Іван Котляревський - Наталка Полтавка (аудіокнига)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 тра 2024
  • 🔴 Допомога Силам Оборони України:
    "Повернись живим" - savelife.in.ua/donate/
    ГО "Справа Громад" - spgr.org.ua/donate/
    📋 Іван Петрович Котляревський (29 серпня (9 вересня) 1769, Полтава - 29 жовтня (10 листопада) 1838, Полтава) - український письменник, військовий, класик нової української літератури, громадський діяч.
    Його поема «Енеїда» (1798) стала великим твором загальнонаціонального значення нової української літератури, написаним народною мовою.
    Котляревський зробив найвагоміший внесок у становлення сучасної української літературної мови. В умовах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови, поема «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», написані на основі живого усного мовлення народу, започаткували новий етап формування літературної мови.
    «Наталка Полтавка» - п'єса українського письменника Івана Котляревського, написана 1819 року.
    Поштовхом для написання «Наталки Полтавки» для Котляревського стало життя українського суспільства, лірично-побутові, обрядові, купальські пісні такі, як балади «Ой оддала мене мати за нелюба заміж», «Брала дівка льон», «Розлилися води на чотири броди», «Чорна хмаронька наступає», «Лимерівна» тощо. Також натхненням до написання п'єси для Котляревського стала невдала п'єса «Козак-стихотворец» Олександра Шаховського, у якій було неправдиво зображено тогочасне українське сільське життя. Шаховський був погано ознайомлений з реальним побутом українців, допустивши багатьох помилок, тому полтавчани були надзвичайно розчаровані у його виставі. Котляревський вирішив виправити цю прикрість, написавши правдиву п'єсу про українських селян «Наталка Полтавка».
    Котляревський вперше в новій українській літературі вводить образ жінки-страдальниці - мати Наталки, Терпилиха, що своєрідно відображається у її імені. За жанром «Наталка Полтавка» - соціально-побутова драма, глибоко національна характерами й естетичною формою, перший твір нової української драматургії, у якому поєдналися ознаки сентименталізму та просвітницького реалізму.

КОМЕНТАРІ •