym wyzwaniem była nieregularność ścian komory. Warunkiem przygotowania materiałów było wykonanie dokładnie odwzorowanego modelu komory, ze szczegółowym odzwierciedleniem kształtu ścian. Przygotowanie materiałów do pokazu zajęło kilka miesięcy, a całość przygotowań trwała prawie rok.
    Autorem zarówno koncepcji widowiska, scenariusza, jak i kontentu projekcyjnego był Piotr Szabliński, właściciel Razorlight Studio, muzyką oprawił pokaz Tomasz Szymuś, a całość wyprodukował dr Grzegorz Augustyn.
  • Розваги

КОМЕНТАРІ •