Dziękuje za video 👍🏼 Odpowiadam na pytanie pani która pytała o ‚chustę bo nie ma jeszcze kupionego wózka’ - miałam podobne pytanie i pani fizjo odpowiedziała ze w takiej chuście/nosidełku można mieć malucha przez max 1 hr, chodzi tutaj o dobro i ochronę bioderek. Także wózek raczej musi być zakupiony przed porodem.
O, 34:00 - mi się starszy taki trafił, że i chusty nie tolerował i wózka też nie (prawdopodobnie przyczyną było wzmożone napięcie mięśniowe) - także trafia się u tak 😂 nosiłam na rękach pierwsze 3 miesiące, bo inaczej była syrena w trybie ciągłym 😅
@MariaLepucka dobrze, że mamy w Polsce świetnych fizjoterapeutów dziecięcych, którzy potrafią takim maluchom pomóc ❤️ bardzo mi się podoba ta nowa seria z Panią fizjoterapeutką dziecięcą 😀
Byłam na pierwszym spacerze z dzieckiem 4 lub 5 dnia. Ubraliśmy go adekwatnie do pogody i poszliśmy na godzinę. Ale ja mieszkam na wsi koło lasu wiec mi jest łatwiej. Często po spacerze zostawiam Małego jeszcze na podwórku na tarasie żeby podpal sobie na świeżym powietrzu. Ponadto, przez pierwsze 2 tygodnie mieliśmy jeden dzień bez gości… ale to dziadki i najbliżsi przyjaciele z którymi widzimy się codziennie, bo są naszymi sąsiadami (wizyty trwały nie dłużej niż 1h, czasem nawet 15min). Musieliśmy tez wybrać fronty wiec pojechaliśmy do mało obleganego przez ludzi sklepu ja 20 min.
Dzień dobry 🙂 Mam termin porodu na 27 marca. Chciałabym zacząć spacery z noworodkiem jak najszybciej, ale nie mam pojęcia jak wyposażyć gondolę... Nie chcę kupować zbędnych akcesorii. Co mogłaby Pani polecić? ☺️
#branie dziecka na rece przez znajomych. Najlepiej zanim jeszcze znajomi przyjda to zapraszając ich od razu mozna ich uprzedzic że nie bedzie mozliwosci brania dziecka na rece lub od razu gdy wejda do mieszkania to od razu po przywitaniu im to powiedziec. Mozna dodac kwestie umycia rąk itp.
Warto przy pierwszej wizycie wytłumaczyć, że maluch najbardziej lubi ręce rodziców i nie chcemy go rozregulować. To rodzice decydują czy można brać ich dziecko na ręce.
Spanie z dwumiesięcznym Maluszkiem u gości - planujemy wyjazd do rodziny i zastanawiam się w czym najbezpieczniej żeby Maluch spał. W domu śpi w swoim łóżeczku na odpowiednim materacyku. Wyjazd jest incydentalny więc nie planujemy kupować łóżeczka turystycznego. Czy może spać w kokonie na łóżku z nami? Chodzi o względy bezpieczeństwa :)
Dzien dobry, co dzien mieszkamy w Holandii, mamy termin porodu na za tydzien. Czyli początek czerwca. Mąż ma urlop w pracy koniec lipca-poczatek sierpnia. Myśleliśmy, aby poleciec samolotem do Polski (1,5h lotu). W Polsce mamy rodzeństwo z malymi przedszkolakami. Proszę poradzic, czy lepiej wstrzymac sie z urlopem w Polsce i zostac na miejscu? Druga kwestia.. planowalismy urządzić chrzciny w tym czasie (na okolo 16 osob). I również zagwostka, czy to nie bedzie zbyt wczesnie dla takiego maluszka? Czy to nie będzie zbyt duzo bodźców. Dodam tylko, ze w Holandii jestesmy we dwoch, więc mała nie bedzie miala wczesniej styczności z innymi, jak tylko z nami albo wiadomo, w sklpie itp. 😌
Sam lot samolotem nie stanowi problemu. Kontakt ze zdrowymi dorosłymi też nie, pod warunkiem, że nie zafundujemy dziecku nadmiaru bodźców i przekładania z rąk do rąk kolejnych osób. Jeśli chodzi o dzieci to jest najtrudniej, bo to one najczęściej przenoszą choroby wieku dziecięcego. Jeśli już taki kontakt będzie, to warto chociaż upewnić się, czy dzieci są szczepione i nie mają aktualnie "niewinnego katarku" albo "trochę luźniejszej kupy". zawsze to nieco zmniejszy ryzyko.
Pytanie 🎉 mam mieć spotkanie z przyjaciółmi powitanie dziecka (dzidzia będzie miala 4 tygodnie i 2dni i moje 35 urodziny. Ma być dużo osób - około 18 osób i maja przyjsc dzieci - wiek 9,6 i 3 lata. Plan jest taki : wszyscy goście na dworzu - grilek. Moje dziecko malutkie w pokoju żeby go nie przebodzcowac. I jak chcą dzieci zobaczyć dziecko to musza umyć ręce i pojedynczo zobaczyć. Czy to jest dobry pomysł? Jeżeli nie to kiedy pokazać dziecko siostrzencom?
Jeśli pogoda nie stanie na przeszkodzie, to może się udać. Z całą pewnością miesięczny maluch musi mieć spokój, nie polecam go narażać na kontakt z dużą ilością osób. Jeśli chodzi o dzieci - to jeśli są szczepione i zdrowe, można pokazać im malucha. Jednak chciałabym zwrócić uwagę na coś, co może być na ten moment trudne do wyobrażenia - taki maluch jest dość angażujący, zwłaszcza dla mamy karmiącej piersią. Może się okazać, że imprezowanie w takiej sytuacji będzie dość trudne.
Jeśli chodzi o samo wyjście ze szpitala, to nei ma sensu się tym mocno przejmować, to tylko chwila i nawet wcześniak nie zamarznie.Ubieramy warstwę bawełny przy ciele, jakąś nieco grubszą zewnętrzną np, czapkę i okrywamy kocykiem lub śpiworkiem dedykowanym do fotelików.
Osoba paląca nie powinna oczywiście palic przy dziecku ani bezpośrednio przed kontaktem z nim. Powinna też umyć ręce oraz w miarę możliwości zdjąć wierzchnie okrycie.
W pierwszej dobie noworodek jest dość niestabilny jeśli chodzi o termoregulację, dlatego można założyć ubranko na długi rękawek z cienkiej bawełny. Ale czapka i skarpetki są zbędne. Nie pakujemy też w upały w rożek, na wypadek, gdyby było chłodniej w nocy warto zabrać bawełniany kocyk.
Pytanie 🎉 chcemy jechać do Egiptu na 7 dni we wrześniu. Mały będzie mieć skończone 3 miesiące…. Jechać? Nie jechać? Muszę przejrzeć Pani film z podróżami…
To dość małe dziecko i niestety na ten moment przypada tzw "skok rozwojowy" (o tym też jest film, zachęcam do obejrzenia). Jeśli pechowo traficie to nie będzie relaksujący wyjazd... Ale medycznych przeciwwskazań nie widzę. Oczywiście przy zachowaniu rozsądku i ochronie dziecka przed słońcem i upałem.
Dzień dobry, będę mieć poród w szpitalu oddalonym od miejsca zamieszkania ponad dwie godziny drogi. Ile przerw zrobić podczas powrotu z dzieckiem ze szpitala? Pozdrawiam
Pies akurat nie jest żadną przeszkodą. To, że jest głośny nie będzie miało zapewne żadnego znaczenia dla tak małego dziecka, noworodki rzadko jakikolwiek hałas potrafi wybudzić.
Drugie pytanie.. czy polozna ma prawo pytac ile mam pokoi w mieszkaniu gdzie maz pracuje i jakies takie dziwne pytania no i o wyprawke dla corci. Tak sie mnie o wszystko wypytywala jakby miala 14 lat
Tak, położne z przychodni POZ (czyli na NFZ) zadają takie pytania, bo tego wymaga formularz wizyty położnej, który musi wypełnić. W czasie prywatnych wizyt nie zadaję takich pytań. Nie ma obowiązku korzystania z wizyt położnej na NFZ (o tych wizytach też już są filmy an moim kanale).
@@MariaLepuckajak to się zalatwia w takim razie? Za kilka dni urodzę trzecie dziecko i totalnie nie chcę wizyt położnej na NFZ. Nie potrzebuje tego, a jeśli będę potrzebowała, to zgłoszę się prywatnie do położnej, albo pediatry. Jak wygląda w takiej sytuacji wypełnianie wniosków, gdzie się wybiera lekarza dla dziecka na NFZ i położną? Można nie wybrać i nie wyrazić zgody na odwiedziny?
@@emiliauziembo1024 jeśli nie masz zadeklarowanej położnej na NFZ to po prostu nie składaj deklaracji i nie będzie miała podstaw Cie odwiedzić. Jeśli masz deklarację, możesz złożyć pisemną odmowę wizyt. Niektóre placówki zgłaszają to jednak do MOPSu. Możesz też zdecydować się jedynie na wizytę prywatną, wtedy nawet w razie "pytań" taka wizyta odbyła się i jest udokumentowana, więc już w ogóle nie ma żadnego problemu. Wiele moich pacjentek korzysta tylko z moich prywatnych wizyta, a na NFZ nie chcą i wtedy podają od razu dane mojej praktyki w szpitalu. Nie musi być to przychodnia na NFZ.
Noworodka można kłaść na brzuchu od samego początku (ewentualnie od odpadnięcia pępka, jeśli przeszkadza i haczy). A w leżeniu na plecach noworodek ma zawsze główkę ułożoną do boku. Warto zwrócić uwagę na symetrię i zeby obracał ją na obie strony.
Nie, noworodek nie potrzebuje pokoju, on chce przebywać zawsze dokładnie tam, gdzie rodzice ;-) Oliwki odradzam, w ogóle nie są potrzebne. Płyn do kapieli może, ale nie musi być używany.
Wysokie temperatury, zwłaszcza przy zamkniętych oknach są niebezpieczne dla małego dziecka (w skrajnych sytuacjach grożą zaburzeniami oddychania i śmiercią łóżeczkową).
To ryzyko w przypadku e-papierosów jest mniejsze, gdyż wydychany jest nie dym, a para wodna. Jednak ona też zawiera substancje trujące tylko w mniejszej ilości i mniej osadzają się np na odzieży.
A co Pani radzi w przypadku zaproszenia do rodziny, podróż około 40 min samochodem. Córeczka ma 3 tygodnie, jest wczesniakiem. Moim zdaniem to trochę za wcześnie, najbliższa rodzina poznała już dzidziusia, nie wiem czy wyjazdy do kogoś są już wskazane.
Myślę, że intuicja dobrze podpowiada, że to trochę wcześnie zwłaszcza dla wcześniaka. Na ten moment poznanie najbliższej rodziny powinno wystarczyć. Oczywiście nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, decyzja należy do Was, rodziców.
Dzień dobry, słyszałam ze przez pierwsze dni życia dziecka, nie mozna pozwalać na to, aby nikt poza rodzicami nie całował dziecka po buzi i rączkach, czy jest to prawda? Chodziło tu chyba głównie o to, aby nie przenieść wlasnie wirusa opryszczki, mimo tego ze nie jest on akurat aktywny u innych dorosłych, tak zapobiegawczo.
Ja bym raczej w ogóle nie pozwalała na to, by ktokolwiek poza rodzicami kiedykolwiek całował dziecko, a zwłaszcza w twarz czy ręce, które taki maluch wkłada do buzi.
Na razie obejrzałam do połowy. Drugą część zostawię do obejrzenia z mężem. Koleżanka, która ma pierwsze dziecko powiedziała mi, że najwcześniej gdziekolwiek pojadę dopiero po pół roku. Zakazała mi wręcz jakiegokolwiek planowania czegoś z dzieckiem, bo nigdy nie wiadomo co będzie. Nawet ostrzegała przed samotnymi spacerami z dzieckiem, bo co będzie jak coś sie stanie. Zachodząc w ciążę wiedziałam, że z dziećmi jest różnie i trzeba być gotowym na wszystko, ale po rozmowie byłam wręcz przerażona. Cała moja pewność siebie poszła sie paść chociaż brałam udział w wychowaniu dwójki dzieci i coś tam już wiem. Cieszę się, że ty nie straszysz tylko podajesz racjonalne informacje.
Idąc tokiem rozumowania tej koleżanki, to najlepiej jest w ogóle nie wychodzić z domu, bo zawsze jest ryzyko, że coś się stanie. Już nie ważne czy to z dzieckiem, w ciąży czy tak po prostu. Ogromny poziom lęku zatruwa życie.
@@MariaLepucka Tak, ona ze swoim dzieckiem mało wychodzi, bo boi się chorób i zarazków. Nie mnie oceniać. Zakładam, że kiedyś jej lęk się zmniejszy i nie będzie ją to tak męczyć. Siebie staram przed tym chronić. Dlatego cieszę się, że trafiłam na te nagrania.
@@marisabrisa07 izolowane od wszystkiego dzieci niestety mają słabszą odporność i częściej chorują. A skutek jest taki, że przewrażliwieni rodzice boją się jeszcze bardziej i tak się to kółko zamyka.
@@bardzozimno tak naprawdę to strach żyć, bo mamy pewność, że kiedyś coś się stanie i nie wiemy kiedy i co, a tak w ogóle to na pewno umrzemy ;-) Myślę, że mamy, które maja tak duży poziom lęku jak ta opisana wyżej, powinny skorzystać z psychoterapii, bo sprawdzi, że życie ich samych jak i otoczenia będzie przyjemniejsze.
Dziękuje za video 👍🏼
Odpowiadam na pytanie pani która pytała o ‚chustę bo nie ma jeszcze kupionego wózka’ - miałam podobne pytanie i pani fizjo odpowiedziała ze w takiej chuście/nosidełku można mieć malucha przez max 1 hr, chodzi tutaj o dobro i ochronę bioderek. Także wózek raczej musi być zakupiony przed porodem.
To prawda, bez wózka raczej się nie obejdzie.
O, 34:00 - mi się starszy taki trafił, że i chusty nie tolerował i wózka też nie (prawdopodobnie przyczyną było wzmożone napięcie mięśniowe) - także trafia się u tak 😂 nosiłam na rękach pierwsze 3 miesiące, bo inaczej była syrena w trybie ciągłym 😅
Współczuję. Rzeczywiście dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym często są niespokojne, mają problemy ze snem, brzuszkiem, jedzeniem...
@MariaLepucka dobrze, że mamy w Polsce świetnych fizjoterapeutów dziecięcych, którzy potrafią takim maluchom pomóc ❤️ bardzo mi się podoba ta nowa seria z Panią fizjoterapeutką dziecięcą 😀
Byłam na pierwszym spacerze z dzieckiem 4 lub 5 dnia. Ubraliśmy go adekwatnie do pogody i poszliśmy na godzinę. Ale ja mieszkam na wsi koło lasu wiec mi jest łatwiej. Często po spacerze zostawiam Małego jeszcze na podwórku na tarasie żeby podpal sobie na świeżym powietrzu.
Ponadto, przez pierwsze 2 tygodnie mieliśmy jeden dzień bez gości… ale to dziadki i najbliżsi przyjaciele z którymi widzimy się codziennie, bo są naszymi sąsiadami (wizyty trwały nie dłużej niż 1h, czasem nawet 15min).
Musieliśmy tez wybrać fronty wiec pojechaliśmy do mało obleganego przez ludzi sklepu ja 20 min.
Noworodek to normalny człowiek tylko mały i niedojrzały. Gdy unikamy ryzyka zakażeń, można go zabrać w większość miejsc.
Dzień dobry 🙂 Mam termin porodu na 27 marca. Chciałabym zacząć spacery z noworodkiem jak najszybciej, ale nie mam pojęcia jak wyposażyć gondolę... Nie chcę kupować zbędnych akcesorii. Co mogłaby Pani polecić? ☺️
Wystarczy śpiworek średniej grubości. Gdyby było bardzo zimno, można użyć dodatkowo kocyka.
#branie dziecka na rece przez znajomych. Najlepiej zanim jeszcze znajomi przyjda to zapraszając ich od razu mozna ich uprzedzic że nie bedzie mozliwosci brania dziecka na rece lub od razu gdy wejda do mieszkania to od razu po przywitaniu im to powiedziec. Mozna dodac kwestie umycia rąk itp.
Warto przy pierwszej wizycie wytłumaczyć, że maluch najbardziej lubi ręce rodziców i nie chcemy go rozregulować. To rodzice decydują czy można brać ich dziecko na ręce.
Spanie z dwumiesięcznym Maluszkiem u gości - planujemy wyjazd do rodziny i zastanawiam się w czym najbezpieczniej żeby Maluch spał. W domu śpi w swoim łóżeczku na odpowiednim materacyku. Wyjazd jest incydentalny więc nie planujemy kupować łóżeczka turystycznego. Czy może spać w kokonie na łóżku z nami? Chodzi o względy bezpieczeństwa :)
Można wziąć dziecko do swojego łóżka. Warto jednak usunąć z niego poduszki czy grubszą kołdrę.
Dzien dobry, co dzien mieszkamy w Holandii, mamy termin porodu na za tydzien. Czyli początek czerwca. Mąż ma urlop w pracy koniec lipca-poczatek sierpnia. Myśleliśmy, aby poleciec samolotem do Polski (1,5h lotu). W Polsce mamy rodzeństwo z malymi przedszkolakami. Proszę poradzic, czy lepiej wstrzymac sie z urlopem w Polsce i zostac na miejscu?
Druga kwestia.. planowalismy urządzić chrzciny w tym czasie (na okolo 16 osob). I również zagwostka, czy to nie bedzie zbyt wczesnie dla takiego maluszka? Czy to nie będzie zbyt duzo bodźców. Dodam tylko, ze w Holandii jestesmy we dwoch, więc mała nie bedzie miala wczesniej styczności z innymi, jak tylko z nami albo wiadomo, w sklpie itp. 😌
Sam lot samolotem nie stanowi problemu. Kontakt ze zdrowymi dorosłymi też nie, pod warunkiem, że nie zafundujemy dziecku nadmiaru bodźców i przekładania z rąk do rąk kolejnych osób.
Jeśli chodzi o dzieci to jest najtrudniej, bo to one najczęściej przenoszą choroby wieku dziecięcego. Jeśli już taki kontakt będzie, to warto chociaż upewnić się, czy dzieci są szczepione i nie mają aktualnie "niewinnego katarku" albo "trochę luźniejszej kupy". zawsze to nieco zmniejszy ryzyko.
Pytanie 🎉 mam mieć spotkanie z przyjaciółmi powitanie dziecka (dzidzia będzie miala 4 tygodnie i 2dni i moje 35 urodziny. Ma być dużo osób - około 18 osób i maja przyjsc dzieci - wiek 9,6 i 3 lata.
Plan jest taki : wszyscy goście na dworzu - grilek. Moje dziecko malutkie w pokoju żeby go nie przebodzcowac. I jak chcą dzieci zobaczyć dziecko to musza umyć ręce i pojedynczo zobaczyć. Czy to jest dobry pomysł? Jeżeli nie to kiedy pokazać dziecko siostrzencom?
Jeśli pogoda nie stanie na przeszkodzie, to może się udać. Z całą pewnością miesięczny maluch musi mieć spokój, nie polecam go narażać na kontakt z dużą ilością osób. Jeśli chodzi o dzieci - to jeśli są szczepione i zdrowe, można pokazać im malucha.
Jednak chciałabym zwrócić uwagę na coś, co może być na ten moment trudne do wyobrażenia - taki maluch jest dość angażujący, zwłaszcza dla mamy karmiącej piersią. Może się okazać, że imprezowanie w takiej sytuacji będzie dość trudne.
Jak ubrać wcześniaka na wyjście ze szpitala w grudniu? Pozdrawiam i dziękuję bardzo za informację
Jeśli chodzi o samo wyjście ze szpitala, to nei ma sensu się tym mocno przejmować, to tylko chwila i nawet wcześniak nie zamarznie.Ubieramy warstwę bawełny przy ciele, jakąś nieco grubszą zewnętrzną np, czapkę i okrywamy kocykiem lub śpiworkiem dedykowanym do fotelików.
Jak zachować się wobec osób palących (dużo palących), chcących odwiedzić noworodka?
Osoba paląca nie powinna oczywiście palic przy dziecku ani bezpośrednio przed kontaktem z nim. Powinna też umyć ręce oraz w miarę możliwości zdjąć wierzchnie okrycie.
Jak ubrać noworodka w szpitalu (lipiec, >25°)? Niektóre położne zalecają czapeczkę, skarpetki, długi rękaw.
W pierwszej dobie noworodek jest dość niestabilny jeśli chodzi o termoregulację, dlatego można założyć ubranko na długi rękawek z cienkiej bawełny. Ale czapka i skarpetki są zbędne. Nie pakujemy też w upały w rożek, na wypadek, gdyby było chłodniej w nocy warto zabrać bawełniany kocyk.
Pytanie 🎉 chcemy jechać do Egiptu na 7 dni we wrześniu. Mały będzie mieć skończone 3 miesiące…. Jechać? Nie jechać? Muszę przejrzeć Pani film z podróżami…
To dość małe dziecko i niestety na ten moment przypada tzw "skok rozwojowy" (o tym też jest film, zachęcam do obejrzenia). Jeśli pechowo traficie to nie będzie relaksujący wyjazd... Ale medycznych przeciwwskazań nie widzę. Oczywiście przy zachowaniu rozsądku i ochronie dziecka przed słońcem i upałem.
Dzień dobry, będę mieć poród w szpitalu oddalonym od miejsca zamieszkania ponad dwie godziny drogi. Ile przerw zrobić podczas powrotu z dzieckiem ze szpitala? Pozdrawiam
2 godziny powinno się udać dojechać bez przerwy.
Hej😊 po jakim czasie od narodzin dziecko można zabrać ze sobą na wizytę do kogoś kto ma psa? Dodam że głośnego i szczekającego psa😅
Pies akurat nie jest żadną przeszkodą. To, że jest głośny nie będzie miało zapewne żadnego znaczenia dla tak małego dziecka, noworodki rzadko jakikolwiek hałas potrafi wybudzić.
A co z blendami? Ja np mam dołączona blendę do gondoli zamiast parasolki.. czy taka blenda jest ok żeby osłonić przed słońcem?
Tak, taka blenda tak samo będzie chronić, Warto tylko upewnić się, że rzeczywiście osłania ciałko dziecka.
Drugie pytanie.. czy polozna ma prawo pytac ile mam pokoi w mieszkaniu gdzie maz pracuje i jakies takie dziwne pytania no i o wyprawke dla corci. Tak sie mnie o wszystko wypytywala jakby miala 14 lat
Tak, położne z przychodni POZ (czyli na NFZ) zadają takie pytania, bo tego wymaga formularz wizyty położnej, który musi wypełnić.
W czasie prywatnych wizyt nie zadaję takich pytań. Nie ma obowiązku korzystania z wizyt położnej na NFZ (o tych wizytach też już są filmy an moim kanale).
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oglądam pani filmiki są super pomocne
@@MariaLepuckajak to się zalatwia w takim razie? Za kilka dni urodzę trzecie dziecko i totalnie nie chcę wizyt położnej na NFZ. Nie potrzebuje tego, a jeśli będę potrzebowała, to zgłoszę się prywatnie do położnej, albo pediatry. Jak wygląda w takiej sytuacji wypełnianie wniosków, gdzie się wybiera lekarza dla dziecka na NFZ i położną? Można nie wybrać i nie wyrazić zgody na odwiedziny?
@@emiliauziembo1024 jeśli nie masz zadeklarowanej położnej na NFZ to po prostu nie składaj deklaracji i nie będzie miała podstaw Cie odwiedzić. Jeśli masz deklarację, możesz złożyć pisemną odmowę wizyt. Niektóre placówki zgłaszają to jednak do MOPSu.
Możesz też zdecydować się jedynie na wizytę prywatną, wtedy nawet w razie "pytań" taka wizyta odbyła się i jest udokumentowana, więc już w ogóle nie ma żadnego problemu.
Wiele moich pacjentek korzysta tylko z moich prywatnych wizyta, a na NFZ nie chcą i wtedy podają od razu dane mojej praktyki w szpitalu. Nie musi być to przychodnia na NFZ.
Od którego dnia niemowlaka trzeba klasc na brzuszek ? I jak.lezy na plecach to jak to jest to z główną jak ma byc ułożona aby była rowna ?
Noworodka można kłaść na brzuchu od samego początku (ewentualnie od odpadnięcia pępka, jeśli przeszkadza i haczy). A w leżeniu na plecach noworodek ma zawsze główkę ułożoną do boku. Warto zwrócić uwagę na symetrię i zeby obracał ją na obie strony.
Witam czy noworodek potrzebuje wlasnego pokoju i przewijaka cy obowiazkowo do pielegnacji musi byc oliwka i plyn lub mydlo do kapieli?
Nie, noworodek nie potrzebuje pokoju, on chce przebywać zawsze dokładnie tam, gdzie rodzice ;-)
Oliwki odradzam, w ogóle nie są potrzebne. Płyn do kapieli może, ale nie musi być używany.
Ooo tak - wszyscy mi przegrzewają moje dziecko - mam niemowlaka 4 tygodnie. Jak gorący w domu 26 stopni a babcia mi okna zamyka… 😳🫣 bo przeciąg….
Wysokie temperatury, zwłaszcza przy zamkniętych oknach są niebezpieczne dla małego dziecka (w skrajnych sytuacjach grożą zaburzeniami oddychania i śmiercią łóżeczkową).
Czy palenie e-papierosów przez osoby odwiedzające może mieć tak samo negatywny wpływ jak palenie zwykłych papierosów?
To ryzyko w przypadku e-papierosów jest mniejsze, gdyż wydychany jest nie dym, a para wodna. Jednak ona też zawiera substancje trujące tylko w mniejszej ilości i mniej osadzają się np na odzieży.
A co Pani radzi w przypadku zaproszenia do rodziny, podróż około 40 min samochodem. Córeczka ma 3 tygodnie, jest wczesniakiem. Moim zdaniem to trochę za wcześnie, najbliższa rodzina poznała już dzidziusia, nie wiem czy wyjazdy do kogoś są już wskazane.
Myślę, że intuicja dobrze podpowiada, że to trochę wcześnie zwłaszcza dla wcześniaka. Na ten moment poznanie najbliższej rodziny powinno wystarczyć. Oczywiście nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, decyzja należy do Was, rodziców.
@@MariaLepucka bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.
Dzień dobry, słyszałam ze przez pierwsze dni życia dziecka, nie mozna pozwalać na to, aby nikt poza rodzicami nie całował dziecka po buzi i rączkach, czy jest to prawda? Chodziło tu chyba głównie o to, aby nie przenieść wlasnie wirusa opryszczki, mimo tego ze nie jest on akurat aktywny u innych dorosłych, tak zapobiegawczo.
Ja bym raczej w ogóle nie pozwalała na to, by ktokolwiek poza rodzicami kiedykolwiek całował dziecko, a zwłaszcza w twarz czy ręce, które taki maluch wkłada do buzi.
@@MariaLepucka rodzice też nie powinni całować ;)
Na razie obejrzałam do połowy. Drugą część zostawię do obejrzenia z mężem. Koleżanka, która ma pierwsze dziecko powiedziała mi, że najwcześniej gdziekolwiek pojadę dopiero po pół roku. Zakazała mi wręcz jakiegokolwiek planowania czegoś z dzieckiem, bo nigdy nie wiadomo co będzie. Nawet ostrzegała przed samotnymi spacerami z dzieckiem, bo co będzie jak coś sie stanie. Zachodząc w ciążę wiedziałam, że z dziećmi jest różnie i trzeba być gotowym na wszystko, ale po rozmowie byłam wręcz przerażona. Cała moja pewność siebie poszła sie paść chociaż brałam udział w wychowaniu dwójki dzieci i coś tam już wiem. Cieszę się, że ty nie straszysz tylko podajesz racjonalne informacje.
Idąc tokiem rozumowania tej koleżanki, to najlepiej jest w ogóle nie wychodzić z domu, bo zawsze jest ryzyko, że coś się stanie. Już nie ważne czy to z dzieckiem, w ciąży czy tak po prostu. Ogromny poziom lęku zatruwa życie.
@@MariaLepucka Tak, ona ze swoim dzieckiem mało wychodzi, bo boi się chorób i zarazków. Nie mnie oceniać. Zakładam, że kiedyś jej lęk się zmniejszy i nie będzie ją to tak męczyć. Siebie staram przed tym chronić. Dlatego cieszę się, że trafiłam na te nagrania.
@@marisabrisa07 izolowane od wszystkiego dzieci niestety mają słabszą odporność i częściej chorują. A skutek jest taki, że przewrażliwieni rodzice boją się jeszcze bardziej i tak się to kółko zamyka.
@@MariaLepuckaw domu też strach siedzieć bo też nie wiadomo co może się stać
@@bardzozimno tak naprawdę to strach żyć, bo mamy pewność, że kiedyś coś się stanie i nie wiemy kiedy i co, a tak w ogóle to na pewno umrzemy ;-)
Myślę, że mamy, które maja tak duży poziom lęku jak ta opisana wyżej, powinny skorzystać z psychoterapii, bo sprawdzi, że życie ich samych jak i otoczenia będzie przyjemniejsze.
Jeżeli mama miała uczulenie sierść to można mieć zwierzę od noworodka
A u mamy ta alergia znikła?