Uprawa warzyw zimą (nawet na 850 m n.p.m.)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 вер 2024
  • Już do końca nie wiadomo, czy nasz klimat się ociepla, czy ochładza. Półtorametrowe zaspy śnieżne w naszym gospodarstwie w połowie kwietnia, dają do myślenia. Stosując odpowiednie metody można uprawiać warzywa w nieogrzewanym foliaku nawet zimą. Nas do eksperymentów z uprawą zimową zainspirował Eliot Coleman. Odpowiedni termin siewu jesienią, czy nawet latem, dobór roślin mrozoodpornych oraz podwójne okrycie - „foliak w foliaku” - przynoszą efekty nawet u nas, na 850 m n.p.m.
    Igor Bokun
    Więcej o metodzie Eliota Colemana:
    akademiaprzyzi...
    Poza permakulturowym gospodarstwem rozwijam również kreator stron internetowych najszybsza.pl/ . To najprostszy i najszybszy sposób na Twoją własną stronę. Zrobisz ją z łatwością sama/sam lub możesz zlecić nam (najszybsza.pl/... ). Możesz wesprzeć moją działalność wykorzystując najszybsza.pl/ . Poleć znajomym, którzy planują budowę strony WWW. Dziękuję!
    Zaciekawiło Cię? Sporo wartościowej wiedzy znajdziesz na stronie Akademii Przyziemnych Umiejętności: akademiaprzyzi...
    Muzyka / music:
    Easy - Easy by Crowander
    freemusicarchi...

КОМЕНТАРІ • 25

  • @kala08072009
    @kala08072009 Рік тому +2

    Pozdrawiam

  • @ogrodniczaobsesja
    @ogrodniczaobsesja 3 роки тому +4

    Super, bardzo inspirujące, dziękuję!

  • @malgosa8898
    @malgosa8898 2 роки тому +4

    Super. Marchew późną można wysiać w marcu -kwietniu i zostawić w foliaku na zimę. Potem wybierać w razie potrzeby.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  2 роки тому

      Dzięki. A co można by teraz jeszcze posiać w foliaku na zimę poza szpinakiem i roszponką? Pietruszka/marchewka zaczną rosnąć przed zimą posiane w listopadzie?

    • @Kinga89K
      @Kinga89K 2 роки тому +1

      @@AkademiaPrzyZiemi Nie ma opcji, za późno. Max lipiec/sierpień.

    • @skandynawianka4127
      @skandynawianka4127 2 роки тому +2

      @@AkademiaPrzyZiemi czosnek

  • @MahatmaMichael
    @MahatmaMichael 2 роки тому +5

    Hello hello! Niech już w pełni zmaterializuje się przewidywanie pana Klimuszko o ociepleniu klimatu w Polsce na tyle że mamy w przydomowych ogrodach własne pomarańcze.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  2 роки тому +3

      Właśnie, ocieplenie samo w sobie nie jest złe - szczeólnie u mnie w górach, gdzie klimat ponoć taki jak w południowej Alasce. Pozdrawiam :)

    • @MahatmaMichael
      @MahatmaMichael 2 роки тому +3

      U siebie w środku obecnego ogrodu warzywnego mam wykopany dość spory 'cold sink' z myślą o jego działaniu jak ten ogród warzywny - zamierzam jak tylko będzie czym - zrobić nad nim całym duży tunel foliowy. Bardzo ciekaw jestem jego działania wtedy.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  2 роки тому +2

      Ciekawe! Daj znać jak będziesz miał jakieś wyniki eksperymentów, pozdrawiam :).

    • @annakrajewska1523
      @annakrajewska1523 2 роки тому +1

      Już chyba prędzej niż nam się zdaje. Jeszcze tylko 5 do 10 % Polski będzie zalanej, wojna która ma nas w miarę ominąć. Powiedział jak jeszcze żył, że jego grobek w Elblągu będzie zalany. I że żyjemy w początkach końca naszej cywilizacji ale to nie koniec świata. I chyba wtedy to będzie. Też czekam. Tym bardziej że Polska będzie stolicą Europy...

  • @malgosa8898
    @malgosa8898 Рік тому +2

    Aby nie było problemu ze śniegiem czy basenami wody po deszczu na foliaku, można zrobić przęsła z rurek pcv /po dwa przęsła między oryginalnymi rurkami, tak samo wygięte w pałąk/. Ja tak mam zrobiony foliak i samo zjeżdża. Poza tym dokupiłam folię i na zimę zakładam drugą /mam podwójny wtedy. Nie zaszkodzi dodatkowo okryć rośliny np. agrotkaniną białą. Po zbiorze pomidorów sieję sałatę zimową i wszystkie inne warzywa zielone, koperek też.

  • @ewelonapowiernik4924
    @ewelonapowiernik4924 3 роки тому +4

    Witam. Slaty mozna jeszcze wysiewać do końca kwietnia. Paprykę na rozsady należy wysiać w lutym aby we wrześniu cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami. Prawie wszystkie owocowe preferują temperaturę oscylująca ok 20 stopni. W Pana przypadku szukałabym odmian wczesnie owocujących. Pyta Pan o plan, na ten sezon otóż mamy zamiar zbudować kurnik gdzie marza się nam kury, perliczki i kaczki. Zobaczymy jak będzie. Pozdrawiam

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  3 роки тому +2

      Życzę powodzenia ze zwierzakami! Dzięki za porady, pozdrawiam :)

  • @traqgame9695
    @traqgame9695 2 місяці тому

    👍

  • @annapietrzyk7889
    @annapietrzyk7889 2 роки тому

    brawo

  • @indigofarm8036
    @indigofarm8036 Рік тому

    Eliot to jeden z moich wielkich mentorów. Jednak Wolfgang Palme w Austrii we Wiedniu uprawia około 120 odmian zimą. Ja w tym roku mam około 30 kultur, bo zaczęliśmy dopiero na nowej ziemi w maju, a pracuję tylko ręcznie. W Polsce jest tylko problem aby otrzymać te stare populacyjne nasiona. Mój bank nasion ma tak około 60 zimowych odmian, ale nadal szukam dalej aby zima była pełna żywej pewności.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Рік тому +2

      Bardzo ciekawe! Może zorganizujemy wspólny webinar, na który opowiesz o tych cennych doświadczeniach? igor.bokun@gmail.com, 602215688.

    • @indigofarm8036
      @indigofarm8036 Рік тому +5

      Igor jak już telefonicznie omówione, podchodzę trochę inaczej do uprawy. Dla mnie gleba to podstawa, każdy ma inne warunki inną glebę. Nie ma reguły jedno na wszystko. Zimową uprawa jest w pewnym stopniu zależna od stanu gleby. Jeśli jest zbyt gliniasta, zbita, nie przepuszcza wody to zimową uprawa jest bardzo narażona. Jak mówiła przez telefon, wilgoć to najgorsze zagrożenie dla uprawy nie temperatura. Druga sprawa to dobre, silne nasiona ze zdrowych roślin! Chciałeś wiedzieć jakie warzywa uprawiam momentalnie: 4 rodzaje włoskiej, 5 rodzai musztardowców, 3 rodzaje szpinaku, 3 różne odmiany marchwi, skorcenera, kozibród, klajtonia, pietruszka korzeń i nać, wieczny szpinak, rukola, 4 odmian rzep, boćwina, kapusty biała i czerwona nadal są na zewnątrz zbieramy na bieżąco do -10⁰, sałaty różne, 2 odmiany radicchio, cykoria jest już wykopana i czekamy na odrosty w piwniczce, topinambur, yacon, kolendra, por, siedmiolatka ozima, cięty czosnek, roszponka, sieję już groszek ozimy w październiku co powoduje, że w maju mam juz groszek, groszek też super w ogrodzie jako młode listki jest smaczniejszy dzięki mrozie niż z parapetu, rzeżucha mir jako kiełki tylko jako roślinkę (polecam), rzodkiewki w tunelu! , kalarepka, Pak Choi, pekińska, odmiany brokółow ozimych, z 8odmian jarmużu to tak miej więcej to co mamy teraz u nas przez ten krótki czas ogarnięte. Reszta na przyszły rok, kiedy skupie się już tylko na głowie i uprawie. Jeśli chodzi o wykształcenie to mam gdzieś dyplomy. Jeden jest rolnikiem całe pokolenia ma marne gleby a drugi robi to z pasji i ma co jeść. Albo masz dar albo dyplom, nauka szkolna nie idzie dla mnie w parze z dobrą uprawą i żyzna glebą. Nie jestem zainteresowana dużym rozgłosem, odchodzimy powoli od mediów, mam tyle zleceń an nasiona, że nie wiem czy mi ha starczy. Jak mówiłam pracujemy ręcznie tylko i wyłącznie. Czytałam kiedyś piękny cytat "od kiedy człowiek zaczął uprawiać glebę maszynami ciężkimi, odsunął się od Boga" w tym jest bardzo dużo prawdy. Ja muszę czuc glebę w roku, muszę ją wąchać, chodzić po niej boso i obserwować a przede wszystkim rozumieć jakie procesy w niej zachodzą razem z uprawą na niej warzyw, bo to jest symbioza o której książki rolnicze nie piszą a mówił Rudolph Steiner czy H. P. Rusch. Tylko życie może dać życie. Tym ważnym zdaniem kończę mój komentarz i życzę tobie powodzenia i dużo serdeczności ♥️

    • @marzena8546
      @marzena8546 Рік тому

      ​@@indigofarm8036 czy moglabym poprosic o kontakt? Gdzie mozna was znalezc? Interesuje mnie zakup takich "zimowych" nasion. Pozdrawiam serdecznie🙂

  • @jacek9331
    @jacek9331 Рік тому

    💚

  • @czechoj5102
    @czechoj5102 Рік тому

    🙏❤🙂

  • @martakowalska6559
    @martakowalska6559 Рік тому

    ❤️