Witam widzów, od dzisiaj do odwołania nie będę odpowiadał na maile związane z poradą, ponieważ jeden z widzów zainstalował mi razem z fotką trojana. Już sytuacja chyba opanowana ale na razie proszę nie wysyłać fotek.
Są na necie filmiki, a w nich linki do stron z instruktażem. Bywają płatne... A Pan dzieli się swoją wiedzą za darmo. Wielki szacun! Pozdrawiam! Nie muszę dodawać, że łapa w górę, sub, i przesyłanie znajomym linków do filmów. Dzięki.
Jeśli masz słoik z ubiegłego roku i ogórki są wyborne to możesz dodać odrobinę tego soku to słoików które robisz. Zapewni to szybki rozwój akurat tego szczepu bakterii mlekowych, które sprawiły, że ogórki są takie wyborne.
Robson testowałem twoje według przepisu ogórki po roku i są mega. Nawet nagrałem krótka recenzje na kanale moim także polecam. Nie ma lepszego przepisu
Wszystko prawda,od lat kuszę ogórki zalewając prawie wrzątkiem , wodę mam ze studni , dodaję tylko koper i czosnek i są super ,z solą ciekawe rzeczy pan mówi tego nie wiedziałam ale pan się pasjonuje chemią aż miło posłuchać,ja bazuję na swoich wieloletnich doświadczeniach,pozdrawiam 👍🥒🍅
Super, widzę że ma Pan ogromną wiedzę i doświadczenie. Dziękuję że dzieli się Pan nią z widzami i możemy na tym sporo skorzystać. Za to wielkie uszanowanie. Ostatnio robiłam z przepisu gdzie było na 1,5 l wody 70g soli. Czy ogórki się udadzą, nie próbowałam jeszcze. Skąd aż takie rozbieżności w ilości soli?
Dzięki za mega zastrzyk wiedzy. Ja kisze w workach...zgrzewam... raz rozszczelniam w pierwszym tyg. żeby wypuścić co2. Przechowują się doskonale. Niestety wrzątek odpada Ale pozostałe rady wypróbuję. Pozdrawiam
Zalewam też gorącą wodą czy to ogórki czy kalafiory ale sól mam z Wieliczki w dużych kawałkach taką prawdziwą! Tylko skąd ja w Austrii słoiki z gumką wezmę?! Ale ogórki dostarcza mi kolega z Polski i zawsze wychodzą! Raz kupiłem węgierskie bio i g.... z tego wyszło! Twoje rady są naprawdę przydatne. Pozdrawiam
@@ogrodniknewstv OCZYWISCIE ze nie wydobywa Wieliczka .Duze ilosci kupowala od Klodawy. Czemu pytasz skoro Sam reklamujesz Klodawe i tyle o niej wiesz.Sol klodawska jest najlepsza na swiecie.
@@bezdawkowy ta piekne rozowe kawalki kupione w KSK KLODAWA, na wytwarzanie lampek, i innych gadzetow Ciekawe czy straz przemyslowa ,tez to wynosi, ze nie reaguje na wynoszenie.
Skoro nie drożdże i miedzian na mączniaka to co w takim razie zastosować? Bo w zeszłym roku mało kto w okolicy cieszył się udanymi zbiorami a w tym roku historia zaczyna się powtarzać. Pozdrawiam
Spróbuj wodę utlenioną h2o2- roztwór 1 % jest wystarczający na mączniaki, zarazę i małe nawet owady, a nie uszkodzi liści (choć testowałem 3 % i nic się nie stało - byle NIE w słońcu) .
ja zawsze daję wodę prosto z kranu i zawsze są dobre bo kiedyś wyczytałam że do kiszonych ogórków musi być woda twarda coś w tym jest bo kiedyś moi rodzice i babcia brali wodę ze studni a ta była twarda
Drogi Rodaku, nie mam chrzanu, może kiedyś...w jednym z reportaży tv o mieszkańcach Alaski, pokazano, że ogórki kisza z malutka papryką, jakie się używa do sosu pizzy. Czy próbowałeś tej przyprawy? Dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję za informację. Mieszkam we Francji, chciałbym kupić w Polsce przez internet osłonki do kiełbasy jakie pokazujesz na filmie, również termometr dobrej jakości do wędzenia potraw, tutaj drożyzna,a jako emeryt nie mogę sobie pozwolić na drogie zakupy na miejscu. Dziękuję za odpowiedź! Życzę Ci powodzenia w dalszych pracach wędliniarskich i innych.
Oglądałem kiedyś na obcojęzycznym kanale filmik o kiszonkach i tam było podane 2-2,5 % soli w stosunku do całego wsadu ( woda + material kiszony z przyprawami )... w taki sposób robię zakwas z buraków i jest wyborny. Czy użycie takich proporcji w przypadku ogórków będzie dobrą metodą??
@@ogrodniknewstv czy moczenie to nie jest poprostu mycie? po co maja nabierac wody, skoro zaraz na skutek osmozy beda ja tracic i wlasnie dlatego staja sie jedrne.
To jest chorba grzybicza. Zarodniki tego grzyba zimują na krzakach jałowca który może stać nawet do 300 od gruszki. Teraz nie zrobisz już nic musisz tylko zbierać chore liście które najlepiej spalić nie na kompost!!! Na wiosnę jak zaczynają otwierać się pąki liści musisz zrobić oprysk następnie jeszcze dwa razy w odstępie 3 tygodni. Nie ma żadnego domowego sposobu żeby się pozbyć tego grzyba. Płyn do oprysku kupisz w każdym sklepie ogrodniczym.
Kolejny mega filmik dziś zrobię pierwsze ogoreczki kiszone. Dziękuję raz jeszcze 😋 mam jeszcze pytanie czy ogórki moczyć przed kiszeniem? Ponoc dzięki temu nie są puste 🤔 i na koniec czy dobrze dokarmiać teraz ogórki PK? Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na kolejne filmiki.
Ogórki jak zerwane na swierzo z rana do kilku godzin nie trzeba moczyć. Jeśli są już podsuszone to trzeba bo wypiją zalewę i będzie za mały poziom w słoiku. To że są puste w środku to zależy i od odmiany, piziomu nasycenia azotem i właśnie co mówiłem w filmie od działania drożdży one redukują masę suchą.
Ogórki z tamtego roku w wekach często od góry wchodziła pleśń. Jaka może być przyczyna. Jakie stosować uszczelki do słoików i sprężynki. Czytałem że sól nawet 6% na litr wody.
Do 4% spokojnie plantarum wytrzyma i ogólnie te bakterie mogą przetrwać w czystej suchej soli. Pleśń to proces gnilny wywołany grzybami czy bakteriami, które potrafią przerabiać kwas mlekowy do zasady. Bakteria ta to np. E-cola.
A ja jak woda zmętnieje (czyli fermentacja ruszy), ładuje je doi piwnicy w której jest z 15sC max i tak do zimy się kiszą, jeszcze zimą są białe w środku i chrupiące.
@motoogrodnik czy podczas kiszenia ogórków w tych słoikach [Fido] - ma prawo wylewać się, wyciekać produkt fermentacji wsadu? jaka jest szczelność tego zamknięcia u Pana?
czyli też ciekną - Już zmądrzałem. @@jszania lepiej stosować normalne weck ze sprężynką a nie te wynalazki floriny po 43zł za sztukę (2l) - zeby uszczelnić te florinę trzeba grubszą gumę zakładać
Zalewanie wrzatkiem uwazam za nielogiczne(neutralizacja pozytecznej flory) a sloiki z nakretkami sa do luftu ze wzgledu na szybka korozje i szybkie rozszczelnienie sloika
Bakterii mlekowych wrzątkiem w tak krótkim czasie nie ubijesz ale ubijesz np. drożdże czy różne mikro stworzenia jak roztocza, pajęczaki i ich jaja nie widoczne gołym okiem.
Od ponad 30 lat zalewam ogórki wrzątkiem. Robię i w słoikach zakręcanych i w wekach. Nigdy nie zepsuł się ani jeden słoik i zawsze są pyszne. Najważniejsza jest jakość ogórków i dodatek soli niejodowanej.
Dodam tylko że ważnym czynnikiem jest woda jaką zalewamy z jednej studni będzie miała żelazo , magnez ,wapń i pH 6 , a z innej praktycznie inne pierwiastki stężenia i pH. Smak ogórków będzie zupełnie inny Pomimo tych samych przypraw. Co do przykrywek metalowych to należy podkładać folię spożywczą pod wieczka to nie będą rdzewieć. Pozdrawiam
czy ogorki pryskane z powodu maczniaka nadal beda nadawaly sie na kiszenie? zal mi surowca... w najgorszym wypadku zrobie salatke w occie... ale jednak kiszonce to kiszonce
Proces kiszenia jest to proces bardzo zawiły i zawsze do końca nie przewidywalny. Umyj dobrze te ogórki i zaszczep solankę bakteriami z pewnego już ukiszonego słoika i powinno być ok. Oprysk na mączniaka jest celowany jako przeciwgrzybiczny a nie w bakterie chociaż mogłeś użyć curzate cu, który też niszczy bakterie.
Też tak kiedyś robiłem i nie narzekałem ale nikt mnie już nie jest w stanie przekonać aby wrócić do zimnej wody bo jednak kiszonki ze wrzątkiem procentowo wypadają lepiej.
@@ogrodniknewstv miałem kiedyś problemy z ogórkami takie jak ludzie często piszą a to puste a to miękkie zmieniłem miejsce ich przechowywania na chłodną ciemną piwnicę wszystkie problemy minęły pozdro.
Moja babcia zawsze dawała i ogórki były o dziwo pyszne. Zrobiłem w tym roku test i podpisałem 3 sloiiki w których dałem po 2 liście orzecha który jest ochydny i gorzki.
Nie polecam tych nowych słoików, jak z Ikea !!! Po 2 latach te druciki od kwasu rdzewieją i się łamią, i niestety nigdzie nie można kupić nowych drucików, słoik do wyrzucenia jest. Polecam te co pan ma ze spinką, bo to można zawsze dokupić.
Trochę to pomieszane. Nie E. cola, a coli- kogo?/czego?, jod, nie jód itp. Miedzian jest środkiem grzybobójczym, zwalcza też drożdżaki i z całej tej chemii najmniej szkodliwy, zwłaszcza, że jest stosowany zazwyczaj wcześnie, w marcu. Jeśli zalewamy wodą 90 stopni to bakterie pochodzą raczej z głębi ogórka, a grzyb nie ma szans. Dużo wartościowych doświadczeń, ale trochę merytorycznych przesądów.
Witam widzów, od dzisiaj do odwołania nie będę odpowiadał na maile związane z poradą, ponieważ jeden z widzów zainstalował mi razem z fotką trojana. Już sytuacja chyba opanowana ale na razie proszę nie wysyłać fotek.
Kurwa co za bladź....
Robson tylko pamietaj o prasie co males mi przeslac bo jablka juz dojrzewaja -ja zalaczniki odbiore
@@goldi7624 to nie Robson człowieku!!!
Są na necie filmiki, a w nich linki do stron z instruktażem. Bywają płatne...
A Pan dzieli się swoją wiedzą za darmo. Wielki szacun!
Pozdrawiam!
Nie muszę dodawać, że łapa w górę, sub, i przesyłanie znajomym linków do filmów.
Dzięki.
Teraz już wiem dlaczego mi nie wychodziły ogórki. Wielkie dzięki za wspaniały przepis i wyłapanie nieprawidłowości.
Pozdrawiam serdecznie 👍😘🍀🙋
Jeśli masz słoik z ubiegłego roku i ogórki są wyborne to możesz dodać odrobinę tego soku to słoików które robisz. Zapewni to szybki rozwój akurat tego szczepu bakterii mlekowych, które sprawiły, że ogórki są takie wyborne.
Robson testowałem twoje według przepisu ogórki po roku i są mega. Nawet nagrałem krótka recenzje na kanale moim także polecam. Nie ma lepszego przepisu
Pan to ideal facet.
Zawsze zalewam zimną wodą i jest ok ale spróbuję zrobić tak jak Ty ... Mega porady... Pozdrawiam👍👍
Jestem zaskoczona że tyle można powiedzieć o kiszeniu ogórków. Wysłuchałam z przyjemnością. Jestem teraz mądrzejsza.... ;-)
Wszystko prawda,od lat kuszę ogórki zalewając prawie wrzątkiem , wodę mam ze studni , dodaję tylko koper i czosnek i są super ,z solą ciekawe rzeczy pan mówi tego nie wiedziałam ale pan się pasjonuje chemią aż miło posłuchać,ja bazuję na swoich wieloletnich doświadczeniach,pozdrawiam 👍🥒🍅
Sól sobie przetestuj konkretnie się zdziwisz. pozdro
@@ogrodniknewstv właśnie przyniosłam ogórki i będę kisić,ale nie wiem którą sól bo zawsze
używam zwykłej nie kamiennej
Wielki dzięki za dzielenie się wiedzą
Szczerze, moja mama robi na oko i zupełnie bez tych obrobke i są zajebiste. Nie trzeba się tyle na robić.Powodzenia
Cenne i fachowe porady. Pozdrawiam.
Dziękuje OGRODNIKU
To ja napiszę tylko Wow !!! dzięki za to co robisz !!! Pozdrawiam
zawsze ogorki kiszone zalewamy woda zimna, bakterie zgina podczas procesu fermentacji.
Kuchnia bombaska ma swoje zasady i reguły.
Dzięki za film , masz niesamowitą wiedzę. Pozdrawiam
Ciekawy filmik - dziękuję.
Ma Pan ogromną wiedzę 👍
To jaką wodę stosować,zimna przegotowaną?czy gorąca?czy moczyć przed kiszeniem ?czy może być woda mineralna to czy ma być przegotowana.pozdrawiam.
Nie mam gdzie uprawiać ogórków w Warszawie, jednak ciach👍👍👍, dla zasięgów. Mogę sobie kupić, ale to nie będzie to samo.
Jeśli ogórki są miękkie to należy je namoczyć w zimnej wodzie przed kiszeniem na kilka godzin aż ztwardnieją.
Mega informacje dziękuję
Cenne informacje. Dziękuję.
Super, widzę że ma Pan ogromną wiedzę i doświadczenie. Dziękuję że dzieli się Pan nią z widzami i możemy na tym sporo skorzystać. Za to wielkie uszanowanie. Ostatnio robiłam z przepisu gdzie było na 1,5 l wody 70g soli. Czy ogórki się udadzą, nie próbowałam jeszcze. Skąd aż takie rozbieżności w ilości soli?
Dzięki za mega zastrzyk wiedzy. Ja kisze w workach...zgrzewam... raz rozszczelniam w pierwszym tyg. żeby wypuścić co2. Przechowują się doskonale. Niestety wrzątek odpada Ale pozostałe rady wypróbuję. Pozdrawiam
Swietny odcinek. Bede robil, bo tu trzeba sie nabiegac by kupic kiszone
Świetny film! Dzięki!
Zalewam też gorącą wodą czy to ogórki czy kalafiory ale sól mam z Wieliczki w dużych kawałkach taką prawdziwą! Tylko skąd ja w Austrii słoiki z gumką wezmę?! Ale ogórki dostarcza mi kolega z Polski i zawsze wychodzą! Raz kupiłem węgierskie bio i g.... z tego wyszło! Twoje rady są naprawdę przydatne. Pozdrawiam
Wieliczka już nie robi soli kopanej tylko pozyskują z słonych wód co przepływają pod ziemią. Może masz zapasy tej jeszcze kopanej?
@@ogrodniknewstv nie kopią już, ale są na dole pracownicy a jak są pracownicy to jest i sól ! Piękne różnie wybarwione spore kawałki. Pozdrawiam
Toz Wieliczka nie wydobywa.
@@ogrodniknewstv OCZYWISCIE ze nie wydobywa Wieliczka .Duze ilosci kupowala od Klodawy. Czemu pytasz skoro Sam reklamujesz Klodawe i tyle o niej wiesz.Sol klodawska jest najlepsza na swiecie.
@@bezdawkowy ta piekne rozowe kawalki kupione w KSK KLODAWA, na wytwarzanie lampek, i innych gadzetow
Ciekawe czy straz przemyslowa ,tez to wynosi, ze nie reaguje na wynoszenie.
dzięki
Cześć, czy mogę wymieszać sól kłodawską (mam taką samą) i sól morską? Niestety nie mogę upolować takiej soli ważonej w okolicy ;/
Dobra rada
Chętnie bym zobaczł i chyba nie tylko ja jak robisz ogórki konserwowe.
ja tez bym zobaczyla ciekawy temat i na czasie pozdrawiam
pan STANISLAW NOWAK tlumaczy ze on daje zwykla dol do kiszenia kapusty i wychodzi mu super mozna znalezc jefo wywiad na yt piekny zreszta
Super
Skoro nie drożdże i miedzian na mączniaka to co w takim razie zastosować? Bo w zeszłym roku mało kto w okolicy cieszył się udanymi zbiorami a w tym roku historia zaczyna się powtarzać. Pozdrawiam
Spróbuj wodę utlenioną h2o2- roztwór 1 % jest wystarczający na mączniaki, zarazę i małe nawet owady, a nie uszkodzi liści (choć testowałem 3 % i nic się nie stało - byle NIE w słońcu) .
Witam, dziękuję za podzielenie się wiedzą. Faktycznie - pieprz, ziele, liść laurowy nic nie dają a wręcz dają goryczkę. Pozdrawiam
ja zawsze daję wodę prosto z kranu i zawsze są dobre bo kiedyś wyczytałam że do kiszonych ogórków musi być woda twarda coś w tym jest bo kiedyś moi rodzice i babcia brali wodę ze studni a ta była twarda
Nawiązując do twojego filmu z kwietnia o czosnku, dajesz do słoi cały czosnek czy go rozbijasz?
Całe ząbki
@@ogrodniknewstv zz ciekawoci zappytam ile dajesz sriej wielkosci zabkow na 1L sloik a ile kopru i liscia wisni i chrzanuu
Drogi Rodaku, nie mam chrzanu, może kiedyś...w jednym z reportaży tv o mieszkańcach Alaski, pokazano, że ogórki kisza z malutka papryką, jakie się używa do sosu pizzy.
Czy próbowałeś tej przyprawy?
Dziękuję za odpowiedź.
Oczywiście , że tak. Ogórki są lekko pikantne.
Dziękuję za informację.
Mieszkam we Francji, chciałbym kupić w Polsce przez internet osłonki do kiełbasy jakie pokazujesz na filmie, również termometr dobrej jakości do wędzenia potraw, tutaj drożyzna,a jako emeryt nie mogę sobie pozwolić na drogie zakupy na miejscu.
Dziękuję za odpowiedź!
Życzę Ci powodzenia w dalszych pracach wędliniarskich i innych.
jeśli lubisz ogórki kwaśne i zarazem lekko ostre tak jak ja, to proponuję dorzucić małą papryczkę chilli do słoika
Oglądałem kiedyś na obcojęzycznym kanale filmik o kiszonkach i tam było podane 2-2,5 % soli w stosunku do całego wsadu ( woda + material kiszony z przyprawami )... w taki sposób robię zakwas z buraków i jest wyborny.
Czy użycie takich proporcji w przypadku ogórków będzie dobrą metodą??
Czy moczyć ogórki przed kiszeniem? Czy prosto z krzaka czy ewentualnie lekko pomarszczone które leżały cały dzień?
Najlepiej zbierać z rana a jak nie ma takiej możliwości to starsze można namoczyć aby nabrały wody z powrotem.
@@ogrodniknewstv czy moczenie to nie jest poprostu mycie? po co maja nabierac wody, skoro zaraz na skutek osmozy beda ja tracic i wlasnie dlatego staja sie jedrne.
czy po okolo 2 tygodniach w temperaturze 20-25 stopni moge pozniej schowac ogorki do lodowki?
Tak.
Witam mistrzu czym ratować gruszkę zwijają się liście i maja rdzawe plamy na liściach? Dziekuje i pozdrawiam
Niestety trzeba użyć coś na rdzę gruszy, u mnie konferencja też lekko zaatakowana.
@@ogrodniknewstv a masz jakąś nazwę do polecenia ?dziekuje
To jest chorba grzybicza. Zarodniki tego grzyba zimują na krzakach jałowca który może stać nawet do 300 od gruszki. Teraz nie zrobisz już nic musisz tylko zbierać chore liście które najlepiej spalić nie na kompost!!! Na wiosnę jak zaczynają otwierać się pąki liści musisz zrobić oprysk następnie jeszcze dwa razy w odstępie 3 tygodni. Nie ma żadnego domowego sposobu żeby się pozbyć tego grzyba. Płyn do oprysku kupisz w każdym sklepie ogrodniczym.
@@andreasschwitalla5532 dziekuje bardzo za odpowiedź a mam jeszcze pytanko teraz żadna chemia nie pomoże?pozdrawiam
Niestety nie. Musiałbyś wszystkie chore liście zerwać a zdrowe opryskać ale to by tylko zwolniło postęp choroby.
Kolejny mega filmik dziś zrobię pierwsze ogoreczki kiszone. Dziękuję raz jeszcze 😋 mam jeszcze pytanie czy ogórki moczyć przed kiszeniem? Ponoc dzięki temu nie są puste 🤔 i na koniec czy dobrze dokarmiać teraz ogórki PK? Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na kolejne filmiki.
Ogórki jak zerwane na swierzo z rana do kilku godzin nie trzeba moczyć. Jeśli są już podsuszone to trzeba bo wypiją zalewę i będzie za mały poziom w słoiku. To że są puste w środku to zależy i od odmiany, piziomu nasycenia azotem i właśnie co mówiłem w filmie od działania drożdży one redukują masę suchą.
Ogórki z tamtego roku w wekach często od góry wchodziła pleśń. Jaka może być przyczyna. Jakie stosować uszczelki do słoików i sprężynki. Czytałem że sól nawet 6% na litr wody.
Do 4% spokojnie plantarum wytrzyma i ogólnie te bakterie mogą przetrwać w czystej suchej soli.
Pleśń to proces gnilny wywołany grzybami czy bakteriami, które potrafią przerabiać kwas mlekowy do zasady. Bakteria ta to np. E-cola.
A ja jak woda zmętnieje (czyli fermentacja ruszy), ładuje je doi piwnicy w której jest z 15sC max i tak do zimy się kiszą, jeszcze zimą są białe w środku i chrupiące.
Parę lat leżą, a najlepsze dwu letnie jak dobra odmiana i elegandzko za kiszone.
@@ogrodniknewstv potwierdzam mam ponad 2 letnie ogorki mirabell i sa idealne
jodowanie soli nie ma wpływu na proces fermentacji jednak przyspiesza korozje metalu co może prowadzić w większym stopniu do korozji nakrętek
W kiszonce jest sporo rodzajów kwasów więc to one robią korozję.
Jeżeli otworze taki słoik żeby zjeść parę ogórków to ile można postać powiedzmy w piwnicy lub lodówce po ponownym zamknięciu??
Dlatego ogórki się udawają tak udawają
@motoogrodnik czy podczas kiszenia ogórków w tych słoikach [Fido] - ma prawo wylewać się, wyciekać produkt fermentacji wsadu? jaka jest szczelność tego zamknięcia u Pana?
Ma prawo jak fermentacja jest burzliwa.
@@ogrodniknewstv taka normalna, bez ekscesów. W wekach na sprężynkę nie wyłazi nic. Ps: Dziękuję za odpowiedź.
wystarczy sloj postawic na talerzu.
czyli też ciekną - Już zmądrzałem. @@jszania lepiej stosować normalne weck ze sprężynką a nie te wynalazki floriny po 43zł za sztukę (2l) - zeby uszczelnić te florinę trzeba grubszą gumę zakładać
witam a czemu nie korzen chrzanu nie daje pan do kiszenia
Zalewanie wrzatkiem uwazam za nielogiczne(neutralizacja pozytecznej flory) a sloiki z nakretkami sa do luftu ze wzgledu na szybka korozje i szybkie rozszczelnienie sloika
Bakterii mlekowych wrzątkiem w tak krótkim czasie nie ubijesz ale ubijesz np. drożdże czy różne mikro stworzenia jak roztocza, pajęczaki i ich jaja nie widoczne gołym okiem.
@@ogrodniknewstv Odrobina protein nikomu nie zaszkodzi zwlaszcza w marynacie, chyba ze ma sie fobie
@@elespe8167 Chodzi o proces prawidłowej fermentacji a nie o skład. żywe drożdże =fermentacja nie pewna.
Zawsze kupuje przed sezonem nowe nakrętki to śmieszne pieniądze i po problemie 👍
Od ponad 30 lat zalewam ogórki wrzątkiem. Robię i w słoikach zakręcanych i w wekach. Nigdy nie zepsuł się ani jeden słoik i zawsze są pyszne. Najważniejsza jest jakość ogórków i dodatek soli niejodowanej.
Moje ogórki zawsze się udają, nawet teściowa się pyta dlaczego moje są lepsiejsze. Nic skomplikowanego. Nie ściemniaj🤠 A i nigdy się nie otrułem.
Pogratulować tylko.
Dodam tylko że ważnym czynnikiem jest woda jaką zalewamy z jednej studni będzie miała żelazo , magnez ,wapń i pH 6 , a z innej praktycznie inne pierwiastki stężenia i pH. Smak ogórków będzie zupełnie inny Pomimo tych samych przypraw. Co do przykrywek metalowych to należy podkładać folię spożywczą pod wieczka to nie będą rdzewieć. Pozdrawiam
Wapń jak wodę zagotujesz to się wtrąci a żelaza to faktycznie może w wodzie ze studni być sporo.
czy ogorki pryskane z powodu maczniaka nadal beda nadawaly sie na kiszenie? zal mi surowca... w najgorszym wypadku zrobie salatke w occie... ale jednak kiszonce to kiszonce
Proces kiszenia jest to proces bardzo zawiły i zawsze do końca nie przewidywalny. Umyj dobrze te ogórki i zaszczep solankę bakteriami z pewnego już ukiszonego słoika i powinno być ok. Oprysk na mączniaka jest celowany jako przeciwgrzybiczny a nie w bakterie chociaż mogłeś użyć curzate cu, który też niszczy bakterie.
Ponownie, tylką z wodą gorącą czy zimną są dwie szkoły. Co o tym sądzić ?
Gorącą.
@@ogrodniknewstv Dzięki za wskazówkę. A jest jakieś wytłumaczenie ? Tradycyjne przepisy mówią o zimnej wodzie - odstanej. Pozdrawiam
@@piotrkacunel4018Fermentacja jest spokojniejsza i bakterie gnilne które przetwarzają azot organiczny z ogórków giną,
@@ogrodniknewstv Dzięki, brzmi sensownie, Pozdrawiam
@@ogrodniknewstv OK, zrozumiałe. Pytanie jaka ma być temp. wody ? Należy ją zagotować czy tylko podgrzać ? Dzięki
👍🙂
Fermentacja mlekowa to tylko ciemno i zalewa musi pokrywać produkt i szczelnie zamknięte
Bo u mnie udają
Co roku zawsze woda zimna,zawsze twarde i chrupiące nigdy puste ogórki.
Też tak kiedyś robiłem i nie narzekałem ale nikt mnie już nie jest w stanie przekonać aby wrócić do zimnej wody bo jednak kiszonki ze wrzątkiem procentowo wypadają lepiej.
@@ogrodniknewstv miałem kiedyś problemy z ogórkami takie jak ludzie często piszą a to puste a to miękkie zmieniłem miejsce ich przechowywania na chłodną ciemną piwnicę wszystkie problemy minęły pozdro.
Ty z prostego przepisu wymyślisz nowy wzór na obwód koła
A lisc orzecha wloskiego jak by sie nadawal?
Moja babcia zawsze dawała i ogórki były o dziwo pyszne. Zrobiłem w tym roku test i podpisałem 3 sloiiki w których dałem po 2 liście orzecha który jest ochydny i gorzki.
@@Daniel-ux5ni bedzie odpowiedz jak sprobujesz.
@@paweszczepanowski5813 napewno będzie i warto zrobić bo ok 10-15 lat temu jadłem zawsze do obiadu takie ogórki.
Doktor Skoczylas mówi , że antyzbrylacz E536 w soli , nie stanowi żadnych obaw.
Gorzkie czy kwaśne
Ja dodaje do słoika liść dębu dodatkowo
co to daje?
@@jszania Garbniki, ogórki są twardsze.
Mam nadzieję że to nie ja byłem co ci trojana posłał z fotkami 🤔
Co Pan gada???? Babcie zalewaly wodą ze studni nie znały zadad chemi a Pana zabija zdrowe bakterie
Fajny nik masz
@@ogrodniknewstv dzięki
Nie polecam tych nowych słoików, jak z Ikea !!! Po 2 latach te druciki od kwasu rdzewieją i się łamią, i niestety nigdzie nie można kupić nowych drucików, słoik do wyrzucenia jest. Polecam te co pan ma ze spinką, bo to można zawsze dokupić.
Tak, kwas zżera bardzo szybko, jedynie wyjście pomalować za nowego.
kurcze ze nie pomyślałam o tym, tyle słoików wyrzuciłam. Dziekuje za kolejną wiedzę.
Trochę to pomieszane. Nie E. cola, a coli- kogo?/czego?, jod, nie jód itp. Miedzian jest środkiem grzybobójczym, zwalcza też drożdżaki i z całej tej chemii najmniej szkodliwy, zwłaszcza, że jest stosowany zazwyczaj wcześnie, w marcu. Jeśli zalewamy wodą 90 stopni to bakterie pochodzą raczej z głębi ogórka, a grzyb nie ma szans. Dużo wartościowych doświadczeń, ale trochę merytorycznych przesądów.
Bromek sodu podawany był w wojsku, żeby obniżyć popęd seksualny.
Nie sodu ale potasu ale ogólnie wiadomo o co chodzi. pozdroo
@@ogrodniknewstv no może mnie się pomyliło.
Nie filozuj broń Boże nie filozofuj
Ten taki jeden dodatek to pieprz syczuański? 🧐
Kto pasteryzuje ogórki kiszone ?😂