Piotrków Trybunalski | Stare miasto & Dworzec | Lece w miasto™ [4k]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 чер 2024
  • Music provided by Dreamhop Music - spoti.fi/3fNpOgA
    ▸Piotrków Trybunalski - miasto położone w środkowej części Wyżyny Łódzkiej, na pograniczu historycznych dzielnic państwa polskiego, liczy obecnie ok. 71 tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar o powierzchni 68 km2. Legenda przypisuje założenie miasta, żyjącemu w I połowie XII wieku, potężnemu możnowładcy polskiemu Piotrowi Duninowi zwanemu Włostowicem, który pokutując za czyn nierycerski, miał w Polsce wybudować 77 kościołów, w tym najstarszy kościół w Piotrkowie pod wezwaniem św. Jakuba. To od jego imienia ma pochodzić patronimiczna nazwa miasta, której drugi człon: Trybunalski , został nadany w czasach nowożytnych dla upamiętnienia Trybunału Koronnego - najwyższego sądu dawnej Rzeczypospolitej - mającego tutaj swoją siedzibę przez 214 lat, poczynając od 1578 roku aż do katastrofy państwa polskiego u schyłku XVIII wieku.
    W ciągu XIII wieku Piotrków rozwinął się w znaczną i ludną osadę, gdzie władcy księstw łęczyckiego i sieradzkiego zwoływali zjazdy rycerskie i odbywali sądy, w czasach, gdy władca był najwyższym sędzią swoich poddanych. Prawdopodobnie w trakcie jednego z takich zjazdów, który w roku 1291 zwołał tutaj książę sieradzki Władysław Łokietek, Piotrków otrzymał przywilej lokacyjny i prawo miejskie, bowiem w początkach XIV wieku, co wynika z dokumentów książęcych, był już miastem i cieszył się opieką władcy. Niestety pierwsze dokumenty miejskie Piotrkowa uległy zniszczeniu około 1400 roku, kiedy wielki pożar zniszczył zabudowę i naruszył mury miejskie stawiane w II połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Tu rozpoczynali swoje rządy, obierani władcami na sejmach elekcyjnych, potomkowie Władysława Jagiełły, który w 1404 roku potwierdził wszystkie dawne przywileje Piotrkowa i nadał jego mieszkańcom prawo magdeburskie, zapewniające samorząd i królewską opiekę.
    Na zjeździe generalnym zwołanym do Piotrkowa przez króla Jana Olbrachta w styczniu 1493 roku nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izby Senacką i Poselską. Te wydarzenia powodowały, że Piotrków był w tym okresie drugą - polityczną stolicą królestwa. Nic dziwnego, że wieki XV i XVI to najlepszy okres w dziejach miasta, które pomimo trapiących je klęsk żywiołowych, pod koniec XVI wieku liczyło ponad 3000 mieszkańców w obrębie murów miejskich i na rozległych przedmieściach. Upadek miasta przyniosły dopiero klęski żywiołowe i skutki wojen ze Szwecją toczonych w XVII i początkach XVIII wieku. Wielki pożar we wrześniu 1786 roku zniszczył barokową zabudowę Starego Miasta, które odbudowane w początkach XIX wieku, zachowało tylko średniowieczny układ urbanistyczny i zabytkowe kościoły. Miejskie mury obronne, które utraciły swoje znaczenie i były w złym stanie technicznym, zostały rozebrane przed 1827 rokiem, a ratusz - dawna siedziba Trybunału Koronnego po 1867 roku z polecenia władz gubernialnych.
    W okresie rozbiorów, Piotrków uzyskał możliwości rozwoju i odzyskał w pewnym stopniu dawne znaczenie po przeprowadzeniu przez miasto w 1846 roku pierwszej w Polsce linii kolei tzw. warszawsko-wiedeńskiej i posadowieniu tutaj siedziby władz utworzonej w 1867 roku guberni piotrkowskiej, która funkcjonowała do wybuchu I wojny światowej. W tym okresie powiększony został kilkakrotnie obszar zabudowy miejskiej Piotrkowa, powstało nowe centrum pomiędzy Starym Miastem i linią kolejową, rozwinęły się zakłady przemysłowe, a ludność miasta wzrosła do 40 tys.
    W okresie I wojny światowej, Piotrków znajdując się pod okupacją austro-węgierską, ponownie zyskał znaczenie ośrodka politycznego, będąc miejscem szczególnie ożywionej działalności patriotycznej i rekrutacji Legionów Polskich.
    Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Piotrków jako miasto powiatowe w województwie łódzkim, stracił swoje dotychczasowe znaczenie centrum administracyjnego i ośrodka politycznego.
    Źródło: www.800lat.piotrkow.pl/www.800...
    ▸ Gear:
    Dji avata
    ▸ Socialmedia:
    UA-cam: / lecewmiasto
    Facebook: / lecewmiasto
    Website: www.lecewmiasto.pl
    ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
    ✉️ lecewmiasto@gmail.com
    00:00 Intro
    00:20 Piotrków Trybunalski
    Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved
    #piotrkow #trybunalski #staremiasto

КОМЕНТАРІ • 14

  • @Lecewmiasto
    @Lecewmiasto  2 місяці тому +1

    Znajdź idealne ujęcia dla siebie w największej bazie ujęć Polski z drona. Zapraszamy na naszą stronę: www.lecewmiasto.pl 🤗

  • @slowlifeee
    @slowlifeee 11 місяців тому +6

    Ale fajnie, ogladam nadmorskie miejscowości, aż tu nagle dodany film z mojego rodzinnego miasta Piotrkowa Trybunalskiego 💖💝💞🤪😜

    • @zgpmafia6449
      @zgpmafia6449 3 місяці тому

      Witam czy wiesz może kiedy i gdzie teraz w piotrkowie są targi z żywymi zwierzętami kury, gołębie itp?

  • @aniakkk8340
    @aniakkk8340 9 місяців тому +2

    Super 🎉 pięknie wyszło

  • @danutabryk7894
    @danutabryk7894 11 місяців тому +1

    Dziękuję. Pozdrawiam 🌞

  • @sebog25gucio2
    @sebog25gucio2 11 місяців тому +1

    Pięknie dziękuję

  • @lordart21
    @lordart21 11 місяців тому +7

    Film jak zwykle świetny, ale rynek w Piotrkowie tragiczny; kolejna betonowa patelnia.

    • @AS-im7dy
      @AS-im7dy 11 місяців тому

      Niestety... 😒

  • @ciekawyswiata8256
    @ciekawyswiata8256 4 місяці тому

    ładne miasto i mam nadzieję, że ktoś kiedyś wyda decyzję, żeby skuć tą beztonozę

  • @1991jerzy
    @1991jerzy 9 місяців тому +1

    Fajne

  • @luupinek
    @luupinek 7 місяців тому

    Ciekawy filmik, jest subskrypcja 👍 Pozdrawiam

  • @user-fo8dk4dp5r
    @user-fo8dk4dp5r 9 місяців тому

    jaki to sprzęt?

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 11 місяців тому +1

    mijamy naszą Polskę jak zombi //ciekawe,która gmina,region pierwsza otworzy tuż przy ekspresówce okno informacyjno,handlowo gospodarczo kulturalne ,

  • @adamtabor6754
    @adamtabor6754 6 місяців тому +1

    Fajny film. Niestety z dołu miasto wygląda znacznie gorzej.