základné meranie s osciloskopom

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 23

  • @pauls.electronics
    @pauls.electronics  Рік тому +1

    Chalaniska, v tom videu som zakomponoval pouzitie generatora v apke z dovodu, ze som vychadzal z toho predpokladu, ze este nemas zakupeny ziadny generator a chces si vyskusat zakladne nastavenia pri merani osciloskopom ako je vertikálna a horizontalna cast. Nehladaj v tom hlbsi zamer.

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider Рік тому +3

    Mám k tomuto poznámku, nebo spíš varování. Pozor na 50Ω vstup! Vstup osciloskopu snese řádově desítky V, ale v 1MΩ režimu, protože řekněme že proud, který do toho stroje půjde, a z toho plynoucí výkonová ztráta na vstupu, je zanedbatelná, no toto neplatí v 50Ω režimu. Jistě, 50Ω je výrazně méně než 1MΩ, takže ten proud musí být při stejném napětí větší, to řádově, což se samozřejmě rádově stejně promítne do výkonu. Vždycky je potřeba se podívat jaký maximální výkon může jít do 50Ω vstupu (totéž platí pro spektráky). Pokud se tento výkon přešvihne, je z toho velké špatné a typicky smrt nějaké části toho přístroje. U spektráků se uvádí maximální výkon (protože také zobrazují výkon), kdežto u osciloskopů se typicky uvádí maximální efektivní napětí, v mém případě to je 5Vrms, což odpovídá výkonu 500mW, neboli 24dBm. Jinými slovy, pokud do toho budu tlačit harmonický signál, mohu jít nanejvýše na 5V·√2 = 7V ve špičce a to i přesto, že mě osciloskop nechá nastavit nějakých 10V na dílek. Proč. Ten limit platí pro střední výkon, čili nějaká špička může jít až kdoví kam, čímž se dostávám k věcem, jako je crest factor a kde se vzala ta √2 a to tady teď nechci rozvádět. Podstatné je, že sestřelit 50Ω vstup osciloskopu je velice snadné a pokud nevíte přesně co děláte, používejte ten 1MΩ a sondu 1:10.
    A ještě dám jeden praktický tip. Není od věci nakoupit si tady ty ⅛" TRRS, ¼"TRS, RCA, BNC, barrel jack atd. s šroubovacími terminály. Stojí to pár korun a ušetří to bolení s chytáním krokosvorek na divoké konektory, což pořádně nedrží nikdy. Buď se to nějak popropojuje běžnými zapojovacími dráty, dá se mezi to v nouzi nacpat i pár součástek, jako třeba sloučit u audia levý a pravý na rezistorech, vepchat tam nějaký útlumový článek atd. Dají se k tomu vyrobit i zábavnější věci, jako například háčky s kouskem licny zakončené dutinkou, totéž s banánky, z tlustšího pocínovaného drátu se dají vyrobit oka s tyčkou, přes což se zase do šroubovacích vývodů dá chytat sonda od osciloskopu, krokosvorky, atd. Pokud si takových věcí člověk nadělá nějaké množství, stane se z toho v kombinaci s různými přechodkami velice užitečná sada umožňující připojit „cokoliv na cokoliv“ takovým způsbem, že to většinou drží. Reálně to ušetří dost nervů a běsnění.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  Рік тому

      Vsimol som si zepri volbe 50 ohm na vstupe ma pustilo max na 1V na dielik, urcite si si to vsimla tiez. Niki

    • @pavel8099
      @pavel8099 Рік тому

      Prosímtě, u toho Siglentu je (i na něm napsáno) Max Input Voltage : 1 MΩ ≤400 Vpk(DC + Peak AC

  • @lubosbucek9970
    @lubosbucek9970 Рік тому +3

    Apinko, video sice uzitocne, mam dojem, ze skor predstavujes aplikaciu v telefone, ako zakladne meranie osciloskopom. Mohol by si pokracovat dalej meranie osciloskopom, napr, zvlnenia zdroja, pripadne, ine zakladne meranie, trebars aj na Owon..

    • @Jajamilan
      @Jajamilan Рік тому +1

      Já přišel pozdě a nějak jsem se také zamotal, nadpis a potom vlastně aplikace v telefonu. Protože na základní ukazování je nejlepší obdelník který je jako kalibrátor v oscilu.

  • @danodin7090
    @danodin7090 Рік тому +1

    Pro úplného začátečníka to budou určitě užitečné informace, ale myslím si, že většina lidí co chodí sledovat tvůj kanál bude spíše zajímat osciloskop přímo v akci, to znamená zjišťovaní závad na zařízení pomocí osciloskopu. Takže by to chtělo ještě další díly měření osciloskopem. Jinak pěkné video, jako vždy. Palec samosebou šel nahoru.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  Рік тому

      Predpokladam, ze budu pribudat aj take videjka

    • @jannkomrkvicka5760
      @jannkomrkvicka5760 Рік тому

      neska už nikto opravovat nedava lebo oprava vinde viac jak nový pristroj a furt je to po oprave

  • @janjaros5995
    @janjaros5995 4 місяці тому

    Pol chcem sa opytat. Ked pripojim BNC konektor na vstup osciloskopu, ukazuje mi zašumenu sinusovku. Čo s tym?

  • @Jajamilan
    @Jajamilan Рік тому +1

    Tak tento díl jsem trochu nepochopil. Ale přesto + Like.

  • @janjaros5995
    @janjaros5995 Рік тому

    Pali super aplikacia a vyklad k nej. Uz to mam stiahnute v mobile a vdaka Tebe sa mnohym veciam priučim.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  Рік тому

      Diky Janči

    • @janjaros5995
      @janjaros5995 4 місяці тому

      Pali po dlhsej dobe som to pripojil a na signale mi ukazuje frekvenciu v Mhz. Čo s tym?

  • @janjaros5995
    @janjaros5995 4 місяці тому

    Paly kolko ohmovy vstup ma owon HDS272S?

  • @zts9383
    @zts9383 Рік тому

    Ta AM FM modulace se dá jak využít?

  • @karelkral6812
    @karelkral6812 4 місяці тому

    Co prosím zpusobuje to jemné rušení, když se nechá impedance na 1 MOhm? Mám Fnirsi 1040D a to rušení tam vidím a považoval jsem to za nedostatek osciloskopu. Fnirsi bohužel impedanci přepnout neumí.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  4 місяці тому +1

      Citlivosť vstupov je vysoka a poznam to z vlastnej skusenosti, mam v dielni osvetlenie so spinanym zdrojom a pokiaľ ho vypnem rušenie je minimalne.

  • @juraj_redeky
    @juraj_redeky Рік тому

    Super, začiatočníka iste potešia tieto info. Inak pekné video pre začiatočníkov robil pred pár mesiacmi aj Jiri Bekr - ua-cam.com/video/xXqj73UCL6w/v-deo.html

  • @annavalentova2117
    @annavalentova2117 Рік тому

    AHOJ

  • @jirikborsukzabransky
    @jirikborsukzabransky Рік тому

    apinko demonstruješ práci na osciloskopu a používáš Android aplikaci jako generátor, to je špatně. Na tohle jsi raději měl použít ten svůj Siglent a ještě předtím bych sledující seznámil se základnímí tvary signálů. Já si aspoň myslel že to tak uděláš. Nějako mi není taky jasné jakého tvaru bude z té apky např trojuhelník či obdelník např. třeba na 10ti či15ti kHz. Ůvod jsi měl začít tím jak jsem psal. Tedy doufám že toto není poslední díl o práci s osciloskopem.🧐🤓

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider Рік тому

      Tak tady se toliko ukazovalo co dělá který knoflík, tam stačí ve vstupu cokoliv, čili video pro totální začátečníky, kteří někde popadli nějaký osciloskop, protože, no, hned po multimetru je to vždycky osciloskop. A v této kategorii opravdu není dobré ukazovat měřicí přístroje, protože to dokáže u začátečníka odpálit nákupní horečku a pak je z toho velké bolení, protože v momentě, kdy už je dotyčnému jasné CO si má koupit, na to zase díky předešlé nákupní horečce nemá peníze. Každopádně jádrem je tady osciloskop a nějaké elementární základy jeho používání. V pokračování by měl přijít trigger, atd., ale rozhodně bych tu neřešila kde se ten signál bere, prostě mějme signál. Klidně z telefonu, nemám s tím problém. Nějaké harmonické analýzy základních periodických signálů atd., to prostě ve videu o osciloskopu a měření s ním nemá co dělat. Jistě, je to důležitá věc, mělo by se to přednášet paralelně k nějakým videím o osciloskopech (iniciativě se meze nekladou), protože to v budoucnu prostě bude potřeba, ale nemíchala bych to do sebe, pak z toho vznikne nepřehledný blob. On to má velice dobře zvládnuté po didaktické stránce, což mu, přiznám se, závidím, protože já jsem na tohle tupá, já bych z toho ten blob prostě udělala, vím to, vím, že je to špatně, ale v ten moment by mi to nedošlo.
      Jak z té appky bude vypadat obdelník je myslím předvídatelné, tak má to 16bitový převodník s 44.1kHz samplerate, což implikuje průběh aliasingového filtru. A tím je to celé dané. Jaký ten průběh tak asi může být? Ale zase. Má toto být ve videu o osciloskopu? Jistěže ne, někdy časem se ve výkladu dohrabe ke generátorům, k DDS, AWG a těmto věcem. A jistěže vím, že bych se na toto téma rozvášnila, vyprodukovala bych z toho devítihodinovou přednášku, ve které bych semlela Oboru s Blanskem a bylo by to úplně k ničemu, protože by z toho posluchač měl leda hlavu jak četnický pátrací luftbalón.

    • @jirikborsukzabransky
      @jirikborsukzabransky Рік тому

      Hmm, sice jsem nechtěl reagovat, ale když už jsem dočetl ten libesbríf tak nabývám dojmu že nebylo zcela pochopeno co chtěl básník říci. Ano, "mějme signál a neřešme kde se bere"... ono mnoho začínajících než vůbec pochopí jak škopek používat skončí u toho že po tom prvním pokusu o měření jsou zcela rozčarování a jen proto že píchnou sondu do nejbližší zásuvky rozvodné sítě, co po tom následuje i ten málo znalejší ví a že oči pro pláč jsou jen tím nejmenším průserem. "mějme signál a neřešme kde se bere" tedy stačí dotyk prstu na hrot sondy a tam taky nějaký pazgřivý signál bude. Tohle teprve odradí od dalšího chápání a sebevzdělávání, tedy si nemyslím že krátký pohled na normální funkční generátor a zmínka o tom že tam právě vznikají dané signály v praxi asi nejvíce používané, v začátcích oné te celé problematiky nemůže uškodit. Ze zmiňovanou nákupní horečkou to nemá nic společného ba naopak si myslím že investice pujdou stranou a začínající bastlíř se pokusí něco si vyrobit či spíše poskládat stavebnici z čínské tržnice (ale raději Hadex) nebo zdrátovat již finální produkt. Jen krátce k té aplikací "16bitový převodník s 44.1kHz" jo teorie je fajn ale já se jen ptal co z toho skutečne poleze. Nad 10 kHz trojuhelník nebo obdélník jen vzdáleně připomíjají avizovaný tvar, proč tomu tak je se mi už skutečne rozepisovat nechce(nejsou to jen teoretické kidy, ale před pár lety jsem s tímto i s jinými apkami trochu experimentoval a zjištění je takové jaké je, vždyť i nejobyč stavebnice s tím nejstarším notoricky všem známým XR2206 za pár centů, poskytuje daleko použitelnější signál pro účely výuky než nějaká droidí apka tedy zkompilovaná Java). Asi vhodnější pro účely výuky by byl již zmíněný siglent, případně využít kalibrátor v osciloskopu. No bohužel dnes nahrává doba tomu mít vše v mobilu i když to stojí za prdlajs. Dále o nějakých harmonických analýzách se mezmiňuji a už vůbec né o tom že by měly být použity ve videu. No ale už dost, píši už přes čas, proto to nechávám koňovi, ten má větší hlavu 🧐