"Nigdy cię nie opuszczę I" - J. Szczygieł (1970) - audiobook - cz. 1/3
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- "Nigdy cię nie opuszczę" - powieść Jerzego Szczygła (1930-2006) z 1970 roku, wydanej po raz pierwszy w 1972. Czyta Ryszard Nadrowski (1937-2021). Część 1. Pierwsza z trzech części audiobooka. Dla młodzieży i dorosłych.
O autorze:
"Jerzy Szczygieł (ur. 14 marca 1932 w Puławach, zm. 21 sierpnia 1983 w Warszawie) - polski pisarz, także dla młodzieży, prozaik.
Jako nastolatek, w 1945 r., na polach minowych nad Wisłą stracił wzrok. W 1957 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1954 na łamach 'Sztandaru Młodych'. Od 1957 redaktor naczelny czasopisma 'Nasz Świat', a od 1964 także 'Niewidomy Spółdzielca'. Członek i działacz Polskiego Związku Niewidomych. W 1976 otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości."
pl.wikipedia.o...
O powieści:
"'Nigdy cię nie opuszczę' (1972; dwójka dzieci, braci próbuje żyć samodzielnie po zakończeniu II wojny światowej, ukrywając fakt, że zostali sierotami; główny bohater traci wzrok, a trudne chwile pomaga mu przetrwać przyjaźń rówieśniczki, jego wiek pokrywa się z wiekiem pisarza w tym okresie; fragmenty były czytanką w wypisach do IV albo V klasy podstawówki w okresie PRL-u)"
"W jego dorobku literackim na szczególną uwagę zasługuje cykl czterech powieści, których akcja rozgrywa się pod koniec wojny i tuż po wyzwoleniu. Były to wydane w latach 1960-1976: 'Tarnina', 'Ziemia bez słońca', 'Nigdy cię nie opuszczę' i 'Po kocich łbach'. Ich bohaterem jest chłopiec Tadeusz Różański, który wyrwany ze świata dziecinnych zabaw, znajduje się nagle w brutalnym świecie dorosłych. Przedwcześnie osierocony, opiekujący się młodszym bratem, pozbawiony wzroku na skutek wypadku z niewypałem, musi stawić czoło problemom dnia codziennego, które niejednokrotnie przygniotłyby dojrzałego człowieka. Cykl ten wyróżnia się na tle licznie wydawanych ówcześnie pozycji ukazujących wojnę i powojenną rzeczywistość w aureoli bohaterskich czynów lub w kategoriach wielkiej przygody. Ukazuje surową prawdę o wojnie i zmaganiach jednostki w społeczeństwie, wzrusza i pobudza do refleksji."
Ilustracja: fragment okładki z wydania powieści w 1976 roku
***
Jak wyłączyć reklamy (w opisie kanału): / @słuchowiskapodksiężycem - Розваги
*O coś dłuższego, super. Dziękuję*
Dziękuję ❤ nie znałam tej powieści.
Też nie znałam... Między innymi dlatego wstawiam. :)
Witam pani Kratery dobry wieczor 🙋🍀🌹
Witam, Pani Ireno. Dobry wieczór. Ciekawie napisana powieść dziś. 🙋🍀💮
Witam, 1/3 wysłuchana - dla mnie ciekawa ... pamiętam jak mój ojciec czytał niektóre me książki dla młodzieży które wypożyczałem z biblioteki... teraz jest moja kolej 😀.. a już tak na marginesie.. pamietam w latach 60 tych w kinach przed tym głównym filmem czasami wyświetlali taki jeden krótkometrażowy o tym żeby nie bawić się znalezionymi niewypałami..najmłodszy brat mej mamy, zginął zaraz po II wojnie od niewypału.. mial 16 lat.. Dziękuję i Pozdrawiam
Pozdrawiam.
w dzieciństwie czytałem książkę--piękną,kultową,--Tarnina-- autor:Jerzy Szczygieł----zdaje się że był niewidomy. Może p.Mariusz Szczygieł,jest jego synem,albo wnukiem.Ja tam z nimi mieszkałem wtedy,z Benkiem i innymi w tej ziemiance...
Bardzo fajna powieść , aż szkoda , że nigdy wcześniej nie poznałam autora . Dzięki i czekam na drugą część .