Witam Pana. Kanał ciekawy ale chyba pomylił Pan kwestię ostrzenia z kwestią "odwijania" krawędzi tnącej noża. Na tym polega rola stalki. Natomiast ostrzenie noży europejskich odbywa się tak samo jak japońskich, czyli na kamieniach wodnych. To tyle. Dużo ciekawych materiałów na Waszym kanale. Dobrze że edukujecie ludzi w temacie japońskich noży. Pozdrawiam.
Stal szybkotnąca o twardości 50HRC... myślałem że umrę że śmiechu. Jestem Tokarzem pracującym w zawodzie od 1999 roku i z stalą szybkotnącą mam do czynienia na codzień w formie noży tokarskich, wierteł, rozwiertaków, gwintowników, pogłębiaczy, pił i brzeszczotów. Twardość narzędzi z takiej stali waha się między 61 - 67 HRC. Kolejna sprawa to to że stalki nie służą do ostrzenia tylko do prostowania wygiętej krawędzi tnącej. Noże europejskie, skandynawskie i azjatyckie ostrzy się zawsze na narzędziach ściernych ściernych - kamieniach, osełkach papierach ściernych.
Lubię Wasz kanał ale tutaj dałeś plame bo musaka nie jest do ostrzenia ona ma za zadanie wyprostowanie krawędzi tnącej która podczas pracy nieznacznie odchyla się na boki. Często sprawia to wrażenie stępienia się ostrza, a wystarczy ową krawędź naprostować, aby nóż odzyskał swoje właściwości. Regularne używanie musaka znacznie opóźnia konieczność ponownego ostrzenia, trzeba jednak wiedzieć jak właściwie go używać.
Witam Noze jaqponskie ostrzymy na kamieniach a ostrzalki pretowe sluza tylko do podszymania ostrosci a nie do ostrzenia. Firmy japonskie jak np Kamahagane maja w ofercie kamienie i zalecaja do doostrzania otrzalki pretowe CERAMICZNE.. Ja ostrze noz raz na miesiac, dwa a miedzyczasie uzywam ceramicznej ostrzalki pretowej po jakims intensywnym krojeniu, siekaniu.
a jak to wygląda z nożem który był ostrzony np tydzień temu i stracił część ostrości? w końcu każde ostrze, niezależnie od twardości stali przy kontakcie z deską czy twardszymi produktami, w mikroskopijnej skali się deformują po nawet krótkim czasie. więc czy w okresie od ostrzenia do ostrzenia powinniśmy naprostować ostrze/zdjąc drut na musaku? plus chciałem zauważyć zę w filmie wspomniał pan tylko o musakach stalowych a nie było mowy o ceramicznych. czy takie się nadają do czegoś?
Musaki są złe? Mają tylko jedna gradację? No kamień ma też tylko jedna gradację. Można kupić musaki stalowe za 20zl, ale są też ceramiczne i diamentowe o różnych gradacjach. Ostatnio kupiłem ceramikę o gradacji 1200 i do wyrównywania krawędzi i podostrzania jest super. Są te prowadnice jeśli komuś z ręki trudno kat utrzymać. Także nie demonizował bym stalek.
Witam, noży japońskich - a o takich mówię w swoich filmach - nie PODOSTRZA się na musakach, bo stal japońskich noży tego nie lubi -(czasem bardzo, bardzo mocno). Musaki nie służą ostrzeniu, tylko zdjęciu druta i doostrzeniu stosunkowo miękkiej stali, np nozy europejskich, których twardośc rdzenia nie przekracza z reguły 56-58 HRC. Wyższe twardości stali ostrzy się na kamieniach ceramicznych lub syntetycznych / względnie zaawansowanych systemach ostrzących - tak się utarło w świecie użytkowników japońskich noży. A kamienie są też dwustronne z dwoma gradacjami :) pozdrawiam Krystian
Witam, A można poznać opinię na temat ostrzałek (nie wiem jak to się prawidłowo nazywa), ale z prowadnicą? Gdzie nóż montujemy w uchwycie, i poruszamy kamieniem pod wcześniej wyznaczonym kątem. Utrzymanie kąta nie musimy się przejmować, więc sporo to ułatwi.
Witam, noże Santako 21 cm, 15 cm długość ostrza, twardość HRC 57-58 podostrzenie na prętowej diamentowej 600, dopuszczalne!??? Na kamieniach 1000, 2000, 6000? OK ?
Panie Krystianie, chciałbym się poradzić na temat dla mnie kompletnie obcy. Potrzebuje pomocy w wyborze mojego pierwszego, Japońskiego noża. Stwierdziłem iż moja przygodę chce zacząć od noża typu Santoku. Chciałbym wiedzieć na co muszę zwrócić uwagę, co jest najważniejsze jeśli chodzi o dobór nożna. Jaka markę wybrać, czy twardość to jest to, co powinno grać pierwsze skrzypce? Było by mi niezmiernie miło, jeśli zdecydował by się pan mi jakoś doradzić. Lub zaproponować jakiś model w granicach 600 pln. Z góry dziękuje za wszelkie informacje :)
Niech Pan będzie łaskaw zadzwonić - 600 978 361 lub 796 201 071 - strasznie trudno coś poradzić na piśmie. :) Wymienialibyśmy się informacjami miesiąc. Niech Pan ma tylko dostęp do komputera/ telefonu, wtedy będziemy mogli szybko pooglądać wspólnie to, co się Panu spodoba. I wyjaśnię od razu wszelkie Pańskie wątpliwości. Tutaj to niezbyt dobre miejsce na takie potężne porady. To tak, jakby z Księżycem gada - jest spore opóźnienie (jak przypuszczam, bo jeszcze nie gadałem :)). pozdrawiam, Krystian
Przegrzewanie noży na musaku? Z jaką prędkością trzeba przeciągać taki nóż by go przegrzać 100 km/h czy więcej? to brzmi jak żart. Brak Panu elementarnej wiedzy, a prowadzi Pan kanał na youtubie, strach oglądać inne filmy instruktażowe. Po drugie musak nigdy nie służył do ostrzenia, a jedynie podtrzymywania ostrości. Jest to przykre, że przekazuje Pan takie mity swoim widzom.
No cóż... Jakie ma Pan doświadczenia z japońską stalą i japońskimi nożami? Japońskie noże ostrzy się na kamieniach. I to moczonych, czy polewanych wodą. Tak sobie to mistrzowie kowalstwa przed wiekami wymyślili. Ale, co oni tam wiedzą, ostatecznie...
@@GrupaNasTroje Mam kolekcję 12 noży. Shiegfusa, Takeshji Saji, Moritaka i wiele innych. Ukończyłem również studia na wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej na AGH. I tak duża ilość głupoty na temat stali przewijająca się w Pańskich nożach jest straszna. Sami kowale nigdy nie negowali używania musaków, nawet zalecają ich używania np. Masakage. I po raz kolejny - musak nie służy do ostrzenia. Wystarczyłaby podstawowa znajomość fizyki, żeby zdać sobie sprawę że przegrzanie noża na musaku nie jest możliwe. Warto byłoby mieć sensowną wiedzą poza marketingową papką.
@@stefanroch106 Ok, godzę się pokornie ze wszystkim. Rozróżnijmy może - to nie kanał dla specjalistów od metalurgii, ale dla ludzi, którzy noży zniszczyć nie chcą. A niszczą właśnie na potęgę, atakując musakiem, skoro nie wolno mi użyć słowa "ostrzą". Jeśli jest Pan zdania, że na naszym kanale goszczą same bzdury, zapraszam do studia. Mówię całkiem poważnie. Będzie Pan miał szansę sprostowania WSZYSKTIEGO, w czym się mylę. Spróbujmy. Zapytamy wtedy oglądających, czy udało im się z tej fachowej wiedzy skorzystać. Pozdrawiam, Krystian PS noże podostrzane, ostrzone, gładzone itp. na musakach widziałem przegrzane PSS skoro Pan ma swoją rację, ja mogę mieć swoją PSSS może Pan, rzecz jasna, nie oglądać i nie denerwować się zbytecznie
Panowie, jako praktyk w czwartym pokoleniu (masarzy), zgadam się z Panem Stefanem: ''stalki'' używamy tylko do podtrzymania krawędzi tnącej podczas pracy, głównego ostrzenia dokonujemy za pomocą kamieni kiedyś na tzw. "toczaku". Muszę też przyznać trochę racji Panu Krystianowi, jeżeli chodzi o noże z "Damasku", również nie polecałbym traktowania ich tą metodą, ponieważ bardzo łatwo je wyszczerbić.
Jaki najtańszy kamień wodny 1000/6000 który można kupić. I drugie pytanie jakie dwie gradiacje najlepiej wybrać w kamieniu żeby był jak najbardziej uniwersalny. Czytałem że niby 1000/6000 jest takim optimum.
Witam, tu raczej sugerowałbym wybór czegoś dobrego, czy bardzo dobrego 😀 Tanie kamienie będzie trzeba wymienić za parę, czy paręnaście miesięcy, więc do tanich nie należą, bo trzeba je szybko zastępować innymi. Proszę spojrzeć na kamienie MinoSharp w moim sklepie PrestiżowaKuchnia.pl - tam jest gradacja 1000/8000. Świetna, ale do najtańszych nie należy. Pozdrawiam Krystian
@@smoklares9791 kup sobie Taidea, są w przystępnych cenach i do okazjonalnego ostrzenia wystarczą. Kamień za 800 zł to dobra propozycja dla np. profesjonalnego szefa kuchni i nożowego geeka. Polecanie tego amatorowi to jakaś abstrakcja
Witam, czy można do ostrzenia używać Tormek T-8 z wodą chłodzonym diamentovym "kamieniem" DE-250 oraz z skórzanną ściernicą LA-220 + PA-70 ? Wydaje mi się, że DE-250 jest za gruby a LA-220 że može przegrzać nóż. Nie mam testera ostrości, ale ostrzyłem europejskie siekiery, noże i narzędzia a jestem zadowolony. Japoński nóż jeszcze nie próbowałem.
Dzień dobry, z tego, co wiem, do tego typu ostrzałek trzeba mieć specjalny zacisk do ostrzenia noży, który ustali kąt ostrzenia. Na wszystkich materiałach video tego producenta widziałem, jak ostrzyli noże europejskie, ale kąt ich szlifowania jest za duży do noży japońskich. Chyba, że producent ma uchwyty, których kąt ostrzenia nie przekracza 13-15 stopni. I chyba jeszcze jeden kłopot - jakby Pan chciał dokupić drugi kamień szlifierski o wyższej gradacji - cena na pewno przekroczy nawet drogi zestaw kamieni syntetycznych, gdzie gradację mamy, np. 250/1000 + 3000/8000. Pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Kąt mogę ustawić już od 7° (to znaczy 14° razem). Niestety Tormek nie oferuje kamieni szliferskich o większej gradacji. Najwyższy to ten mój diamentowy F1200 (JIS 4000) lub japoński SJ-250 z tą samą gradacją. Posiadam zwykły kamień japoński o gradacji #6000 ta jest dostarczająco delikatna, tylko że ja jestem niezręczny i ostrzenie na tego rodzaju kamieniu trwa mi bardzo długo a ostrze nie jest pod doskonałym kątem. Z tego prawie powodu kupiłem Tormek żeby ostrzenie było szybsze i precyzyjne. Dodam tylko że kamień się obraca badrzo powoli, tylko 90 obrotów za minute.
@@jakubhostinsky4482 Wita, to super - kąt mamy z głowy :) Co do ostrzenia - skoro ma Pan w domu kamień o gradacji 6000 to jest idealna gradacja do "wykończenia", wypolerowania noża. Dzięki ostrzałce Tormek świetnie wstępnie Pan noże naostrzy, a na kamieniu #6000 doskonale je Pan sobie doostrzy, bo ta gradacja nie ostrzy noży już stępionych, a właśnie dokładnie poleruje klingę, by ta zachowała ostrość na długi czas. Ten kamień stosuje się na sam koniec ostrzenia. Proszę spróbować przekonać się do kamienia, bo wtedy ostrość noży będzie naprawdę doskonała :) Najlepiej okleić sobie nóż taśmą, proszę spojrzeć na nasz film: ua-cam.com/video/V91i_rFt6aU/v-deo.html - film długi, ale jest spis treści - więc nie ma problemu ze nalezieniem konkretnego fragmentu. Życzę super ostrych noży i pozdrawiam, Krystian
Serdecznie dziękujemy! Chefs Choice jest sam z siebie wyśmienity. Ale od zawsze mieliśmy wątpliwości co do tego, czy ostrzałka elektryczna i japoński nóż to dobry pomysł. Widać, że producent zaczął podzielać to przekonanie. I dobrze. :) pozdrawiam, Krystian z ekipą
Dlaczego uważa Pan, że ostrzałki szczelinowe muszą być złe? Obecnie mam Santoku z firmy Kai, oraz ostrzałkę szczelinową tej samej firmy. Ostrzałka spełnia swoje zadanie, nóż kroi pomidora pod własnym ciężarem. Czy ostrzałki dedykowane dla danego noża również są niewłaściwe? W sprawie kamieni, co może Pan powiedzieć o systemach marki Lensky? Czy to dobre rozwiązanie dla początkującego "ostrzyciela"?
W filmie powiedziałem, dlaczego nie należy ostrzyć na ostrzałkach szczelinowych. Kai, przykro to mówić, ma tak słabą stal (bliższą stopowi, niż stali kowalnej), że swobodnie ostrzyć na tego typu ostrzałce. Więc i szczelinówka mu nie zaszkodzi. Ale i tak będzie się szybciej nóż tępił, niż ostrzony na kamieniu. Druga kwestia - w końcu ostrzałka szczelinowa padnie, bo się podda i nie wytrzyma. Systemy z gatunku Lensky omijam z daleka. Na YT jest sporo filmów z opiniami na ten temat. Nota bene - Kai Shun kiedyś trafił do mnie do ostrzenia, zawodowy kucharz nad nim płakał. I ja z nim też. Naostrzyliśmy go w końcu na granitowym tłuczku do moździerza, dlatego noży Kai nie lubię. Oni, niestety, są nieuczciwi w stosunku do Klienta, bo podają zawyżone wartości stali - nawet rdzeń takowej często nie osiąga. I nie używają stali kowalnej, tylko stopy, które nie mieszczą się w klasyfikacji stali kowalnych. Dlatego właśnie nożowi Kai ostrzałka szczelinowa krzywdy nie zrobi. Oby trwały w duecie długo. :)
Jeśli japońskie firmy produkują ostrzałki z rolkami (przeciągarki) to zakładam, że są kompatybilne z ich nożami - tj. mają odpowiedni kąt ostrzenia. Problem z przegrzaniem rozwiązuje się przez montowaniem takich rolek w obudowie do której nalewa się wody. Wtedy zarówno nóż jak i kamienie na rolkach są ciągle mokre podczas ostrzenia. Więc oba merytoryczne argumenty nie muszą być prawdziwe. Argument, że to "hańba" ostrzyć na takim sprzęcie nie jest merytoryczny - zwykłe granje na emocjach.
Nie zgadzam się z tym Panem. Mam same japońskie noże z różnych stali. codziennie praktycznie są traktowane musakiem diamentowym 600 lub ceramicznym 1200. I można cały nóż wyciągnąć na pręcie. Jak również że można przegrać ostrze machając musakiem wth. Widać że mało wspólnego gość ma z praktycznym ostrzeniem tylko się internetow naczytał.
Witam, musaki z założenia nie służą do ostrzenia od podstaw, a raczej do podostrzania noży. Żeby musaki mogły noże naostrzyć, trzeba byłoby mieć kilka różnych ostrzałek prętowych o przynajmniej dwóch gradacjach lub różnych materiałach ściernych. A i tak równomierne naostrzenie sprawiałoby kłopot. Co do kamieni ceramicznych - jeśli noże europejskie są wykonane z w miarę dobrej, czy klasycznej stali, to kamienie będą ok. Na pewno nie warto podchodzić do kamieni z nożami o twardości stali ponize 53 HRC, bo wtedy z reguły taka stal jest zbyt miękka i ślizga się po kamieniach o wyższych gradacjach. Pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Dziękuję bardzo za odpowiedź. Posiadam kilka porządnych, kutych noży, które potrzebują porządnego naostrzenia. Ostatecznie skusiłem się na ten kamień, który polecaliście w komentarzach niżej.
Ciekawe że Global produkuje i musaki i ostrzałki kółkowe które rekomenduje do swoich noży. Ba, sam Mino Tsuchida je reklamuje. Chyba że ten człowiek się nie zna...
Witam, poza tym, że Global produkuje swoje noże w Japonii, z klasycznymi japońskimi nożami ich produkty nie mają wiele wspólnego. Stali Cromova, z której powstają noże Global nie szkodzi ani musak, ani ostrzałka kółkowa. Co innego w przypadku stali wysokowęglowej. Zresztą o ile pamiętam, nie mówiłem w filmie o nożach Global. Mówiłem o klasycznych, kowalnych stalach. Pozdrawiam Krystian
Po pierwsze w XII wieku nie ostrzono ostrzy takimi narzędziami a po drugie techniki ostrzenia ręcznego nie zmieniły się. Proszę się nie kompromitować takimi stwierdzeniami. Zaraz pewnie usłyszymy o mrokach średniowiecza. A przy okazji warto zwrócić uwagę że w Europie w XII wieku głownie długiej broni wykonywane były z jednorodnej stali a w zacofanej Japonii jeszcze w XIX stosowano prymitywne technologie metalurgicznie skuwania z kęsów o różnym poziomie naweglenia.
faktycznie - Japończycy nic nie wiedzą o kuciu mieczy i noży ani o ich ostrzeniu... przecież nie jest ważne z czego kuli swoją broń - ważne, co z nią mogli zrobić.. jednemu wystarczą grabie, czy widły, innemu siekiera (to odpowiedniki "precyzyjnej" broni siecznej rodem z europejskiego średniowiecza), a dla jeszcze innego skalpel będzie w sam raz... skoro w Europie takie świetne mieli stale i metody, to gdzie są te kuźnie??? W Japonii niektóre liczą sobie 800 lat. Ale - co ja tam wiem o stalach, czy nożach... przecież teraz każdy na YT jest specjalistą po 10 minutach oglądania... A na poważnie - zapraszam do studia w Cieszynie - włączymy kamery, pomarudzimy, pokomentujemy i zobaczymy, jak komuś z drugiej strony kamery mięknie rurka... będzie ubaw... pozdrawiam Krystian
To co tu usłyszałem to pół prawdy, pół kłamstwa i wierutne bzdury no i dla smaku całkiem sprytna reklama kamieni co jest propagandą A nie rzetelna informacją.
Witam stalka i noże japońskie to proszenie się o kłopoty... japońskie stale i kamienie do ostrzenia (ceramiczne lub syntetyczne) - to właściwa kombinacja. Proponuję uważniej oglądać - w filmie nie mówiłem o nożach europejskich, którym stalka nie zaszkodzi, a o nożach JAPOŃSKICH. A skoro sami japońscy kujący noże mistrzowie, czy kuźnie zalecają właśnie kamienie - to chyba wiedz, o czym mówią. pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Odnoszę się do tekstu że stalka nie dobra do ostrzenia. Nie do kwestii noży japońskich. Polecisz jakiś japoński nóż na początek nie za miliony i od razu ostrzałkę do niego 👍 Pozdrawiam 👍
@@prime7245pl Witam - z dobrych noży - fajne są te marki Suncraft lub Tamahagane: prestizowakuchnia.pl/noze-japonskie-suncraft i prestizowakuchnia.pl/noze-japonskie-tamahagane pozdrawiam, Krystian
Witam Pana. Kanał ciekawy ale chyba pomylił Pan kwestię ostrzenia z kwestią "odwijania" krawędzi tnącej noża. Na tym polega rola stalki. Natomiast ostrzenie noży europejskich odbywa się tak samo jak japońskich, czyli na kamieniach wodnych. To tyle. Dużo ciekawych materiałów na Waszym kanale. Dobrze że edukujecie ludzi w temacie japońskich noży.
Pozdrawiam.
Stal szybkotnąca o twardości 50HRC... myślałem że umrę że śmiechu. Jestem Tokarzem pracującym w zawodzie od 1999 roku i z stalą szybkotnącą mam do czynienia na codzień w formie noży tokarskich, wierteł, rozwiertaków, gwintowników, pogłębiaczy, pił i brzeszczotów. Twardość narzędzi z takiej stali waha się między 61 - 67 HRC. Kolejna sprawa to to że stalki nie służą do ostrzenia tylko do prostowania wygiętej krawędzi tnącej. Noże europejskie, skandynawskie i azjatyckie ostrzy się zawsze na narzędziach ściernych ściernych - kamieniach, osełkach papierach ściernych.
Lubię Wasz kanał ale tutaj dałeś plame bo musaka nie jest do ostrzenia ona ma za zadanie wyprostowanie krawędzi tnącej która podczas pracy nieznacznie odchyla się na boki. Często sprawia to wrażenie stępienia się ostrza, a wystarczy ową krawędź naprostować, aby nóż odzyskał swoje właściwości. Regularne używanie musaka znacznie opóźnia konieczność ponownego ostrzenia, trzeba jednak wiedzieć jak właściwie go używać.
Witam Noze jaqponskie ostrzymy na kamieniach a ostrzalki pretowe sluza tylko do podszymania ostrosci a nie do ostrzenia. Firmy japonskie jak np Kamahagane maja w ofercie kamienie i zalecaja do doostrzania otrzalki pretowe CERAMICZNE.. Ja ostrze noz raz na miesiac, dwa a miedzyczasie uzywam ceramicznej ostrzalki pretowej po jakims intensywnym krojeniu, siekaniu.
a jak to wygląda z nożem który był ostrzony np tydzień temu i stracił część ostrości? w końcu każde ostrze, niezależnie od twardości stali przy kontakcie z deską czy twardszymi produktami, w mikroskopijnej skali się deformują po nawet krótkim czasie. więc czy w okresie od ostrzenia do ostrzenia powinniśmy naprostować ostrze/zdjąc drut na musaku? plus chciałem zauważyć zę w filmie wspomniał pan tylko o musakach stalowych a nie było mowy o ceramicznych. czy takie się nadają do czegoś?
Musaki są złe? Mają tylko jedna gradację? No kamień ma też tylko jedna gradację. Można kupić musaki stalowe za 20zl, ale są też ceramiczne i diamentowe o różnych gradacjach. Ostatnio kupiłem ceramikę o gradacji 1200 i do wyrównywania krawędzi i podostrzania jest super. Są te prowadnice jeśli komuś z ręki trudno kat utrzymać. Także nie demonizował bym stalek.
Witam, noży japońskich - a o takich mówię w swoich filmach - nie PODOSTRZA się na musakach, bo stal japońskich noży tego nie lubi -(czasem bardzo, bardzo mocno).
Musaki nie służą ostrzeniu, tylko zdjęciu druta i doostrzeniu stosunkowo miękkiej stali, np nozy europejskich, których twardośc rdzenia nie przekracza z reguły 56-58 HRC.
Wyższe twardości stali ostrzy się na kamieniach ceramicznych lub syntetycznych / względnie zaawansowanych systemach ostrzących - tak się utarło w świecie użytkowników japońskich noży.
A kamienie są też dwustronne z dwoma gradacjami :)
pozdrawiam Krystian
A co myślisz o Tojiro i ich ostrzalce kòłkowej ostrzy się na mokro i podobno ostrzałka przystosowana do tego noża.?
Witam,
A można poznać opinię na temat ostrzałek (nie wiem jak to się prawidłowo nazywa), ale z prowadnicą? Gdzie nóż montujemy w uchwycie, i poruszamy kamieniem pod wcześniej wyznaczonym kątem. Utrzymanie kąta nie musimy się przejmować, więc sporo to ułatwi.
Witam, noże Santako 21 cm, 15 cm długość ostrza, twardość HRC 57-58 podostrzenie na prętowej diamentowej 600, dopuszczalne!??? Na kamieniach 1000, 2000, 6000? OK ?
Dzięki
A co z osełkami diamentowymi ???
Witam,
Kupiłem kamienie Taidea 240/1000/3000 czy jest to dobry zestaw do noży kuchennych Gerlach? czy może wypolerować ostrze na skórze finalnie?
Panie Krystianie, chciałbym się poradzić na temat dla mnie kompletnie obcy. Potrzebuje pomocy w wyborze mojego pierwszego, Japońskiego noża. Stwierdziłem iż moja przygodę chce zacząć od noża typu Santoku. Chciałbym wiedzieć na co muszę zwrócić uwagę, co jest najważniejsze jeśli chodzi o dobór nożna. Jaka markę wybrać, czy twardość to jest to, co powinno grać pierwsze skrzypce? Było by mi niezmiernie miło, jeśli zdecydował by się pan mi jakoś doradzić. Lub zaproponować jakiś model w granicach 600 pln. Z góry dziękuje za wszelkie informacje :)
Niech Pan będzie łaskaw zadzwonić - 600 978 361 lub 796 201 071 - strasznie trudno coś poradzić na piśmie. :) Wymienialibyśmy się informacjami miesiąc. Niech Pan ma tylko dostęp do komputera/ telefonu, wtedy będziemy mogli szybko pooglądać wspólnie to, co się Panu spodoba. I wyjaśnię od razu wszelkie Pańskie wątpliwości. Tutaj to niezbyt dobre miejsce na takie potężne porady. To tak, jakby z Księżycem gada - jest spore opóźnienie (jak przypuszczam, bo jeszcze nie gadałem :)). pozdrawiam, Krystian
Przegrzewanie noży na musaku? Z jaką prędkością trzeba przeciągać taki nóż by go przegrzać 100 km/h czy więcej? to brzmi jak żart. Brak Panu elementarnej wiedzy, a prowadzi Pan kanał na youtubie, strach oglądać inne filmy instruktażowe. Po drugie musak nigdy nie służył do ostrzenia, a jedynie podtrzymywania ostrości. Jest to przykre, że przekazuje Pan takie mity swoim widzom.
No cóż... Jakie ma Pan doświadczenia z japońską stalą i japońskimi nożami? Japońskie noże ostrzy się na kamieniach. I to moczonych, czy polewanych wodą. Tak sobie to mistrzowie kowalstwa przed wiekami wymyślili. Ale, co oni tam wiedzą, ostatecznie...
@@GrupaNasTroje Mam kolekcję 12 noży. Shiegfusa, Takeshji Saji, Moritaka i wiele innych. Ukończyłem również studia na wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej na AGH. I tak duża ilość głupoty na temat stali przewijająca się w Pańskich nożach jest straszna. Sami kowale nigdy nie negowali używania musaków, nawet zalecają ich używania np. Masakage. I po raz kolejny - musak nie służy do ostrzenia. Wystarczyłaby podstawowa znajomość fizyki, żeby zdać sobie sprawę że przegrzanie noża na musaku nie jest możliwe. Warto byłoby mieć sensowną wiedzą poza marketingową papką.
@@stefanroch106 Ok, godzę się pokornie ze wszystkim. Rozróżnijmy może - to nie kanał dla specjalistów od metalurgii, ale dla ludzi, którzy noży zniszczyć nie chcą. A niszczą właśnie na potęgę, atakując musakiem, skoro nie wolno mi użyć słowa "ostrzą". Jeśli jest Pan zdania, że na naszym kanale goszczą same bzdury, zapraszam do studia. Mówię całkiem poważnie. Będzie Pan miał szansę sprostowania WSZYSKTIEGO, w czym się mylę. Spróbujmy. Zapytamy wtedy oglądających, czy udało im się z tej fachowej wiedzy skorzystać. Pozdrawiam, Krystian
PS noże podostrzane, ostrzone, gładzone itp. na musakach widziałem przegrzane
PSS skoro Pan ma swoją rację, ja mogę mieć swoją
PSSS może Pan, rzecz jasna, nie oglądać i nie denerwować się zbytecznie
Panowie, jako praktyk w czwartym pokoleniu (masarzy), zgadam się z Panem Stefanem: ''stalki'' używamy tylko do podtrzymania krawędzi tnącej podczas pracy, głównego ostrzenia dokonujemy za pomocą kamieni kiedyś na tzw. "toczaku". Muszę też przyznać trochę racji Panu Krystianowi, jeżeli chodzi o noże z "Damasku", również nie polecałbym traktowania ich tą metodą, ponieważ bardzo łatwo je wyszczerbić.
Jaki najtańszy kamień wodny 1000/6000 który można kupić. I drugie pytanie jakie dwie gradiacje najlepiej wybrać w kamieniu żeby był jak najbardziej uniwersalny. Czytałem że niby 1000/6000 jest takim optimum.
Witam, tu raczej sugerowałbym wybór czegoś dobrego, czy bardzo dobrego 😀 Tanie kamienie będzie trzeba wymienić za parę, czy paręnaście miesięcy, więc do tanich nie należą, bo trzeba je szybko zastępować innymi.
Proszę spojrzeć na kamienie MinoSharp w moim sklepie PrestiżowaKuchnia.pl - tam jest gradacja 1000/8000. Świetna, ale do najtańszych nie należy.
Pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Bardziej zależy mi na kamieniach nadających się do noży europejskich, bushcraftowych ze stali węglowej.
@@smoklares9791 kup sobie Taidea, są w przystępnych cenach i do okazjonalnego ostrzenia wystarczą. Kamień za 800 zł to dobra propozycja dla np. profesjonalnego szefa kuchni i nożowego geeka. Polecanie tego amatorowi to jakaś abstrakcja
A co z kamieniami diamentowymi, np od Sharpala?
Witam, czy można do ostrzenia używać Tormek T-8 z wodą chłodzonym diamentovym "kamieniem" DE-250 oraz z skórzanną ściernicą LA-220 + PA-70 ? Wydaje mi się, że DE-250 jest za gruby a LA-220 że može przegrzać nóż. Nie mam testera ostrości, ale ostrzyłem europejskie siekiery, noże i narzędzia a jestem zadowolony. Japoński nóż jeszcze nie próbowałem.
Dzień dobry, z tego, co wiem, do tego typu ostrzałek trzeba mieć specjalny zacisk do ostrzenia noży, który ustali kąt ostrzenia. Na wszystkich materiałach video tego producenta widziałem, jak ostrzyli noże europejskie, ale kąt ich szlifowania jest za duży do noży japońskich. Chyba, że producent ma uchwyty, których kąt ostrzenia nie przekracza 13-15 stopni.
I chyba jeszcze jeden kłopot - jakby Pan chciał dokupić drugi kamień szlifierski o wyższej gradacji - cena na pewno przekroczy nawet drogi zestaw kamieni syntetycznych, gdzie gradację mamy, np. 250/1000 + 3000/8000.
Pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Kąt mogę ustawić już od 7° (to znaczy 14° razem). Niestety Tormek nie oferuje kamieni szliferskich o większej gradacji. Najwyższy to ten mój diamentowy F1200 (JIS 4000) lub japoński SJ-250 z tą samą gradacją. Posiadam zwykły kamień japoński o gradacji #6000 ta jest dostarczająco delikatna, tylko że ja jestem niezręczny i ostrzenie na tego rodzaju kamieniu trwa mi bardzo długo a ostrze nie jest pod doskonałym kątem. Z tego prawie powodu kupiłem Tormek żeby ostrzenie było szybsze i precyzyjne. Dodam tylko że kamień się obraca badrzo powoli, tylko 90 obrotów za minute.
@@jakubhostinsky4482 Wita, to super - kąt mamy z głowy :)
Co do ostrzenia - skoro ma Pan w domu kamień o gradacji 6000 to jest idealna gradacja do "wykończenia", wypolerowania noża.
Dzięki ostrzałce Tormek świetnie wstępnie Pan noże naostrzy, a na kamieniu #6000 doskonale je Pan sobie doostrzy, bo ta gradacja nie ostrzy noży już stępionych, a właśnie dokładnie poleruje klingę, by ta zachowała ostrość na długi czas. Ten kamień stosuje się na sam koniec ostrzenia.
Proszę spróbować przekonać się do kamienia, bo wtedy ostrość noży będzie naprawdę doskonała :)
Najlepiej okleić sobie nóż taśmą, proszę spojrzeć na nasz film: ua-cam.com/video/V91i_rFt6aU/v-deo.html - film długi, ale jest spis treści - więc nie ma problemu ze nalezieniem konkretnego fragmentu.
Życzę super ostrych noży i pozdrawiam, Krystian
Święta prawda o ostrzałkach elektrycznych I chefs choice.
Gratuluję dobrego filmu !
:)
Serdecznie dziękujemy! Chefs Choice jest sam z siebie wyśmienity. Ale od zawsze mieliśmy wątpliwości co do tego, czy ostrzałka elektryczna i japoński nóż to dobry pomysł. Widać, że producent zaczął podzielać to przekonanie. I dobrze. :) pozdrawiam, Krystian z ekipą
Bo musaki nie służą i nigdy nie służyły do ostrzenia! Nimi się "prostuje" ostrze.
Jak zwykle spora dawka cennej i dobrej wiedzy !!!
Pięknie dziękujemy. :)
A musaki diamentowe?
Świetny poradnik, 13:01 najcenniejsza uwaga...hehe
Przegrzanie noża na ręcznej ostrzałce??? Mogę prosić o rozwinięcie tematu bo nie ogarniam kuwety
A na szlifierce stołowej można ostrzyć? ;x
Witam, jaki pan poleca kamien do 300zl do nozy global?
Witam, ten kamień sprawdza się świetnie: prestizowakuchnia.pl/profesjonalny-kamien-do-ostrzenia-nozy-gradacja-1000-3000-tojiro
pozdrawiam, Krystian
Czy ostrzałka ruixin lub ganzo naostrzą noże 63 HRC?
Dlaczego uważa Pan, że ostrzałki szczelinowe muszą być złe?
Obecnie mam Santoku z firmy Kai, oraz ostrzałkę szczelinową tej samej firmy. Ostrzałka spełnia swoje zadanie, nóż kroi pomidora pod własnym ciężarem. Czy ostrzałki dedykowane dla danego noża również są niewłaściwe?
W sprawie kamieni, co może Pan powiedzieć o systemach marki Lensky? Czy to dobre rozwiązanie dla początkującego "ostrzyciela"?
W filmie powiedziałem, dlaczego nie należy ostrzyć na ostrzałkach szczelinowych. Kai, przykro to mówić, ma tak słabą stal (bliższą stopowi, niż stali kowalnej), że swobodnie ostrzyć na tego typu ostrzałce. Więc i szczelinówka mu nie zaszkodzi. Ale i tak będzie się szybciej nóż tępił, niż ostrzony na kamieniu. Druga kwestia - w końcu ostrzałka szczelinowa padnie, bo się podda i nie wytrzyma.
Systemy z gatunku Lensky omijam z daleka. Na YT jest sporo filmów z opiniami na ten temat.
Nota bene - Kai Shun kiedyś trafił do mnie do ostrzenia, zawodowy kucharz nad nim płakał. I ja z nim też. Naostrzyliśmy go w końcu na granitowym tłuczku do moździerza, dlatego noży Kai nie lubię. Oni, niestety, są nieuczciwi w stosunku do Klienta, bo podają zawyżone wartości stali - nawet rdzeń takowej często nie osiąga. I nie używają stali kowalnej, tylko stopy, które nie mieszczą się w klasyfikacji stali kowalnych. Dlatego właśnie nożowi Kai ostrzałka szczelinowa krzywdy nie zrobi. Oby trwały w duecie długo. :)
@@GrupaNasTroje Rozumiem, dziękuję za odpowiedź :)
Jeśli japońskie firmy produkują ostrzałki z rolkami (przeciągarki) to zakładam, że są kompatybilne z ich nożami - tj. mają odpowiedni kąt ostrzenia. Problem z przegrzaniem rozwiązuje się przez montowaniem takich rolek w obudowie do której nalewa się wody. Wtedy zarówno nóż jak i kamienie na rolkach są ciągle mokre podczas ostrzenia. Więc oba merytoryczne argumenty nie muszą być prawdziwe.
Argument, że to "hańba" ostrzyć na takim sprzęcie nie jest merytoryczny - zwykłe granje na emocjach.
Nie zgadzam się z tym Panem. Mam same japońskie noże z różnych stali. codziennie praktycznie są traktowane musakiem diamentowym 600 lub ceramicznym 1200. I można cały nóż wyciągnąć na pręcie. Jak również że można przegrać ostrze machając musakiem wth.
Widać że mało wspólnego gość ma z praktycznym ostrzeniem tylko się internetow naczytał.
A czy na takim kamieniu można spokojnie ostrzyć "europejskie" noże czy lepiej zostać przy musaku?
Witam, musaki z założenia nie służą do ostrzenia od podstaw, a raczej do podostrzania noży. Żeby musaki mogły noże naostrzyć, trzeba byłoby mieć kilka różnych ostrzałek prętowych o przynajmniej dwóch gradacjach lub różnych materiałach ściernych. A i tak równomierne naostrzenie sprawiałoby kłopot.
Co do kamieni ceramicznych - jeśli noże europejskie są wykonane z w miarę dobrej, czy klasycznej stali, to kamienie będą ok. Na pewno nie warto podchodzić do kamieni z nożami o twardości stali ponize 53 HRC, bo wtedy z reguły taka stal jest zbyt miękka i ślizga się po kamieniach o wyższych gradacjach. Pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Dziękuję bardzo za odpowiedź. Posiadam kilka porządnych, kutych noży, które potrzebują porządnego naostrzenia. Ostatecznie skusiłem się na ten kamień, który polecaliście w komentarzach niżej.
Ciekawe że Global produkuje i musaki i ostrzałki kółkowe które rekomenduje do swoich noży. Ba, sam Mino Tsuchida je reklamuje. Chyba że ten człowiek się nie zna...
Witam, poza tym, że Global produkuje swoje noże w Japonii, z klasycznymi japońskimi nożami ich produkty nie mają wiele wspólnego. Stali Cromova, z której powstają noże Global nie szkodzi ani musak, ani ostrzałka kółkowa. Co innego w przypadku stali wysokowęglowej. Zresztą o ile pamiętam, nie mówiłem w filmie o nożach Global. Mówiłem o klasycznych, kowalnych stalach. Pozdrawiam Krystian
Po pierwsze w XII wieku nie ostrzono ostrzy takimi narzędziami a po drugie techniki ostrzenia ręcznego nie zmieniły się. Proszę się nie kompromitować takimi stwierdzeniami. Zaraz pewnie usłyszymy o mrokach średniowiecza.
A przy okazji warto zwrócić uwagę że w Europie w XII wieku głownie długiej broni wykonywane były z jednorodnej stali a w zacofanej Japonii jeszcze w XIX stosowano prymitywne technologie metalurgicznie skuwania z kęsów o różnym poziomie naweglenia.
faktycznie - Japończycy nic nie wiedzą o kuciu mieczy i noży ani o ich ostrzeniu... przecież nie jest ważne z czego kuli swoją broń - ważne, co z nią mogli zrobić..
jednemu wystarczą grabie, czy widły, innemu siekiera (to odpowiedniki "precyzyjnej" broni siecznej rodem z europejskiego średniowiecza), a dla jeszcze innego skalpel będzie w sam raz...
skoro w Europie takie świetne mieli stale i metody, to gdzie są te kuźnie??? W Japonii niektóre liczą sobie 800 lat. Ale - co ja tam wiem o stalach, czy nożach... przecież teraz każdy na YT jest specjalistą po 10 minutach oglądania...
A na poważnie - zapraszam do studia w Cieszynie - włączymy kamery, pomarudzimy, pokomentujemy i zobaczymy, jak komuś z drugiej strony kamery mięknie rurka... będzie ubaw...
pozdrawiam Krystian
To co tu usłyszałem to pół prawdy, pół kłamstwa i wierutne bzdury no i dla smaku całkiem sprytna reklama kamieni co jest propagandą A nie rzetelna informacją.
Stalka nie dobra...No ręce opadają.
Witam stalka i noże japońskie to proszenie się o kłopoty...
japońskie stale i kamienie do ostrzenia (ceramiczne lub syntetyczne) - to właściwa kombinacja.
Proponuję uważniej oglądać - w filmie nie mówiłem o nożach europejskich, którym stalka nie zaszkodzi, a o nożach JAPOŃSKICH.
A skoro sami japońscy kujący noże mistrzowie, czy kuźnie zalecają właśnie kamienie - to chyba wiedz, o czym mówią.
pozdrawiam Krystian
@@GrupaNasTroje Odnoszę się do tekstu że stalka nie dobra do ostrzenia. Nie do kwestii noży japońskich. Polecisz jakiś japoński nóż na początek nie za miliony i od razu ostrzałkę do niego 👍 Pozdrawiam 👍
@@prime7245pl Witam - z dobrych noży - fajne są te marki Suncraft lub Tamahagane:
prestizowakuchnia.pl/noze-japonskie-suncraft
i prestizowakuchnia.pl/noze-japonskie-tamahagane
pozdrawiam, Krystian